Az eredeti Nokia 8800 (2005) megjelenése után a Nokia nem pihent a babérjain. Felismerve a luxusmobilok iránti növekvő keresletet és az eredeti modell néhány kompromisszumát, 2006 szeptemberében bemutatta annak továbbfejlesztett változatát: a Nokia 8800 Sirocco Edition-t. Ez a készülék megtartotta elődje alapvető értékeit: a prémium anyaghasználatot, az ikonikus csúszkás dizájnt és az exkluzív státuszt. Ugyanakkor több kulcsfontosságú területen finomítottak rajta. Jobb kamerát, több memóriát és erősebb akkumulátort kapott. Nevét a Sirocco (magyarul sirokkó) szélről kapta. Ez a meleg, mediterrán szél ihlette a telefon kifinomult, természet által inspirált esztétikáját és hangulatát. Merüljünk el a Sirocco Edition részleteiben!
Megjelenés és az evolúció szele: Finomhangolt luxus
A Nokia 8800 Sirocco Edition 2006 őszén érkezett a piacra. Nem forradalmi újítást hozott, hanem egy átgondolt evolúciót képviselt. A célközönség továbbra is a tehetős, stílustudatos réteg volt. Azok, akik értékelték a minőséget és a presztízst. De talán vágytak néhány technikai fejlesztésre is az eredeti modellhez képest. A Sirocco ezeket az igényeket elégítette ki. Egy érettebb, kifinomultabb luxusélményt kínált.
A készülék két fő színváltozatban volt elérhető: Light (világos, ezüstös) és Black (fekete). Ez lehetővé tette a vásárlók számára, hogy a saját stílusukhoz jobban illő verziót válasszák. A Sirocco Edition sikeresen áthidalta az űrt az eredeti 8800 és a később érkező, még fejlettebb Arte sorozat között.
Dizájn: Finomított acél elegancia és ergonómia
A Sirocco Edition dizájnja hű maradt az eredeti 8800 által lefektetett alapokhoz. A készülékház továbbra is nagyrészt polírozott rozsdamentes acélból készült. Ez biztosította a masszív, prémium érzetet és a tartósságot. Azonban a formatervezők finomítottak a vonalakon. A Sirocco talán organikusabb, lágyabb ívekkel rendelkezett, mint elődje.
Egyik jellegzetes újítás a kijelző alatt található finom bemélyedés vagy hüvelykujjtámasz volt. Ez nemcsak esztétikai elemként szolgált. Hanem javította a telefon ergonómiáját is. Kényelmesebb fogást és könnyebb csúszka működtetést tett lehetővé.
A híres golyóscsapágyas csúszka mechanizmus természetesen megmaradt. Biztosította a rendkívül sima, precíz és kielégítő érzetű nyitást és zárást. A kijelzőt továbbra is karcálló üveg védte. A készülék súlya (kb. 138 gramm) és méretei (kb. 107 x 45 x 17.5 mm) nagyon hasonlóak maradtak az eredeti modellhez. Az összeszerelési minőség pedig a Nokiától megszokott legmagasabb színvonalat képviselte.
Kijelző: Ismerős minőség, megbízható alapokon
A kijelző terén a Sirocco Edition nem hozott változást. Ugyanazt a TFT technológiájú, 256 ezer színű panelt kapta, mint az eredeti 8800. A felbontás 208 x 208 pixel maradt. Ez a kijelző a maga idejében jó minőségűnek számított. Éles képet, élénk színeket és jó kontrasztot kínált. Bár nem érte el a későbbi OLED kijelzők szintjét. Megbízhatóan tette a dolgát. A karcálló üveg pedig gondoskodott a megfelelő védelemről.
Kamera: Jelentős ugrás 2 megapixelre a jobb képekért
Az eredeti Nokia 8800 egyik legtöbbet kritizált pontja a gyenge, SVGA felbontású kamera volt. A Nokia hallgatott a visszajelzésekre. A Sirocco Edition már egy jelentősen továbbfejlesztett, 2 megapixeles kamerát kapott. Ez négyszeres felbontásnövekedést jelentett.
Bár ez a kamera továbbra sem rendelkezett autofókusszal vagy vakuval, a megnövelt felbontás érezhetően jobb képminőséget eredményezett. A képek részletgazdagabbak lettek. Jobban megfeleltek a korabeli elvárásoknak. Alkalmasabbá váltak digitális megosztásra vagy kisebb méretű nyomtatásra is. Videófelvételre továbbraも csak alacsony, QCIF felbontásban volt képes. A kamera fejlesztése fontos lépés volt. A Sirocco így már nemcsak dizájntárgyként, hanem alapvető fotózási feladatokra is jobban használható volt.
Szoftver és Brian Eno hangjai: Egyedi atmoszféra
A Sirocco Edition a Nokia Series 40 platform 3rd Edition változatát futtatta. Ez egy frissebb, továbbfejlesztett verziója volt az eredeti 8800-ban használt 2nd Editionnek. A kezelőfelület finomabb grafikát, esetleg újabb funkciókat kínált. Természetesen a Nokia itt is exkluzív, a Sirocco stílusához illő témákat és grafikákat készített.
A készülék egyik legkülönlegesebb és legemlékezetesebb jellemzője az egyedi csengőhangok voltak. A Nokia felkérte a világhírű ambient zenei úttörőt, Brian Eno-t, hogy komponáljon exkluzív hangokat a Sirocco Edition számára. Eno jellegzetes, minimalista, atmoszférikus dallamai tökéletesen illettek a telefon kifinomult, nyugodt karakteréhez. Ezek a hangok messze túlmutattak a szokásos polifonikus csipogáson. Valódi művészi értéket képviseltek. Tovább növelték a telefon exkluzivitását.
Memória és multimédia: Több hely, több élmény, de korlátokkal
Az eredeti 8800 másik gyenge pontja a rendkívül szűkös, 64 MB-os belső memória volt. A Sirocco Edition ezen a téren is javított. A beépített memória kapacitását 128 megabájtra növelték. Ez a duplázás már lényegesen több helyet biztosított zenék, képek és egyéb adatok tárolására.
Azonban a Nokia továbbra sem tette lehetővé a memória bővítését külső kártyával. A 128 MB fix tárhely volt. Bár ez jelentős előrelépés volt, még mindig korlátot jelenthetett azoknak, akik sok multimédiás tartalmat szerettek volna a telefonjukon tartani. A készülék támogatta az MP3 és AAC zeneformátumokat. Valamint rendelkezett beépített sztereó FM rádióval is. Így a zenehallgatási lehetőségek adottak voltak.
Akkumulátor: Válasz a kritikákra, jobb üzemidővel
Talán a legfontosabb gyakorlati fejlesztés az akkumulátor terén történt. Az eredeti 8800 hírhedten gyenge üzemidejét a kis kapacitású (600 mAh) BL-5X akkumulátor okozta. A Sirocco Edition egy új, nagyobb kapacitású, Nokia BP-6X típusú akkumulátort kapott. Ennek kapacitása 700 mAh volt.
Ez a növekedés, bár nem tűnik drámainak, érezhetően javította a telefon üzemidejét. A felhasználók már hosszabb készenléti és beszélgetési időre számíthattak. Bár a Sirocco még mindig nem volt egy energiabajnok. A fejlesztés jelentősen csökkentette az akkumulátorral kapcsolatos frusztrációt. Sokkal használhatóbbá tette a telefont a mindennapokban. Ez egy kulcsfontosságú lépés volt a felhasználói elégedettség növelése érdekében.
Kapcsolat és hálózat: Stabil alapok, globális elérés
A kapcsolódási lehetőségek terén a Sirocco hozta a korában elvárhatót egy prémium készüléktől. Továbbra is háromsávos (Tri-Band) GSM (900/1800/1900 MHz) telefont volt. Támogatta a GPRS és EDGE adatátviteli szabványokat. A Bluetooth verziója 2.0-ra frissült. Ez gyorsabb adatátvitelt és A2DP (sztereó audio) profil támogatást jelentett. Lehetővé téve a vezeték nélküli sztereó zenehallgatást. A csatlakozásról továbbra is a Nokia Pop-Port portja gondoskodott. 3G támogatás még nem volt ebben a modellben.
A Sirocco öröksége: Híd a jövő luxusa felé
A Nokia 8800 Sirocco Edition egy rendkívül fontos modell volt a 8800-as sorozat történetében. Sikeresen finomította és javította az eredeti koncepciót. Orvosolta annak legfőbb hiányosságait (kamera, memória, akkumulátor). Miközben megőrizte annak ikonikus dizájnját és prémium vonzerejét. Az exkluzív Brian Eno csengőhangok pedig újabb réteggel gazdagították a luxus élményt.
A Sirocco bebizonyította, hogy van igény a folyamatosan fejlődő luxusmobilokra. Hidat képezett az úttörő eredeti 8800 és a technikailag még fejlettebb, későbbi Arte sorozat között. Ma a Nokia 8800 Sirocco Edition nagyra becsült gyűjtői darab. Különösen a jó állapotú fekete és ezüst változatok keresettek. Képviseli a Nokia azon képességét, hogy a luxust és a technológiát elegánsan ötvözze.
Összegzés: A finomhangolt mestermű
A Nokia 8800 Sirocco Edition nem csupán egy ráncfelvarrás volt. Hanem egy gondosan átgondolt és továbbfejlesztett luxusmobil. Megtartotta az eredeti 8800 rozsdamentes acél eleganciáját és precíziós csúszka mechanizmusát. Ugyanakkor jobb kamerát (2 MP), több memóriát (128 MB) és jelentősen javított akkumulátor-üzemidőt (BP-6X) kínált. Az egyedi Brian Eno csengőhangok és a finomított dizájnelemek (pl. hüvelykujjtámasz) pedig tovább fokozták exkluzivitását. A Sirocco Edition egy kiforrott, elegáns és a maga korában technikailag is relevánsabb luxustelefon volt. Méltó utódja az ikonikus elődnek és fontos lépcsőfok a Nokia prémium kínálatának evolúciójában.
Leave a Reply