A Nokia E-sorozata az üzleti felhasználóknak szánt okostelefonok terén magasra tette a mércét. Ennek a sorozatnak az egyik, ha nem a legikonikusabb és legsikeresebb tagja a Nokia E71 volt. A 2008 nyarán bemutatott készülék valósággal letarolta a piacot. Tökéletesen ötvözte a professzionális üzleti funkcionalitást egy rendkívül vékony, prémium fémházzal és egy kiváló QWERTY billentyűzettel. Az E71 nemcsak elődje, az E61/E61i hiányosságait orvosolta. Hanem komoly kihívást jelentett a BlackBerry akkori dominanciájával szemben is. Ismerjük meg részletesen ezt a legendás készüléket, amely sokak szerint a Nokia egyik legjobb alkotása volt.
Megjelenés és a siker receptje: Válasz a piaci igényekre
A Nokia E71 2008 júniusában mutatkozott be, gyakran slider testvérével, az E66-tal együtt. Az E71 egyértelmű válasz volt az E61/E61i modelleket ért kritikákra. Melyek bár tudásban erősek voltak, sokan túl nagynak és nehézkesnek találták őket. A Nokia mérnökei fantasztikus munkát végeztek. Létrehoztak egy olyan QWERTY billentyűzetes telefont, amely meglepően karcsú és zsebbarát volt.
A készülék azonnal óriási kritikai és kereskedelmi sikert aratott. A tesztelők és a felhasználók egyaránt dicsérték kiváló dizájnját, anyagminőségét, remek billentyűzetét, hosszú akkumulátor-üzemidejét és robosztus üzleti képességeit. Az E71 tökéletesen eltalálta azt az egyensúlyt, amire a mobilis professzionálisok vágytak. Egy olyan eszköz volt, amely egyszerre volt hatékony munkaeszköz és stílusos kiegészítő. Sikerét jól mutatja, hogy még évekkel később is népszerű maradt.
Dizájn: Karcsúság és fém tökéletes összhangja páratlan minőségben
A Nokia E71 dizájnja forradalmi volt a maga nemében. Sikerült egy teljes QWERTY billentyűzetet egy mindössze 10 mm vastag készülékházba integrálni. Ez 2008-ban rendkívüli mérnöki teljesítménynek számított. A telefon előlapja és hátlapja nagyrészt rozsdamentes acélból készült. Ez nemcsak prémium megjelenést és tapintást kölcsönzött. Hanem rendkívül tartóssá és masszívvá is tette a készüléket. Az összeszerelési minőség kifogástalan volt. Sugárzott belőle a megbízhatóság.
A teljes QWERTY billentyűzet az E71 egyik ékköve volt. Bár a telefon keskenyebb volt, mint elődje, a gombok elrendezése és mérete kiváló volt. Kényelmes és gyors kétkezes gépelést tettek lehetővé. A gombok domború kialakítása és jó nyomáspontja segítette a pontos bevitelt. A billentyűzet háttérvilágítást is kapott. A navigációt egy központi D-pad és a körülötte elhelyezett gyorsgombok (kezdőképernyő, naptár, névjegyzék, e-mail) segítették.
A telefon több színben volt elérhető. A kezdeti szürke acél és fehér acél változatokat később követte a fekete és a piros is. Az E71 dizájnja időtlennek bizonyult. Még ma is elegánsnak és professzionálisnak hat.
Kijelző: Kompakt tájkép a hatékony munkavégzéshez
Az E71 egy 2.36 inch átlójú TFT kijelzőt kapott. A felbontása QVGA (320 x 240 pixel) volt, fekvő tájolással. Ez a tájolás tökéletesen illett a QWERTY billentyűzethez. Ideális volt e-mailek olvasásához, webböngészéshez és dokumentumok kezeléséhez. Bár a kijelző kisebb volt, mint az E61-é, a képminőség jó volt. A 16 millió színárnyalat élénk és tiszta képet eredményezett. A fényerő és a kontraszt is megfelelő volt. Jól olvasható maradt a legtöbb fényviszony mellett. A kijelző mérete jó kompromisszumot jelentett a zsebben hordhatóság és a használhatóság között.
Kamera: Képességek üzleti szemmel, autofókusszal
A Nokia E71 egy 3.2 megapixeles kamerával rendelkezett. Ez megegyezett a testvérmodell E66 kamerájával. Fontos fejlesztés volt az autofókusz (AF) megléte. Ez élesebb képeket tett lehetővé különböző távolságokból. A kamerát egy LED vaku is segítette gyengébb fényviszonyok esetén.
A képminőség jónak számított a korabeli üzleti telefonok között. Alkalmas volt dokumentumok, névjegykártyák lefényképezésére. Valamint elfogadható minőségű képek készítésére személyes használatra is. Természetesen nem versenyezhetett a dedikált kamerás telefonokkal. De egy üzleti felhasználó igényeit nagyrészt kielégítette. Videófelvételre VGA (640 x 480 pixel) felbontásban volt képes, 22 képkocka/másodperc sebességgel. A készülék előlapján egy másodlagos, CIF felbontású kamera is helyet kapott. Ez videóhívásokhoz volt használható.
Operációs rendszer és szoftver: S60 üzleti csúcskonfigurációban
Az E71 a Symbian OS 9.2 operációs rendszert és a Series 60 (S60) 3rd Edition, Feature Pack 1 (FP1) felhasználói felületet futtatta. Ez a platform rendkívül stabil, kiforrott és funkciókban gazdag volt. Tökéletes alapot biztosított egy üzleti okostelefon számára. Támogatta a valódi multitaskingot. Lehetővé tette a felhasználói felület széleskörű testreszabását témákkal és parancsikonokkal.
Az S60v3.1 számos optimalizációt és fejlesztést tartalmazott. Gyors és reszponzív működést biztosított az E71 hardverén. A Nokia folyamatosan adott ki szoftverfrissítéseket is. Ezek tovább javították a stabilitást és új funkciókat hoztak.
Üzleti funkciók: A mobil iroda esszenciája tökéletesítve
Az E-sorozat védjegyének számító erőteljes üzleti funkcionalitás az E71-ben csúcsosodott ki. Az e-mail kliens kiváló volt. Támogatta a POP3, IMAP4 protokollokat. És természetesen a Microsoft Exchange ActiveSync technológiát a Mail for Exchange révén. Ez push e-mailt, valamint a naptár, névjegyzék és teendők valós idejű szinkronizálását biztosította. Ez elengedhetetlen volt a vállalati felhasználók számára.
A Quickoffice programcsomag teljes verziója előre telepítve volt. Lehetővé tette a Word, Excel és PowerPoint dokumentumok nemcsak megtekintését, hanem szerkesztését is. Az Adobe PDF olvasó szintén alapfelszereltség volt. A PIM alkalmazások (naptár, névjegyzék, teendőlista, jegyzettömb) rendkívül részletesek és jól integráltak voltak.
Az E71 is megkapta a „Switch Mode” (Üzemmódváltás) funkciót. Ezzel könnyedén lehetett váltani a személyes és üzleti profil között. Mindegyikhez külön kezdőképernyő és beállítások tartoztak. A készülék fejlett biztonsági funkciókat is kínált. Mint például a távoli lezárás, adattörlés és az eszköz titkosítása. A Nokia Maps alkalmazás ingyenes, hangos navigációt biztosított a beépített GPS segítségével.
Kapcsolatok: Globális elérés és minden szükséges technológia
Az E71 kapcsolódási képességek terén sem vallott szégyent. Négysávos GSM támogatása révén a világ szinte bármely pontján használható volt. Támogatta a UMTS/HSDPA (3.5G) kapcsolatot (akár 3.6 Mbps sebességgel). Több regionális változat is készült. Lefedve a különböző kontinensek 3G frekvenciáit. Így gyors mobilinternet elérést biztosított.
Természetesen rendelkezett Wi-Fi (802.11 b/g) kapcsolattal is. A Bluetooth 2.0 (A2DP támogatással) és az infravörös (IrDA) port sem hiányzott. A helymeghatározást beépített GPS vevő segítette A-GPS támogatással. Töltésre és adatátvitelre Micro-USB port szolgált. Az egyetlen kisebb kompromisszum itt is a 2.5 mm-es audio jack csatlakozó volt.
Memória és teljesítmény: Kiegyensúlyozott erő a feladatokhoz
Az E71 körülbelül 110 MB belső dinamikus memóriával rendelkezett. Ez elegendő volt a rendszer és az alapvető alkalmazások számára. A tárhelyet MicroSD memóriakártyával lehetett bővíteni. Hivatalosan 8 GB-ig támogatta a kártyákat. De a felhasználói visszajelzések szerint gyakran nagyobbakkal is megbirkózott.
A telefont ugyanaz a 369 MHz-es ARM11 processzor hajtotta, mint az E66-ot. A RAM mérete is 110 MB körül volt. Ez a hardver kifejezetten jó teljesítményt nyújtott az S60v3.1 rendszerhez. A telefon gyors és reszponzív volt a legtöbb feladat során. A multitasking zökkenőmentesen működött. A hardver tökéletes egyensúlyt teremtett a teljesítmény és az energiafogyasztás között.
Akkumulátor: A maratoni üzemidő legendája és a BP-4L ereje
A Nokia E71 egyik, ha nem a leghíresebb tulajdonsága a kiemelkedő akkumulátor-üzemideje volt. A készülék egy nagyméretű, Nokia BP-4L típusú, 1500 mAh kapacitású Lítium-Polimer (Li-Po) akkumulátort kapott. Ez a hatalmas kapacitás, kombinálva a hatékony Symbian rendszerrel és a nem túlzottan energiaigényes hardverrel, legendásan hosszú működési időt eredményezett.
A felhasználók könnyedén elérhettek 2-3 napos üzemidőt átlagos használat mellett. De akár ennél hosszabb időtartam sem volt ritka. Ez óriási előnyt jelentett a versenytársakkal szemben. Különösen a BlackBerry modellekkel összehasonlítva. Az üzleti felhasználók imádták, hogy nem kellett folyamatosan a töltő miatt aggódniuk. A kiváló üzemidő az E71 egyik legfőbb vonzereje és sikerének kulcsa volt.
Örökség és hatás: Egy korszak meghatározó üzleti mobilja
A Nokia E71 nemcsak egy sikeres telefon volt. Egy valódi ikon, egy korszak meghatározó készüléke lett. Megmutatta, hogy egy üzleti okostelefon lehet egyszerre rendkívül funkcionális és elképesztően stílusos. Sikeresen vette fel a versenyt a BlackBerryvel. Sőt, sok tekintetben felül is múlta azt. Karcsú, fém dizájnja, kiváló billentyűzete és páratlan üzemideje révén.
Milliókat adtak el belőle világszerte. Számos díjat nyert. És még évekkel a megjelenése után is népszerű maradt. Sokan a valaha készült egyik legjobb Nokia telefonnak tartják. Öröksége tovább élt a kissé továbbfejlesztett E72 modellben. Ma a Nokia E71 nagy becsben tartott gyűjtői darab. De megbízhatósága és kiváló billentyűzete miatt néhányan talán még ma is használják egyszerűbb feladatokra. Egyértelműen a Nokia egyik legnagyobb sikertörténete.
Összegzés: A tökéletes egyensúly megteremtése
A Nokia E71 egy mérföldkő volt az üzleti okostelefonok történetében. Egy olyan készülék, amely szinte tökéletes egyensúlyt teremtett a forma és a funkció között. Lenyűgöző, karcsú fém dizájnja, kiváló QWERTY billentyűzete, robosztus Symbian S60 üzleti platformja, teljes körű kapcsolódási lehetőségei (3G, Wi-Fi, GPS) és legendás akkumulátor-üzemideje tette páratlan ajánlattá. Sikere bizonyította, hogy a Nokia képes volt megérteni és kielégíteni a mobilis professzionálisok igényeit. Az E71 nemcsak egy munkaeszköz volt. Hanem egy megbízható társ és egy stílusos kiegészítő is. Egy igazi klasszikus, amelyre méltán emlékszünk.
Nokia E72: A tökéletesített üzleti legenda - Részletes bemutató - Irány online!
[…] a 2000-es évek végén az üzleti okostelefonok szinonimája volt. A rendkívül sikeres E71 után a Nokia nem elégedett meg a babérokkal. 2009 júniusában bemutatta méltó utódját, a […]