Nokia Asha 305: Megfizethető Dual SIM érintőtelefon – Részletes bemutató

A Nokia Asha sorozata a 2010-es évek elején azt a célt tűzte ki, hogy az okostelefon-szerű élményeket eljuttassa a megfizethetőbb árkategóriába, különösen a fejlődő piacokon. Ennek a törekvésnek egyik fontos képviselője volt a 2012 közepén bemutatott Nokia Asha 305. Ez a készülék az Asha Touch család tagjaként egy teljes érintőképernyős felületet kínált. Mindezt a rendkívül népszerű Dual SIM Easy Swap funkcionalitással kombinálva. Az Asha 305 egy ultra-alacsony árú belépőmodell volt az érintős telefonok világába. Az alapvető kommunikációra és szórakozásra összpontosított, komoly kapcsolódási kompromisszumok mellett.

Megjelenés és a cél: Érintés és Dual SIM a legszélesebb tömegeknek

A Nokia Asha 305 2012 júniusában mutatkozott be. Piacra kerülése július-augusztus környékén történt meg. Egyértelműen az árérzékeny vásárlókat és azokat a piacokat célozta, ahol a Dual SIM használata elterjedt, és ahol az első érintőképernyős telefonjukat keresték az emberek. Az Asha Touch platformmal a Nokia egy egyszerűsített, mégis modernnek tűnő érintős felületet kívánt nyújtani. Amely könnyen kezelhető azok számára is, akik korábban csak nyomógombos telefonokat használtak.

Az Asha 305 fő vonzereje tehát a kombináció volt: érintőképernyős élmény és két SIM kártya kényelmes kezelése egyetlen, rendkívül kedvező árú készülékben. Versenytársai elsősorban más ultra-olcsó feature phone-ok és a legolcsóbb Androidos készülékek voltak. A Nokia a megbízhatóságával, a hosszú üzemidővel és az egyszerű kezelhetőséggel próbált hódítani.

Dizájn: Egyszerű érintős forma, praktikus részletekkel

Az Asha 305 egy klasszikus „candybar” (szelet) érintőképernyős formát kapott. Készülékháza teljes egészében műanyagból készült. Lekerekített sarkai és élei kényelmes fogást biztosítottak. A dizájn egyszerű és funkcionális volt. Több színváltozatban (pl. sötétszürke, piros, középkék, ezüstfehér) volt elérhető.

Az előlapot szinte teljesen a 3.0 inches érintőképernyő foglalta el. Alatta csak két fizikai gomb: a hívásindító és a hívásbefejező/bekapcsoló gomb kapott helyet. A menübe való belépés és a visszalépés valószínűleg a képernyőn megjelenő virtuális gombokkal történt. A készülék oldalán megtalálható volt a praktikus Easy Swap SIM foglalat nyílása. Ez lehetővé tette a második SIM kártya gyors cseréjét. Méretei (kb. 110.3 x 53.8 x 12.8 mm) és súlya (kb. 98 gramm) átlagosnak számítottak.

Kijelző: Rezisztív érintés WQVGA felbontásban – az ár kompromisszuma

Az Asha 305 kijelzője egy 3.0 inch átlójú TFT panel volt. Felbontása WQVGA (240 x 400 pixel) volt. Ez kissé szélesebb képarányt jelentett a hagyományos QVGA-hoz képest. A megjeleníthető színek száma 65 ezerre korlátozódott.

A legfontosabb jellemzője azonban a rezisztív érintésérzékelés volt. Ez a technológia nyomásra reagált. Kevésbé volt érzékeny és pontos, mint a drágább kapacitív kijelzők. A görgetés, a gépelés a virtuális billentyűzeten és a menükben való navigálás erősebb érintést vagy nyomást igényelt. Ez megszokást igényelt azoktól, akik már használtak kapacitív kijelzőt. De az S40 Asha Touch felületet úgy tervezték, hogy ezzel a technológiával is használható legyen. A képminőség (színek, kontraszt, fényerő) az árkategóriának megfelelő, alapszintű volt.

Dual SIM Easy Swap: Két kártya kényelmesen, menet közben is cserélve

Az Asha 305 egyik legfontosabb értékesítési pontja a Dual SIM Easy Swap funkcionalitás volt:

  • Dual SIM Dual Standby (DSDS): Mindkét SIM kártya aktív volt készenléti állapotban.
  • Easy Swap oldalsó foglalat: A második SIM kártya a telefon oldalán lévő nyílásba csúsztatható volt. A cseréhez nem kellett kikapcsolni a telefont vagy levenni a hátlapot. Ez rendkívül kényelmessé tette a SIM kártyák közötti váltást.
  • SIM Menedzser: Az S40 szoftver tartalmazott egy SIM kezelő alkalmazást. Itt lehetett beállítani a kártyák nevét, alapértelmezett használatát. A rendszer megjegyezte akár öt különböző SIM kártya profilját is.

Ez a rendszer tökéletes volt azok számára, akik több szolgáltató előnyeit akarták kihasználni. Vagy szétválasztani a személyes és üzleti hívásaikat.

Kamera: Csak a minimum minimuma – 2MP, vaku nélkül

A kamera az Asha 305 egyik leggyengébb pontja volt. Egy nagyon alapvető, 2 megapixeles, fixfókuszos kamerát kapott. Vaku nélkül. Ez a kamera csak jó fényviszonyok mellett, távolabbi témákról volt képes elfogadható minőségű, de alacsony részletességű képeket készíteni. Makró fotózásra vagy gyenge fényben való használatra alkalmatlan volt. Videófelvételre is csak rendkívül alacsony, 176×144 pixel (QCIF) felbontásban, 10 képkocka/másodperc sebességgel volt képes. Előlapi kamera nem volt. A kamera megléte inkább csak jelképes volt.

Operációs rendszer: S40 Asha Full Touch – Simításra tervezett felület

Az Asha 305 a Series 40 Asha platform teljes érintőképernyős változatát futtatta. Ez a felület szakított a hagyományos S40 rácsos vagy listás menüjével. Helyette több, oldalirányú simítással lapozható kezdőképernyőt kínált:

  • Alkalmazásrács: A telepített alkalmazások és játékok ikonjai.
  • Parancsikonok: Gyakran használt funkciók vagy névjegyek gyors elérése.
  • Tárcsázó/Névjegyzék: Egy dedikált képernyő a telefonáláshoz és a kontaktokhoz.

Bevezettek egy felülről lehúzható értesítési sávot is. Amely a nem fogadott eseményeket és néhány gyorsbeállítást tartalmazott. Ez a felület sok elemében próbálta utánozni a Symbian Belle rendszer logikáját. De egy sokkal egyszerűbb, kevesebb erőforrást igénylő platformon. A rendszer támogatta a Java alkalmazásokat (Nokia Store). Tartalmazta a Nokia Böngészőt (adat-tömörítéssel). Valamint előre telepített közösségi klienseket és játékokat (pl. 40 ingyenes EA játék letöltésének lehetősége).

Multimédia: Zene, rádió és játékok az alap szinten

Az Asha 305 alapvető multimédiás képességeket kínált:

  • Zenelejátszó: MP3, AAC, WAV formátumok támogatása.
  • Sztereó FM Rádió: RDS funkcióval és felvételi lehetőséggel.
  • Videólejátszó: Alapvető formátumokhoz.
  • 3.5 mm audio jack: Szabványos fülhallgató csatlakozó.
  • MicroSD támogatás: Akár 32 GB tárhely a médiának.
  • Hangszóró: Valószínűleg mono.
  • Játékok: Előre telepített Java játékok és a 40 ingyenes EA játék letöltése.

Ezek a funkciók biztosították az alapvető szórakozási lehetőségeket.

Kapcsolatok: Csak a legalapvetőbbek – Nincs 3G, nincs Wi-Fi

A kapcsolódási lehetőségek terén az Asha 305 nagyon szerény volt. Ez volt az egyik legnagyobb kompromisszum az alacsony ár érdekében:

  • Hálózat: Csak kétsávos GSM (900/1800 MHz).
  • Adatkapcsolat: GPRS és EDGE. Lassú mobilinternet eléréshez.
  • Helyi kapcsolat: Bluetooth 2.1 (EDR).
  • Vezetékes kapcsolat: Micro-USB port (töltéshez és adatátvitelhez).

Nem volt benne sem 3G, sem Wi-Fi, sem GPS. Ez jelentősen korlátozta az online képességeit. A böngészés lassú volt. A helymeghatározás pedig nem volt lehetséges.

Memória és teljesítmény: MicroSD nélkülözhetetlen

Az belső memória rendkívül kicsi volt (kb. 10 MB felhasználói). Ezért a MicroSD kártya (max. 32 GB) használata elengedhetetlen volt. Még az alapvető működéshez is (pl. képek mentése). A hardveres teljesítmény (processzor, RAM) alacsony volt. De elegendő volt az egyszerű S40 Asha Touch rendszer futtatásához. A rendszer általában elfogadható sebességgel működött. De nem volt villámgyors.

Akkumulátor: Napokig tartó energia a megbízhatóságért

Az energiaellátásról egy Nokia BL-4U típusú, 1110 mAh kapacitású Lítium-Ion akkumulátor gondoskodott. Ez a jó kapacitású telep, kombinálva a rendkívül alacsony energiafogyasztású hardverrel (nincs 3G/Wi-Fi/GPS, rezisztív kijelző), kiváló akkumulátor-üzemidőt eredményezett. A felhasználók napokig használhatták a telefont egyetlen feltöltéssel. A készenléti idő akár több hét is lehetett. Ez az Asha 305 egyik legnagyobb vonzereje volt. Különösen azokon a piacokon, ahol a töltési lehetőség korlátozott. Az akkumulátor cserélhető volt.

Örökség: Az ultra-olcsó érintős Dual SIM telefonok egyike

A Nokia Asha 305 fontos szerepet játszott abban, hogy az érintőképernyős élményt és a Dual SIM funkcionalitást eljuttassa az abszolút belépő szintű árkategóriába. Sokak számára ez volt az első érintős telefon. Vagy az első Dual SIM készülék. Egyszerűsége, megbízhatósága és hosszú üzemideje miatt népszerű volt. Különösen a fejlődő piacokon.

Ugyanakkor súlyos kompromisszumokat kötött a kapcsolódás (nincs 3G/Wi-Fi/GPS) és a kamera terén. Megmutatta az Asha Touch platform korlátait is (rezisztív kijelző, alapvető funkciók). Egyértelműen egy átmeneti készülék volt. Amely hidat képzett a hagyományos feature phone-ok és a valódi okostelefonok között. De nem tudott teljes értékű okos élményt nyújtani.

Összegzés: Érintés és két SIM a minimumon

A Nokia Asha 305 egy ultra-megfizethető „Asha Touch” mobiltelefon volt. Amelynek fő célja az érintőképernyős vezérlés és a Dual SIM Easy Swap funkcionalitás eljuttatása volt a legszélesebb tömegekhez. 3.0 inches rezisztív érintőképernyővel, Series 40 Asha rendszerrel, alapvető multimédiás képességekkel (MP3, FM rádió felvétellel) és kiemelkedő akkumulátor-üzemidővel rendelkezett. Azonban kamerája (2MP fixfókusz, vaku nélkül) nagyon gyenge volt. És kritikusan hiányoztak belőle a modern kapcsolódási lehetőségek (nincs 3G, nincs Wi-Fi, nincs GPS). Az Asha 305 egy egyszerű, de a maga módján praktikus készülék volt. Azoknak, akiknek a két SIM kezelése és az érintés alapjai voltak a legfontosabbak, rendkívül alacsony áron.

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük