A Nokia és a Microsoft stratégiai partnersége a Windows Phone operációs rendszer népszerűsítését célozta meg minden árkategóriában. Ennek a törekvésnek egyik érdekes, bár kevéssé ismert képviselője volt a Nokia Lumia 505. A 2012 végén bejelentett és 2013 elején piacra került készülék egy ultra-alacsony árú okostelefon volt. Kifejezetten Latin-Amerika, elsősorban a mexikói Telcel szolgáltató számára készült. Célja az volt, hogy a Windows Phone élményt eljuttassa a legárérzékenyebb vásárlókhoz is. Azonban ehhez jelentős kompromisszumokat kellett kötni. A Lumia 505 a már elavulóban lévő Windows Phone 7.8 rendszert futtatta. És hardveresen is erősen korlátozott volt.
Megjelenés és a regionális fókusz: Exkluzivitás Mexikóban
A Nokia Lumia 505 2012 decemberében mutatkozott be. Nem globális modellként, hanem kifejezetten a mexikói Telcel szolgáltató exkluzív ajánlataként. Később néhány más latin-amerikai piacon is elérhetővé válhatott. De soha nem terjedt el széles körben. Ez a regionális fókusz és szolgáltatói exkluzivitás gyakori volt a belépő szintű készülékeknél. A gyártók és a szolgáltatók így próbálták megnyerni az első okostelefonjukat vásárlókat.
Az Lumia 505 lényegében a globálisan elérhető Nokia Lumia 510 közeli rokona, vagy inkább annak egy módosított változata volt. Célja az volt, hogy a Windows Phone platformot a lehető legalacsonyabb árponton kínálja. Versenyezve az olcsó Androidos készülékekkel és a még mindig népszerű feature phone-okkal.
Dizájn: Ismerős Lumia külső, élénk színekben
A Lumia 505 dizájnja követte a korai Lumia készülékek jellemző stílusjegyeit. Egy egyszerű „candybar” (szelet) érintőképernyős formát kapott. A készülékház polikarbonátból készült. Több élénk színben (pink, vörös, fekete) volt elérhető. Ami a fiatalos célközönséget szólította meg.
Az előlapon a kijelző alatt a Windows Phone 7 szabványos kapacitív érintőgombjai (Vissza, Start, Keresés) helyezkedtek el. Az oldalsó fizikai gombok (bekapcsoló, hangerőszabályzó, kamera) szintén a megszokott Lumia elrendezést követték. A fizikai kamera gomb megléte kötelező volt a WP7 platformon. Az összeszerelési minőség valószínűleg megfelelt a Nokia belépő szintű standardjainak: masszív, de egyszerű műanyag ház.
Kijelző: AMOLED meglepetés a belépő szinten
A készülék egyik meglepően jó pontja a kijelzője volt. Ellentétben sok más ultra-olcsó telefonnal, az Lumia 505 egy 3.7 inches AMOLED kapacitív érintőképernyőt kapott. Az AMOLED technológia élénk színeket, mély feketéket és kiváló kontrasztot biztosított. Ami ritkaságnak számított ebben az árkategóriában. Valószínűleg a Nokia ClearBlack Display (CBD) technológiáját is alkalmazták. Ami javította a kültéri olvashatóságot.
A felbontás WVGA (480 x 800 pixel) volt. Ez a Windows Phone 7 standard felbontása volt. Ezen a méreten kellően éles képet adott. Bár 2013-ban már léteztek magasabb felbontású kijelzők. A kapacitív érintésérzékelés pedig gördülékenyebb vezérlést tett lehetővé. Összességében a kijelző kiemelkedett a készülék egyéb specifikációi közül. Minőségi vizuális élményt nyújtott.
Operációs rendszer: Windows Phone 7.8 – Élő csempék igen, jövőbeli alkalmazások nem
Az Lumia 505 legnagyobb korlátja az operációs rendszere volt. A Windows Phone 7.8 verziót futtatta. Ez a WP7 platform utolsó frissítése volt. Amelyet azok a készülékek kaptak meg, amelyek hardveresen nem voltak kompatibilisek a teljesen új alapokra (NT kernelre) épülő Windows Phone 8-cal.
Mit jelentett ez a gyakorlatban?
- Felület: Megkapta a Windows Phone 8 új kezdőképernyőjét. Az Élő csempék (Live Tiles) itt már több méretben is elérhetőek voltak. Jobban testreszabhatóvá téve a felületet. Az alapvető Metro/Modern UI (Hubok, tipográfia) megmaradt.
- Kompatibilitás: Nem tudta futtatni a Windows Phone 8-ra készült új alkalmazásokat. Ez óriási hátrányt jelentett. Mivel a fejlesztők fókusza gyorsan a WP8 felé tolódott. Az alkalmazásbolt (Marketplace) kínálata WP7.8 alatt egyre szegényesebbé vált.
- Funkciók: Hiányoztak belőle a WP8 alapvető újításai. Mint a MicroSD támogatás (bár ez hardveres kérdés is volt), a jobb multitasking, az újabb böngészőmotor stb.
A WP7.8 tehát egy zsákutca volt. Egy átmeneti megoldás, amely vizuálisan modernizálta a régi rendszert. De szoftveresen nem kínált valódi jövőt.
Hardver és teljesítmény: A minimum határain, komoly korlátokkal
Az Lumia 505 hardvere a Windows Phone 7 minimális követelményeinek felelt meg:
- Processzor: 800 MHz-es, egymagos Qualcomm Snapdragon S1 (MSM7227A).
- RAM: Mindössze 256 MB operatív memória.
Ez a hardver éppen elegendő volt a Windows Phone 7.8 rendszer alapvető funkcióinak futtatásához. A rendszer híres volt arról, hogy gördülékenyen működött gyengébb hardveren is. Az alapvető navigáció, üzenetkezelés, telefonálás valószínűleg rendben volt. Azonban a 256 MB RAM rendkívül kevés volt már 2013-ban. Ez súlyosan korlátozta a multitaskingot. Sok alkalmazás lassan töltődött be, vagy egyáltalán el sem indult. Különösen a modernebb, erőforrás-igényesebb appok vagy játékok. A teljesítmény összességében nagyon alapszintű volt.
Kamera: Meglepő 8 megapixel, de fókusz és vaku nélkül
A kamera terén az Lumia 505 ismét meglepetést okozott – papíron. Egy 8 megapixeles szenzort kapott. Ami ebben az árkategóriában kiemelkedően magas felbontásnak számított. Azonban a gyakorlati használhatóságot két komoly hiányosság korlátozta:
- Fixfókusz: A kamera nem rendelkezett autofókusszal. Ez lehetetlenné tette közeli tárgyak éles fotózását. Csak távolabbi témákra volt használható.
- Vaku hiánya: Nem volt sem LED, sem Xenon vaku. Így gyenge fényben gyakorlatilag használhatatlan volt.
Ennek eredményeként a kamera csak ideális fényviszonyok mellett, távolabbi témákról volt képes elfogadható képeket készíteni. A magas felbontás előnyeit a fixfókusz és a vaku hiánya nagyrészt lerontotta. Videófelvételre VGA (640 x 480 pixel) felbontásban volt képes, 30 fps sebességgel. Előlapi kamera nem volt a készüléken.
Kapcsolatok: 3G és Wi-Fi igen, de GPS és bővíthetőség nélkül
Kapcsolódási lehetőségek terén az Lumia 505 vegyes képet mutatott:
- Hálózat: Háromsávos UMTS/HSDPA (3.5G) (valószínűleg amerikai frekvenciákkal: 850/1900/2100 MHz), akár 7.2 Mbps letöltési sebességgel. Négysávos GSM/EDGE.
- Helyi kapcsolat: Wi-Fi (802.11 b/g/n) és Bluetooth 2.1 (A2DP).
- Vezetékes kapcsolat: Micro-USB 2.0 port (töltéshez és adatátvitelhez).
- Hang: Standard 3.5 mm-es audio jack.
Tehát rendelkezett 3G és Wi-Fi kapcsolattal is. Ami pozitívum volt. Azonban kritikus hiányosságok is voltak:
- Nincs GPS: A készülék nem tartalmazott beépített GPS vevőt. Helymeghatározás csak a pontatlanabb cellainformációk és Wi-Fi hálózatok alapján volt lehetséges. Ez jelentősen korlátozta a navigációs képességeket.
- Nincs NFC.
Memória és multimédia: Szűkös és nem bővíthető tárhely
Az Lumia 505 egyik legnagyobb hátránya a memória volt:
- Belső tárhely: Mindössze 4 GB beépített tárhely. Ebből a rendszer és az előre telepített alkalmazások jelentős részt foglaltak el. Így a felhasználó számára nagyon kevés hely maradt saját alkalmazásoknak, zenéknek, fotóknak.
- Nincs MicroSD foglalat: A Windows Phone 7 platform nem támogatta a memóriakártyás bővítést. Így a felhasználóknak be kellett érniük a rendkívül szűkös belső tárhellyel. Ez óriási korlátot jelentett.
Multimédia terén a telefon a Windows Phone beépített Zune alapú lejátszóját használta zene és videó lejátszására. FM rádió nem volt benne.
Akkumulátor: Megbízható társ a mindennapokban
Az energiaellátásról egy Nokia BP-3L típusú, 1300 mAh kapacitású Lítium-Ion akkumulátor gondoskodott. Ez egy jó kapacitású telep volt. A Windows Phone 7.8 rendszer takarékossága és a szerény hardver miatt az Lumia 505 kifejezetten jó akkumulátor-üzemidővel rendelkezett. Átlagos használat mellett kibírta a napot, sőt akár többet is. Az akkumulátor cserélhető volt.
Örökség: Egy ritka, régióspecifikus Lumia a múltból
A Nokia Lumia 505 soha nem lett széles körben ismert vagy elterjedt készülék. Korlátozott piaci elérhetősége (főleg Mexikó) és súlyos hardveres és szoftveres korlátai miatt rétegmodell maradt. Egyfajta kísérlet volt a Windows Phone 7.8 platform életben tartására az ultra-alacsony árkategóriában, szolgáltatói megrendelésre.
Azonban a 256 MB RAM, a 4 GB nem bővíthető tárhely, a GPS hiánya és a WP7.8 alkalmazás-kompatibilitási problémái miatt gyorsan elavulttá vált. Nem tudta felvenni a versenyt még a legolcsóbb Androidos készülékekkel sem. Ma már leginkább csak a gyűjtők számára lehet érdekes ritkasága és különleges piaci helyzete miatt. Egy emlékeztető a Windows Phone platform korai kihívásaira a belépő szintű szegmensben.
Összegzés: Kompromisszumok halmaza egy adott piacra
A Nokia Lumia 505 egy ultra-olcsó, régióspecifikus Windows Phone 7.8 okostelefon volt. Amely megpróbálta a Lumia élményt eljuttatni a legárérzékenyebb vásárlókhoz. Meglepően jó AMOLED kijelzőt és nagy felbontású (de fixfókuszos, vaku nélküli) 8MP kamerát kínált. Azonban súlyos kompromisszumokkal küzdött: a Windows Phone 7.8 elavult rendszere, a minimális 256 MB RAM, a szűkös, nem bővíthető 4 GB tárhely és a GPS hiánya jelentősen korlátozta használhatóságát. Bár 3G és Wi-Fi kapcsolata volt. Az Lumia 505 egy gyorsan elavuló zsákutca volt. Egy specifikus szolgáltatói igényre szabott, de technológiailag már megjelenésekor is megkésett készülék.
Leave a Reply