Nokia Asha 308: Kapacitív érintős Dual SIM mobil kedvező áron – Részletes bemutató

A Nokia Asha sorozata a 2010-es évek elején a megfizethető mobilkommunikáció szinonimája volt. A Nokia folyamatosan fejlesztette ezeket a készülékeket. Új funkciókkal és technológiákkal bővítve a kínálatot. Ennek az evolúciónak egy fontos állomása volt a 2012 őszén bemutatott Nokia Asha 308. Ez a telefon az Asha Touch család tagjaként teljes érintőképernyős vezérlést kínált. De ami igazán megkülönböztette elődjeitől (mint az Asha 305), az a kapacitív érintőképernyő volt. Ez sokkal jobb, gördülékenyebb felhasználói élményt nyújtott. Mindezt továbbra is a népszerű Dual SIM Easy Swap funkcionalitással és rendkívül kedvező árral párosítva. Az Asha 308 célja az volt, hogy a jobb érintéses élményt is eljuttassa a két SIM kártyát használó, árérzékeny vásárlókhoz.

Megjelenés és a kapacitív érintés elérhető áron: Új élmény a belépő szinten

A Nokia Asha 308 2012 szeptemberében mutatkozott be. Piacra kerülése az év utolsó negyedévében történt meg. Testvérmodelljével, az Asha 309-cel együtt érkezett. Míg a 309-es a Wi-Fi kapcsolatra fókuszált (egy SIM kártyával). Addig a 308-as a Dual SIM képességet helyezte előtérbe. De mindkettő megkapta a fontos kapacitív érintőképernyőt.

Ez jelentős előrelépés volt az Asha 305 rezisztív paneljéhez képest. A kapacitív technológia sokkal érzékenyebb és pontosabb vezérlést tett lehetővé. Közelebb hozta az Asha Touch élményt a drágább okostelefonokéhoz. A célközönség továbbra is a fejlődő piacok és a költségérzékeny felhasználók voltak. Akik egy modernnek tűnő, könnyen kezelhető, de olcsó Dual SIM telefont kerestek. Az Asha 308 ezt az igényt szolgálta ki egy jobb minőségű érintési élménnyel.

Dizájn: Fényes külső, ismerős forma, praktikus SIM csere

Az Asha 308 dizájnja szorosan követte az Asha 305/306 vonalát. Egy klasszikus „candybar” (szelet) érintőképernyős formát kapott. A készülékház fényes műanyagból készült. Lekerekített sarkokkal és élekkel. Két fő színben volt elérhető: fekete és arany („Golden Light”).

Az előlapot a 3.0 inches érintőképernyő dominálta. Alatta a két fizikai híváskezelő gomb (hívásindítás, hívásbefejezés/bekapcsolás) kapott helyet. A Dual SIM Easy Swap funkcionalitás itt is megmaradt. A második SIM kártya foglalata a telefon oldalán volt megtalálható. Lehetővé téve a kártya gyors, kikapcsolás nélküli cseréjét. A készülék kompakt és könnyű maradt. Kényelmes volt kézben tartani és használni.

Kijelző: Kapacitív WQVGA – Végre jobb érintés, de alap felbontással

Az Asha 308 legfontosabb hardveres újítása a kapacitív érintőképernyő volt. Bár a méret (3.0 inch), a felbontás (WQVGA – 240 x 400 pixel) és a színmélység (65 ezer szín) ugyanaz maradt, mint az Asha 305 esetében. A technológiaváltás jelentős javulást hozott a használhatóságban:

  • Érzékenyebb: Már finom érintésre is reagált. Nem kellett nyomni a képernyőt.
  • Gördülékenyebb: A simító mozdulatok, a görgetés sokkal folyamatosabbá vált.
  • Intuitívabb: Közelebb állt a drágább okostelefonokon megszokott élményhez.

Bár a felbontás és a színmélység továbbra is alapszintű volt. A kapacitív technológia révén az S40 Asha Full Touch felület kezelése sokkal kellemesebbé és hatékonyabbá vált. A kijelzőt karcálló üveg védte.

Dual SIM Easy Swap: Kényelem két kártyával, egyszerű kezeléssel

Az Asha 308 megtartotta a Nokia népszerű és praktikus Dual SIM Easy Swap rendszerét:

  • Dual SIM Dual Standby (DSDS): Mindkét SIM elérhető volt hívásokra és SMS-ekre készenléti módban.
  • Easy Swap oldalsó foglalat: A második SIM kártya kikapcsolás nélkül cserélhető volt.
  • SIM Menedzser: A dedikált szoftver segített a kártyák közötti váltásban. Az alapértelmezett beállítások kezelésében. És akár öt SIM profil tárolásában.

Ez a rendszer továbbra is nagy vonzerőt jelentett azokban a régiókban és azoknak a felhasználóknak, akik több SIM kártyát használtak.

Kamera: Változatlanul minimális – 2MP, vaku és fókusz nélkül

A kamera továbbra is a készülék egyik leggyengébb pontja maradt. Ugyanazt az alapvető, 2 megapixeles, fixfókuszos kamerát kapta, mint az Asha 305. Vaku továbbra sem volt. Ez a kamera csak jó fényviszonyok mellett, távolabbi témákról volt képes használható képeket készíteni. Makróra és gyenge fényben való fotózásra alkalmatlan volt. Videófelvételi képessége is rendkívül korlátozott (QCIF @ 10fps) maradt. Előlapi kamera nem volt. A kamera megléte inkább csak jelképes volt.

Operációs rendszer: S40 Asha Full Touch – Simább élmény a kapacitív kijelzőn

Az Asha 308 a Series 40 Asha Full Touch operációs rendszer frissített verzióját futtatta. A kapacitív érintőképernyő révén a rendszer kezelése érezhetően jobb lett, mint a rezisztív kijelzős Asha 305-ön. A swipe gesztusok a kezdőképernyők között, a legördülő értesítési sáv és az alkalmazásokon belüli görgetés mind fluidabbá váltak.

A rendszer továbbra is tartalmazta a Nokia Xpress Böngészőt (adat-tömörítéssel). Közösségi klienseket (Facebook, Twitter). Nokia Térképeket (GPS nélkül csak alap funkciókkal). Valamint hozzáférést a Nokia Store áruházhoz Java alkalmazásokért. Gyakran ingyenes EA játékok letöltésének lehetőségével együtt kínálták. Az S40 Asha Touch platform az Asha 308-on egy kellemesebb, modernebb felhasználói élményt nyújtott.

Hardver és teljesítmény: Elégséges a mindennapi feladatokhoz

Az Asha 308 hardvere az alapkategóriának megfelelő volt. Bár a Nokia ritkán részletezte az S40-es telefonok pontos processzorát és RAM méretét. Valószínűleg egy egymagos ARM11 processzor dolgozott benne (talán 800 MHz körüli órajelen). És minimális RAM (pl. 64 MB) állt rendelkezésre. Ez a hardver elegendő volt az S40 Asha Touch rendszer és az alapvető Java alkalmazások futtatásához. De nem kínált kiemelkedő sebességet. A felhasználói felület általában elfogadhatóan reszponzív volt. De összetettebb feladatoknál vagy több alkalmazás futtatásakor előfordulhattak lassulások.

Kapcsolatok: Csak a mobilhálózat és a Bluetooth – Wi-Fi és 3G nélkül

Itt érkeztünk el az Asha 308 másik jelentős kompromisszumához. Míg testvérmodellje, az Asha 309 megkapta a Wi-Fi-t. Addig a Dual SIM-es Asha 308 nélkülözte mind a Wi-Fi-t, mind a 3G-t:

  • Hálózat: Csak kétsávos GSM (900/1800 MHz).
  • Adatkapcsolat: GPRS és EDGE. Csak lassú mobilinternet elérés lehetséges.
  • Helyi kapcsolat: Bluetooth 2.1 (EDR).
  • Vezetékes kapcsolat: Micro-USB port (töltéshez és adatátvitelhez).
  • Hang: Standard 3.5 mm-es audio jack.
  • Egyéb: Nincs Wi-Fi, nincs 3G, nincs GPS.

Ez a rendkívül korlátozott kapcsolódási lista azt jelentette, hogy a gyors internetezés vagy a helymeghatározás nem volt opció. A felhasználók az EDGE hálózatra voltak utalva az online funkciókhoz. Ez egyértelműen az ár alacsonyan tartását szolgálta. De nagy hátrányt jelentett a Wi-Fi-s Asha 309-cel vagy más, jobban felszerelt telefonokkal szemben.

Multimédia és memória: Zenehallgatás és bővíthető tárhely

Multimédia terén az Asha 308 hozta az elvárhatót:

  • Zenelejátszó: MP3, WAV, AAC formátumok.
  • Sztereó FM Rádió: RDS funkcióval és felvételi lehetőséggel.
  • Videólejátszó.
  • 3.5 mm jack.
  • Hangszóró: Valószínűleg mono.

A belső memória rendkívül kicsi volt (kb. 20 MB felhasználói). Ezért a MicroSD kártya (max. 32 GB) használata elengedhetetlen volt a zenék, képek és egyéb tartalmak tárolásához.

Akkumulátor: Hosszú üzemidő, megbízható működés

Az energiaellátásról ugyanaz a Nokia BL-4U típusú, 1110 mAh kapacitású Lítium-Ion akkumulátor gondoskodott, mint az Asha 300/306 modellekben. Mivel a telefonból hiányzott a 3G és a Wi-Fi rádió, az akkumulátor üzemideje kiváló volt. A felhasználók napokig használhatták a telefont egyetlen feltöltéssel. Ez továbbra is az Asha sorozat egyik legnagyobb erőssége maradt. Az akkumulátor cserélhető volt.

Örökség: Kapacitív érintésű Dual SIM a legolcsóbb szegmensben

A Nokia Asha 308 fontos szerepet játszott abban, hogy a jobb minőségű, kapacitív érintőképernyős élményt eljuttassa az ultra-alacsony árú Dual SIM telefonok piacára. Javított az Asha 305 egyik fő gyengeségén (a rezisztív kijelzőn). Miközben megtartotta annak népszerű Dual SIM Easy Swap funkcióját és kiváló akkumulátor-üzemidejét.

Azonban a Wi-Fi és 3G hiánya továbbra is súlyos kompromisszum volt. Ezzel a Nokia egyértelműen pozicionálta a készüléket. Azoknak szánta, akiknek a Dual SIM és a jobb érintési élmény volt a legfontosabb. És hajlandóak voltak lemondani a gyorsabb adatkapcsolatról. Az Asha 308 és testvére, a 309, jól mutatták a Nokia azon stratégiáját, hogy különböző igényekre szabott változatokat kínáljon ugyanabból az alapkoncepcióból.

Összegzés: Jobb érintés, két SIM, de korlátozott kapcsolatok

A Nokia Asha 308 egy ultra-megfizethető S40 Asha Full Touch mobiltelefon volt. Amely a Dual SIM Easy Swap funkcionalitást egy 3.0 inches kapacitív érintőképernyővel kombinálta. Ez utóbbi jelentősen javította a felhasználói élményt a rezisztív kijelzős elődökhöz képest. A készülék jó akkumulátor-üzemidőt, alapvető multimédiás képességeket (MP3, FM rádió felvétellel) és MicroSD bővíthetőséget kínált. Legnagyobb hátránya a nagyon alapvető 2 MP kamera (vaku nélkül). Valamint a modern adatkapcsolatok (Wi-Fi, 3G) és a GPS teljes hiánya volt. Az Asha 308 egy egyszerű, de a maga nemében praktikus készülék volt. Azoknak, akiknek a két SIM kezelése és a gördülékenyebb érintés volt a prioritás a legalacsonyabb árkategóriában.

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük