A Nokia Communicator név a 90-es évektől kezdve egyet jelentett a kompromisszumok nélküli mobil irodával. Ezek a készülékek a maguk korában forradalmiak voltak. Lehetővé tették a teljes értékű munkavégzést útközben. A legendás sorozat utolsó, és sokak szerint legfejlettebb tagja a 2007-ben bemutatott Nokia E90 Communicator volt. Ez a készülék az E-sorozat részeként jelent meg. Megtartotta az ikonikus kagyló (clamshell) dizájnt kettős kijelzővel és teljes QWERTY billentyűzettel. Ugyanakkor egy jelentős váltást is hozott: áttért a szélesebb körben elterjedt Symbian S60 platformra. Az E90 célja az volt, hogy a Communicator örökségét átmentse a modern okostelefonok korába. Lássuk részletesen ezt a lenyűgöző üzleti zászlóshajót!
Megjelenés és a Communicator új korszaka: Evolúció, nem forradalom
A Nokia E90 Communicator 2007 februárjában, a barcelonai 3GSM (későbbi MWC) kiállításon mutatkozott be. A piacra kerülése az év közepén történt meg. Óriási érdeklődés övezte. Hiszen a Communicator név mindig is különlegesen csengett a mobiltechnológia világában. A célközönség továbbra is a csúcsvezetők, mobilis professzionálisok és a Communicator sorozat hűséges rajongói voltak. Akiknek szükségük volt egy hordozható, minden igényt kielégítő munkaeszközre.
Az E90 egy olyan korban érkezett, amikor az okostelefon piac már kezdett átalakulni. De az iPhone még csak épp megjelent. A BlackBerry pedig erős volt az üzleti szegmensben. Az E90 a Nokia válasza volt ezekre a kihívásokra. Egy rendkívül erőteljes, funkciókban gazdag készüléket kínált. Ugyanakkor a Symbian S60 platformra való áttérés vegyes érzelmeket váltott ki. Míg ez szélesebb alkalmazás-kompatibilitást ígért, sok régi Communicator felhasználó hiányolta a megszokott Series 80 felületet és munkafolyamatokat.
Dizájn: A modern kagylótelefon robosztus eleganciája
Az E90 megtartotta a Communicatorok védjegyének számító kagyló formátumot. Zárt állapotban egy viszonylag nagyméretű, de hagyományos kialakítású telefonnak tűnt. Külső numerikus billentyűzettel és színes kijelzővel rendelkezett. Az igazi varázslat akkor történt, amikor a készüléket vízszintesen kinyitották, mint egy miniatűr laptopot.
A masszív zsanérmechanizmus stabilan tartotta a felső részt. Felfedve a hatalmas belső kijelzőt és a teljes QWERTY billentyűzetet. A készülékház prémium minőségű műanyagokból és fém elemekből épült fel. Rendkívül strapabírónak és masszívnak érződött. Bár méretei (kb. 132 x 57 x 20 mm) és súlya (kb. 210 gramm) tekintélyesek voltak. Ez egy olyan eszköz volt, amelynek súlya volt a szó szoros és átvitt értelmében is.
A belső QWERTY billentyűzet tágas volt. A gombok jó méretűek, megfelelő távolságra helyezkedtek el egymástól. Kiváló nyomásponttal rendelkeztek. Kényelmes és gyors gépelést tettek lehetővé. Ideális volt hosszabb e-mailek, dokumentumok vagy jegyzetek írásához. A külső numerikus billentyűzet pedig a gyors hívásindítást és egyszerűbb feladatok elvégzését segítette zárt állapotban.
Kijelzők: Kettős világ, páratlan belső felbontással
Az E90 egyik legnagyobb erőssége a kettős kijelző volt:
-
Külső kijelző: Egy 2.0 inch átlójú TFT panel volt. Felbontása QVGA (240 x 320 pixel), 16 millió színnel. Ez a kijelző tökéletesen megfelelt a telefon alapvető funkcióinak használatához zárt állapotban. Megjelenítette a hívóazonosítót, az időt, az értesítéseket. Lehetővé tette a névjegyzék böngészését vagy akár egyszerűbb alkalmazások futtatását is.
-
Belső kijelző: Ez volt az igazi sztár. Egy hatalmas, 4.0 inch átlójú TFT kijelző. Ami igazán különlegessé tette, az a szélesvásznú, 800 x 352 pixeles felbontása volt. Ez jóval meghaladta a korabeli okostelefonok átlagát. Rendkívül éles és részletgazdag képet adott. Tökéletes volt weboldalak teljes szélességben történő megjelenítésére. Dokumentumok olvasására és szerkesztésére, táblázatok kezelésére. Valamint multimédiás tartalmak élvezetére. A belső kijelző valódi mobil munkaállomássá tette az E90-et.
Kamera: Képességek egy üzleti ikonban, autofókusszal
Ellentétben néhány korábbi üzleti modellel, az E90 egy teljes értékű kamerát kapott. A hátlapon (zárt állapotban használhatóan) egy 3.2 megapixeles szenzor kapott helyet. Ez a kamera már autofókusszal (AF) és LED vakuval is rendelkezett. Ez jelentős előrelépés volt. Lehetővé tette éles képek készítését különböző fényviszonyok mellett is.
A képminőség jónak számított egy 2007-es üzleti telefonhoz képest. Alkalmas volt dokumentumok, névjegykártyák digitalizálására. Vagy akár elfogadható minőségű személyes fotók készítésére is. Videófelvételre VGA (640 x 480 pixel) felbontásban, 30 képkocka/másodperc sebességgel volt képes. A készülék belsejében, a nagy kijelző mellett, egy másodlagos QCIF kamera is helyet kapott. Ez videóhívások lebonyolítását tette lehetővé.
Operációs rendszer: Az S60 platformra váltás – előnyök és hátrányok
A Nokia E90 legnagyobb technológiai változása az operációs rendszer terén történt. Szakítva a korábbi Communicatorok Series 80 platformjával, az E90 már a Symbian OS 9.2-t és az S60 3rd Edition, Feature Pack 1 (FP1) felhasználói felületet használta.
Ennek a váltásnak több oka és következménye volt:
- Előnyök: Az S60 platform sokkal elterjedtebb volt. Rengeteg alkalmazás és játék volt elérhető rá. Egységesítette a Nokia okostelefon-kínálatát. Könnyebbé tette a fejlesztést és a felhasználók számára az átállást más Nokia modellekről. Az S60 felület támogatta a multitaskingot és a testreszabhatóságot.
- Hátrányok: Sok régi Communicator felhasználó hiányolta a Series 80 egyedi munkafolyamatait és speciális üzleti alkalmazásait. Az S60 felületet nem eredetileg ilyen nagy, fekvő kijelzőre tervezték. Bár a Nokia optimalizálta, néha nem használta ki tökéletesen a rendelkezésre álló teret.
Összességében az S60 platformra való áttérés egy logikus, bár megosztó lépés volt. Modernebbé és kompatibilisebbé tette az E90-et. De egyesek szemében elveszett a Communicatorok korábbi egyedisége.
Üzleti funkciók: A mobil iroda definíciója újragondolva
Az E-sorozatú örökséghez és a Communicator névhez híven az E90 kiemelkedő üzleti funkcionalitással bírt. Az e-mail kliens fejlett volt, támogatta a Mail for Exchange protokollt push szinkronizációval. A Quickoffice csomag lehetővé tette a Word, Excel és PowerPoint dokumentumok megtekintését és szerkesztését. Az Adobe PDF olvasó sem hiányzott. A nagy belső kijelző rendkívül kényelmessé tette ezeknek a funkcióknak a használatát.
A PIM alkalmazások (naptár, névjegyzék, teendők, jegyzetek) teljes körűek voltak. Tökéletesen alkalmasak a professzionális felhasználók időbeosztásának és kapcsolatainak kezelésére. A webböngésző jól kihasználta a széles kijelzőt. Teljes weboldalak megjelenítésére volt képes. Az E90 robosztus biztonsági funkciókat is kínált. Ami elengedhetetlen volt a vállalati környezetben.
Kapcsolatok: Teljes körű arzenál a globális kommunikációhoz
Az E90 kapcsolódási lehetőségek terén sem okozott csalódást. Négysávos GSM támogatása révén világszerte használható volt. Rendelkezett UMTS/HSDPA (3.5G) kapcsolattal (akár 3.6 Mbps sebességgel). Beépített Wi-Fi (802.11 b/g) vevővel is ellátták. Ez gyors és költséghatékony internetelérést biztosított.
A Bluetooth 2.0 (A2DP), az infravörös (IrDA) port és a GPS vevő (A-GPS támogatással) mind a repertoár részét képezték. Az utóbbi a Nokia Maps alkalmazással teljes értékű navigációs eszközzé tette a telefont. Adatátvitelre és töltésre Mini-USB port szolgált. (Figyelem: Mini-USB, nem Micro-USB!). Az audió kimenet egy 2.5 mm-es jack csatlakozó volt.
Memória és teljesítmény: Megfelelő erő a feladatokhoz
Az E90 belső tárhelye a felhasználó számára körülbelül 128 MB volt. Ez nem volt túl sok, de elegendő volt az alapvető adatoknak és alkalmazásoknak. A tárhelyet MicroSD memóriakártyával lehetett bővíteni (hivatalosan 2 GB-ig, de gyakran nagyobbakat is kezelt).
A készüléket egy ARM11 architektúrájú processzor hajtotta. Ennek órajele 330 MHz volt. A RAM mérete 128 MB körül alakult. Ez a hardver elegendő erőt biztosított az S60v3.1 rendszer és az üzleti alkalmazások futtatásához. Bár a nagy felbontású belső kijelző néha próbára tehette a teljesítményt. Különösen összetettebb weboldalak vagy alkalmazások esetén. De a mindennapi használat általában zökkenőmentes volt.
Akkumulátor: Erő a hosszú munkanapokhoz és utazásokhoz
Egy mobil irodától elengedhetetlen a megbízható, hosszú üzemidő. Az E90 ezt a nagyméretű, Nokia BP-4L típusú, 1500 mAh kapacitású Lítium-Polimer akkumulátorral biztosította. Ez ugyanaz az akkumulátor volt, mint amit később az E71 és E72 is használt.
Ennek a nagy kapacitásnak köszönhetően az E90 kiemelkedő üzemidővel rendelkezett. Még a nagy belső kijelző és a sokoldalú funkciók mellett is. A felhasználók több napos készenléti időre és hosszú beszélgetési időre számíthattak. Ez létfontosságú volt azoknak, akik sokat utaztak vagy hosszú órákat töltöttek távol a töltőtől.
Örökség: Az utolsó igazi Communicator, egy korszak vége
A Nokia E90 Communicator egy különleges és fontos készülék volt. Ez volt az utolsó modell, amely a legendás Communicator nevet és formátumot viselte. Sikeresen ötvözte a múlt örökségét a modernebb S60 platformmal és a korabeli csúcstechnológiával (3G, Wi-Fi, GPS, 3.2MP AF kamera).
Fogadtatása vegyes volt. Sokan imádták robosztusságát, kiváló billentyűzetét, nagy kijelzőjét és üzleti képességeit. Mások kritizálták a Symbian S60-ra való váltást, a készülék méretét és súlyát, valamint néha a zsanér megbízhatóságával kapcsolatos aggályok is felmerültek.
Az E90 egy korszak végét is jelentette. Az érintőképernyős okostelefonok (különösen az iPhone) és az új operációs rendszerek (iOS, Android) gyorsan átformálták a piacot. A nagyméretű, kinyitható üzleti készülékek ideje lassan lejárt. Ennek ellenére az E90 ikonikus státuszt vívott ki magának. Ma rendkívül keresett és értékes gyűjtői darab. Különösen a jó állapotú példányok. Emlékeztet a Nokia mérnöki tudásának csúcsára és a mobil iroda fogalmának egy korábbi, de sokak által kedvelt megközelítésére.
Összegzés: Egy legenda modern köntösben, méltó búcsúval
A Nokia E90 Communicator egy lenyűgöző mérnöki alkotás volt. Méltó módon vitte tovább a Communicatorok örökségét. Az ikonikus kagyló dizájn, a hatalmas, nagy felbontású belső kijelző, a kiváló QWERTY billentyűzet és a robosztus üzleti funkciók mind a professzionális felhasználók igényeit szolgálták. Az áttérés a Symbian S60 platformra modernebbé és kompatibilisebbé tette. A teljes körű kapcsolódási lehetőségek (3G, Wi-Fi, GPS, BT, IrDA) és a kiváló akkumulátor-üzemidő pedig teljessé tették a képet. Bár mérete és súlya kompromisszumot jelentett, és az OS váltás megosztó volt, az E90 egy páratlan tudású és presztízsű készülék volt. Az utolsó igazi Communicator, amely méltósággal zárta le a legendás sorozatot.
Leave a Reply