Nokia Asha 311: Gyorsaság és érintés Gorilla Glass védelemmel – Részletes bemutató

A Nokia Asha sorozata a megfizethető mobilkommunikációt forradalmasította. Olyan készülékeket kínált, amelyek áthidalták a szakadékot a hagyományos mobilok és az okostelefonok között. Ennek a törekvésnek az egyik legfényesebb csillaga a 2012 közepén bemutatott Nokia Asha 311 volt. Ez a modell az Asha Full Touch család akkori zászlóshajójaként jelent meg. Ötvözte a reszponzív kapacitív érintőképernyőt egy erőteljes 1 GHz-es processzorral. Valamint teljes körű kapcsolódási lehetőségekkel, beleértve a 3.5G (HSDPA+) és a Wi-Fi kapcsolatot is. Mindezt egy elegáns, kompakt és strapabíró házban. Az Asha 311 célja az volt, hogy egy gyors, modern és teljes értékű érintős élményt nyújtson elérhető áron.

Megjelenés és az Asha Touch csúcsa: Több mint feature phone

A Nokia Asha 311 2012 júniusában mutatkozott be. Piacra kerülése augusztus környékén történt meg. Az Asha 305 és 306 modellekkel együtt alkotta az Asha Full Touch sorozat első hullámát. Míg a 305/306 az ultra-alacsony árkategóriát célozta meg bizonyos kompromisszumokkal. Addig a 311 egyértelműen a legjobban felszerelt, leggyorsabb modell volt a trióból.

Célközönsége azok a felhasználók voltak, akik egy modern érintőképernyős telefont kerestek. Fontos volt számukra a gyorsaság, a jó kijelzőminőség, a széleskörű kapcsolódás (3G és Wi-Fi). És az alkalmazások futtatásának lehetősége (Java). De mindezt egy kedvezőbb árú csomagban szerették volna megkapni, mint amit a teljes értékű Symbian vagy Android okostelefonok kínáltak. Az Asha 311 tökéletesen betöltötte ezt az űrt. Egy „okostelefonhoz közeli” élményt nyújtott a Series 40 Asha platformon.

Dizájn: Kompakt érintős forma, Gorilla Glass védelemmel

Az Asha 311 egy klasszikus „candybar” (szelet) érintőképernyős formátumot követett. Kialakítása letisztult és elegáns volt. Enyhén lekerekített sarkokkal. A készülékház műanyagból készült. De az összeszerelési minőség jó volt. Kompakt méretei (kb. 106 x 52 x 12.9 mm) és könnyű súlya (kb. 95 gramm) kényelmes fogást és hordozhatóságot biztosítottak.

Az előlapot a 3.0 inches érintőképernyő dominálta. Ami kiemelte a kategóriatársak közül, az a Corning Gorilla Glass üveg használata volt. Ez fokozott védelmet nyújtott a karcolásokkal szemben. Növelte a készülék tartósságát és megőrizte a kijelző esztétikumát. A kijelző alatt a két fizikai híváskezelő gomb kapott helyet. A telefon több színben (pl. sötétszürke, rózsapiros, kék, homokfehér) volt elérhető.

Kijelző: Kapacitív érintés, WQVGA felbontás és jó láthatóság

Az Asha 311 kijelzője több szempontból is előrelépést jelentett az olcsóbb Ashákhoz képest:

  • Kapacitív technológia: A 3.0 inches panel kapacitív érintésérzékelést használt. Ez sokkal érzékenyebb, pontosabb és gördülékenyebb volt, mint a rezisztív technológia. Támogatta az alapvető többujjas gesztusokat is.
  • Felbontás és színek: A felbontás WQVGA (240 x 400 pixel) maradt. A színmélység pedig 65 ezer szín volt. Ez nem volt kiemelkedő, de a mérethez elegendő élességet adott.
  • Polarizációs szűrő: Bár nem kapta meg a teljes ClearBlack Display technológiát. A kijelző rendelkezett polarizációs szűrőkkel. Amelyek javították a kültéri olvashatóságot napfényben.

Összességében az Asha 311 kijelzője jó minőségű és reszponzív volt. Kellemes vizuális élményt nyújtott az S40 Asha Touch felület használatához.

Kamera: 3.2 megapixel – fejlődés, de még mindig alap szinten

A kamera terén az Asha 311 egy 3.15 megapixeles (gyakran 3.2 MP-ként hivatkozott) szenzort kapott. Ez felbontásban előrelépés volt a 2 MP-es Asha 30x modellekhez képest. Azonban továbbra is fixfókuszos (EDoF) maradt. És nem rendelkezett vakuval.

Ez azt jelentette, hogy a kamera csak jó fényviszonyok mellett, távolabbi témákról volt képes elfogadható minőségű képeket készíteni. Makróra vagy gyenge fényben való fotózásra továbbra sem volt ideális. Videófelvétel terén viszont javult a helyzet. Képes volt VGA (640 x 480 pixel) felbontású videók rögzítésére 25 képkocka/másodperc sebességgel. Ez már használhatóbb minőséget jelentett. Előlapi kamera nem volt a készüléken. A kamera tehát fejlődött, de továbbra is alap szintű maradt.

Operációs rendszer: S40 Asha Full Touch – Gyors és felhasználóbarát

Az Asha 311 a Series 40 Asha Full Touch operációs rendszer legfrissebb verzióját futtatta. Ez a platform kifejezetten az érintőképernyős vezérlésre lett optimalizálva:

  • Swipe UI: Több, oldalirányú simítással lapozható kezdőképernyő (alkalmazásrács, kedvencek/parancsikonok, tárcsázó).
  • Legördülő menü: A képernyő tetejéről lehúzható sáv az értesítésekhez és gyorsbeállításokhoz.
  • Nokia Xpress Böngésző: Gyors és adatforgalom-takarékos böngészés a Nokia szerveroldali tömörítésének köszönhetően.
  • Közösségi integráció: Előre telepített Facebook, Twitter kliensek, chat alkalmazások (pl. WhatsApp).
  • Nokia Térképek: Alapvető térképnézegetési funkciók (GPS hiányában navigáció nélkül).
  • Nokia Store: Hozzáférés több ezer Java alkalmazáshoz és játékhoz. Gyakran ingyenes EA játékok letöltési lehetőségével.

Az 1 GHz-es processzor és a 128 MB RAM révén az S40 Asha Touch rendszer rendkívül gyorsan és gördülékenyen futott az Asha 311-en. Ez volt az egyik leggyorsabb S40 élmény.

Hardver és teljesítmény: Az 1 GHz és 128MB RAM valódi előnye

Az Asha 311 hardveresen kiemelkedett a legtöbb S40 telefon közül:

  • Processzor: 1 GHz-es órajelű ARM11 CPU.
  • RAM: 128 MB operatív memória.
  • ROM: 256 MB.

Ez a kombináció (bár valószínűleg dedikált GPU nélkül) kiváló teljesítményt biztosított az S40 Asha rendszer számára. A menükben való navigálás, az alkalmazások indítása, a böngészés mind meglepően gyors és folyamatos volt. Ez jelentős előnyt jelentett a lassabb processzorral és kevesebb RAM-mal szerelt Asha modellekhez képest. Az Asha 311 megmutatta, hogy az S40 platform is képes lehet reszponzív működésre megfelelő hardverrel.

Kapcsolatok: Teljes körű – 3.5G és Wi-Fi együtt!

A kapcsolódási lehetőségek terén az Asha 311 szinte mindent tudott, amit egy modern (bár nem csúcskategóriás) készüléktől el lehetett várni 2012-ben:

  • Hálózat: Pentaband 3G (globális HSDPA 14.4 Mbps / HSUPA 5.76 Mbps). Négysávos GSM/EDGE. A gyors mobilnet elérés biztosított volt.
  • Helyi kapcsolat: Wi-Fi (802.11 b/g/n) és Bluetooth 2.1 (A2DP). A Wi-Fi n szabvány támogatása is figyelemre méltó volt ebben a kategóriában.
  • Vezetékes kapcsolat: Micro-USB port (töltéshez és adatátvitelhez).
  • Hang: Standard 3.5 mm-es audio jack.

Egyetlen komolyabb hiányosság a GPS vevő hiánya volt. Így a helymeghatározás csak hálózati információk alapján volt lehetséges. De a HSDPA+ és a Wi-Fi n megléte rendkívül sokoldalúvá tette a készüléket az online kapcsolattartás terén.

Memória és multimédia: Bővíthető tárhely, alap szórakozás

Az Asha 311 belső tárhelye kb. 140 MB volt. Ami nem túl sok. De szerencsére rendelkezett MicroSD kártya foglalattal. Hivatalosan akár 32 GB-os kártyákat is támogatott. Így bőséges hely állt rendelkezésre zenéknek, képeknek, videóknak és alkalmazásoknak.

Multimédia terén az alapokat nyújtotta:

  • Zenelejátszó: MP3, WAV, AAC stb. formátumok.
  • Sztereó FM Rádió RDS funkcióval.
  • Videólejátszó.
  • 3.5 mm jack a jó hangminőségért.
  • Hangszóró: Valószínűleg mono.

Az ingyenes EA játékok letöltésének lehetősége pedig vonzóvá tette a játékos kedvű felhasználók számára is.

Akkumulátor: Megbízható üzemidő a gyors hardver ellenére is

Az energiaellátásról a Nokia BL-4U típusú, 1110 mAh kapacitású Lítium-Ion akkumulátor gondoskodott. Bár a processzor gyorsabb volt, mint az olcsóbb Ashákban, és a kijelző is kapacitív volt. Az S40 rendszer hatékonysága révén az Asha 311 továbbra is jó akkumulátor-üzemidőt produkált. Átlagos használat mellett könnyedén kibírta a napot, de akár többet is. Az akkumulátor cserélhető volt.

Örökség: Az Asha Touch zászlóshajója, amely sokat nyújtott kevésért

A Nokia Asha 311 egy rendkívül sikeres és népszerű modell volt. Tökéletesen betöltötte a szerepét mint az Asha Full Touch sorozat csúcsmodellje. Kiváló egyensúlyt teremtett az ár, a teljesítmény, a funkciók és a dizájn között. Bebizonyította, hogy egy megfizethető Series 40 telefon is lehet gyors, reszponzív és modern kapcsolódási lehetőségekkel (HSDPA+, Wi-Fi n) felszerelt. A kapacitív érintőképernyő Gorilla Glass védelemmel pedig prémium érzetet adott neki.

Legnagyobb kompromisszuma a gyenge, vaku nélküli fixfókuszos kamera és a GPS hiánya volt. De ezeket sok felhasználó számára ellensúlyozta a gyorsaság, a kiváló kijelző és a teljes körű kapcsolódás. Az Asha 311 fontos szereplője volt a Nokia utolsó nagy feature phone / belépő okostelefon offenzívájának. Mielőtt a Lumia vonal teljesen átvette volna a főszerepet.

Összegzés: Gyorsaság, érintés és kapcsolat egy elegáns csomagban

A Nokia Asha 311 egy kiemelkedő ár-érték arányú S40 Asha Full Touch készülék volt. Amely a megfizethető kategóriában kínált zászlóshajó szintű teljesítményt (1 GHz CPU, 128 MB RAM) és kapcsolódási lehetőségeket (HSDPA+, Wi-Fi n). 3.0 inches kapacitív érintőképernyője Gorilla Glass védelemmel és kiváló fényerővel rendelkezett. Modern Symbian Belle ihletésű kezelőfelületet futtatott. Támogatta a MicroSD bővítést és jó akkumulátor-üzemidőt nyújtott. Bár kamerája (3.2MP FF, vaku nélkül) és a GPS hiánya kompromisszumot jelentett. Az Asha 311 egy gyors, sokoldalú és stílusos választás volt azoknak, akik egy modern, érintőképernyős mobil élményre vágytak. Anélkül, hogy egy drága okostelefonra kellett volna beruházniuk 2012-ben.

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük