Nokia Asha 309: Wi-Fi és kapacitív érintés elérhető áron – Részletes bemutató

A Nokia Asha sorozata a megfizethető mobilkommunikáció szinonimája volt. A Nokia folyamatosan bővítette ezt a családot. Újabb és újabb modellekkel próbálta kielégíteni a különböző felhasználói igényeket. A 2012 őszén bemutatott Nokia Asha 309 az Asha Touch vonalat erősítette. Egy teljes érintőképernyős, Series 40 Asha platformot futtató készülék volt. Közeli testvére volt az Asha 308-nak. De egy kulcsfontosságú különbséggel: míg a 308 a Dual SIM képességre fókuszált, addig az Asha 309 beépített Wi-Fi kapcsolatot kínált, egy SIM kártyás (Single SIM) kivitelben. Ez a modell azoknak készült, akiknek a gyorsabb és olcsóbb internetelérés (Wi-Fi) volt a prioritás. És elegendő volt számukra egyetlen SIM kártya használata.

Megjelenés és a cél: Wi-Fi az érintős belépő szinten, egy SIM-mel

A Nokia Asha 309 2012 szeptemberében mutatkozott be. Piacra kerülése az év utolsó negyedévében történt meg. Ugyanakkor jelent meg, mint Dual SIM testvére, az Asha 308. Ezzel a Nokia választási lehetőséget kínált a vásárlóknak. Az ultra-alacsony árkategóriában választhattak a Dual SIM (Asha 308) vagy a Wi-Fi (Asha 309) előnyei között.

Az Asha 309 célközönsége azok a költségérzékeny felhasználók voltak. Akik egy modern, érintőképernyős telefont kerestek. De nem volt szükségük két SIM kártyára. Viszont fontos volt számukra a Wi-Fi kapcsolat lehetősége. Otthoni, munkahelyi vagy nyilvános hotspotokon keresztül gyorsabban és olcsóbban internetezhettek, mint mobiladat (GPRS/EDGE) kapcsolattal. Az Asha 309 ezt az igényt szolgálta ki. Elhozta a Wi-Fi kényelmét a legmegfizethetőbb érintős szegmensbe.

Dizájn: Ismerős érintős forma, letisztult külsővel

Az Asha 309 külső megjelenése megtévesztésig hasonlított az Asha 308-ra. Ugyanazt a „candybar” (szelet) érintőképernyős formát kapta. A készülékház fényes műanyagból készült. Lekerekített sarkokkal és élekkel. Két fő színben (fekete, fehér) volt elérhető. Ami talán kissé visszafogottabbá tette, mint a színesebb 308-as modellt.

Az előlapon a 3.0 inches érintőképernyő alatt a két fizikai híváskezelő gomb helyezkedett el. Mivel ez Single SIM készülék volt, nem rendelkezett oldalsó Easy Swap SIM foglalattal. A SIM kártya helye a hagyományos módon, az akkumulátor alatt volt. A dizájn összességében egyszerű, letisztult és funkcionális volt.

Kijelző: Kapacitív WQVGA – A gördülékenyebb érintési élményért

Az Asha 309 egyik legfontosabb tulajdonsága a kapacitív érintőképernyő volt. Ez ugyanaz a 3.0 inch átlójú TFT panel volt, mint az Asha 308-ban. Felbontása WQVGA (240 x 400 pixel), színmélysége pedig 65 ezer szín volt.

A kapacitív technológia jelentős előrelépést jelentett a korábbi Asha modellek (pl. 305/306) rezisztív kijelzőihez képest. Sokkal érzékenyebb, pontosabb és gördülékenyebb volt a használata. Már finom érintésekre is reagált. A Series 40 Asha Touch felület kezelése így sokkal kellemesebbé vált. Bár a kijelző felbontása és színmélysége alapszintű maradt. A kapacitív érintés modern felhasználói élményt biztosított. A kijelzőt karcálló üveg védte.

Kamera: Változatlanul szerény – 2MP, fókusz és vaku nélkül

A kamera terén az Asha 309 sem hozott meglepetést. Ugyanazt az alapvető, 2 megapixeles, fixfókuszos kamerát kapta, mint az Asha 308. Vaku nélkül. Ez a kamera továbbra is csak jó fényviszonyok mellett, távolabbi témákról volt képes használható képeket készíteni. Közeli fotózásra vagy gyenge fényben való használatra alkalmatlan volt. Videófelvételi képessége is rendkívül korlátozott (QCIF @ 10fps) maradt. Előlapi kamera nem volt. A kamera egyértelműen nem tartozott a telefon erősségei közé.

Operációs rendszer: S40 Asha Full Touch – Optimalizálva érintésre és Wi-Fi-re

Az Asha 309 a Series 40 Asha Full Touch operációs rendszert futtatta. Ez a felület kifejezetten az érintőképernyős vezérlésre lett optimalizálva. Lapozható kezdőképernyőket kínált widgetekkel és parancsikonokkal. Valamint egy felülről lehúzható értesítési/beállítási sávot.

A rendszer tartalmazta a Nokia Xpress Böngészőt. Ez adatforgalom-tömörítéssel segítette a gyorsabb és olcsóbb böngészést. A Wi-Fi kapcsolat révén ez a böngésző sokkal jobban kihasználható volt, mint a csak GPRS/EDGE kapcsolattal rendelkező modelleken. Elérhetőek voltak a közösségi alkalmazások (Facebook, Twitter). A Nokia Store áruházból pedig további Java alkalmazások és játékok voltak letölthetők. Gyakran ingyenes EA játékok letöltését is kínálták a készülékhez. Az S40 Asha Touch az Asha 309-en egy könnyen kezelhető, alapvető okos funkciókat nyújtó platform volt.

Kapcsolatok: A Wi-Fi érkezése – a nagy különbség

Az Asha 309 legfontosabb megkülönböztető jegye a Wi-Fi megléte volt:

  • Wi-Fi: Beépített Wi-Fi (802.11 b/g) vevő. Lehetővé tette a gyors és ingyenes/olcsó internetkapcsolatot otthon, munkahelyen, hotspotokon.
  • Hálózat: Négysávos GSM (850/900/1800/1900 MHz). Jobb nemzetközi használhatóság.
  • Adatkapcsolat: GPRS és EDGE. (Nincs 3G).
  • Helyi kapcsolat: Bluetooth 2.1 (EDR).
  • Vezetékes kapcsolat: Micro-USB port (töltéshez és adatátvitelhez).
  • Hang: Standard 3.5 mm-es audio jack.

Tehát, míg az Asha 308 a Dual SIM-re fókuszált adatkapcsolati kompromisszumokkal. Az Asha 309 a Wi-Fi kényelmét kínálta, de csak egy SIM kártyával. Fontos hiányosság volt továbbra is a 3G és a GPS vevő hiánya.

Multimédia és memória: Zene, rádió és bővíthető tárhely

Multimédia terén az Asha 309 hozta a kötelezőt:

  • Zenelejátszó: MP3, WAV, AAC és más formátumok támogatása.
  • Sztereó FM Rádió: RDS funkcióval és felvételi lehetőséggel.
  • Videólejátszó.
  • 3.5 mm jack.
  • Hangszóró: Valószínűleg mono.

A belső memória minimális volt (kb. 20 MB felhasználói). Ezért a MicroSD kártya (max. 32 GB) használata nélkülözhetetlen volt a multimédiás tartalmak tárolásához.

Hardver és teljesítmény: Alapszintű, de elegendő

Az Asha 309 hardvere az alapkategóriának megfelelő volt. Valószínűleg egy egymagos ARM11 processzor dolgozott benne (kb. 800 MHz – 1 GHz órajel becsülhető). A RAM mérete kicsi volt (pl. 64 MB). Ez a hardver elegendő volt az S40 Asha Touch rendszer és az alapvető Java alkalmazások futtatásához. A kapacitív érintőképernyő sokat javított a rendszerérzeten. De csodát nem szabadott várni tőle teljesítményben.

Akkumulátor: Hosszú üzemidő, megbízható működéssel

Az energiaellátásról a Nokia BL-4U típusú, 1110 mAh kapacitású Lítium-Ion akkumulátor gondoskodott. Ez a telep, kombinálva a takarékos hardverrel, kiváló akkumulátor-üzemidőt biztosított. A felhasználók napokig használhatták a telefont egyetlen feltöltéssel. Különösen, ha főként Wi-Fi hálózaton használták az online funkciókat. Az akkumulátor cserélhető volt.

Örökség: Megfizethető Wi-Fi-s érintős telefon a Nokiától

A Nokia Asha 309 sikeresen betöltötte a neki szánt szerepet. Egy népszerű választás volt azok számára, akik egy megfizethető árú, érintőképernyős telefont kerestek Wi-Fi kapcsolattal. Jól kiegészítette az Asha 308 modellt. Lehetőséget adva a vásárlóknak, hogy a számukra fontosabb funkció (Dual SIM vs. Wi-Fi) alapján válasszanak.

Megmutatta a Nokia elkötelezettségét az Asha Touch platform fejlesztése iránt. És azt a törekvést, hogy a modernebb funkciókat (kapacitív érintés, Wi-Fi) eljuttassa a legszélesebb közönséghez. Bár kompromisszumokkal rendelkezett (kamera, 3G/GPS hiánya). Az Asha 309 egy kiegyensúlyozott és vonzó ajánlat volt a maga idejében és árkategóriájában.

Összegzés: Wi-Fi és érintés az ultra-megfizethető kategóriában

A Nokia Asha 309 egy ultra-megfizethető S40 Asha Full Touch mobiltelefon volt. Amelynek fő vonzerejét a kapacitív érintőképernyő és a beépített Wi-Fi kapcsolat kombinációja adta. Single SIM kivitelben készült. Alapvető multimédiás funkciókat (MP3, FM rádió felvétellel), MicroSD bővíthetőséget és kiemelkedő akkumulátor-üzemidőt kínált. Kamerája (2MP fixfókusz, vaku nélkül) és a 3G/GPS hiánya jelentették a fő kompromisszumokat. Az Asha 309 egy praktikus és modernnek ható készülék volt. Ideális választás azoknak, akiknek az olcsó Wi-Fi hozzáférés és a jobb érintési élmény volt a legfontosabb egy alaptelefonban 2012 végén.

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük