Nokia 101: Dual SIM és MP3 lejátszó ultra-olcsón – Részletes bemutató

A Nokia a mobiltelefonok piacán mindig is élen járt a megbízható és rendkívül kedvező árú készülékek gyártásában. A 2011 őszén bemutatott Nokia 101 tökéletesen megtestesítette ezt a filozófiát. Ez a telefon az ultra-alap Nokia 100 közeli rokona volt. De két kulcsfontosságú funkcióval többet kínált: Dual SIM (két SIM kártya) kezelésére volt képes. Valamint rendelkezett MP3 lejátszóval és MicroSD kártya foglalattal. Az Nokia 101 célja az volt, hogy a legalapvetőbb kommunikációs igények kielégítése mellett. Lehetőséget adjon a két telefonszám használatára és az egyszerű zenehallgatásra. Mindezt a lehető legalacsonyabb áron.

Megjelenés és a cél: Két SIM és zene a minimumon, széles tömegeknek

A Nokia 101 2011 augusztusában mutatkozott be, a Nokia 100 mellett. Piacra kerülése szeptember-október környékén kezdődött meg. Míg a Nokia 100 az abszolút minimumot képviselte (egy SIM, nincs zenelejátszó). Addig a 101-es modell két fontos extra funkciót adott hozzá. Megcélozva azokat a felhasználókat a fejlődő piacokon és az ultra-alacsony árkategóriában, akiknek:

  • Két SIM kártyára volt szükségük (költségmegtakarítás, jobb lefedettség, munka/magán szétválasztása).
  • Szerettek volna saját zenéket hallgatni a telefonjukon (MP3 lejátszás).

Az Asha 101 tehát egy rendkívül célzott készülék volt. Az alapvető kommunikációt ötvözte a két legkeresettebb extra funkcióval ebben a szegmensben. Milliók számára tette elérhetővé a Dual SIM kényelmét és a hordozható zenehallgatást.

Dizájn: Egyszerűség, ahogy megszoktuk, praktikus kivitelben

Az Nokia 101 külső megjelenése teljesen megegyezett az egy SIM-es Nokia 100 modellével. Egy klasszikus, strapabíró „candybar” (szelet) formát kapott. Készülékháza masszív műanyagból készült. Jól ellenállt a mindennapi használat viszontagságainak. Két fő színben (Phantom Black, Coral Red) volt jellemzően elérhető.

A fizikai numerikus billentyűzet nagy, jól elkülönülő gombokkal rendelkezett. Könnyűvé téve a tárcsázást és az SMS írást. A navigációt egy egyszerű D-pad és funkciógombok segítették. A készülék tetején továbbra is ott volt a beépített LED zseblámpa. A dizájn itt is a maximális egyszerűségre és tartósságra fókuszált. A méretek és a súly (kb. 102 x 45.5 x 14.9 mm, ~71 gramm) rendkívül kompakttá és könnyen hordozhatóvá tették.

Kijelző: Alap színes megjelenítő az információkhoz

Az Nokia 101 ugyanazt az 1.8 inch átlójú TFT színes kijelzőt használta, mint a 100-as modell. Felbontása 128 x 160 pixel, színmélysége pedig 65 ezer szín volt. Ez egy nagyon alapszintű kijelző. De elegendő volt az Series 30 operációs rendszer egyszerű felületének megjelenítéséhez. Láthatóvá tette a hívóinformációkat, az SMS üzeneteket, a menüpontokat. Valamint az FM rádió frekvenciáját és az MP3 lejátszó alapvető adatait (pl. számcím). A fő hangsúly a jó olvashatóságon volt.

Operációs rendszer: Series 30 – Két SIM-re és MP3 lejátszásra felkészítve

A készülék a Nokia legegyszerűbb operációs rendszerét, az Series 30-at (S30) futtatta. Ez a platform a minimális erőforrásigényről és a rendkívül könnyű kezelhetőségről volt ismert. Az Nokia 101 esetében az S30 rendszert kiegészítették két fontos funkcióval:

  • Dual SIM kezelés: A szoftver lehetővé tette a két behelyezett SIM kártya kezelését. A felhasználó választhatott, melyik kártyáról indítson hívást vagy küldjön SMS-t. Beállíthatott alapértelmezett kártyát. És valószínűleg külön híváslistát is vezetett a két számhoz. A készenléti képernyőn mindkét kártya térerőssége látható volt.
  • MP3 lejátszó alkalmazás: Egy egyszerű, beépített alkalmazás a memóriakártyán tárolt MP3 zenefájlok lejátszására. Alapvető vezérlési funkciókkal (lejátszás, szünet, léptetés).

Ezen kívül a rendszer tartalmazta a szokásos S30 alapfunkciókat (telefonkönyv, SMS, óra, ébresztő stb.).

A fő attrakciók: Dual SIM és MP3 lejátszó – A 101-es erősségei

Az Nokia 101 két fő funkcióval emelkedett ki az abszolút belépő szintű mezőnyből:

  • Dual SIM (Dual Standby): Ez volt az egyik legfontosabb vonzereje. Lehetővé tette a felhasználók számára, hogy két különböző mobilszolgáltató kártyáját használják egyetlen telefonban. Kihasználhatták a kedvezőbb tarifákat. Jobb lefedettséget érhettek el. Vagy szétválaszthatták a munkahelyi és magánszámukat. A Dual Standby azt jelentette, hogy mindkét kártya fogadókész volt hívásokra és SMS-ekre.
  • MP3 lejátszó és MicroSD foglalat: Ellentétben a Nokia 100-zal, a 101-es képes volt MP3 zenefájlokat lejátszani. Ehhez elengedhetetlen volt a MicroSD memóriakártya foglalat. Ide lehetett felmásolni a zenéket (akár 16 GB méretig). A 3.5 mm-es jack csatlakozó pedig lehetővé tette bármilyen szabványos fülhallgató használatát. Így az Nokia 101 egy egyszerű, de hordozható zenelejátszóként is funkcionált.

Egyéb funkciók: Az FM rádió és a zseblámpa továbbra is hasznos

Az alapvető kommunikációs és zenei funkciókon túl az Nokia 101 megőrizte a Nokia 100 praktikus extráit:

  • Sztereó FM Rádió: Beépített rádióvevő (működéséhez fülhallgató kellett antennaként).
  • Beépített Zseblámpa: Hasznos LED fényforrás a telefon tetején.
  • Szervező funkciók: Ébresztőóra (akár beszélő órával), naptár, számológép.
  • Játékok: Néhány egyszerű, előre telepített játék.
  • Csengőhangok: Polifonikus dallamok támogatása.

Kamera, internetkapcsolat és Bluetooth továbbra sem volt a készülékben.

Kapcsolatok: Csak a hanghívás és az SMS, de két vonalon

A kapcsolódási lehetőségek minimálisak maradtak:

  • Hálózat: Csak kétsávos GSM (900/1800 MHz), mindkét SIM foglalatban.
  • Adatkapcsolat: Nincs GPRS, EDGE vagy 3G.
  • Helyi kapcsolat: Nincs Bluetooth.
  • Vezetékes kapcsolat: Nincs USB port.
  • Hang: Standard 3.5 mm-es audio jack (fülhallgató/FM antenna).
  • Töltés: Nokia 2mm tűs töltőcsatlakozó.

A telefon tehát továbbra is egy offline készülék volt. A MicroSD kártyára kellett a zenéket másolni külön eszközzel.

Memória: MicroSD a zenének – a kulcsfontosságú különbség

A belső memória minimális volt. Csak a névjegyzéknek és az SMS-eknek biztosított helyet. A MicroSD kártya foglalat (max. 16 GB) megléte volt a kulcsfontosságú különbség a Nokia 100-hoz képest. Ez tette lehetővé az MP3 zenefájlok tárolását és lejátszását. Enélkül a zenelejátszó funkció értelmetlen lett volna.

Akkumulátor: A kitartás szinonimája, még két SIM-mel is

Az energiaellátásról ugyanaz a Nokia BL-5CB típusú, 800 mAh kapacitású Lítium-Ion akkumulátor gondoskodott, mint a Nokia 100-ban. Bár a Dual SIM működés elméletileg valamivel több energiát igényelhetett készenléti módban. Az akkumulátor üzemideje továbbra is legendásan hosszú maradt.

A Nokia akár 25 napos készenléti időt és közel 7 óra beszélgetési időt ígért. Folyamatos zenelejátszással is rendkívül sokáig bírta. Ez az elképesztő kitartás az egyik legnagyobb vonzereje volt. Az akkumulátor cserélhető volt.

Örökség: Az ultra-olcsó Dual SIM zenefon, amely milliókat szolgált ki

A Nokia 101, testvéréhez, a 100-ashoz hasonlóan, hatalmas sikert aratott. Különösen a fejlődő piacokon. Tökéletesen kielégítette egy óriási felhasználói réteg igényeit. Akiknek egy rendkívül olcsó, megbízható telefonra volt szükségük két SIM kártya kezeléséhez. És szerették volna kedvenc zenéiket is hallgatni útközben.

Az Nokia 101 bebizonyította, hogy a legalapvetőbb funkciók és a zenelejátszás kombinációja Dual SIM képességgel rendkívül vonzó lehet a megfelelő áron. Megerősítette a Nokia dominanciáját a feature phone szegmensben. És milliók számára tette elérhetővé a mobilkommunikáció és a digitális zenehallgatás alapjait. Egy igazi néptelefon volt, amely a praktikumra és a tartósságra épített.

Összegzés: Két SIM, zene és végtelen üzemidő minimalista csomagban

A Nokia 101 egy ultra-megfizethető Series 30 alapú mobiltelefon volt. Amely az alap Nokia 100 funkcionalitását Dual SIM (Dual Standby) képességgel és egy MP3 lejátszóval (MicroSD kártya támogatással) egészítette ki. Megtartotta annak strapabíró dizájnját, egyszerű kezelhetőségét, FM rádióját, zseblámpáját és legendásan hosszú akkumulátor-üzemidejét. Nem rendelkezett kamerával, internetkapcsolattal vagy Bluetooth-szal. De célközönsége számára a két SIM kezelése, a zenehallgatás és a megbízhatóság volt a legfontosabb. Az Nokia 101 mindezt verhetetlen áron kínálta 2011 végén. Egy egyszerű, de nagyszerű készülék volt a maga nemében.