Nokia C2-00: Megbízható Dual SIM megoldás a mindennapokra – Részletes útmutató

A 2010-es évek elején, az okostelefonok térhódítása mellett, továbbra is óriási igény mutatkozott egyszerű, megbízható és megfizethető mobiltelefonokra. A Nokia ebben a szegmensben is erős volt. A C-sorozat tagjaként mutatta be a Nokia C2-00 modellt. Ezt a készüléket 2010 közepén jelentették be, és 2011 elején került piacra. Nem a csúcstechnológiával hódított. Hanem a praktikumra, a hosszú üzemidőre és legfőképpen a forradalmian egyszerű Dual SIM kezelésre helyezte a hangsúlyt. Az Easy Swap funkció révén a C2-00 rendkívül népszerűvé vált. Különösen a fejlődő piacokon és azok körében, akik két telefonszámot szerettek volna egyetlen készülékben kezelni. Ismerjük meg részletesen ezt a céltudatos kis telefont.

Megjelenés és célpiac: Kettős megoldás kedvező áron

A Nokia C2-00 egyértelműen a költséghatékony szegmenst célozta meg. Különösen fontos célpiacot jelentettek a fejlődő országok. Itt a felhasználóknak gyakran több SIM kártyájuk volt. Különböző szolgáltatók kedvezőbb tarifáit vagy jobb hálózati lefedettségét használták ki. Korábban ez két külön telefon használatát jelentette. Vagy bonyolult SIM kártya cserélgetést igényelt.

A C2-00 erre a problémára kínált elegáns és megfizethető megoldást. A Dual SIM képesség, különösen az Easy Swap funkcióval, óriási vonzerőt jelentett. Lehetővé tette két szám egyszerű kezelését egyetlen készülékben. Ezzel költséget és kényelmetlenséget takarítottak meg a felhasználók. A telefon ára is rendkívül kedvező volt. Széles tömegek számára tette elérhetővé a Dual SIM technológiát.

Dizájn és felépítés: Egyszerűség és funkcionalitás mindenek felett

A Nokia C2-00 a klasszikus „candybar” (szelet) formátumot követte. Dizájnja az egyszerűségre és a praktikumra összpontosított. Nem voltak rajta hivalkodó elemek. A készülékház strapabíró műanyagból készült. Jól bírta a mindennapi használatot. Többféle színváltozatban (pl. fekete, szürke, magenta, kék) volt elérhető. Így mindenki megtalálhatta a saját ízlésének megfelelőt.

Méretei (kb. 108 x 45 x 14.7 mm) és súlya (kb. 74 gramm) kifejezetten kompakttá tették. Kényelmesen elfért a kézben és a zsebben is. A numerikus billentyűzet gombjai jó méretűek voltak. Kellemes nyomásponttal rendelkeztek. Könnyűvé tették az üzenetírást és a tárcsázást. Az előlapon a kijelző alatt helyezkedtek el a szokásos navigációs és funkciógombok. Az ergonómia alapvetően rendben volt. A telefon kézre állt és egyszerű volt kezelni.

Kijelző: Színes alapok a legfontosabb információknak

A C2-00 egy 1.8 inch átlójú TFT színes kijelzőt kapott. Felbontása 128 x 160 pixel volt. Képes volt 65 ezer színárnyalat megjelenítésére. Ez a kijelző természetesen messze elmaradt a korabeli okostelefonok paneljeitől. Azonban a célnak tökéletesen megfelelt.

Elég nagy és világos volt a menükben való navigáláshoz. Az SMS üzenetek és a hívóinformációk jól olvashatóak voltak rajta. Alkalmas volt egyszerűbb képek vagy WAP oldalak megtekintésére is. A színes megjelenítés előrelépést jelentett a korábbi monokróm kijelzős alaptelefonokhoz képest. Jobb vizuális élményt nyújtott.

Kamera: Alapvető pillanatképek megörökítésére

A Nokia C2-00 rendelkezett egy beépített VGA kamerával a hátlapon. Ennek felbontása 640 x 480 pixel (0.3 megapixel) volt. Ez a kamera fixfókuszos volt és nem rendelkezett vakuval.

Nyilvánvalóan nem professzionális fotózásra tervezték. Arra azonban alkalmas volt, hogy egyszerű pillanatképeket készítsünk vele. Például egy névjegyhez fotót rendelni, vagy egy gyors emléket megörökíteni. Jó fényviszonyok mellett elfogadható minőségű képeket produkált. Rosszabb fényviszonyok között a minőség jelentősen romlott. Képes volt videófelvételre is, de csak nagyon alacsony (QCIF) felbontásban. A kamera megléte egy plusz funkció volt ebben az árkategóriában. De nem ez volt a telefon fő vonzereje.

A szív: A Dual SIM Easy Swap rendszer forradalma

A Nokia C2-00 igazi sztárja és legfontosabb jellemzője a Dual SIM képesség volt. Méghozzá nem is akármilyen! A telefon Dual SIM Dual Standby (DSDS) technológiát használt. Ez azt jelentette, hogy mindkét SIM kártya aktív volt készenléti állapotban. Bármelyik számra érkezhetett hívás vagy üzenet. Amikor az egyik SIM kártyán hívás volt folyamatban, a másik átmenetileg elérhetetlenné vált. Ez volt a legelterjedtebb Dual SIM megoldás ebben az időben.

Az igazi újítás azonban az Easy Swap funkció volt. A telefonban volt egy belső SIM foglalat (általában az akkumulátor alatt). Emellett rendelkezett egy külső, oldalról elérhető SIM kártyahellyel is. Ebbe a külső foglalatba helyezett SIM kártyát a felhasználó a telefon kikapcsolása nélkül cserélhette! Ez volt a „hot-swap” képesség. Óriási kényelmet jelentett azoknak, akik gyakran váltogattak SIM kártyák között. Például különböző tarifacsomagok vagy hálózati lefedettség miatt.

A telefon szoftvere is támogatta a két SIM kártya egyszerű kezelését. A felhasználó könnyedén beállíthatta, melyik kártyát szeretné használni hívásokhoz, üzenetekhez vagy adatkapcsolathoz. A készülék akár öt különböző SIM kártya beállításait is képes volt megjegyezni. Így a csere után nem kellett újra konfigurálni mindent. Az Easy Swap funkció rendkívül praktikussá és népszerűvé tette a C2-00 modellt.

Szoftver és kezelőfelület: Ismerős Series 40 környezet

A Nokia C2-00 a jól ismert és széles körben használt Nokia Series 40 (S40) platformot futtatta. Valószínűleg annak egy egyszerűsített, alapfunkciókra kihegyezett változatát. Az S40 felület ikon alapú menürendszerrel rendelkezett. Könnyen áttekinthető és logikus volt a használata.

A telefon tartalmazta az alapvető szervező funkciókat. Ilyen volt a naptár, ébresztőóra, számológép, jegyzettömb és stopper. Rendelkezett WAP böngészővel is. Ezzel egyszerű mobil weboldalakat lehetett megtekinteni GPRS kapcsolaton keresztül. A Nokia ebben az időben integrálta Ovi szolgáltatásait (pl. Ovi Mail, Ovi Chat) az S40 platformba. Így ezekhez is hozzáférhettek a felhasználók. A rendszer stabilan és megbízhatóan működött a készülék hardverén.

Memória és multimédia: Bővíthető szórakozás útközben

A Nokia C2-00 beépített memóriája rendkívül kicsi volt. A felhasználó számára csak körülbelül 10 MB állt rendelkezésre. Ez alig volt elegendő néhány kép vagy csengőhang tárolására. Azonban a telefon rendelkezett egy kulcsfontosságú bővítési lehetőséggel: egy MicroSD memóriakártya foglalattal.

Ez a foglalat akár 32 GB kapacitású kártyákat is képes volt kezelni. Ez óriási tárhelyet jelentett ebben a kategóriában. Lehetővé tette a felhasználók számára, hogy zeneszámok ezreit, fényképeket és videókat tároljanak a telefonon. A készülék beépített MP3/AAC zenelejátszóval rendelkezett. Valamint egy sztereó FM rádióval, amely felvételi funkciót is kínált. A 3.5 mm-es szabványos audio jack csatlakozó lehetővé tette bármilyen fülhallgató vagy külső hangszóró csatlakoztatását. Így a C2-00 egy teljes értékű hordozható zenelejátszóvá válhatott. Videólejátszásra is képes volt, de csak alacsony felbontású formátumokban.

Kapcsolat és adatátvitel: Az alapvető szükségletekhez igazítva

A C2-00 egy kétsávos (Dual-Band) GSM (900/1800 MHz) telefon volt. Adatkapcsolatra a GPRS technológiát használta. Ez alacsony sebességű mobiladat elérést tett lehetővé. Alkalmas volt WAP böngészésre és egyszerű email küldésre. EDGE vagy 3G támogatás nem volt benne.

A készülék rendelkezett Bluetooth 2.1 kapcsolattal. Ez támogatta az A2DP profilt is. Így vezeték nélküli sztereó fülhallgatóval is lehetett zenét hallgatni. Adatátvitelre és töltésre egy Micro-USB port szolgált. Egyes források említik az USB On-The-Go (OTG) támogatást is. Ez elméletileg lehetővé tenné pendrive-ok csatlakoztatását. Ennek meglétét azonban érdemes fenntartásokkal kezelni ennél az alapmodellnél.

Akkumulátor: Hosszú üzemidő bajnoka, napokig tartó energiával

A Nokia C2-00 egyik legnagyobb erőssége a kiemelkedő akkumulátor-üzemideje volt. A telefon a rendkívül elterjedt és megbízható Nokia BL-5C típusú akkumulátort használta. Ennek kapacitása 1020 mAh volt. Ez a viszonylag nagy kapacitás, párosulva a telefon alacsony energiafogyasztású hardverével (kis kijelző, alap processzor), rendkívül hosszú működési időt eredményezett.

A hivatalos adatok szerint a készenléti idő akár 19 nap is lehetett. A beszélgetési idő pedig meghaladhatta az 5 órát. A valós használat során is a telefon napokig bírta egyetlen feltöltéssel. Ez óriási előnyt jelentett. Különösen azokon a területeken, ahol az elektromos hálózathoz való hozzáférés korlátozott volt. A hosszú üzemidő és a megbízható BL-5C akkumulátor tovább növelte a C2-00 vonzerejét.

Örökség és jelentőség: A Dual SIM népszerűsítője

A Nokia C2-00 rendkívül sikeres modell volt. Milliókat adtak el belőle világszerte. Jelentős szerepet játszott a Dual SIM technológia népszerűsítésében. Megmutatta, hogy a két SIM kártya kezelése lehet egyszerű, kényelmes és megfizethető. Az Easy Swap funkció különösen innovatív volt a maga idejében.

A telefon sikere bizonyította a Nokia erejét a feature phone (hagyományos mobiltelefon) szegmensben. Még akkor is, amikor az okostelefonok már egyre nagyobb teret nyertek. A C2-00 tökéletesen kielégítette egy hatalmas felhasználói bázis igényeit. Akik egy megbízható, strapabíró, hosszú üzemidejű és egyszerűen használható kommunikációs eszközre vágytak. Méghozzá két SIM kártya kezelésének lehetőségével. Ma már retró készüléknek számít. De emlékeztet arra az időszakra, amikor a Nokia az alapvető mobilkommunikációs igények kielégítésében is verhetetlen volt.

Összegzés: Praktikum és kettős erő egy kis készülékben

A Nokia C2-00 nem a csillogásról vagy a legújabb technológiáról szólt. Hanem a kőkemény praktikumról. Legnagyobb erőssége a forradalmi Dual SIM Easy Swap funkció volt. Ezt kiegészítette a kiemelkedő akkumulátor-üzemidő, a MicroSD bővíthetőség révén elérhető multimédiás képességek (zene, rádió). Valamint a megbízható Series 40 platform. Mindez egy strapabíró, egyszerűen kezelhető és rendkívül kedvező árú csomagban. A Nokia C2-00 tökéletes választás volt azok számára, akiknek egy megbízható, kétkártyás alaptelefonra volt szükségük. Sikere bizonyította, hogy az egyszerűségnek és a praktikus funkcióknak mindig van helye a mobiltelefonok világában.

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük