A 2014 februárjában bemutatott Nokia 220 egy újabb mérföldkő volt. A Nokia arra törekedett, hogy az internetes kapcsolatot minél szélesebb tömegek számára tegye elérhetővé. Ez a készülék a vállalat hagyományos erősségeire épített. Ilyen a strapabíró kialakítás és a kiváló akkumulátor-üzemidő. Mindezt alapvető online funkciókkal és egy figyelemre méltó 2 megapixeles kamerával egészítette ki. Élénk színválasztékával és megfizethető árával gyorsan népszerűvé vált. Ismerjük meg közelebbről ezt a meghatározó modellt!
Formaterv és anyagminőség: A Nokia örökség tovább él
A Nokia 220 büszkén viselte a klasszikus Nokia telefonok formai jegyeit. A jól ismert „candybar” kialakítás ergonomikus és praktikus volt. Kényelmesen illeszkedett a felhasználó kezébe. A készülékház ellenálló polikarbonátból készült. Ez az anyag hatékonyan védte a telefont a mindennapi használat során előforduló kisebb sérülésektől. A karcolásoknak és az enyhe ütődéseknek is jól ellenállt. Méretei (116.4 x 50.3 x 13.2 mm) kompakttá tették. Súlya mindössze 83.4 gramm volt. Így könnyedén hordozható volt zsebben vagy táskában.
A fizikai billentyűzet jól elkülönülő, porálló gombokkal rendelkezett. Ezek nyomáspontja kellemes és határozott volt. Ez gyors és pontos gépelést tett lehetővé. A Nokia 220 egyik legvonzóbb tulajdonsága a színválasztéka volt. A visszafogott fekete és fehér mellett élénk piros, sárga és ciánkék színekben is elérhető volt. Ez lehetővé tette a felhasználók számára, hogy egyéniségükhöz illő készüléket válasszanak. Az összeszerelési minőség a Nokiától elvárhatóan magas szintű volt. A telefon masszív és megbízható benyomást keltett.
Kijelző: Áttekinthető megjelenítés az alapokhoz
A Nokia 220 egy 2.4 hüvelykes TFT kijelzőt kapott. Ez a méret akkoriban štandardnak számított a kategóriájában. A QVGA (240 x 320 pixel) felbontás kielégítő képélességet biztosított. A pixelsűrűség körülbelül 167 ppi volt. A kijelző 256 ezer színárnyalat megjelenítésére volt képes. Ez elegendő volt a Series 30+ operációs rendszer színes ikonjainak és az alapvető grafikus tartalmaknak a megjelenítéséhez.
A menürendszer és a szövegek jól olvashatóak voltak a kijelzőn. A felhasználói felület egyszerű és könnyen áttekinthető maradt. Beltéri használat során a kijelző fényereje megfelelő volt. Erős, közvetlen napfényben az olvashatóság csökkenhetett. Az alapvető információk azonban ilyenkor is láthatóak maradtak. A megjelenítő nem volt érintésérzékeny. A navigáció a fizikai D-pad és a funkciógombok segítségével történt. A Nokia 220 kijelzője tehát a mindennapi alapfunkciók hatékony kiszolgálására összpontosított.
Teljesítmény és szoftveres háttér: A Nokia Series 30+ platform
A Nokia 220 operációs rendszere a Nokia Series 30+ (S30+) volt. Ez egy kifejezetten egyszerű és erőforrás-takarékos platform. Optimális működést biztosított az ilyen típusú alapfunkciós készülékeken. A rendszer gyorsan reagált a parancsokra. A felhasználói felület letisztult és logikusan felépített volt. Még a kevésbé tapasztalt felhasználók is könnyedén eligazodtak rajta. A telefon belső memóriája korlátozott volt. Azonban microSD kártyával akár 32 GB-ig bővíthető volt a tárhely. Ez elegendő helyet biztosított zenéknek, képeknek és videóknak.
A készülék számos előre telepített alkalmazással érkezett. Ezek közé tartozott a Nokia Xpress Böngésző. Emellett Facebook és Twitter kliensek is helyet kaptak. A Bing Search kereső és a Yahoo! Messenger is a repertoár részét képezte. A Nokia SLAM funkció lehetővé tette a fájlok egyszerű megosztását Bluetooth-on keresztül. Ehhez nem volt szükség bonyolult párosítási folyamatra. Az S30+ platform stabil és megbízható alapot nyújtott a Nokia 220 működéséhez.
Kamera: 2 megapixeles pillanatképek rögzítése
A Nokia 220 egyik kiemelkedő jellemzője a hátlapi 2 megapixeles kamera volt. Ez jelentős előrelépést jelentett a korabeli alaptelefonok VGA kameráihoz képest. Bár nem rendelkezett autofókusszal vagy LED vakuval, jobb képminőséget kínált. Megfelelő fényviszonyok mellett elfogadható minőségű fotókat lehetett vele készíteni. Ezek a képek alkalmasak voltak közösségi médiában való megosztásra. Vagy a telefon kijelzőjén történő visszanézésre.
A kamera képes volt videók rögzítésére is. QVGA felbontásban, 15 képkocka/másodperc sebességgel rögzített. Ez alapszintű videózási lehetőséget biztosított rövid pillanatok megörökítésére. A Nokia 220 nem rendelkezett előlapi kamerával. A 2 megapixeles hátlapi kamera azonban egyértelműen vonzóbbá tette a készüléket. Különösen azok számára, akik szerettek volna egyszerűbb fotókat készíteni mobiljukkal. De nem igényelték egy okostelefon fejlett kamerarendszerét.
Internetkapcsolat 2G hálózaton: A Nokia Xpress Böngésző ereje
A Nokia 220 az internetelérést 2G (GSM) hálózatokon keresztül biztosította. Adatátvitelre GPRS technológiát használt. Ez a sebesség a mai štandardok szerint lassúnak számít. Azonban a Nokia Xpress Böngésző jelentősen javította az élményt. Ez a böngésző a Nokia szerverein keresztül tömörítette az adatokat. Akár 90%-kal is csökkenthette az adatforgalmat. Ezáltal a weboldalak gyorsabban töltődtek be. A böngészés pedig költséghatékonyabbá vált.
Az előre telepített Facebook és Twitter alkalmazások lehetővé tették a népszerű közösségi oldalak elérését. A felhasználók frissíthették állapotukat. Megoszthattak képeket. Vagy böngészhettek ismerőseik bejegyzései között. A korlátozott 2G sebesség ellenére a Nokia Xpress Böngésző és az optimalizált alkalmazások használhatóvá tették az online funkciókat. A Nokia 220 célja az volt, hogy megfizethető internet-hozzáférést biztosítson. Ezáltal segítve a digitális szakadék áthidalását.
Multimédiás képességek: Zene, videó és rádióhallgatás
A Nokia 220 nemcsak a kapcsolattartásban és az internetezésben nyújtott alapvető funkciókat. Multimédiás képességei is figyelemre méltóak voltak a kategóriájában. Beépített MP3 lejátszóval rendelkezett. A felhasználók microSD kártyán tárolhatták kedvenc zeneszámaikat. A zenelejátszás minősége kellemes volt. A gyártó adatai szerint akár 51.5 órán keresztül is lehetett zenét hallgatni egyetlen feltöltéssel. Ez rendkívül hosszú lejátszási időt jelentett.
A telefon támogatta az alapvető videóformátumok lejátszását is. Így egyszerűbb videók megtekintésére is alkalmas volt a 2.4 hüvelykes kijelzőn. Beépített FM rádió (RDS támogatással) is helyet kapott a készülékben. Ennek használatához fülhallgató csatlakoztatása volt szükséges. A fülhallgató zsinórja antennaként funkcionált. A 3.5 mm-es audió csatlakozó lehetővé tette bármilyen štandard fülhallgató vagy külső hangszóró csatlakoztatását. A Nokia 220 tehát sokoldalú szórakoztató központként is funkcionálhatott.
Akkumulátor-üzemidő és csatlakozási lehetőségek: Megbízható társ
A Nokia mobilok mindig is híresek voltak kivételes akkumulátor-teljesítményükről. A Nokia 220 méltón vitte tovább ezt a hagyományt. A készülék egy cserélhető, 1100 mAh kapacitású Li-Ion (BL-5C) akkumulátort kapott. Ez az energiaforrás lenyűgöző üzemidőt biztosított. Az egy SIM-kártyás változat akár 29 napos készenléti időre volt képes. A két SIM-kártyás (Dual SIM) modellnél ez az érték 24 nap volt. A beszélgetési idő elérhette a 15 órát.
Ezek a kimagasló értékek azt jelentették, hogy a felhasználóknak rendkívül ritkán kellett a töltőért nyúlniuk. Ez különösen fontos volt azokon a területeken, ahol az áramellátás nem volt mindig stabil vagy könnyen elérhető. A hosszú akkumulátoridő megbízhatóságot és függetlenséget adott. A töltés a microUSB porton keresztül történt. Bluetooth 3.0 kapcsolat is rendelkezésre állt. Ez a Nokia SLAM technológiával kiegészülve egyszerű fájlmegosztást tett lehetővé.
Célközönség és piaci hatás (2014): Kinek készült a Nokia 220?
A Nokia 220 (2014) egyértelműen a költségérzékeny vásárlókat célozta meg. Különösen azokban a fejlődő országokban vált népszerűvé. Ott sokan ezzel a telefonnal tapasztalták meg először a mobilinternet előnyeit. A Nokia stratégiájának fontos eleme volt. Céljuk az internet demokratizálása volt. A Nokia 220 megfizethető ára és alapvető online funkciói ideálissá tették erre a szerepre. Élénk színei a fiatalabb korosztály tetszését is elnyerték.
Emellett kiváló választás volt második telefonként vagy strapabíró tartalék készülékként is. Akiknek fontos volt a hosszú üzemidő, a megbízhatóság és az alapvető kommunikációs funkciók, azok elégedettek lehettek vele. A 2 megapixeles kamera pedig egy kis pluszt adott a kategóriájában. A Nokia 220 sikeresen ötvözte a praktikumot a vidám megjelenéssel és az alapvető internetes képességekkel.
Örökség és jelenkori relevancia: A Nokia 220 emléke
A Nokia 220 (2014) fontos szereplője volt a maga korának. Egyike volt azoknak a készülékeknek, amelyek széles tömegek számára tették elérhetővé a mobilinternetet. Bemutatta, hogy egy alapfunkciós telefon is képes lehet online élményt nyújtani. Különösen a Nokia Xpress Böngésző segítségével. Öröksége abban rejlik, hogy hozzájárult a digitális írástudás terjedéséhez. Sokan ezen keresztül ismerkedtek meg a közösségi médiával. Vagy éppen a mobilböngészéssel.
Ma, több mint egy évtizeddel a megjelenése után, a Nokia 220 megítélése természetesen más. A 2G hálózatok fokozatos leépítése számos országban korlátozza használhatóságát. Az internetes alkalmazások támogatása is megszűnhetett. Alapvető telefonként, hívásokra és SMS-küldésre azonban még mindig alkalmas lehet. Különösen olyan helyeken, ahol a 2G hálózat továbbra is működik. Strapabírósága és legendás akkumulátorideje ma is érték. Digitális detoxikációra vágyóknak vagy egyszerű, megbízható tartalék telefonnak még mindig lehet létjogosultsága.
Összegzés: A Nokia 220 (2014) értékelése
A Nokia 220 (2014) megjelenésekor egy jól sikerült és vonzó ajánlat volt a nyomógombos telefonok piacán. Fő erősségei közé tartozott a rendkívül kedvező ár. Emellett a Nokiától megszokott kiváló minőség és tartósság jellemezte. A kiemelkedő akkumulátor-üzemidő páratlan volt. Az alapvető internetes funkciók, a Nokia Xpress Böngésző és a 2 megapixeles kamera pedig kiemelték a versenytársak közül. Élénk színválasztéka egyéniséget kölcsönzött neki.
Természetesen voltak korlátai. A 2G adatkapcsolat sebessége lassú volt. A kamera nem rendelkezett vakuval. Az alkalmazáskínálat és a testreszabhatóság messze elmaradt az okostelefonokétól. Mindezek ellenére a Nokia 220 (2014) sikeresen teljesítette küldetését. Megfizethető és megbízható belépőt kínált az online világba. Milliók számára tette lehetővé a kapcsolódást és az alapvető digitális élményeket. Ezzel pedig maradandó nyomot hagyott a mobiltelefónia történetében.
Leave a Reply