A Nokia név évtizedek óta egyet jelent a megbízható, egyszerű és rendkívül hosszú üzemidejű mobiltelefonokkal. A HMD Global, a Nokia márkanév használója, tovább vitte ezt az örökséget. 2021-ben bemutatták a Nokia 105 4G (2021) modellt. Ez a készülék egy jelentős mérföldkő volt az ultra-alap kategóriában. Megtartotta a 105-ös sorozat legendás egyszerűségét, strapabíróságát és elképesztő akkumulátor-idejét. De kiegészítette azt a modern 4G LTE hálózati kapcsolattal és a VoLTE (Voice over LTE) technológiával. Emellett olyan régóta várt funkciókat is megkapott, mint az MP3 lejátszó és a MicroSD kártyahely. Az Nokia 105 4G célja az volt, hogy a jövőálló alapkommunikációt és a jobb hangminőséget eljuttassa a legszélesebb tömegekhez.
Megjelenés és a 4G a belépő szinten: Felkészülés a jövő hálózataira
A Nokia 105 4G (2021) 2021 júniusában mutatkozott be. Piacra kerülése röviddel ezután történt meg. Megjelenése fontos stratégiai lépés volt a HMD Global részéről. A világ számos országában ugyanis megkezdődött a régi 2G és 3G hálózatok lekapcsolása. Ez szükségessé tette olyan ultra-olcsó készülékek létrehozását, amelyek már képesek a modernebb 4G hálózatokon működni. Legalább a hanghívások (VoLTE) szintjén.
Az Nokia 105 4G pontosan ezt az igényt szolgálta ki. Célközönsége továbbra is az árérzékeny vásárlók, a fejlődő piacok felhasználói. Azok, akiknek megbízható alaptelefonra volt szükségük. De már szerettek volna felkészülni a 2G/3G hálózatok kivezetésére. És élvezni a VoLTE nyújtotta jobb hangminőséget. Emellett az MP3 lejátszó és a MicroSD foglalat hozzáadása tovább növelte a készülék vonzerejét.
Dizájn: Ismerős forma, modern belsővel és strapabírósággal
A 2021-es modell dizájnja nagyrészt követte a 2019-es előd lekerekített, ergonomikus „candybar” formáját. A készülékház továbbra is masszív polikarbonátból készült. Kiemelt figyelmet fordítva a tartósságra és a kényelmes fogásra. Megmaradt a sziget stílusú billentyűzet is. Az egymástól jól elkülönülő gombok megkönnyítették a tárcsázást és az SMS írást. Valószínűleg a por- és cseppállóság is jellemző maradt.
A telefon tetején továbbra is ott volt a beépített LED zseblámpa. A készülék több színben (fekete, kék, piros) volt elérhető. A dizájn lényege nem változott: egyszerűség, megbízhatóság, praktikum.
Kijelző: Alap színes, de már a hozzáférhetőségre is figyelve
A kijelző specifikációi sem változtak jelentősen:
- Méret: 1.8 inch átló.
- Technológia: TFT LCD, 65 ezer színnel.
- Felbontás: QQVGA (120 x 160 pixel).
Ez továbbra is egy nagyon alapszintű kijelző volt. De a Series 30+ operációs rendszerhez elegendő volt. Az olvashatóság jó volt. Újdonságként megjelentek kisegítő lehetőségek:
- Nagyított menük (Zoomed menus): Lehetőség a betűméret és az ikonok nagyítására a könnyebb olvashatóság érdekében.
- Felolvasó funkció (Readout assist): A készülék képes volt felolvasni a menüpontokat és az üzeneteket. Ez nagy segítség volt a látássérült felhasználók számára.
Operációs rendszer: Series 30+ – Egyszerűség, hozzáférhetőséggel bővítve
Az Nokia 105 4G a Nokia Series 30+ (S30+) platform frissített verzióját futtatta. Ez a rendszer megőrizte extrém egyszerűségét és könnyű kezelhetőségét. De kiegészült a fent említett kisegítő lehetőségekkel. Valamint az új hardveres funkciók (4G/VoLTE, MP3, MicroSD) kezeléséhez szükséges szoftveres elemekkel. A fő funkciók továbbra is a következők voltak:
- Telefonkönyv (akár 2000 névjegy).
- SMS kezelés.
- Hívásnapló.
- Ébresztőóra, naptár, számológép, beszélő óra.
- FM Rádió.
- Zseblámpa.
- MP3 lejátszó.
- Játékok (Snake Xenzia stb.).
A fő attrakció: 4G és VoLTE – Tisztább hang, jövőálló kapcsolat
Az Nokia 105 4G legfontosabb újítása a 4G LTE kapcsolat támogatása volt:
- 4G LTE: Lehetővé tette a készülék csatlakozását a modern 4G mobilhálózatokhoz. Bár adatátvitelre (böngészésre) csak korlátozottan volt használható a GPRS/EDGE sebesség miatt. A 4G kapcsolat biztosította a hálózati kompatibilitást azokon a helyeken, ahol a 2G/3G lefedettség megszűnőben van.
- VoLTE (Voice over LTE): Ez volt a 4G kapcsolat igazi előnye ezen a készüléken. A VoLTE jelentősen jobb hangminőséget biztosít a hagyományos 2G/3G hívásoknál. A hang tisztább, természetesebb, kevesebb a háttérzaj. Ez komoly előrelépést jelentett a felhasználói élményben. Különösen zajos környezetben vagy hallásproblémákkal küzdők számára.
A 4G/VoLTE támogatás jövőállóvá tette az Nokia 105 4G-t. Biztosítva, hogy a készülék még évekig használható maradjon az alapvető hangkommunikációra.
Új és visszatérő funkciók: MP3, MicroSD és a klasszikusok
A 4G mellett két fontos funkció is megjelent (vagy visszatért a korábbi 101-es modellhez képest):
- MP3 lejátszó: A készülék képes volt lejátszani a memóriakártyán tárolt MP3 zenefájlokat.
- MicroSD kártya foglalat: Akár 32 GB-os kártyával is bővíthető volt a tárhely. Ez elengedhetetlen volt az MP3 fájlok tárolásához.
Megmaradtak a népszerű alapfunkciók is:
- Vezeték nélküli FM Rádió: A rádió fülhallgató csatlakoztatása nélkül is működött a beépített antenna révén! Ez rendkívül kényelmes volt.
- Integrált LED Zseblámpa.
A kamera továbbra is hiányzott. És a Bluetooth kapcsolat sem került be a készülékbe.
SIM opciók: Egy vagy két kártya, Nano SIM méretben
Az Nokia 105 4G elérhető volt Single SIM és Dual SIM (Dual Standby) változatban is. Fontos változás, hogy ez a modell már a modernebb Nano-SIM kártyaformátumot használta.
Kapcsolatok: Fókuszban a 4G hang, Micro-USB töltéssel
A kapcsolódási lehetőségek listája:
- Mobilhálózat: Kétsávos GSM (900/1800 MHz) és 4G LTE (VoLTE támogatással).
- Adatkapcsolat: Csak GPRS/EDGE (a 4G elsősorban a VoLTE miatt volt fontos).
- Helyi kapcsolat: Nincs Bluetooth, nincs Wi-Fi.
- Vezetékes/Hang: Standard 3.5 mm-es audio jack, Micro-USB port (csak töltéshez!).
A Micro-USB töltőport bevezetése üdvözlendő modernizáció volt. De adatátvitelre továbbra sem volt használható.
Memória: Minimális belső, de bővíthető külsővel
A belső memória rendkívül kicsi maradt (128 MB ROM, 48 MB RAM). De a MicroSD kártya foglalat (max. 32 GB) megoldást kínált a zenék és egyéb (bár korlátozottan tárolható) adatok számára. A telefonkönyv továbbra is 2000 kontaktot tudott tárolni.
Akkumulátor: Kitartás 4G mellett is – a Nokia névhez híven
Az energiaellátásról egy Nokia BL-5C típusú, 1020 mAh kapacitású Lítium-Ion akkumulátor gondoskodott. Ez kissé nagyobb kapacitású volt, mint a 2019-es modell 800 mAh-s telepe. Bár a 4G/VoLTE használata több energiát igényel, mint a 2G. Az N105 4G továbbra is kiváló akkumulátor-üzemidőt produkált.
A Nokia több napos használatot és hetekig tartó készenléti időt ígért még 4G hálózaton is. Ez továbbra is a készülék egyik legfontosabb vonzereje maradt. Az akkumulátor cserélhető volt.
Örökség: Az alaptelefon jövője – 4G és jobb hangminőség
A Nokia 105 4G (2021) egy fontos evolúciós lépés volt az ultra-alap kategóriában. Sikeresen hozta el a 4G és VoLTE képességeket a legolcsóbb szegmensbe. Biztosítva a jövőállóságot a 2G/3G hálózatok lekapcsolása mellett. És jelentősen javítva a hanghívások minőségét. Az MP3 lejátszó és a MicroSD foglalat hozzáadása pedig tovább növelte a készülék értékét.
Ez a modell megmutatta, hogy a HMD Global elkötelezett a Nokia feature phone örökségének ápolása mellett. És képes azt a modern kor igényeihez igazítani. Az Nokia 105 4G sikeresen ötvözte a klasszikus Nokia értékeket (megbízhatóság, üzemidő, egyszerűség) a szükséges technológiai fejlesztésekkel.
Összegzés: Több mint alaptelefon – 4G hang és zene a minimumon
A Nokia 105 4G (2021) egy jelentősen továbbfejlesztett ultra-alap mobiltelefon volt. Legfontosabb újítása a 4G LTE kapcsolat és a VoLTE (HD hang) támogatása volt. Ami tisztább hanghívásokat és jövőálló hálózati kompatibilitást biztosított. Megtartotta elődei strapabíró dizájnját, egyszerű Series 30+ rendszerét, beépített zseblámpáját és legendásan hosszú akkumulátor-üzemidejét. Újdonságként MP3 lejátszót és MicroSD kártyahelyet is kapott. Valamint vezeték nélküli FM rádiót. Bár kamerája, Wi-Fi és Bluetooth kapcsolata továbbra sem volt. Az Nokia 105 4G egy kiváló választás volt azoknak, akik egy rendkívül olcsó, megbízható, hosszú üzemidejű telefont kerestek. A lehető legjobb hangminőséggel és alapvető zenei képességekkel a modern 4G hálózatokon.
Leave a Reply