A Nokia Asha sorozata a 2010-es évek elején a megfizethető mobilkommunikáció szinonimája volt. A Nokia folyamatosan kereste a módját, hogyan tegye vonzóbbá belépő szintű készülékeit. Ennek a törekvésnek az egyik leglátványosabb eredménye a 2013 őszén bemutatott Nokia Asha 500 volt. Ez a telefon egy teljesen új dizájnnyelvet hozott az Asha családba. Jellegzetes „kristálytiszta” (crystal-clear) vagy „jég” hatású külső borításával tűnt ki. Emellett megőrizte az Asha Touch vonal népszerű elemeit. Mint a kapacitív érintőképernyő, a Dual SIM Easy Swap funkcionalitás. És hozzáadta a Wi-Fi kapcsolat lehetőségét is. Az Asha 500 egy stílusos és praktikus választás volt az ultra-alacsony árkategóriában.
Megjelenés és a dizájn újragondolása: Az „átlátszó jég” korszaka
A Nokia Asha 500 2013 októberében, az Abu Dhabiban tartott Nokia World rendezvényen mutatkozott be. Az Asha 502 és 503 modellekkel együtt érkezett. Ez a trió egy új dizájngenerációt képviselt az Asha sorozatban. Céljuk az volt, hogy még vonzóbbá tegyék a legolcsóbb érintőképernyős telefonokat. Különösen a fiatal, divatorientált felhasználók számára a fejlődő piacokon.
Az Asha 500 ebben a felállásban a legkedvezőbb árú Wi-Fi képes Dual SIM modell volt. (A 502 jobb kamerát, a 503 pedig 3G kapcsolatot is kínált magasabb áron). Az új dizájn és a Wi-Fi kombinációja versenyképes ajánlattá tette az ultra-olcsó szegmensben. Ahol a felhasználók már nemcsak az alapvető kommunikációt, hanem az egyszerűbb online kapcsolódást és a stílusos megjelenést is keresték.
Dizájn: Az „átlátszó jég” vonzereje és a színek játéka
Az Asha 500 legmeghatározóbb jellemzője az egyedi, kétrétegű dizájn volt. A telefon belső, élénk színű (piros, sárga, zöld, ciánkék, fehér, fekete) műanyag héját egy átlátszó, kemény műanyag külső réteg vette körül. Ez a külső réteg olyan hatást keltett, mintha a telefon egy „jégkockába” lenne zárva. Különleges mélységet és fénytörést adott a készüléknek. Ez a „crystal-clear” dizájn rendkívül modern és figyelemfelkeltő volt. Megkülönböztette az Asha 500-at a legtöbb versenytársától.
A forma továbbra is kompakt „candybar” érintőképernyős volt. Kicsi mérete (kb. 100.3 x 58.1 x 12.8 mm) és könnyű súlya (kb. 101 gramm) révén kényelmesen elfért a kézben és a zsebben is. Az előlapon a kijelző alatt csak az egyetlen fizikai „Vissza” gomb kapott helyet. Ez egyszerűsítette a kezelést. A Dual SIM változat oldalán pedig megtalálható volt az Easy Swap SIM foglalat.
Kijelző: Kapacitív érintés alap felbontásban és méretben
Az Asha 500 egy 2.8 inch átlójú kapacitív érintőképernyőt kapott. Ez kisebb volt, mint az Asha 308/309/311 3.0 inches panelje. A felbontás QVGA (240 x 320 pixel) maradt. A színmélység pedig 65 ezer színre korlátozódott.
A kapacitív technológia itt is gördülékenyebb érintéses vezérlést tett lehetővé. Mint a korábbi rezisztív modelleknél. Azonban a kis méret és az alacsony felbontás kompromisszumot jelentett. A kép kissé pixeles volt. A színek pedig nem voltak olyan élénkek, mint a drágább telefonoknál. A kijelző minősége tehát alapszintű volt. De megfelelt az Asha Software Platform megjelenítésére és az alapvető feladatokra.
Asha Platform és Fastlane: Okosnak tűnő élmény továbbfejlesztve
Az Asha 500 a Nokia Asha Software Platform 1.x (valószínűleg 1.1.1 vagy újabb, frissíthető 1.4-re) verzióját futtatta. Ez a platform az S40 továbbfejlesztése volt, érintésre optimalizálva:
- Fastlane: A fő kezdőképernyő mellett egy oldalra simítással elérhető Fastlane nézet volt a központi elem. Ez egy időrendi eseményfolyam volt. Mutatta a nem fogadott hívásokat, üzeneteket, naptárbejegyzéseket, közösségi értesítéseket, futtatott alkalmazásokat, zenelejátszót. Gyors hozzáférést biztosított a legfontosabb dolgokhoz.
- Alkalmazás képernyő: A telepített alkalmazások listája.
- Legördülő menü: Értesítések és gyorsbeállítások (pl. Wi-Fi, Bluetooth kapcsolása).
A rendszer tartalmazta a Nokia Xpress Böngészőt (adat-tömörítéssel). Közösségi klienseket (Facebook, Twitter, LinkedIn, WhatsApp). Nokia Térképeket (csak alapvető térképnézegetés GPS nélkül). Valamint hozzáférést a Nokia Store áruházhoz (Java és webes alkalmazások). Gyakran ingyenes játékok letöltését is kínálták hozzá. Az Asha Platform egy egyszerű, de okostelefon-szerű élményt nyújtott.
Dual SIM Easy Swap: Két kártya stílusos házban
Az Asha 500 elérhető volt Single SIM és Dual SIM változatban is. A Dual SIM verzió a Nokia bevált Easy Swap rendszerét használta:
- Dual SIM Dual Standby (DSDS).
- Oldalsó, hot-swap képes foglalat a második SIM kártyának.
- SIM Menedzser a kártyák egyszerű kezeléséhez.
Ez a funkció továbbra is kulcsfontosságú volt sok felhasználó számára a fejlődő piacokon.
Kamera: Csak említés szintjén – 2MP, fókusz és vaku nélkül
A kamera továbbra is a készülék legnagyobb kompromisszuma maradt. Ugyanazt az alapvető, 2 megapixeles, fixfókuszos kamerát kapta, mint az Asha 308/309. Vaku nélkül. Ez a kamera csak jó fényviszonyok mellett, távolabbi témákról volt képes használható, de alacsony minőségű képeket készíteni. Makróra és gyenge fényre alkalmatlan volt. Videófelvételi képessége is rendkívül korlátozott (QVGA @ 13fps) maradt. Előlapi kamera nem volt. A kamera megléte szinte csak jelképes volt.
Kapcsolatok: Wi-Fi igen, de 3G és GPS továbbra sem
Az Asha 500 kapcsolódási lehetőségei megegyeztek az Asha 309-ével:
- Wi-Fi: Beépített Wi-Fi (802.11 b/g). Ez volt a legfontosabb adatkapcsolati funkciója.
- Hálózat: Kétsávos GSM (900/1800 MHz).
- Adatkapcsolat: GPRS és EDGE. (Nincs 3G).
- Helyi kapcsolat: Bluetooth 3.0 (A2DP).
- Vezetékes kapcsolat: Micro-USB port (töltéshez és adatátvitelhez).
- Hang: Standard 3.5 mm-es audio jack.
Tehát rendelkezett Wi-Fi-vel, ami nagy előny volt. De hiányzott belőle a 3G és a GPS. Az online élmény tehát nagyban függött a Wi-Fi elérhetőségétől.
Multimédia és memória: Zene, rádió és a kötelező MicroSD
Alapvető multimédiás funkciókat kínált:
- Zenelejátszó: MP3, AAC, WAV stb.
- Sztereó FM Rádió.
- Videólejátszó.
- 3.5 mm jack.
- Hangszóró: Valószínűleg mono.
A belső memória minimális volt (kb. 64 MB). Ezért a MicroSD kártya (max. 32 GB) használata elengedhetetlen volt mindenféle tartalom tárolásához.
Hardver és teljesítmény: Alapszintű erő az Asha Platformhoz
A hardveres specifikációk (CPU, RAM) alapszintűek voltak. Az Asha Platform futtatásához optimalizálták őket. A kapacitív érintőképernyő és a szoftveres optimalizációk révén a rendszer elfogadható sebességgel működött. De nem volt villámgyors. Alapvető feladatokra, közösségi média böngészésre megfelelt.
Akkumulátor: Megbízható kitartás a mindennapokra
Az energiaellátásról egy Nokia BL-4U típusú, 1200 mAh kapacitású Lítium-Ion akkumulátor gondoskodott. Ez, kombinálva a takarékos hardverrel és a 3G hiányával, kiváló akkumulátor-üzemidőt biztosított. A felhasználók több napos használatra számíthattak egyetlen feltöltéssel. Az akkumulátor cserélhető volt.
Örökség: Dizájnos belépő a Wi-Fi és Dual SIM világába
A Nokia Asha 500 egy fontos lépés volt az Asha sorozat evolúciójában. Bevezette az új, „kristály” dizájnnyelvet. És sikeresen ötvözte a Dual SIM Easy Swap funkcionalitást a Wi-Fi kapcsolattal az ultra-alacsony árkategóriában. Megtartotta a kapacitív érintőképernyőt. Így egy modernnek ható, mégis rendkívül megfizethető csomagot kínált.
Egyike volt az utolsó generációs Nokia Asha telefonoknak. Mielőtt a Microsoft teljesen átvette volna az irányítást. És később leállította volna az Asha platform fejlesztését. Az Asha 500 megmutatta, hogy a Nokia még a legalsóbb árkategóriában is képes volt innovatív dizájnt és hasznos funkciókat (Wi-Fi, Dual SIM) kínálni. Bár komoly kompromisszumokkal (kamera, 3G/GPS hiánya).
Összegzés: Átlátszó dizájn, okos kompromisszumok
A Nokia Asha 500 egy ultra-megfizethető Asha Software Platform alapú mobiltelefon volt. Egyedülálló „kristály-szerű” dizájnjával, kapacitív érintőképernyőjével, Dual SIM Easy Swap funkciójával és beépített Wi-Fi kapcsolatával tűnt ki. Kiváló akkumulátor-üzemidőt és alapvető multimédiás képességeket kínált MicroSD bővíthetőséggel. Legnagyobb hátránya a nagyon gyenge 2 MP kamera (vaku nélkül). Valamint a 3G és GPS kapcsolat hiánya volt. Az Asha 500 egy stílusos és praktikus választás volt azoknak, akik a lehető legalacsonyabb áron kerestek egy érintőképernyős Dual SIM telefont Wi-Fi kapcsolattal 2013 végén.
Leave a Reply