A Nokia Asha sorozata a megfizethető, mégis modern funkciókat kínáló mobiltelefonok szinonimája volt. A 2011 végén bemutatott Nokia Asha 303 ennek a sorozatnak az egyik legérdekesebb és legfejlettebb tagja volt. Egyedülálló módon ötvözte a fizikai QWERTY billentyűzet nyújtotta gépelési kényelmet egy kapacitív érintőképernyő modernségével. Ez a „Touch and Type” koncepció itt egy erőteljes, 1 GHz-es processzorral és kiváló kapcsolódási lehetőségekkel (Wi-Fi, HSDPA+) párosult. Az Asha 303 célja az volt, hogy egy gyors, sokoldalú és stílusos kommunikációs eszközt adjon azoknak a felhasználóknak a kezébe. Akik a legjobbat akarták mindkét világból: az érintésből és a gombokból.
Megjelenés és a hibrid csábítás: Több mint egy feature phone
A Nokia Asha 303 2011 októberében, a Nokia World rendezvényen mutatkozott be. Piacra kerülése az év végén kezdődött meg. Egy olyan időszakban érkezett, amikor az okostelefonok piaca robbanásszerűen nőtt. De sok felhasználó még mindig kereste az átmenetet. Vagy egyszerűen csak előnyben részesítette a fizikai billentyűzetet. Az Asha 303 pont ezt a réteget célozta meg. Kínált egy okostelefon-szerű élményt a Series 40 Asha platformon keresztül. De megtartotta a QWERTY billentyűzetet.
Célközönsége főként a fiatalok, diákok és a sokat kommunikáló felhasználók voltak. Akiknek fontos volt a gyors üzenetküldés, e-mailezés és a közösségi média használata. Az 1 GHz-es processzor és a kapacitív érintőképernyő ígérete vonzóvá tette azok számára is. Akik egy reszponzív, modern készülékre vágytak, de nem akartak teljes értékű okostelefont vásárolni. Az Asha 303 egy magasabb kategóriát képviselt az Asha családon belül. Közelebb állt tudásban egy belépő szintű okostelefonhoz, mint egy hagyományos feature phone-hoz.
Dizájn: QWERTY és érintés találkozása prémiumabb köntösben
Az Asha 303 a „candybar” QWERTY formátumot követte. Hasonlóan az Asha 2xx vagy C3 modellekhez. Azonban a dizájn itt prémiumabb anyagokat és kifinomultabb megjelenést kapott. Az előlapon a 2.6 inches, portré tájolású érintőképernyő alatt helyezkedett el a teljes QWERTY billentyűzet. A kettő között pedig dedikált híváskezelő, üzenet és zene gombok kaptak helyet.
A készülékház műanyag és fém elemek kombinációjából épült fel. Gyakran a hátlap készült fémből (pl. alumíniumból). Ami növelte a minőségérzetet és a tartósságot. Az elérhető színek (pl. vörös, grafit, ezüstfehér, aqua, lila) elegánsak voltak. A QWERTY billentyűzet gombjai jó méretűek és elrendezésűek voltak. Kényelmes gépelést biztosítottak. A kapacitív érintőképernyő pedig lehetővé tette a gyors navigációt és az alkalmazások intuitív kezelését. A dizájn összességében modern, elegáns és funkcionális volt. Jól tükrözte a készülék hibrid jellegét.
Kijelző: Kapacitív érintés QVGA felbontással – végre reszponzív!
Az Asha 303 egyik kulcsfontosságú újítása a kapacitív érintőképernyő volt. Ellentétben az Asha 300 rezisztív paneljével. A 2.6 inch átlójú TFT kijelző kapacitív technológiát használt. Ez sokkal érzékenyebb és pontosabb érintésérzékelést tett lehetővé. A felhasználóknak elég volt finoman megérinteni vagy simítani a képernyőt. Nem volt szükség nyomásra. Ez jelentősen javította a felhasználói élményt. Különösen a görgetésnél, a nagyításnál és a virtuális elemek kezelésénél.
A felbontás QVGA (320 x 240 pixel) maradt. Ami ezen a méreten és tájoláson (technikailag fekvő felbontás álló helyzetben) megfelelő élességet biztosított. Bár nem volt kiemelkedő. A kijelző 262 ezer színt tudott megjeleníteni. Képminősége jó volt a kategóriájában. A kapacitív technológia révén az S40 Touch UI sokkal élvezetesebben és gördülékenyebben volt használható.
Billentyűzet: A gépelés kényelme nem veszett el
Az érintőképernyő mellett az Asha 303 megtartotta a teljes fizikai QWERTY billentyűzetet. Ez továbbra is a készülék egyik fő vonzereje volt. Különösen azok számára, akik sokat gépeltek. A billentyűzet jó minőségű volt. A gombok megfelelő méretűek, jó nyomásponttal rendelkeztek. Lehetővé tették a gyors és pontos gépelést. A háttérvilágítás pedig segítette a sötétben való használatot. A fizikai billentyűzet tökéletesen kiegészítette az érintőképernyőt. A felhasználó választhatott, hogy melyik beviteli módot preferálja az adott feladathoz.
Kamera: 3.2 megapixel – alap szint, kompromisszumokkal
A kamera terén az Asha 303 nem hozott jelentős előrelépést. Egy 3.2 megapixeles, fixfókuszos (EDoF) kamerát kapott. Vaku nélkül. Ez ugyanaz a kompromisszumos megoldás volt, mint amit az Asha 302-ben is láthattunk.
A kamera csak jó fényviszonyok mellett, távolabbi témákról volt képes elfogadható képeket készíteni. Makró fotózásra alkalmatlan volt. És gyenge fényben gyakorlatilag használhatatlan a vaku hiánya miatt. Videófelvételre VGA (640 x 480 pixel) felbontásban, 15 képkocka/másodperc sebességgel volt képes. Előlapi kamera nem volt. A kamera tehát egy nagyon alapszintű megoldás maradt. Nem ez volt a telefon fő erőssége.
Operációs rendszer: S40 Asha Touch – Optimalizálva a hibrid bevitelre
Az Asha 303 a Nokia Series 40 Asha platform érintésre optimalizált verzióját futtatta. A kezelőfelületet úgy tervezték, hogy jól működjön mind az érintőképernyővel, mind a fizikai billentyűzettel. Nagyobb ikonokat, érintésbarát listákat és menüket használt. Támogatta a widgeteket a kezdőképernyőn.
A rendszer erősen fókuszált a kommunikációra és a közösségi funkciókra. Előre telepített Facebook, Twitter, WhatsApp és más népszerű klienseket tartalmazott. Az e-mail és chat funkciók is fejlettek voltak. A Nokia Böngésző adatforgalom-tömörítéssel segítette a gyorsabb betöltést. Az Ovi Store (Nokia Store) pedig Java alkalmazások és játékok letöltését tette lehetővé. Az S40 Asha Touch egy könnyen használható, gyors és funkciógazdag rendszer volt a feature phone kategóriában.
Hardver és teljesítmény: 1 GHz az Asha motorháztető alatt – valódi sebesség
Az Asha 303 egyik legnagyobb dobása a hardvere volt. Egy erőteljes, 1 GHz-es órajelű ARM11 processzort kapott. Ezt 128 MB RAM és 256 MB ROM egészítette ki. Ez a hardver – különösen egy S40 alapú telefonban 2011 végén – kiemelkedően gyorsnak számított.
Ennek eredményeként az Asha 303 rendkívül reszponzív és gördülékeny volt. A menükben való navigálás, az alkalmazások indítása, a böngészés mind gyorsan és akadozásmentesen történt. A teljesítmény messze felülmúlta a legtöbb korabeli feature phone-t. És még sok Symbian okostelefonnal is felvette a versenyt sebességben. Bár valószínűleg hiányzott a dedikált GPU. Az S40 rendszer egyszerűbb grafikai igényei miatt ez kevésbé volt érezhető, mint a Symbian esetében. Az 1 GHz-es processzor valódi előnyt jelentett.
Kapcsolatok: Wi-Fi, HSDPA+ és USB OTG – Zászlóshajó szintű kapcsolódás!
A kapcsolódási lehetőségek terén az Asha 303 szinte zászlóshajó szintű kínálatot nyújtott:
- Hálózat: Pentaband 3G (globális HSDPA 10.2 Mbps / HSUPA 2 Mbps!). Négysávos GSM/EDGE.
- Helyi kapcsolat: Wi-Fi (802.11 b/g/n) és Bluetooth 2.1 (A2DP).
- Vezetékes kapcsolat: Micro-USB port, amely támogatta az USB On-The-Go (OTG) funkciót is! Ez lehetővé tette külső USB eszközök (pl. pendrive) csatlakoztatását.
- Hang: Standard 3.5 mm-es audio jack.
Ez a rendkívül erős kapcsolódási csomag (különösen a Wi-Fi n, a gyors HSPA és az OTG) messze kiemelte az Asha 303-at a középkategóriából. Lehetővé tette a gyors internetezést, a könnyű adatmegosztást és a sokoldalú felhasználást. Egyetlen jelentős hiányosság a GPS vevő hiánya volt.
Memória és multimédia: Bővíthető tárhely, jó zenei alapok
Az Asha 303 belső tárhelye kb. 170 MB volt. Ezt MicroSD kártyával lehetett bővíteni (akár 32 GB-ig). Ez elegendő helyet biztosított zenéknek, képeknek és alkalmazásoknak.
Multimédia terén a telefon hozta a kötelezőt:
- Zenelejátszó: MP3, AAC, WMA stb. támogatás.
- Sztereó FM Rádió RDS funkcióval.
- Videólejátszó.
- 3.5 mm jack csatlakozó.
- Hangszóró: Valószínűleg mono.
Bár nem voltak dedikált külső zenevezérlői, mint az X3-00-nak. Az Asha 303 egy jó multimédiás társ volt.
Akkumulátor: Kitartó társ a mindennapi pörgéshez
Az energiaellátásról egy Nokia BP-3L típusú, 1300 mAh kapacitású Lítium-Ion akkumulátor gondoskodott. Ez egy jó kapacitású telep volt. Az hatékony S40 rendszerrel és a gyors, de nem túlzottan energiaéhes processzorral párosítva kiváló akkumulátor-üzemidőt eredményezett. A felhasználók hosszú beszélgetési és készenléti időre számíthattak. Az akkumulátor cserélhető volt.
Örökség: Népszerű és erős QWERTY Touch and Type bajnok
A Nokia Asha 303 egy nagyon sikeres és jól fogadott modell volt. Kiválóan ötvözte a QWERTY billentyűzet hatékonyságát a kapacitív érintőképernyő modernségével. Gyors processzora és bőséges RAM memóriája révén kiváló teljesítményt nyújtott a Series 40 platformon. Fejlett kapcsolódási képességei (HSDPA+, Wi-Fi n, OTG) pedig szinte okostelefon szintre emelték. Miközben megőrizte a feature phone-ok egyszerűségét és kiváló üzemidejét.
Legnagyobb kompromisszuma a gyenge, vaku nélküli fixfókuszos kamera és a GPS hiánya volt. Ennek ellenére az Asha 303 egy rendkívül vonzó csomagot kínált. Különösen a fiatalok és a sokat kommunikáló felhasználók számára. Megmutatta a „Touch and Type” koncepcióban rejlő potenciált. És az S40 platform képességeit a modern korban. Egyike volt a legsikeresebb és legkedveltebb Asha modelleknek.
Összegzés: Ahol a sebesség, az érintés és a gombok találkoztak
A Nokia Asha 303 egy kiemelkedő „Touch and Type” mobiltelefon volt 2011 végéről. Egyedülálló módon kombinálta a fizikai QWERTY billentyűzetet egy reszponzív kapacitív érintőképernyővel. Meglepően gyors teljesítményt nyújtott az 1 GHz-es processzornak és 128 MB RAM-nak köszönhetően. Kategóriájában kiemelkedő kapcsolódási lehetőségeket kínált (HSDPA+, Wi-Fi n, Bluetooth, USB OTG). Mindez a Series 40 Asha platform egyszerűségével és kiváló akkumulátor-üzemidővel párosult. Bár kamerája (3.2MP FF, vaku nélkül) és a GPS hiánya kompromisszumot jelentett. Az Asha 303 egy nagyon jól sikerült, sokoldalú és népszerű készülék volt. Tökéletes választás azoknak, akik a gépelés és az érintés előnyeit egyetlen gyors, stílusos és megfizethető telefonban keresték.
Leave a Reply