Nokia Asha 306: Megfizethető érintőtelefon Wi-Fi kapcsolattal – Részletes bemutató

A Nokia Asha sorozata a 2010-es évek elején a megfizethető, mégis modern funkciókat kínáló mobiltelefonok szinonimája volt. A 2012 közepén bemutatott Nokia Asha 306 tökéletesen illeszkedett ebbe a képbe. Ez a készülék az Asha 305 közeli testvérmodellje volt. De egy kulcsfontosságú különbséggel: míg az Asha 305 a Dual SIM képességre fókuszált, addig az Asha 306 beépített Wi-Fi kapcsolatot kínált, egy SIM kártyás (Single SIM) kivitelben. Az Asha 306 célja az volt, hogy a teljes érintőképernyős élményt és a gyorsabb, olcsóbb internetezés lehetőségét (Wi-Fi) eljuttassa az ultra-alacsony árkategóriába. Azoknak a felhasználóknak, akiknek nem volt szükségük két SIM kártyára.

Megjelenés és a cél: Wi-Fi kapcsolat mindenki számára?

A Nokia Asha 306 2012 júniusában mutatkozott be. Piacra kerülése az év harmadik negyedévében történt meg. Egyértelműen az árérzékeny vásárlókat célozta meg. Akik első érintőképernyős telefonjukat keresték. Vagy egyszerűen csak egy megbízható, könnyen kezelhető, de már Wi-Fi képességgel is rendelkező készülékre vágytak. A Wi-Fi megléte volt a 306-os modell legfontosabb megkülönböztető jegye az Asha 305-höz képest. Ez lehetővé tette a felhasználók számára, hogy otthoni, munkahelyi vagy nyilvános hotspotokon ingyenesen vagy olcsóbban internetezzenek. Gyorsabban böngészhessenek, használhassák a közösségi alkalmazásokat. Vagy letölthessenek tartalmakat anélkül, hogy a mobiladat-forgalmuk miatt kellene aggódniuk.

Mivel Single SIM készülék volt, elsősorban azokon a piacokon vagy azoknak a felhasználóknak volt ideális. Ahol a két SIM kártya használata nem volt annyira elterjedt. Vagy ahol a felhasználóknak egyszerűen nem volt szükségük erre a funkcióra. De a Wi-Fi nyújtotta előnyöket szerették volna élvezni.

Dizájn: Egyszerű érintős forma, ismerős külsővel

Az Asha 306 külső megjelenése gyakorlatilag megegyezett az Asha 305-ével. Egy klasszikus „candybar” (szelet) érintőképernyős formát kapott. A készülékház műanyagból készült, lekerekített élekkel. Ugyanazokban a színekben (pl. ezüstfehér, piros, középkék, sötétszürke) volt elérhető. Az előlapon a 3.0 inches érintőképernyő alatt a két fizikai híváskezelő gomb kapott helyet.

Az egyetlen apró külső különbség az Easy Swap SIM foglalat nyílásának hiánya volt az oldalán. Mivel ez egy egykártyás modell volt, a SIM kártya a hagyományos helyen, az akkumulátor alatt kapott helyet. A dizájn tehát továbbra is az egyszerűségre és a funkcionalitásra összpontosított. Kompakt méretei (kb. 110.3 x 53.8 x 12.8 mm) és súlya (kb. 96 gramm) kényelmes használatot biztosítottak.

Kijelző: Rezisztív érintés WQVGA felbontásban

Az Asha 306 kijelzője is megegyezett az Asha 305 paneljével. Egy 3.0 inch átlójú TFT érintőképernyő volt. WQVGA (240 x 400 pixel) felbontással és 65 ezer szín megjelenítési képességgel. A technológia itt is rezisztív volt. Ez nyomásra érzékeny működést jelentett. Kevésbé volt fluid és érzékeny, mint a drágább kapacitív kijelzők. De az S40 Asha Touch felhasználói felületét ehhez a technológiához tervezték. Így a kezelés alapvetően megoldható volt vele. A képminőség az árkategóriának megfelelő, alapszintű volt.

Kamera: Változatlanul alap szinten – 2MP, vaku nélkül

A kamera terén sem történt változás. Az Asha 306 ugyanazt a nagyon alapvető, 2 megapixeles, fixfókuszos kamerát kapta, mint az Asha 305. Vaku nélkül. Ez a kamera továbbra is csak jó fényviszonyok mellett, távolabbi témákról volt képes használható képeket készíteni. Makróra, vagy gyenge fényben való fotózásra alkalmatlan volt. Videófelvételi képessége is nagyon korlátozott (QCIF @ 10fps) maradt. Előlapi kamera nem volt. A kamera egyértelműen a készülék egyik leggyengébb pontja volt.

Operációs rendszer: S40 Asha Full Touch – Most már Wi-Fi-vel

Az Asha 306 ugyanazt a Series 40 Asha Full Touch operációs rendszert futtatta, mint az Asha 305. Ez a felület érintésre optimalizált volt. Több, lapozható kezdőképernyőt kínált (alkalmazásrács, parancsikonok, tárcsázó). Valamint egy felülről lehúzható értesítési/beállítási sávot.

A rendszer tartalmazta a Nokia Böngészőt (adat-tömörítéssel), közösségi klienseket, Nokia Térképeket (alap verzió, GPS nélkül korlátozottan használható). Valamint hozzáférést biztosított a Nokia Store áruházhoz Java alkalmazásokért és játékokért. Gyakran 40 ingyenes EA játék letöltésének lehetőségével együtt kínálták. A Wi-Fi megléte jelentősen javította az online funkciók (böngészés, közösségi média, alkalmazásletöltés) használhatóságát és sebességét.

Kapcsolatok: A Wi-Fi a nagy különbség, de 3G és GPS nélkül

A kapcsolódási lehetőségek jelentették a legnagyobb különbséget az Asha 305 és 306 között:

  • Wi-Fi: Az Asha 306 rendelkezett beépített Wi-Fi (802.11 b/g) vevővel! Ez volt a legfontosabb fejlesztés.
  • Hálózat: Négysávos GSM (850/900/1800/1900 MHz). Jobb globális lefedettséget nyújtott, mint a kétsávos 305-ös.
  • Adatkapcsolat: GPRS és EDGE. Továbbra sem volt 3G.
  • Helyi kapcsolat: Bluetooth 2.1 (EDR).
  • Vezetékes kapcsolat: Micro-USB port (töltéshez és adatátvitelhez).
  • Hang: Standard 3.5 mm-es audio jack.

Tehát az Asha 306 megkapta a Wi-Fi-t, ami óriási előny volt. De továbbra is hiányzott belőle a 3G és a GPS.

Multimédia: Zene, rádió és játékok az alap szinten

Multimédia terén az Asha 306 ugyanazt nyújtotta, mint az Asha 305:

  • MP3/WAV/AAC Lejátszó.
  • Sztereó FM Rádió RDS funkcióval és Felvételi lehetőséggel.
  • Videólejátszó.
  • 3.5 mm audio jack.
  • MicroSD támogatás (max. 32 GB).
  • Hangszóró: Valószínűleg mono.
  • Ingyenes EA Játékok: A promóciós ajánlat itt is élt.

Alapvető zenehallgatásra és rádiózásra kiválóan alkalmas volt.

Memória és teljesítmény: Alapvető szükségletek kielégítésére

A belső memória minimális volt (kb. 10 MB felhasználói). A MicroSD kártya (max. 32 GB) használata elengedhetetlen volt. A hardveres teljesítmény (processzor, RAM) az S40 rendszer alapvető futtatásához volt elegendő. Nem volt egy gyors készülék. De a feladatát ellátta.

Akkumulátor: Hosszú üzemidő, megbízható működés

Az energiaellátásról a Nokia BL-4U típusú, 1110 mAh kapacitású Lítium-Ion akkumulátor gondoskodott. Ez a telep, még a Wi-Fi használata mellett is, kiváló akkumulátor-üzemidőt biztosított. A felhasználók napokig számíthattak a készülékre egyetlen feltöltéssel. Az akkumulátor cserélhető volt.

Az Asha 306 helye és öröksége: Wi-Fi az olcsó érintősök világában

A Nokia Asha 306 fontos szerepet töltött be a Nokia kínálatában. Ez volt az egyik legolcsóbb Wi-Fi képes érintőképernyős telefonjuk. Lehetővé tette a felhasználók számára, hogy kihasználják a Wi-Fi hálózatok nyújtotta előnyöket. Anélkül, hogy drága okostelefont kellett volna vásárolniuk.

Jól kiegészítette az Asha 305 modellt. Választási lehetőséget kínált: akinek a Dual SIM volt fontosabb, a 305-öt választhatta. Akinek pedig a Wi-Fi, annak a 306 volt a jobb választás. Sikeres volt a maga szegmensében. Hozzájárult az Asha Touch platform népszerűsítéséhez. És megmutatta, hogy az alapvető okos funkciók (érintőképernyő, Wi-Fi, alkalmazások) elérhetőek lehetnek rendkívül kedvező áron is.

Összegzés: Az Asha 305 Wi-Fi-s testvére

A Nokia Asha 306 egy ultra-megfizethető S40 Asha Full Touch mobiltelefon volt. Lényegében az Asha 305 Single SIM változata, hozzáadott Wi-Fi kapcsolattal. Rendelkezett egy 3.0 inches rezisztív érintőképernyővel, alapvető 2 megapixeles kamerával (vaku nélkül), jó multimédiás képességekkel (MP3, FM rádió felvétellel, 3.5mm jack) és MicroSD bővíthetőséggel. Legnagyobb vonzereje a Wi-Fi kapcsolat megléte volt ebben az árkategóriában. Valamint a kiváló akkumulátor-üzemidő. Azonban nélkülözte a 3G-t és a GPS-t. Az Asha 306 egy praktikus választás volt azoknak, akik egy olcsó, érintőképernyős telefont kerestek Wi-Fi hozzáféréssel 2012 környékén.