Nokia Lumia 510: Belépő a Windows Phone világába, komoly korlátokkal – Részletes bemutató

A Nokia és a Microsoft szövetsége a Windows Phone platform népszerűsítését tűzte ki célul minden árkategóriában. Ennek a stratégiának a legalsó szegmensét képviselte a 2012 végén megjelent Nokia Lumia 510. Ez a készülék volt a Nokia akkori legolcsóbb Windows Phone ajánlata. Célja az volt, hogy a Windows Phone élményt (legalábbis annak egy korai változatát) eljuttassa a legárérzékenyebb vásárlókhoz, különösen a fejlődő piacokon. Azonban az alacsony ár súlyos kompromisszumokkal járt együtt. A Lumia 510 az elavult Windows Phone 7.5/7.8 rendszert futtatta. Hardvere pedig a minimális követelmények határán mozgott.

Megjelenés és a cél: Windows Phone mindenkinek? De milyen áron?

A Nokia Lumia 510 2012 szeptemberében mutatkozott be. Piacra kerülése november környékén történt meg. Egy olyan időszakban érkezett, amikor a Windows Phone 8 már megjelent vagy a küszöbön állt. Az Lumia 510 azonban még a régebbi Windows Phone 7.x platformra épült. Ennek oka egyértelműen a költségcsökkentés volt. A WP7 hardverkövetelményei alacsonyabbak voltak.

A célközönség az első okostelefonjukat vásárlók, az ultra-budget kategória vevői és a fejlődő piacok felhasználói voltak. A Nokia és a Microsoft azt remélte, hogy az alacsony ár révén növelhetik a Windows Phone piaci részesedését. Versenyezve az olcsó Androidos készülékekkel és a népszerű Nokia Asha telefonokkal. Azonban a választott platform és a hardveres korlátok behatárolták a készülék vonzerejét és jövőbeli lehetőségeit.

Dizájn: Színes Lumia külső, egyszerű anyagokból

Az Lumia 510 követte a Nokia Lumia dizájnnyelvét. Egy egyszerű „candybar” (szelet) érintőképernyős formát kapott. A készülékház teljes egészében polikarbonátból (műanyagból) készült. Élénk színekben (fehér, ciánkék, fekete, piros, sárga) volt elérhető. Ez a fiatalos célközönséget szólította meg.

Az előlapon a kijelző alatt a Windows Phone 7 szabványos három kapacitív érintőgombja (Vissza, Start, Keresés) helyezkedett el. Az oldalsó fizikai gombok (bekapcsoló, hangerő, kamera) a megszokott helyükön voltak. A fizikai kamera gomb megléte kötelező volt a WP7 rendszernél. Az összeszerelési minőség valószínűleg megfelelt a Nokia belépő szintű standardjainak: egyszerű, de funkcionális. Nem sugárzott prémium érzetet.

Kijelző: Nagy méret, de alap technológia és felbontás

Az Lumia 510 egyik vonzereje a viszonylag nagyméretű, 4.0 inches TFT kapacitív érintőképernyő volt. Ez a méret kényelmes volt a böngészéshez, térképnézegetéshez és a csempés felület kezeléséhez. Azonban a technológia és a felbontás alapszintű volt:

  • Technológia: Standard TFT LCD. Nem AMOLED vagy IPS. Ez gyengébb kontrasztot, szűkebb betekintési szögeket és kevésbé élénk színeket jelentett a drágább Lumiákhoz képest. ClearBlack Display sem volt benne.
  • Felbontás: WVGA (480 x 800 pixel). Ez volt a WP7 standard felbontása. Ezen a 4 inches méreten már nem volt különösebben éles (kb. 233 ppi).
  • Színmélység: Csak 65 ezer szín. Ez is elmaradt a korabeli átlagtól (256 ezer vagy 16 millió szín).

A kijelző tehát méretében megfelelt, de minőségében kompromisszumos volt. A kapacitív érintésérzékelés viszont pozitívum volt.

Operációs rendszer: Windows Phone 7.5/7.8 – Csempék igen, jövő és alkalmazások nem

Az Lumia 510 Windows Phone 7.5 „Mango” operációs rendszerrel került piacra. Később megkapta a Windows Phone 7.8 frissítést. Ez utóbbi elhozta a WP8 új, testreszabható kezdőképernyőjét, ahol az Élő csempék (Live Tiles) mérete változtatható volt. Ez volt azonban szinte az egyetlen jelentős újítás.

A legnagyobb probléma az volt, hogy a WP7.x platform zsákutca volt:

  • Nincs WP8 frissítés: A készülék hardvere nem volt kompatibilis a Windows Phone 8 NT kernelével. Így soha nem kaphatta meg a WP8 funkcióit és fejlesztéseit.
  • Alkalmazás inkompatibilitás: Nem tudta futtatni a WP8-ra készült új alkalmazásokat. Mivel a fejlesztők gyorsan átálltak a WP8 platformra, az Lumia 510 (és más WP7.x készülékek) alkalmazáskínálata rohamosan elavult és szegényessé vált. Az „app gap” itt különösen súlyos volt.
  • Korlátozott funkciók: Hiányoztak belőle a WP8 olyan alapvető fejlesztései, mint a MicroSD támogatás (OS szinten), a jobb multitasking stb.

A Metro/Modern UI a maga idejében egyedi és fluid volt. A Hubok (Emberek, Képek stb.) integrált élményt nyújtottak. De a mögötte lévő platform korlátai és jövőtlensége beárnyékolták az élményt.

Hardver és teljesítmény: A 256MB RAM átka és a fix 4GB tárhely

Az Lumia 510 hardvere a Windows Phone 7 minimális követelményeit is alig súrolta:

  • Processzor: 800 MHz-es, egymagos Qualcomm Snapdragon S1 (MSM7227A). Adreno 200 GPU-val. Ez egy régi, belépő szintű lapka volt már 2012 végén is.
  • RAM: Mindössze 256 MB operatív memória.

Ez a minimális RAM volt a készülék egyik legnagyobb technikai korlátja. Bár a WP7.x rendszer maga viszonylag jól futott rajta az alap feladatokhoz. A 256 MB RAM súlyosan korlátozta a multitaskingot (az alkalmazások gyakran bezáródtak a háttérben). És ami még fontosabb: sok újabb vagy összetettebb alkalmazás és játék eleve 512 MB RAM-ot igényelt. Így ezek el sem indultak az Lumia 510-en. Ez tovább szűkítette a már amúgy sem túl acélos alkalmazáskínálatot.

A másik súlyos korlát a tárhely volt:

  • Belső tárhely: Mindössze 4 GB beépített memória. Ebből a rendszer és az előtelepített alkalmazások jelentős részt foglaltak el. A felhasználó számára nagyon kevés hely maradt saját adatoknak, zenéknek, fotóknak és további alkalmazásoknak.
  • Nincs MicroSD foglalat: A WP7 platform nem támogatta a memóriakártyás bővítést. Így a felhasználók be voltak zárva ebbe a szűkös 4 GB-ba.

Ezek a hardveres korlátok (különösen a RAM és a tárhely) nagyon gyorsan elavulttá tették a készüléket.

Kamera: 5 megapixel autofókusszal, de vaku nélkül – egy kis pozitívum

A kamera terén az Lumia 510 tartogatott egy kis pozitívumot az ultrabelépő kategóriában. Egy 5 megapixeles szenzort kapott. És ami fontosabb: rendelkezett autofókusszal (AF). Ez megkülönböztette például az Asha 50x sorozat fixfókuszos kameráitól. Az autofókusz lehetővé tette élesebb képek készítését különböző távolságokból.

Azonban a kamera nem kapott vakut. Így gyenge fényviszonyok között a használhatósága erősen korlátozott volt. Videófelvételre VGA (640 x 480 pixel) felbontásban volt képes, 30 képkocka/másodperc sebességgel. Előlapi kamera nem volt. Összességében a kamera jobb volt a vártnál ebben az árkategóriában az autofókusz miatt. De a vaku hiánya nagy kompromisszum volt.

Kapcsolatok: 3G, Wi-Fi és GPS – Meglepően teljes körű?

Kapcsolódási lehetőségek terén az Lumia 510 meglepően jól állt:

  • Hálózat: Háromsávos UMTS/HSDPA (7.2 Mbps). Négysávos GSM/EDGE. (A HSDPA sávok régiónként eltérhettek).
  • Helyi kapcsolat: Wi-Fi (802.11 b/g/n) és Bluetooth 2.1 (A2DP).
  • Helymeghatározás: Beépített GPS vevő A-GPS támogatással! Ez nagy előny volt az Asha 5xx modellekhez képest. Lehetővé tette a valódi térképes navigációt (Nokia/HERE Maps vagy Drive).
  • Vezetékes kapcsolat: Micro-USB 2.0 port (töltés és adatátvitel).
  • Hang: Standard 3.5 mm-es audio jack.

Tehát a 3G, a Wi-Fi és a GPS megléte pozitívum volt ebben az árkategóriában. NFC azonban nem volt benne.

Multimédia és akkumulátor: Alapok és jó üzemidő

Multimédia terén a telefon a Windows Phone beépített Zune alapú lejátszóját használta. Támogatta a szokásos zene- és videóformátumokat. Rendelkezett FM rádióval is. A 4 GB fix tárhely azonban erősen korlátozta a tárolható média mennyiségét.

Az energiaellátásról egy Nokia BP-3L típusú, 1300 mAh kapacitású Lítium-Ion akkumulátor gondoskodott. Ez a telep, párosulva a takarékos WP7.x rendszerrel és a szerény hardverrel, kifejezetten jó akkumulátor-üzemidőt biztosított. Az akkumulátor cserélhető volt.

Örökség: Belépő szintű zsákutca a Windows Phone történetében

A Nokia Lumia 510 egy fontos, de rövid életű próbálkozás volt. Célja a Windows Phone platform kiterjesztése volt az ultra-alacsony árkategóriára. Megpróbálta vonzóvá tenni a platformot a nagy kijelzővel és az autofókuszos 5MP kamerával. Azonban a Windows Phone 7.8 zsákutcája, a kritikusan kevés RAM (256MB) és a bővíthetetlen, szűkös 4GB tárhely miatt a készülék már megjelenésekor elavultnak számított.

Nagyon hamar, 2013 elején megjelent a Lumia 520. Ami már Windows Phone 8-at futtatott. Kétmagos processzort, 512MB RAM-ot és MicroSD foglalatot kínált hasonló áron. Ezzel a Lumia 510 teljesen versenyképtelenné vált. Öröksége leginkább az, hogy megmutatta a Windows Phone 7 platform korlátait a belépő szintű hardvereken. És rávilágított a RAM és a bővíthető tárhely fontosságára. Ma már csak egy ritka, elfeledett modell. Főként a gyűjtők számára lehet érdekes, mint a WP7 korszak végi kísérleteinek egyike.

Összegzés: Nagy kijelző, nagy kompromisszumok

A Nokia Lumia 510 egy ultra-megfizethető Windows Phone 7.5/7.8 okostelefon volt. Amely a nagy, 4.0 inches TFT kapacitív kijelzőjével és 5 megapixeles autofókuszos kamerájával próbált hódítani a belépő szinten. Rendelkezett 3G, Wi-Fi és GPS kapcsolattal is. Azonban a felhasználói élményt súlyosan rontotta az elavult WP7.8 rendszer, a minimális 256 MB RAM (ami sok alkalmazást kizárt) és a szűkös, nem bővíthető 4 GB belső tárhely. Bár jó akkumulátor-üzemidőt kínált. Az Lumia 510 egy gyorsan elavuló zsákutca volt. Amelyet hamar felváltottak a sokkal jobb képességű, Windows Phone 8-as Lumia modellek.

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük