A mesterséges intelligencia (MI) fejlődése egy új, rendkívül veszélyes online csalási formának adott teret. A kiberbűnözők egyre élethűbb, úgynevezett deepfake videókat készítenek. Ezeken világsztárok arcát és hangját felhasználva cserkészik be gyanútlan áldozataikat. A „deepfame” néven emlegetett módszer lényege az érzelmi manipuláció. A csalók személyes kapcsolatot építenek ki. Majd ezt kihasználva csalnak ki pénzt az áldozatokból. Egy friss eset rávilágít a probléma súlyosságára.
A „deepfame” jelenség: Amikor a mesterséges intelligencia a pszichológiai hadviselés fegyverévé válik
A modern MI-technológia már képes olyan meggyőző videókat és hangfelvételeket generálni, amelyeket rendkívül nehéz megkülönböztetni a valóságtól. Ezt használják ki a „deepfame” csalások elkövetői. Létrehoznak egy hamis profilt egy híresség nevével. Majd MI-generált videókkal és személyes üzenetekkel bombázzák a kiszemelt áldozatot. A cél egy hamis, de valóságosnak tűnő bizalmi kapcsolat kiépítése. Ahol az áldozat elhiszi, hogy valóban egy világsztárral kommunikál.
Egy southamptoni áldozat története: Paul Davis és a hamis Jennifer Aniston szerelme
A Cybernews által bemutatott eset tökéletesen illusztrálja a módszer működését. A 43 éves, southamptoni Paul Davis, aki egy ideje munkanélküli volt, naponta több tucatnyi kapcsolatfelvételi kísérletet kapott csalóktól. Ők hírességeknek, többek között Jennifer Anistonnak, Mark Zuckerbergnek, Elon Musknak és Ellie Gouldingnak álcázták magukat. A férfi különösen a hamis Jennifer Aniston profillal került szorosabb kapcsolatba.
A csalók MI által generált videókkal és személyes üzeneteket küldtek neki. Ezekben a „híresség” arról győzte meg, hogy flörtölni akar vele, és szerelmes belé. Miután kiépült az érzelmi kötődés, nem sokkal később már pénzt kértek tőle. Azt állították, hogy Aniston egyik előfizetése hamarosan lejár. Ennek megújításához egy 200 font értékű Apple ajándékkártyára van szüksége. Paul, megbízva a videók és a képek valódiságában, fizetett. Később jött csak rá, hogy egy aljas átverés áldozata lett. Mint mondta, ő „csak” többszáz fontot veszített. De ismer másokat is, akiktől még nagyobb, ezer fontot meghaladó összegeket csaltak ki ugyanezzel a módszerrel.
Nem elszigetelt esetek: A csalások globális természete és a kreatív történetek
Ez a probléma sajnos nem korlátozódik egyetlen esetre vagy országra. Nemrég egy francia nőről derült ki, hogy több százezer eurót utalt át egy magát Brad Pittnek kiadó csalónak. Aki azt a szívszorító történetet adta be neki, hogy rákkezelésre gyűjt pénzt. Hazai példa is van a jelenségre. 2023 őszén egy balmazújvárosi nő utalt el százezreket egy csalónak, aki Elon Musknak adta ki magát egy befektetési lehetőség ígéretével. Ezek az esetek jól mutatják, hogy a csalók rendkívül kreatívak. Képesek bármilyen történetet kitalálni a céljaik elérése érdekében.
Hogyan védekezhetünk a deepfake alapú, kifinomult átverések ellen? A józan ész a legjobb fegyver
Bár a deepfake technológia egyre fejlettebb, néhány alapvető óvintézkedéssel sokat tehetünk a védekezés érdekében.
- Legyünk mindig szkeptikusak! A legfontosabb a kritikus gondolkodás. Rendkívül valószínűtlen, hogy egy világsztár csak úgy, a semmiből felveszi velünk a kapcsolatot a közösségi médián keresztül. Majd szerelmet vall vagy pénzt kér. Ha valami túl szép ahhoz, hogy igaz legyen, az valószínűleg nem is az.
- Soha ne küldjünk pénzt! Ez a legfontosabb aranyszabály. Soha ne küldjünk pénzt, ajándékkártyát vagy ne adjuk meg bankkártyaadatainkat olyasvalakinek, akivel csak online ismerkedtünk meg. Függetlenül attól, kinek adja ki magát.
- Keressük a digitális jeleket! Bár egyre nehezebb, a deepfake videókon néha felfedezhetők apró hibák. Ilyen lehet a természetellenes pislogás, a furcsa szájszinkron, a kép és a hang közötti elcsúszás, vagy a videó általános, „mű” hatása.
- Ne osszunk meg túl sok személyes információt! A csalók gyakran felhasználják az áldozat által nyilvánosan megosztott információkat, hogy még személyesebbé és hihetőbbé tegyék a kommunikációjukat.
Összegzés: A digitális bizalom és a mesterséges intelligencia korának új kihívásai
A deepfake csalások elterjedése komoly fenyegetést jelent az online bizalomra. A technológia fejlődésével egyre nehezebb lesz megkülönböztetni a valóságot a hamisítványtól. Ezért elengedhetetlen a felhasználók folyamatos tájékoztatása és oktatása. Valamint a közösségi média platformok felelőssége is óriási. Hatékonyabb eszközöket kell kifejleszteniük az ilyen káros tartalmak felismerésére és eltávolítására. A hírességekkel való visszaélés komoly károkat okoz mind az áldozatoknak, mind maguknak a sztároknak. A védekezés kulcsa továbbra is a józan ész és az egészséges gyanakvás marad.
Leave a Reply