Nokia E6-00: Érintés és gépelés tökéletes harmóniája – Egyedi üzleti mobil elemzése

A Nokia E-sorozata mindig is az üzleti felhasználók igényeire szabott, megbízható és funkciókban gazdag okostelefonokat jelentette. 2011 tavaszán a Nokia egy igazán különleges modellel bővítette ezt a családot: bemutatkozott a Nokia E6-00. Ez a készülék egyedülálló módon ötvözte a hagyományos E-sorozatú erényeket. Megtartotta a fizikai QWERTY billentyűzetet. Ugyanakkor ellátta egy modern, kapacitív érintőképernyővel is. Mindezt a frissített Symbian Anna operációs rendszerrel tálalta. Az E6 célja az volt, hogy a két világ legjobbját nyújtsa. Hatékony gépelési élményt biztosítson a billentyűzettel. Valamint intuitív navigációt és kezelést az érintőképernyővel. Ismerjük meg alaposabban ezt az innovatív hibrid üzleti okostelefont.

Megjelenés és a hibrid koncepció: Új út az E-sorozatban

A Nokia E6-00 2011 áprilisában mutatkozott be. A piacra kerülése május-június környékén történt meg. Egy olyan időszakban érkezett, amikor az érintőképernyős okostelefonok már egyértelműen domináltak. Azonban továbbra is jelentős felhasználói réteg ragaszkodott a fizikai billentyűzet nyújtotta gépelési élményhez. Különösen az üzleti szegmensben.

Az E6 ezt a kettős igényt kívánta kielégíteni. Célközönsége azok a professzionális felhasználók voltak, akik sokat írtak e-maileket vagy dokumentumokat. De közben szerették volna kihasználni az érintőképernyő nyújtotta gyors navigáció és alkalmazáskezelés előnyeit is. Ideális választás lehetett korábbi E-sorozatú (pl. E71, E72) felhasználók számára. Akik szerették a QWERTY billentyűzetet, de modernebb kezelőfelületre vágytak. Valamint vonzó alternatívát kínált a konkurens BlackBerry modellekkel szemben. Melyek szintén kísérleteztek az érintőképernyő integrálásával (pl. Bold 9900).

Dizájn: Fém, üveg és a kétkezes hatékonyság találkozása

Az E6 dizájnja az E71/E72 által megkezdett utat vitte tovább. Egy prémium minőségű, „candybar” QWERTY formátumot kapott. A készülékház nagy része rozsdamentes acélból készült. Ez masszív, elegáns és időtálló megjelenést kölcsönzött. Az előlapot karcálló Gorilla Glass üveg védte. Az összeszerelési minőség kiváló volt, méltó az E-sorozat hírnevéhez.

A készülék lelke a teljes QWERTY billentyűzet volt. Elrendezése és gombjai nagyon hasonlítottak az E72-nél megismert, kiválóan használható megoldáshoz. Kényelmes és gyors gépelést tett lehetővé. A billentyűzet fölött helyezkedett el az érintőképernyő. Alatta pedig a hagyományos navigációs gombok (D-pad, híváskezelők, gyorsgombok) kaptak helyet. Ez a kialakítás lehetővé tette a telefon hatékony kezelését akár csak a gombokkal is. De az érintőképernyő gyors alternatívát kínált. Méretei (kb. 115.5 x 59 x 10.5 mm) és súlya (kb. 133 gramm) a prémium anyagok ellenére is viszonylag kompaktnak számítottak.

Kijelző: Érintés és tűéles VGA felbontás – a kategória csúcsa

A Nokia E6 kijelzője technikai szempontból kiemelkedő volt. Bár átlója csak 2.46 inch volt (a billentyűzet miatt), a felbontása VGA (640 x 480 pixel) volt. Ez rendkívül magas pixelsűrűséget (326 ppi) eredményezett. Élesebb képet adott, mint sok nagyobb kijelzős kortársa (beleértve az iPhone 4 Retina kijelzőjét is!). A szövegek, ikonok és képek hihetetlenül élesek és részletgazdagok voltak.

A kijelző kapacitív érintőképernyő volt. Jól reagált az érintésekre. Az TFT technológia és a 16 millió színmélység élénk és szép képet biztosított. Bár nem volt AMOLED, a minősége így is kiváló volt. A nagy felbontás és az érintési képesség kombinációja új szintre emelte a Symbian élményt ezen a formátumon.

Kamera: 8 megapixel EDoF technológiával, üzleti fókusszal

Az E6 egy 8 megapixeles kamerát kapott. Ez megegyezett a Nokia C7 kamerájával. Fontos tudni, hogy ez a kamera fixfókuszos (EDoF – Extended Depth of Field) technológiát használt. Nem rendelkezett hagyományos mozgó lencsés autofókusszal. Úgy volt optimalizálva, hogy nagyjából 50-60 cm-től a végtelenig minden éles legyen.

Ez gyorssá tette a fotózást távolabbi témák esetén. De nem tette lehetővé közeli makró felvételek készítését. A képminőség jó fényviszonyok mellett általában jó volt. Részletgazdag képeket lehetett vele készíteni. De az EDoF technológia néha természetellenes hatást kelthetett. A kamerát egy kettős LED vaku segítette gyenge fényben. Videófelvételre 720p HD (1280 x 720 pixel) felbontásban volt képes, 25 képkocka/másodperc sebességgel. A készülék rendelkezett egy másodlagos VGA előlapi kamerával is videóhívásokhoz. Összességében a kamera jó volt, de az EDoF kompromisszumot jelentett.

Operációs rendszer: Symbian Anna és Belle érintésre optimalizálva

A Nokia E6 az elsők között érkezett a megújult Symbian Anna operációs rendszerrel. Ez a verzió jelentős előrelépést jelentett a Symbian^3-hoz képest. Új, modernebb ikonokat, jobb webböngészőt, fejlettebb szövegbeviteli módszereket (beleértve a portré QWERTY billentyűzetet érintéssel) és általános teljesítménybeli javulást hozott. Az Anna már jobban ki volt hegyezve az érintőképernyős használatra.

Később az E6 megkapta a Nokia Belle (Symbian Belle) frissítést is. Ez még radikálisabb átalakítást hozott. Teljesen új, Androidhoz hasonló legördülő értesítési sávot, átméretezhető, élő widgeteket, laposabb dizájnt és tovább javított teljesítményt vezetett be. A Belle frissítések (FP1, FP2) egészen 2012-ig érkeztek. Jelentősen modernizálták a felhasználói élményt. Az E6 operációs rendszere ügyesen ötvözte az érintéses és a gombos vezérlést.

Üzleti képességek: Professzionalizmus új, modern köntösben

Az E-sorozatú örökséghez híven az E6 is kiemelkedő üzleti funkcionalitással rendelkezett. Az e-mail kliens fejlett volt. Támogatta a HTML formázást és természetesen a Mail for Exchange protokollt push szinkronizációval. A Quickoffice Premier csomag lehetővé tette a Microsoft Office dokumentumok megtekintését és szerkesztését. Az Adobe PDF olvasó sem hiányzott.

A PIM alkalmazások (naptár, névjegyzék, teendők, jegyzetek) továbbra is erősek és jól szinkronizálhatók voltak. A készülék támogatta a VPN kapcsolatokat és fejlett biztonsági funkciókat kínált (eszköztitkosítás, távoli lezárás/törlés). Előre telepítve érkezett a Microsoft Communicator Mobile (későbbi Lync/Skype for Business) klienssel. Ez megkönnyítette a vállalati azonnali üzenetküldést és jelenlét-információ megosztását. A Nokia (Ovi) Maps ingyenes, hangos navigációt biztosított.

Hardver és teljesítmény: Megbízható alapok a gördülékeny működéshez

Az E6 motorházteteje alatt egy 680 MHz-es órajelű ARM11 processzor dolgozott. A grafikus feladatokat egy Broadcom BCM2727 GPU segítette hardveres gyorsítással. A készülék 256 MB RAM memóriával és 1 GB ROM tárhellyel rendelkezett a rendszer számára.

Ez a hardver, különösen a Symbian Anna és Belle optimalizációival, általában gördülékeny és reszponzív működést biztosított. Az alkalmazások gyorsan indultak, a multitasking jól működött. Bár nem versenyezhetett a korabeli többmagos csúcskategóriás telefonokkal. A mindennapi üzleti és személyes feladatokhoz elegendő teljesítményt nyújtott.

Kapcsolatok és memória: Teljes körű és bőséges kínálat

Kapcsolódási lehetőségek terén az E6 szinte mindent tudott, amit 2011-ben el lehetett várni. Támogatta a Pentaband 3G hálózatokat. Ez globális 3G lefedettséget jelentett HSDPA (10.2 Mbps) és HSUPA (2 Mbps) adatátviteli sebességgel. Természetesen a négysávos GSM/EDGE támogatás sem maradt el.

Rendelkezett Wi-Fi 802.11 b/g/n kapcsolattal. Valamint Bluetooth 3.0 technológiával (A2DP támogatással). A helymeghatározásért GPS vevő (A-GPS) felelt. Adatátvitelre és töltésre Micro-USB port szolgált, amely támogatta az USB On-The-Go (OTG) funkciót is. Nagy örömre a készülék szabványos 3.5 mm-es audio jack csatlakozót kapott. Infravörös port és NFC azonban valószínűleg nem volt benne.

A belső tárhely 8 GB volt. Ezt MicroSD kártyával lehetett tovább bővíteni (hivatalosan 32 GB-ig). Ez bőséges helyet biztosított a felhasználói adatoknak.

Akkumulátor: Az E-sorozat legendás kitartása folytatódik

Az energiaellátásról az E71/E72 modellekből már ismert, kiváló Nokia BP-4L típusú, 1500 mAh kapacitású Lítium-Polimer akkumulátor gondoskodott. Ennek köszönhetően az E6 is kiemelkedő üzemidővel rendelkezett. A kapacitív érintőképernyő és a gyorsabb hardver ellenére is.

A felhasználók továbbra is több napos használatra számíthattak egyetlen feltöltéssel átlagos igénybevétel mellett. Ez óriási előnyt jelentett az akkori okostelefonok többségével szemben. Az E-sorozat hírnevéhez méltóan az E6 egy rendkívül megbízható, kitartó társ volt.

Örökség: Az utolsó QWERTY+Touch Symbian harcosok egyike

A Nokia E6-00 egy különleges és fontos készülék volt a Nokia történetében. Egyike volt az utolsó csúcskategóriás Symbian okostelefonoknak. Különösen az E-sorozatban. Innovatív módon ötvözte a fizikai QWERTY billentyűzetet a kapacitív érintőképernyővel. Mindezt egy prémium fémházban, tűéles VGA kijelzővel és a modernizált Symbian Anna/Belle rendszerrel.

Sikerét talán beárnyékolta a Symbian platform általános hanyatlása az Android és iOS térnyerése miatt. De azok számára, akik ragaszkodtak a fizikai billentyűzethez, de nyitottak voltak az érintéses vezérlésre is, az E6 kiváló választás volt. Megmutatta, hogy a Symbian még 2011-ben is képes volt versenyképes és vonzó felhasználói élményt nyújtani. Ma keresett gyűjtői darab. Emlékeztet a Nokia azon próbálkozására, hogy áthidalja a hagyományos és az új mobiltechnológiák közötti szakadékot.

Összegzés: A hibrid megközelítés csúcsa az E-sorozatban

A Nokia E6-00 egy lenyűgöző mérnöki alkotás volt. Sikeresen házasította össze a fizikai QWERTY billentyűzet hatékonyságát a kapacitív érintőképernyő rugalmasságával. Mindezt egy prémium, rozsdamentes acélból és üvegből készült házban. A tűéles VGA kijelző, a fejlett Symbian Anna/Belle operációs rendszer, a komplett kapcsolódási arzenál (3G, Wi-Fi, GPS, BT 3.0, OTG), a 8 megapixeles kamera és a legendás E-sorozatú akkumulátor-üzemidő tették igazán vonzóvá. Az E6-00 egyedi és erőteljes üzleti okostelefon volt. Méltó lezárása a Nokia klasszikus E-sorozatú QWERTY készülékeinek a modern érintőképernyős korban.

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük