A Nokia 8800-as sorozat a mobiltelefonok világában mindig is az abszolút csúcskategóriát, a megalkuvást nem ismerő luxust és a legmagasabb szintű anyaghasználatot jelentette. Az eredeti 8800 és a Sirocco kiadás után, 2007 végén a Nokia bemutatta a Nokia 8800 Arte modellt. Ez a készülék tovább emelte a tétet. Ötvözte a sorozattól megszokott prémium anyagokat és kifinomult dizájnt az akkoriban már elvárhatóbb technológiai újításokkal. Ilyen volt a 3G kapcsolat és az OLED kijelző. Az „Arte” név (jelentése: művészet) tökéletesen tükrözte a telefon filozófiáját. Egy műalkotásként kezelte a mobiltelefont. Ebben a cikkben kizárólag a Nokia 8800 Arte világát vizsgáljuk meg részletesen.
Megjelenés és az „Arte” filozófia: Több mint kommunikáció
A Nokia 8800 Arte 2007 utolsó negyedévében jelent meg. Azonnal a figyelem középpontjába került a luxustermékek piacán. Célközönsége változatlan maradt: a tehetős, státusztudatos vásárlók. Akik számára a telefon nemcsak egy eszköz, hanem személyiségük kiterjesztése. Az Arte azonban egy kicsit többet ígért, mint elődei. Nemcsak a tapintható minőségre és a presztízsre koncentrált. Hanem a felhasználói élmény finomítására és a kor követelményeinek megfelelő technológiai alapokra is.
Az „Arte” filozófia a művészi kidolgozottságot, a precíz mérnöki munkát és az érzékekre ható élményt helyezte előtérbe. A telefon minden részlete ezt sugallta. A felhasznált anyagoktól kezdve a finomhangolt szoftveres funkciókig. A cél egy olyan készülék megalkotása volt, amely használat közben és szemlélve is örömet okoz.
Dizájn és anyagok: Acél és innováció tökéletes harmóniája
A Nokia 8800 Arte hű maradt a sorozat hagyományaihoz a prémium anyaghasználat terén. A készülékház nagy része polírozott rozsdamentes acélból készült. Ez adta a telefon jellegzetes súlyát (kb. 150 gramm) és masszív, minőségi érzetét. Újdonság volt azonban a speciális ujjlenyomat-taszító bevonat. Ez segített megőrizni a fémfelületek csillogását. Csökkentette a zavaró foltok láthatóságát.
A precíziós csúszka mechanizmus továbbra is a dizájn központi eleme volt. A golyóscsapágyas rendszer biztosította a vajpuhaságú, mégis határozott mozgást. A telefon nyitása és zárása egy kifinomult, szinte rituális élmény volt. A formaterv minimalista és letisztult maradt. Felesleges díszítések nélkül, a forma és az anyag szépségére koncentrálva.
Az Arte dizájnjába finoman integráltak egy gyorsulásmérőt (accelerometer) is. Ez nemcsak technikai újítás volt. Hanem a felhasználói élményt gazdagító funkciókat tett lehetővé. Például az óra megjelenítését koppintással vagy a hívások némítását a telefon lefordításával. Ezekről később részletesebben is szót ejtünk. Az összeszerelési minőség példaértékű volt. Minden elem tökéletesen illeszkedett.
Kijelző: Az OLED technológia ragyogása
A Nokia 8800 Arte egyik legjelentősebb technológiai újítása a kijelző volt. A korábbi TFT panelek helyett ez a modell egy OLED (Organic Light-Emitting Diode) kijelzőt kapott. Ez a technológia forradalmi volt abban az időben a mobiltelefonoknál. Az OLED panelek mélyebb feketéket, végtelen kontrasztarányt és élénkebb színeket kínáltak. Mivel a fekete pixelek egyáltalán nem bocsátottak ki fényt, az energiafogyasztás is kedvezőbb lehetett bizonyos esetekben.
A kijelző felbontása QVGA (240 x 320 pixel) maradt. Mérete pedig 2.0 inch volt. A képminőség azonban látványosan javult az OLED technológiának köszönhetően. A színek teltebbek voltak, a feketék valóban feketék. Ez különösen a sötétebb témáknál és a multimédiás tartalmaknál volt észrevehető. A kijelzőt továbbra is karcálló üveg védte.
Kamera: Jelentős előrelépés az elődökhöz képest
Míg az eredeti 8800 kamerája inkább csak jelképes volt, az Arte modell ezen a téren is komoly előrelépést mutatott. A készülék egy 3.15 megapixeles szenzort kapott. Ami még fontosabb: ez a kamera már autofókusszal (AF) is rendelkezett. Az autofókusz lehetővé tette élesebb képek készítését. Különösen közeli témák vagy részletgazdag jelenetek esetén.
Ez a kamera már sokkal inkább használható volt a mindennapi fotózásra. Bár még mindig nem érte el a dedikált kamerás telefonok szintjét. De alkalmas volt jó minőségű emlékfotók készítésére. Képes volt videófelvételre is, méghozzá VGA (640 x 480 pixel) felbontásban, 15 képkocka/másodperc sebességgel. Ez is jelentős javulás volt az elődök QCIF videóihoz képest. A kamera lencséje a csúszka felső részén, a hátlapon helyezkedett el. Diszkréten integrálva a dizájnba.
Szoftver és egyedi funkciók: Érintésre kelő élet
A Nokia 8800 Arte a Nokia Series 40 platform 5th Edition változatát futtatta. Ez egy modernebb, továbbfejlesztett verziója volt a jól ismert S40 rendszernek. A kezelőfelület letisztultabb volt. Jobban kihasználta a QVGA kijelző lehetőségeit. Természetesen itt is exkluzív, az Arte stílusához illő témák és grafikák várták a felhasználót.
Az igazi különlegességet azonban az egyedi, mozgásérzékelőre épülő funkciók jelentették:
- Tap-for-time: Ha a felhasználó kétszer finoman megkopogtatta a kijelző alatti területet, a képernyőn megjelent egy elegáns analóg óra. Ez rendkívül stílusos és praktikus funkció volt. Nem kellett felébreszteni a telefont az idő megtekintéséhez.
- Turn-to-mute: Bejövő hívás vagy ébresztés esetén elég volt a telefont arccal lefelé fordítani az asztalon. A készülék automatikusan elnémította a csengést vagy az ébresztőt. Ez diszkrét és elegáns megoldást kínált.
Ezek a funkciók a beépített gyorsulásmérőnek köszönhetően működtek. További újdonságok voltak az úgynevezett „Living Wallpapers” (Élő Háttérképek). Ezek finoman animált, folyamatosan változó hátterek voltak. Tovább növelték a telefon vizuális vonzerejét. A készülékhez exkluzív zenei és videós tartalmak is tartoztak. Ezeket gyakran a híres elektronikus zenei duó, a Kruder & Dorfmeister készítette.
Teljesítmény és kapcsolat: 3G a fedélzeten
Technológiai szempontból a legfontosabb előrelépés a 3G (UMTS) hálózati támogatás megjelenése volt. Az Arte már képes volt csatlakozni a 3G hálózatokhoz (jellemzően a 2100 MHz-es sávon). Ez jelentősen gyorsabb mobiladat kapcsolatot tett lehetővé. Alkalmassá tette a telefont gyorsabb böngészésre, email kezelésre. Akár videóhívások lebonyolítására is (bár előlapi kamera nem volt).
A 3G mellett a telefon továbbra is támogatta a négysávos GSM (850/900/1800/1900 MHz) hálózatokat és az EDGE adatátvitelt is. Így a globális kompatibilitás biztosított maradt. A Bluetooth 2.0 (A2DP támogatással) lehetővé tette a sztereó zenehallgatást vezeték nélkül. A csatlakozásról pedig a már szabványossá váló Micro-USB port gondoskodott. Ez töltésre és adatátvitelre egyaránt szolgált.
Memória és multimédia: Jelentős bővülés, de korlátokkal
A Nokia meghallgatta a korábbi modelleket érő kritikákat a memória terén. A Nokia 8800 Arte jelentősen megnövelt, 1 GB beépített memóriával érkezett. Ez óriási előrelépés volt az eredeti 8800 64 MB-jához képest. Ez a tárhely már sokkal több zeneszám, fotó és videó tárolását tette lehetővé.
Azonban a Nokia továbbra sem tette lehetővé a memória bővítését memóriakártyával. Az 1 GB fix tárhely volt. Bár ez sokkal használhatóbb volt, mint korábban, a nagy multimédia-fogyasztók számára még mindig korlátot jelenthetett. A telefon zene- és videólejátszója képes volt kezelni a népszerű formátumokat. Érdekesség, hogy ebből a modellből valószínűleg kimaradt az FM rádió. Ez egy tendencia volt a Nokia legfelső kategóriás készülékeinél ebben az időszakban.
Akkumulátor: Jobb üzemidő, kevesebb kompromisszum
Az eredeti 8800 gyenge akkumulátor-üzemideje sok kritikát kapott. Az Arte ezen a téren is javulást hozott. Egy nagyobb kapacitású, Nokia BL-4U típusú, 1000 mAh-s Lítium-Ion akkumulátort kapott. Ez, kombinálva az OLED kijelző potenciálisan alacsonyabb fogyasztásával (bizonyos körülmények között), észrevehetően jobb üzemidőt eredményezett. Bár a 3G kapcsolat használata jobban merítette az akkumulátort. A felhasználók már nem szembesültek olyan gyakran a lemerülés problémájával, mint az elődöknél. Ez sokkal használhatóbbá tette a telefont a mindennapokban.
Az Arte család és örökség: A csúcs megtestesülése
A Nokia 8800 Arte nem egyedül érkezett. Később több különleges kiadása is megjelent. Ilyen volt a zafír navigációs gombbal díszített Sapphire Arte. A szénszálas elemeket használó Carbon Arte. Vagy a 18 karátos arannyal bevont Gold Arte. Ezek tovább fokozták az exkluzivitást és a luxus érzetét. Az alap Arte modell azonban megmaradt a sorozat tiszta, eredeti képviselőjének.
A 8800 Arte és annak változatai a Nokia 8800-as sorozat csúcsát jelentették. Tökéletesen megtestesítették a cég elképzelését a luxusmobilról. Egy olyan korban, amikor az okostelefonok már kezdtek terjedni. Az Arte mégis sikeres tudott maradni saját szegmensében. Azok számára, akik a tapintható minőséget, az időtlen dizájnt és az egyedi felhasználói élményt keresték. Ma a Nokia 8800 Arte és testvérmodelljei rendkívül keresett gyűjtői darabok. Magas áron cserélnek gazdát. Emlékeztetnek a mobiltelefon-dizájn egyik aranykorára.
Összegzés: Mestermunka minden részletében
A Nokia 8800 Arte egy kivételes mobiltelefon volt. Egy mestermű, amely tökéletesen ötvözte a luxus anyagokat (rozsdamentes acél), a precíz mérnöki munkát (csúszka) és az innovatív technológiát (OLED, 3G, autofókuszos kamera). Az olyan egyedi funkciók, mint a Tap-for-time és a Turn-to-mute, valamint az exkluzív tartalmak (pl. Kruder & Dorfmeister) tovább növelték vonzerejét. Jelentősen javított elődjei hiányosságain (memória, akkumulátor). Bár a memóriakártya-hely továbbra is hiányzott. Az Arte nem csupán egy telefon volt. Hanem egy kijelentés, egy státuszszimbólum, egy műalkotás. Méltó képviselője a Nokia prémium örökségének. Egy olyan készülék, amely még ma is lenyűgözi azokat, akik értékelik a minőséget és a szépséget.
Leave a Reply