Sokan úgy gondolják, hogy az e-cigaretta egy egészségesebb alternatívája a hagyományos dohányzásnak. Azonban egy friss, tudományos kutatás eredményei most komolyan megkérdőjelezik ezt a feltételezést. Különösen az egyre népszerűbb, eldobható e-cigaretták esetében. A vizsgálat ugyanis váratlanul nagy mennyiségű mérgező fémet mutatott ki ezeknek a termékeknek a gőzében. Némelyikük egyetlen nap alatt több ólmot juttathat a szervezetbe, mint 20 doboz hagyományos cigaretta. Ez a felfedezés sürgős beavatkozást tehet szükségessé a szabályozó hatóságok részéről.
Az eldobható e-cigaretta rejtett veszélyei: Nehézfémek a belélegzett gőzben
Az ACS Central Science című rangos tudományos folyóiratban publikált kutatás során a szakemberek három, széles körben népszerű, eldobható e-cigi-márkát vizsgáltak meg. Arra voltak kíváncsiak, hogy a készülékek által termelt gőzben milyen koncentrációban találhatók meg olyan veszélyes nehézfémek, mint az ólom, a króm és a nikkel. Ezek a méreganyagok belélegezve bizonyítottan növelhetik a rák, a különböző légzőszervi betegségek, valamint az idegkárosodás kockázatát. Az eredmények mindenkit megdöbbentettek.
A megdöbbentő összehasonlítás: Több ólom, mint 20 doboz hagyományos cigarettában egy nap alatt
A kutatás legriasztóbb megállapítása az volt, hogy ezek az elektromos cigaretták sokkalta nagyobb mértékben bocsátanak ki bizonyos mérgező fémeket, mint a hagyományos dohánytermékek. Az egyik vizsgált márka esetében például kimutatták, hogy egyetlen napnyi használat során annyi ólom juthat a felhasználó szervezetébe, mint 20 doboznyi (!) hagyományos cigaretta elszívásával.
Emellett a három vizsgált eszköz mindegyike olyan gőzt termelt, amelynek nikkeltartalma átlépte a rák kockázatának elfogadott küszöbértékét. Mindent összevetve, a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy az eldobható e-cigit használók lényegesen nagyobb koncentrációban viszik be a szervezetükbe ezeket a veszélyes fémeket. Nemcsak a hagyományos dohányt szívókhoz, de még a klasszikus, újratölthető e-cigarettát használókhoz képest is.
Hogyan kerül a méreg a tüdőnkbe? A technológia láthatatlan árnyoldala és a működési elv
A Gizmodo cikke rávilágít a probléma forrására. Az eldobható e-cigaretták felépítése rendkívül egyszerű. Csak egy akkumulátor van bennük, egy fűtőszál, valamint valamilyen ízesített folyadék (liquid). Amikor a felhasználó beleszív az eszközbe, az akkumulátor elkezdi hevíteni a folyadékot. Ezt aeroszollá, azaz finom párává alakítja. Azonban a hevítési folyamat során a készülék belső fém alkatrészeiből (például a forrasztásokból vagy a fűtőszálból) apró fémrészecskék oldódhatnak bele a gőzbe. Ezeket a mérgező fémeket lélegzi be aztán a felhasználó közvetlenül a tüdejébe.
A fiatalok különös veszélyeztetettsége és a szabályozás sürgősségének kérdése
A kutatók különösen aggasztónak tartják, hogy ezek a termékek rendkívül népszerűek a fiatalok körében. Az élénk színek, a vonzó ízesítések és az egyszerű használat miatt sok fiatal számára ez az első kapu a nikotinfüggőség felé. Az eredmények tükrében a tanulmány szerzői sürgős szabályozói beavatkozást tartanak szükségesnek. Szigorúbb minőségellenőrzésre és a felhasznált anyagok szabályozására van szükség. Meg kell védeni a fogyasztókat, különösen a leginkább sérülékeny korosztályt.
A „biztonságosabb alternatíva” mítoszának lassú megdőlése a tudományos eredmények fényében
A közvéleményben sokáig tartotta magát az a nézet, hogy az e-cigaretta egy egészségesebb, biztonságosabb alternatívája a dohányzásnak. Ez a teória azonban egyre inkább megdőlni látszik. A mostanihoz hasonló kutatások sorra tárják fel a vapelés rejtett egészségügyi kockázatait. A hosszú távú hatások még nem teljesen ismertek. De egyre több bizonyíték utal arra, hogy a gőzölés sem egy veszélytelen szokás.
Összegzés: Gondoljuk újra, hogy mit lélegzünk be a színes füsttel!
A mostani kutatás egy komoly figyelmeztetés mindazok számára, akik eldobható e-cigarettát használnak, vagy a kipróbálásán gondolkodnak. A „biztonságosabb alternatíva” ígérete mögött komoly, rejtett veszélyek húzódhatnak meg. A kutatók abban bíznak, hogy munkájuk másokat is arra ösztönöz majd, hogy tovább vizsgálják az ilyen eszközök jelentette rák kockázatát és egyéb egészségügyi hatásait. A döntés a miénk. De fontos, hogy tájékozottan, a lehetséges következmények ismeretében hozzuk meg azt. A mérgező fémek belélegzése semmiképpen sem tartozik az egészséges szokások közé.
Leave a Reply