Nokia Lumia 520: A világ legnépszerűbb Windows Phone mobilja – Részletes bemutató

A mobiltelefonok történetében kevés olyan készülék van, amely akkora hatást gyakorolt volna a piacra és vált volna annyira népszerűvé, mint a Nokia Lumia 520. A 2013 elején bemutatott okostelefon nem a csúcskategóriás funkcióival hódított. Hanem azzal, hogy a modern Windows Phone 8 élményt elhozta egy rendkívül megfizethető árkategóriába. Kiváló ár-érték aránya, megbízható teljesítménye, bővíthető memóriája és színes, fiatalos dizájnja révén az Lumia 520 messze a legkelendőbb Windows Phone készülékké vált. Sőt, egy időben a világ legnépszerűbb Windows eszközének számított, megelőzve a PC-ket is! Ismerjük meg részletesen ezt az ikonikus készüléket, amely milliók számára jelentette az első lépést az okostelefonok világába.

Megjelenés és a „Windows Phone mindenkinek” forradalma

A Nokia Lumia 520 2013 februárjában, a Mobile World Congress-en mutatkozott be. Piacra kerülése tavasszal kezdődött meg. Egy olyan időszakban érkezett, amikor a Windows Phone 8 platform már elérhető volt. De szükség volt egy igazi tömegmodellre, amely széles körben elterjesztheti a rendszert. Különösen a fejlődő piacokon és az árérzékeny vásárlók körében. A korábbi belépő szintű próbálkozások (Lumia 505, 510) a régi WP7.x rendszer és a hardveres korlátok miatt nem voltak igazán versenyképesek.

Az Lumia 520 viszont mindent jól csinált a maga kategóriájában. Megkapta a modern Windows Phone 8 rendszert. Elegendő hardveres erőt (kétmagos processzor, 512 MB RAM) a gördülékeny működéshez. Bővíthető tárhelyet (MicroSD). Mindezt egy vonzó, színes dizájnnal és agresszívan alacsony árral kombinálva. Ez a kombináció telitalálatnak bizonyult. Az Lumia 520 robbanásszerű sikert aratott. Jelentősen növelte a Windows Phone piaci részesedését. És milliók számára tette elérhetővé az okostelefonos élményt.

Dizájn: Színes, kompakt és cserélhető – a Lumia stílusjegyei

Az Lumia 520 dizájnja a Nokia akkori Lumia formavilágát követte. Egy egyszerű, kompakt „candybar” (szelet) kialakítást kapott. Lekerekített élekkel és hátlappal, amely kényelmes fogást biztosított. A készülékház polikarbonátból (műanyagból) készült. De az összeszerelés minősége a Nokiától megszokottan jó volt. Masszívnak és tartósnak érződött.

Nagy vonzereje volt a cserélhető hátlapoknak. A telefon számos élénk színben (sárga, piros, ciánkék, fehér, fekete) volt kapható. A felhasználók könnyen cserélgethették a hátlapokat. Így személyre szabhatták készülékük megjelenését. Ez különösen a fiatalabb célközönség körében volt népszerű.

Az előlapon a kijelző alatt a szabványos Windows Phone kapacitív érintőgombok (Vissza, Start, Keresés) helyezkedtek el. Oldalt pedig a fizikai bekapcsoló, hangerőszabályzó és kamera gombok. Méretei (kb. 119.9 x 64 x 9.9 mm) és súlya (kb. 124 gramm) révén kellemesen kompakt és könnyen kezelhető volt.

Kijelző: IPS LCD és szuperérzékeny érintés a jobb élményért

Az Lumia 520 egy 4.0 inches IPS LCD kapacitív érintőképernyőt kapott. Ez a méret jó kompromisszumot jelentett a használhatóság és a hordozhatóság között. A felbontás WVGA (480 x 800 pixel) volt. Ami ebben a méretben megfelelő élességet (kb. 233 ppi) biztosított.

Bár nem volt AMOLED panel, az IPS technológia révén a kijelző szép színeket és jó betekintési szögeket kínált. Ami igazán különlegessé tette, az a „Super Sensitive Touch” (szuperérzékeny érintés) technológia volt. Ez lehetővé tette a képernyő használatát akár kesztyűben vagy körömmel is. Ez egy praktikus extra volt, különösen hidegebb éghajlaton. A kijelzőt karcálló üveg védte (bár nem hivatalosan Gorilla Glass). Összességében a kijelző minősége és funkcionalitása kiemelkedő volt ebben az árkategóriában.

Operációs rendszer: Teljes Windows Phone 8 (és 8.1) élmény, kompromisszumok nélkül

Az Lumia 520 egyik legnagyobb előnye az volt, hogy a teljes értékű Windows Phone 8 operációs rendszert futtatta. Ellentétben az Lumia 510/505 modellekkel. Ez számos előnnyel járt:

  • Modern NT kernel: Jobb teljesítmény, stabilitás és hardvertámogatás.
  • WP8 alkalmazások futtatása: Hozzáférés a folyamatosan bővülő (bár az iOS/Androidhoz képest még mindig kisebb) alkalmazásbolthoz. Nem volt az a korlát, mint a WP7.8 esetében.
  • Fejlettebb funkciók: MicroSD támogatás, jobb multitasking, Internet Explorer 10 stb.

A telefon később megkapta a Windows Phone 8.1 frissítést is. Ez további jelentős újításokat hozott:

  • Action Center (Értesítési Központ): Legördülő értesítések és gyorsbeállítások.
  • Cortana: (Ahol elérhető volt) A Microsoft digitális asszisztense.
  • Testreszabható kezdőképernyő: Háttérképek, több csempe méret.
  • Word Flow billentyűzet: Gyors, simításon alapuló gépelés.

Az Lumia 520 tehát szoftveresen naprakész volt. Ugyanazt a modern Windows Phone élményt nyújtotta, mint a drágább Lumia készülékek. Ez kulcsfontosságú volt sikerében.

Hardver és teljesítmény: A Dual-Core és 512MB RAM arany középútja

Az Lumia 520 hardvere tökéletes egyensúlyt teremtett a költséghatékonyság és a megfelelő teljesítmény között:

  • Processzor: Qualcomm Snapdragon S4 Play (MSM8227) chipset. Kétmagos, 1.0 GHz-es Krait CPU-val.
  • Grafikus gyorsító: Adreno 305 GPU.
  • RAM: 512 MB operatív memória.

Ez a konfiguráció óriási előrelépés volt a korábbi 256MB RAM-mal szerelt belépő szintű WP7.x telefonokhoz képest. Az 512 MB RAM elegendő volt ahhoz, hogy a Windows Phone 8 rendszer és a legtöbb alkalmazás gördülékenyen fusson. Míg a 256 MB-os modellek sok alkalmazást eleve el sem indítottak. A kétmagos processzor és a dedikált GPU pedig biztosította a reszponzív felhasználói felületet és az elfogadható teljesítményt még egyszerűbb játékokhoz is. Az Lumia 520 megmutatta, hogy a Windows Phone valóban jól optimalizált rendszer. Képes kiváló élményt nyújtani középkategóriás hardveren is.

Kamera: 5 megapixel autofókusszal, de a vaku hiánya fájó pont

A kamera terén az Lumia 520 kompromisszumot kötött. Egy 5 megapixeles szenzort kapott. Ami pozitívum volt: rendelkezett autofókusszal (AF). Ez lehetővé tette éles képek készítését különböző távolságokból. Ami nagy előny volt a fixfókuszos kamerákkal szemben.

Azonban a készülékből kimaradt a LED vaku. Ez jelentősen korlátozta a kamera használhatóságát gyenge fényviszonyok között, beltérben vagy este. Videófelvételre 720p HD (1280 x 720 pixel) felbontásban volt képes, 30 képkocka/másodperc sebességgel. Ami jónak számított. Előlapi kamera viszont nem volt a telefonon. Összességében a kamera alkalmas volt jó minőségű nappali fotók készítésére. De a vaku hiánya miatt sokoldalúsága korlátozott volt.

Memória és tárhely: Végre bővíthető – megoldódott a gond

Az Lumia 510 egyik legnagyobb kritikája a 4 GB fix tárhely volt. Az Lumia 520 ezt a problémát orvosolta:

  • Belső tárhely: 8 GB beépített memória. Ez már önmagában is duplája volt az elődmodellének. Elegendő helyet biztosított a rendszernek, alkalmazásoknak és adatoknak.
  • MicroSD kártya foglalat: A legfontosabb, hogy lehetőség volt a tárhely bővítésére MicroSD kártyával. Hivatalosan akár 64 GB-os kártyákat is támogatott.

Ez a bővíthetőség óriási előnyt jelentett. Lehetővé tette a felhasználók számára, hogy nagy zenei vagy fotó gyűjteményt tároljanak a telefonon. Megszüntette a WP7.x készülékek egyik legbosszantóbb korlátját.

Kapcsolatok: Minden alapvető megvan a kapcsolattartáshoz

Az Lumia 520 a legfontosabb kapcsolódási lehetőségeket kínálta:

  • Hálózat: Quad-band GSM és háromsávos UMTS/HSDPA (akár 21 Mbps letöltési sebesség).
  • Helyi kapcsolat: Wi-Fi (802.11 b/g/n) és Bluetooth 3.0 (A2DP).
  • Helymeghatározás: Integrált GPS (A-GPS) és GLONASS támogatás! Pontos navigáció Nokia Maps/HERE Maps segítségével.
  • Vezetékes kapcsolat: Micro-USB 2.0 port.
  • Hang: Standard 3.5 mm-es audio jack.

Ami hiányzott, az az NFC és a digitális iránytű volt. De ezek a funkciók ebben az árkategóriában nem voltak elvárhatóak. A kapcsolódási lista összességében teljes körű és modern volt.

Akkumulátor: Megbízható társ a mindennapokban, jó üzemidővel

Az energiaellátásról egy Nokia BL-5J típusú, 1430 mAh kapacitású Lítium-Ion akkumulátor gondoskodott. Ez a telep, kombinálva a hatékony Windows Phone 8 rendszerrel és a Snapdragon S4 Play chippel, kifejezetten jó akkumulátor-üzemidőt biztosított. Átlagos használat mellett a telefon kényelmesen kibírta a napot, de akár többet is. Az akkumulátor cserélhető volt. Ez további pozitívumot jelentett.

Örökség: A telefon, amely elhozta a Windows Phone-t a tömegekhez

A Nokia Lumia 520 öröksége vitathatatlan. Ez a készülék több lett, mint egy sikeres telefon. Egy jelenséggé vált. Milliós eladásaival messze a legnépszerűbb Windows Phone készülékké vált. És jelentősen hozzájárult a platform piaci részesedésének növekedéséhez 2013-2014 környékén. Megmutatta, hogy a Windows Phone képes lehet sikeres lenni a megfizethető szegmensben.

Sikerének kulcsa a tökéletes ár-érték arány volt. A felhasználók egy modern operációs rendszert, gördülékeny teljesítményt (512MB RAM!), bővíthető tárhelyet, jó minőségű (bár vaku nélküli) kamerát, kiváló kapcsolódást és megbízható üzemidőt kaptak. Mindezt egy vonzó, színes dizájnnal és nagyon kedvező áron. Az Lumia 520 milliók számára tette elérhetővé az okostelefonos élményt. És sokáig a Windows Phone platform szinonimája maradt. Ma már retró készülék. De történelmi jelentősége megkérdőjelezhetetlen.

Összegzés: A megfizethető okostelefon mintaképe

A Nokia Lumia 520 egy rendkívül sikeres és meghatározó Windows Phone 8/8.1 okostelefon volt. Amely tökéletesen eltalálta a megfizethető ár és a jó teljesítmény közötti egyensúlyt. Kétmagos processzora és 512 MB RAM memóriája biztosította a gördülékeny Windows Phone élményt. 4.0 inches IPS kijelzője jó minőségű volt. 8 GB belső tárhelye MicroSD kártyával bővíthető volt. 5 megapixeles autofókuszos kamerája (bár vaku nélkül) jó képeket készített. Teljes körű kapcsolódási lehetőségeket (HSDPA, Wi-Fi, GPS) és kiváló akkumulátor-üzemidőt kínált. Mindez egy vonzó, színes, kompakt házban. Az Lumia 520 nem véletlenül lett a világ legkelendőbb Windows eszköze. Egy igazi néptelefon volt a szó legjobb értelmében. Milliók számára nyitotta meg az okostelefonok világát.

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük