Nokia Lumia 610: Windows Phone élmény minimál hardveren – Részletes bemutató

A Nokia és a Microsoft szövetségének egyik fő célja a Windows Phone platform minél szélesebb körű elterjesztése volt. Ennek érdekében szükség volt rendkívül megfizethető árú készülékekre is, amelyek képesek felvenni a versenyt az olcsó Androidos mobilokkal. Erre a piaci igényre válaszul született meg a Nokia Lumia 610, amelyet 2012 elején mutattak be. Ez a telefon volt a Nokia első olyan készüléke, amely kihasználta a Windows Phone 7.5 „Tango” frissítés által lehetővé tett alacsonyabb hardverkövetelményeket. Különösen a csökkentett RAM méretet. Az Lumia 610 célja az volt, hogy a Lumia dizájnt és a Windows Phone élmény alapjait elhozza egy új, árérzékenyebb közönséghez. De ez az alacsony ár súlyos kompromisszumokkal járt a teljesítmény és a funkcionalitás terén.

Megjelenés és a „Tango” stratégia: Windows Phone még olcsóbban

A Nokia Lumia 610 2012 februárjában, a Mobile World Congress kiállításon debütált. Piacra kerülése április-május környékén kezdődött meg. Megjelenése szorosan kapcsolódott a Windows Phone 7.5 „Tango” (más néven WP7.5 Refresh) frissítéshez. Ennek a frissítésnek a Microsoft részéről az volt a célja, hogy a Windows Phone futhasson gyengébb hardveren, elsősorban 256 MB RAM memóriával. Ez lehetővé tette a gyártók számára, hogy olcsóbb készülékeket hozzanak létre. Felvéve a versenyt a belépő szintű Android piaccal, különösen a fejlődő országokban.

Az Lumia 610 volt a zászlóvivője ennek a stratégiának. A Nokia ezzel a modellel kívánta jelentősen csökkenteni a Windows Phone belépő szintű árát. Megcélozva azokat a vásárlókat, akik korábban csak hagyományos mobiltelefonokat vagy a legolcsóbb okostelefonokat engedhették meg maguknak. Ez egy fontos, de kockázatos lépés volt. Hiszen a hardveres kompromisszumok veszélyeztették a Windows Phone egyik fő vonzerejét: a gördülékeny felhasználói élményt.

Dizájn: Ismerős Lumia stílus, elérhető köntösben, fémes élekkel

Az Lumia 610 dizájnja a korai Lumia modellek (pl. 710, 800) jellemző stílusjegyeit hordozta. Egy lekerekített sarkú „candybar” (szelet) formát kapott. A készülékház polikarbonátból (műanyagból) készült. De az eleganciát fémes hatású (krómozott) keret vagy díszítőcsík emelte a kijelző körül és az oldalakon. Ez prémiumabb megjelenést kölcsönzött neki, mint a teljesen műanyag belépő szintű telefonoknak.

Több színben (fehér, ciánkék, magenta, fekete) volt elérhető. Az előlapon a 3.7 inches érintőképernyő alatt a szabványos Windows Phone kapacitív érintőgombok (Vissza, Start, Keresés) helyezkedtek el. Az oldalsó fizikai gombok (bekapcsoló, hangerő, kamera) a megszokott helyükön voltak. Az összeszerelési minőség a Nokia belépő szintű készülékeihez képest jónak számított. Masszív, de nem kiemelkedően prémium érzetet keltett. Méretei (kb. 119 x 62 x 12 mm) és súlya (kb. 132 gramm) átlagosnak voltak mondhatók.

Kijelző: Megfelelő méret, de alap TFT technológiával

Az Lumia 610 egy 3.7 inch átlójú TFT kapacitív érintőképernyőt kapott. Ez a méret kényelmes volt a Windows Phone csempés felületének használatához. A felbontás WVGA (480 x 800 pixel) volt. Ez a WP7 standardja volt, megfelelő élességet biztosítva.

Azonban a kijelző technológiája alapszintű TFT LCD volt. Csak 65 ezer színt tudott megjeleníteni. Hiányzott belőle az IPS technológia vagy a ClearBlack Display. Ennek eredményeként a színek kevésbé voltak élénkek, a feketék nem voltak mélyek. A betekintési szögek pedig korlátozottak voltak a drágább Lumia modellekhez képest. A kültéri olvashatóság sem volt kiemelkedő. A kijelzőt Corning Gorilla Glass védte a karcolásoktól. Összességében egy funkcionális, de nem lenyűgöző megjelenítő volt.

Operációs rendszer: Windows Phone 7.5 „Tango” (és 7.8) – Korlátok közé szorítva

Az Lumia 610 Windows Phone 7.5 „Tango” verziójával érkezett. Később megkapta a Windows Phone 7.8 frissítést. Ez utóbbi elhozta a WP8 testreszabható méretű Élő csempéit. De az alapvető rendszer és annak korlátai megmaradtak. A „Tango” frissítés tette lehetővé a WP7 futtatását 256 MB RAM-on. De ennek ára volt:

  • Alkalmazás kompatibilitási problémák: Számos alkalmazás és játék a Windows Phone Marketplace-en legalább 512 MB RAM-ot igényelt. Ezek nem voltak telepíthetők vagy futtathatók az Lumia 610-en. Ez jelentősen korlátozta a használható alkalmazások körét. Népszerű játékok, erőforrás-igényesebb appok kimaradtak.
  • Korlátozott multitasking: Bár a WP7 támogatta az alkalmazások közötti gyors váltást („fast app switching”). A 256 MB RAM mellett kevesebb alkalmazás tudott a háttérben futni. Bizonyos háttérfolyamatok le lettek tiltva vagy korlátozva a Tango verzióban. Hogy biztosítsák a rendszer alapvető működésének gördülékenységét.
  • Nincs WP8 frissítés: Ahogy a többi WP7.x készülék, az Lumia 610 sem volt frissíthető a Windows Phone 8-ra. Így kimaradt annak minden új funkciójából és alkalmazásából. Gyorsan elavulttá vált szoftveresen.

A Metro/Modern UI a maga Élő csempéivel és Hubjaival továbbra is egyedi és gördülékeny volt az alapvető feladatokhoz. De a mögötte lévő rendszer korlátai beárnyékolták az élményt.

Hardver és teljesítmény: A 256MB RAM szűk keresztmetszete

Az Lumia 610 hardvere a Tango frissítés minimális követelményeihez igazodott:

  • Processzor: 800 MHz-es, egymagos Qualcomm Snapdragon S1 (MSM7227A).
  • GPU: Adreno 200.
  • RAM: Mindössze 256 MB operatív memória.

Ez a hardver elegendő volt a Windows Phone 7.5/7.8 alapvető funkcióinak futtatásához. A rendszer optimalizációinak köszönhetően a felület általában fluidnak érződött. A görgetés, a csempék animációi rendben voltak. Azonban a 256 MB RAM súlyos szűk keresztmetszetet jelentett. Ahogy fentebb említettük, ez korlátozta az alkalmazás-kompatibilitást és a multitaskingot. Összetettebb weboldalak betöltése vagy több alkalmazás közötti váltás során lassulások, akadozások fordulhattak elő. A teljesítmény tehát csak az alapvető használatra volt elegendő.

Kamera: 5 megapixel autofókusszal és végre vakuval!

A kamera terén az Lumia 610 előrelépést jelentett az 510/505 pároshoz képest. Egy 5 megapixeles szenzort kapott. Ami fontosabb: rendelkezett autofókusszal (AF). És ami még fontosabb: kapott LED vakut is!

Ez a kombináció sokkal használhatóbbá tette a kamerát:

  • Az autofókusz révén éles képeket lehetett készíteni különböző távolságokból.
  • A LED vaku pedig lehetővé tette a fotózást gyenge fényviszonyok között vagy beltérben is.

Bár a képminőség nem érte el a csúcskategóriás Lumiák szintjét. Ebben az árkategóriában ez egy teljesen elfogadható, sőt jónak mondható kamera volt. Alkalmas volt hétköznapi fotózásra, emlékek megörökítésére. Videófelvételre VGA (640 x 480 pixel) felbontásban, 30 képkocka/másodperc sebességgel volt képes. Előlapi kamera nem volt.

Memória és tárhely: Fix 8 gigabájt – nincs bővítési lehetőség

Memória terén az Lumia 610 a korai Windows Phone trendet követte:

  • Belső tárhely: 8 GB beépített memória. Ebből a rendszer és az előre telepített alkalmazások foglaltak el valamennyit. De így is lényegesen több hely maradt a felhasználónak, mint az Lumia 510 4 GB-ja esetén.
  • Nincs MicroSD foglalat: A WP7 platform nem támogatta a memóriakártyás bővítést. Így a felhasználóknak be kellett érniük a fix 8 GB tárhellyel. Ez korlátot jelenthetett azoknak, akik sok zenét, videót vagy alkalmazást szerettek volna tárolni.

Kapcsolatok: Meglepően teljes körű kínálat

Kapcsolódási lehetőségek terén az Lumia 610 jól felszerelt volt:

  • Hálózat: Négysávos GSM és négysávos UMTS/HSDPA (7.2 Mbps). Globális 3G lefedettség.
  • Helyi kapcsolat: Wi-Fi (802.11 b/g/n) és Bluetooth 2.1 (A2DP).
  • Helymeghatározás: Integrált GPS (A-GPS).
  • Vezetékes kapcsolat: Micro-USB 2.0 port.
  • Hang: Standard 3.5 mm-es audio jack.

Tehát a 3G, Wi-Fi és GPS mind rendelkezésre álltak. Ami ebben az árkategóriában pozitívum volt. NFC azonban nem volt benne.

Akkumulátor: Hosszú üzemidő a takarékos hardverrel

Az energiaellátásról egy Nokia BP-3L típusú, 1300 mAh kapacitású Lítium-Ion akkumulátor gondoskodott. Ez ugyanaz a telep volt, mint amit a (későbbi) Lumia 530 is használt. A takarékos hardvernek és a hatékony WP7.x rendszernek köszönhetően az Lumia 610 kifejezetten jó akkumulátor-üzemidőt produkált. Átlagos használat mellett könnyedén kibírta a napot, de akár többet is. Az akkumulátor cserélhető volt.

Örökség: Az ultra-olcsó Windows Phone kísérlet korlátai

A Nokia Lumia 610 egy fontos kísérlet volt a Windows Phone platform árának csökkentésére. Sikeresen hozta le a WP élményt egy új, alacsonyabb árszintre. A dizájn vonzó volt. A kapcsolódási lehetőségek jók voltak. És a kamera (vakuval és AF-fel) is előrelépést jelentett a legolcsóbb modellekhez képest.

Azonban a 256 MB RAM súlyos kompromisszumot jelentett. Jelentősen korlátozta az alkalmazás-kompatibilitást és a multitaskingot. A fix 8 GB tárhely és a WP7.8 zsákutca jellege tovább rontott a helyzeten. Az Lumia 610 megmutatta, hogy bár a Windows Phone képes volt futni gyengébb hardveren. A felhasználói élmény jelentősen csorbult. Hamarosan megjelent a Windows Phone 8 és az Lumia 520/620. Amelyek sokkal jobb hardvert és szoftveres jövőt kínáltak hasonló vagy alig magasabb áron. Ezzel az Lumia 610 gyorsan elvesztette relevanciáját. Ma már leginkább csak a Windows Phone történetének egy érdekes, de problémás fejezeteként emlékszünk rá.

Összegzés: Olcsó belépő, de komoly áldozatokkal

A Nokia Lumia 610 a Nokia első, ultra-alacsony költségű Windows Phone 7.5 „Tango” okostelefonja volt. Célja a WP platform népszerűsítése volt a legárérzékenyebb szegmensben. Vonzó Lumia dizájnt, 3.7 inches TFT kapacitív kijelzőt (Gorilla Glass), 5 megapixeles autofókuszos kamerát LED vakuval, valamint jó kapcsolódási lehetőségeket (HSDPA, Wi-Fi, GPS) kínált. Azonban a felhasználói élményt súlyosan beárnyékolta a minimális, 256 MB RAM. Ami korlátozta az alkalmazásfuttatást és a multitaskingot. Valamint a fix 8 GB, nem bővíthető tárhely és az elavult WP7.8 rendszer. Bár jó akkumulátor-üzemidővel rendelkezett. Az Lumia 610 egy erősen kompromisszumos készülék volt. Amely megmutatta az ultra-alacsony árú okostelefonok kihívásait. És hamar átadta a helyét a sokkal képesebb Windows Phone 8 utódoknak.

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük