A Nokia a 2010-es évek elején továbbra is domináns szereplő volt a belépő szintű mobiltelefonok piacán. A cég folyamatosan kereste a módját, hogyan tegye még vonzóbbá ezeket az ultra-olcsó készülékeket. A 2012 májusában bejelentett Nokia 110 egy ilyen törekvés eredménye volt. Ez a telefon a Nokia Series 40 platformjára épült. És jelentős előrelépést kínált a legegyszerűbb 100-as sorozatú modellekhez (mint a Nokia 100 vagy 101) képest. Megtartotta azok megbízhatóságát és kiváló akkumulátor-üzemidejét. De kiegészítette olyan, akkoriban már egyre inkább keresett funkciókkal, mint az alapvető internet-hozzáférés, egy egyszerű kamera és a Bluetooth kapcsolat. A Dual SIM (Easy Swap) képesség pedig továbbra is kulcsfontosságú vonzerőt jelentett sok piacon.
Megjelenés és a cél: Több mint telefonálás – Internet és képalkotás alapfokon
A Nokia 110 (2012) 2012 második negyedévében került a boltok polcaira. Egyértelműen az ultra-alacsony árkategóriát célozta meg. De már egy kissé többet nyújtott, mint a puszta telefonálás és SMS küldés. Célközönsége azok a felhasználók voltak, akik:
- Első mobiltelefonjukat keresték. Vagy egy rendkívül olcsó másodlagos készülékre vágytak.
- Fontos volt számukra a Dual SIM lehetőség a költségek optimalizálására vagy a jobb lefedettség elérésére.
- Szerettek volna alapvető szinten internetezni (pl. hírek olvasása, egyszerű közösségi oldalak).
- Igényeltek egy egyszerű kamerát a pillanatok megörökítésére.
- És továbbra is elvárták a Nokiától megszokott minőséget és hosszú üzemidőt.
Az Nokia 110 tehát egy „okosított” alaptelefonként pozicionálta magát. Egyfajta hidat képezve a legegyszerűbb készülékek és a drágább feature phone-ok vagy okostelefonok között.
Dizájn: Klasszikus Nokia, színes kivitelben és praktikus részletekkel
Az Nokia 110 dizájnja a klasszikus, jól bevált Nokia vonalvezetést követte. Egy egyszerű, „candybar” (szelet) formát kapott. Készülékháza masszív műanyagból készült. Jól ellenállt a mindennapi használatnak. A telefon több élénk színben (fekete, magenta, lime zöld, ciánkék) volt elérhető. Ez fiatalos, vidám megjelenést kölcsönzött neki.
A fizikai numerikus billentyűzet gombjai jó méretűek és elrendezésűek voltak. Kényelmes gépelést és tárcsázást tettek lehetővé. A navigációt egy hagyományos D-pad és funkciógombok segítették. A készülék kicsi és könnyű volt (kb. 110 x 46 x 14.8 mm, ~80 gramm). A Dual SIM változat oldalán megtalálható volt az Easy Swap SIM foglalat. Ami a második SIM kártya gyors, kikapcsolás nélküli cseréjét tette lehetővé. Zseblámpa funkció valószínűleg nem volt ebben a modellben, ellentétben a 105/106/107 sorozattal.
Kijelző: Alap színes megjelenítés az S40 felülethez
Az Nokia 110 egy 1.8 inch átlójú TFT színes kijelzőt kapott. Felbontása 128 x 160 pixel volt. 65 ezer színárnyalat megjelenítésére volt képes. Ez egy nagyon alapszintű kijelző. De elegendő volt a Series 40 rendszer egyszerűsített felületének megjelenítésére. Láthatóvá tette a hívóinformációkat, SMS üzeneteket, menüpontokat. Valamint az alapvető weboldalakat (a Nokia Xpress Böngészőn keresztül).
Operációs rendszer: Series 40 – Több lehetőség, mint egy egyszerű alaptelefonon
A készülék a Nokia Series 40 (S40) platformját futtatta. Ez egy fejlettebb feature phone operációs rendszer volt, mint az S30:
- Felhasználói felület: Testreszabhatóbb kezdőképernyő, ikon alapú menü.
- Internet böngésző: A Nokia Xpress Böngésző volt a kulcs.
- Alkalmazások: Támogatta a Java (MIDP 2.0) alkalmazásokat és játékokat. Ezeket a Nokia Store (korábban Ovi Store) áruházból lehetett letölteni. Előre telepítve érkezhetett közösségi kliensekkel (Facebook, Twitter) vagy azok linkjeivel.
- Üzenetkezelés: SMS, MMS, E-mail kliens.
- Szervező funkciók: Naptár, ébresztő, számológép, jegyzettömb.
- Dual SIM Menedzser: A két SIM kártya egyszerű kezeléséhez.
Az S40 rendszer stabil és megbízható volt. Több lehetőséget kínált, mint a legalapabb telefonok.
Fő funkciók: Internet, VGA Kamera, Bluetooth és Dual SIM
Az Nokia 110 legfontosabb megkülönböztető jegyei a következők voltak:
- Internetkapcsolat (Nokia Xpress Böngészővel):
- Adatkapcsolat: Támogatta a GPRS és EDGE Class 12 szabványokat. Ez lassabb volt a 3G-nél. De elegendő az alapvető böngészéshez.
- Nokia Xpress Böngésző: Ez a böngésző szerveroldali tömörítést használt. Akár 90%-kal csökkentette az adatforgalmat. Gyorsította a böngészést a lassabb hálózatokon. Költséghatékony internetezést tett lehetővé.
- VGA Kamera:
- A telefon hátlapján egy 0.3 megapixeles (VGA – 640×480 pixel) kamera kapott helyet. Ez a kamera fixfókuszos volt és nem rendelkezett vakuval. Képminősége rendkívül alapszintű volt. Csak egyszerű pillanatképekhez, dokumentációs célra (pl. névjegyhez kép) volt alkalmas, jó fényben. Videófelvételre QCIF (176×144) felbontásban, 10 fps mellett volt képes. A kamera megléte önmagában is pluszt jelentett ebben az árkategóriában.
- Bluetooth 2.1 (EDR, A2DP): Lehetővé tette vezeték nélküli headsetek használatát. Valamint fájlok (képek, hangok) egyszerű megosztását más Bluetooth képes eszközökkel.
- Dual SIM (Dual Standby) Easy Swap funkcióval: Két SIM kártya kényelmes kezelése. A második SIM kikapcsolás nélküli cseréjének lehetőségével.
Multimédia: Zene és rádió felvételi lehetőséggel
Az Nokia 110 alapvető, de jól használható multimédiás képességeket kínált:
- MP3/AAC/WMA Lejátszó: Zenehallgatás MicroSD kártyáról.
- Sztereó FM Rádió: RDS funkcióval. És ami különlegesség: rádióadások rögzítésének lehetőségével!
- Standard 3.5 mm audio jack: Bármilyen fülhallgató csatlakoztatható volt.
- Hangszóró: Valószínűleg mono.
Ezek a funkciók tették az Nokia 110-et egy kellemes szórakoztató társsá.
Kapcsolatok: Alapvető, de a célnak megfelelő
A kapcsolódási lehetőségek:
- Hálózat: Két- vagy négysávos GSM (régiótól függően).
- Adatkapcsolat: GPRS Class 12, EDGE Class 12.
- Helyi kapcsolat: Bluetooth 2.1 (EDR, A2DP).
- Vezetékes kapcsolat: Nincs USB adatport.
- Hang: Standard 3.5 mm-es audio jack.
- Töltés: Hagyományos Nokia 2mm-es tűs töltőcsatlakozó.
Wi-Fi és GPS nem volt a készülékben.
Memória: MicroSD a kulcs a multimédiához és adatokhoz
A belső felhasználói memória rendkívül kicsi volt (kb. 10 MB). Ezért a MicroSD kártya foglalat (max. 32 GB) használata létfontosságú volt. Nemcsak a zenéknek, hanem a kamerával készített képeknek, videóknak és az alkalmazásoknak is. A telefonkönyv kapacitása valószínűleg 1000 bejegyzés körül volt.
Akkumulátor: Hosszú üzemidő, megbízható társ
Az energiaellátásról a jól bevált Nokia BL-5C típusú, 1020 mAh kapacitású Lítium-Ion akkumulátor gondoskodott. Ez a telep, kombinálva a takarékos S40 rendszerrel és a nem túl energiaigényes hardverrel, kiváló akkumulátor-üzemidőt biztosított:
- Készenléti idő: Akár 26 nap.
- Beszélgetési idő: Akár 10.5 óra.
- Zenelejátszási idő: Akár 27 óra.
Ez a kiemelkedő kitartás az Nokia 110 egyik legnagyobb vonzereje volt. Az akkumulátor cserélhető volt.
Örökség: Az internetképes Dual SIM alaptelefon, amely többet adott
A Nokia 110 (2012) fontos szerepet játszott abban, hogy az alapvető internetes hozzáférést, a kamera használatát és a Bluetooth kapcsolatot eljuttassa a legszélesebb tömegekhez. Különösen a Dual SIM Easy Swap funkcióval kombinálva volt vonzó ajánlat a fejlődő piacokon. Egy jól kiegyensúlyozott kompromisszumot kínált az ár és a funkciók között. Megmutatta, hogy egy alaptelefon is lehet „okos” a maga módján. És képes kielégíteni a felhasználók növekvő igényeit anélkül, hogy okostelefonra kellene váltaniuk.
Összegzés: Egy lépéssel több, mint az alap – Internet, Kamera, Bluetooth
A Nokia 110 (2012) egy ultra-megfizethető Series 40 alaptelefon volt. Amely a legalapvetőbb kommunikációs igények kielégítésén túl további fontos funkciókat is kínált. Dual SIM (Easy Swap) képessége, VGA kamerája, Bluetooth 2.1 kapcsolata, GPRS/EDGE internetelérése (Nokia Xpress Böngészővel), MP3 lejátszója MicroSD támogatással (max. 32 GB), valamint FM rádiója felvételi lehetőséggel tették vonzóvá. Megtartotta a Nokia alaptelefonok strapabíró dizájnját és legendásan hosszú akkumulátor-üzemidejét. Nem rendelkezett Wi-Fi-vel vagy GPS-szel. Az Nokia 110 egy kiváló választás volt azoknak, akik a legalacsonyabb áron kerestek egy megbízható, kétkártyás telefont alapvető internetes, képalkotási és zenei funkciókkal 2012-ben.
Leave a Reply