Nokia Lumia 630: Windows Phone 8.1 nagy kijelzőn, de kompromisszumokkal – Részletes bemutató

A Nokia Lumia 630 egy fontos készülék volt a Windows Phone történetében. 2014 közepén jelent meg. Ez volt az egyik legelső okostelefon, amely már gyárilag a Windows Phone 8.1 operációs rendszerrel érkezett. A Microsoft (már a Nokia mobil üzletágának tulajdonosaként, de még Nokia márkanév alatt) ezzel a modellel kívánta a legújabb mobil operációs rendszerét eljuttatni a rendkívül árérzékeny tömegpiacra. Az Lumia 630 nagy kijelzőt, négymagos processzort és színes, fiatalos dizájnt kínált. Azonban az alacsony ár eléréséhez számos jelentős kompromisszumot kellett kötni. Ezek a kompromisszumok beárnyékolták a készülék fogadtatását. Különösen a rendkívül sikeres előd, az Lumia 520 fényében.

Megjelenés és az új korszak kezdete? Az árverseny folytatódik

A Nokia Lumia 630 2014 áprilisában, a Microsoft Build konferenciáján mutatkozott be. Piacra kerülése május-június környékén kezdődött meg. Egyértelműen a Windows Phone 8.1 platform tömeges elterjesztését célozta. A Microsoftnak szüksége volt egy agresszívan árazott készülékre. Amely felvehette a versenyt az ultra-olcsó Androidos telefonokkal (pl. Motorola Moto E). Amelyek ekkoriban óriási népszerűségnek örvendtek.

Az Lumia 630 ezt a szerepet töltötte be. Az új WP8.1 rendszer minden fontos szoftveres újítását megkapta. De a hardveres oldalon jelentős költségcsökkentési intézkedéseket hajtottak végre. Ezáltal tudták az árát a kritikus lélektani határ alá szorítani. Célközönsége az első okostelefonjukat vásárlók. A fejlődő piacok felhasználói. És általában azok, akiknek a lehető legalacsonyabb ár volt a fő szempont.

Dizájn: Szögletesebb Lumia, kevesebb fizikai gombbal

Az Lumia 630 dizájnja kissé eltért a korábbi, gömbölydedebb Lumiáktól (mint az 520 vagy 620). Egy szögletesebb, határozottabb formavilágot kapott. A készülékház továbbra is polikarbonátból készült. Cserélhető hátlapokkal rendelkezett. Számos élénk színben (narancs, zöld, sárga, fehér, fekete) volt elérhető. Az összeszerelési minőség az árkategóriának megfelelő, alapvetően jó volt.

Két fontos változás történt a fizikai gombok terén:

  1. Nincsenek kapacitív gombok: Az előlapról eltűntek a hardveres (kapacitív) Windows Phone gombok (Vissza, Start, Keresés). Helyettük a rendszer már a képernyőn megjelenő, szoftveres navigációs sávot használta. Ez a WP8.1 egyik újítása volt, ami lehetővé tette az olcsóbb gyártást.
  2. Nincs kamera gomb: A Nokia telefonok jellegzetessége, a dedikált fizikai kamera exponáló gomb is kimaradt. A kamerát csak a képernyőről lehetett indítani és használni.

Ezek a változtatások költséghatékonyabbá tették a gyártást. De a felhasználói élményt némileg ronthatták azok számára, akik megszokták a fizikai gombokat.

Kijelző: Nagy méret, de alap minőség és fájóan alacsony felbontás

Az Lumia 630 egyik fő vonzerejének a nagy, 4.5 inches IPS LCD kijelzőt szánták. Az IPS technológia jó betekintési szögeket és színhűséget biztosított. A Nokia ClearBlack Display (CBD) technológiája pedig javította a kontrasztot és a kültéri olvashatóságot. A kijelzőt Corning Gorilla Glass 3 védte a karcoktól.

Azonban a legnagyobb kompromisszum a felbontás terén történt. A 4.5 inches mérethez továbbra is csak FWVGA (480 x 854 pixel) felbontás társult. Ez rendkívül alacsony pixelsűrűséget (kb. 218-221 ppi) eredményezett. A kép láthatóan pixeles volt. A szövegek és ikonok szélei „szőrösek” lehettek. Ez 2014-ben már a belépő szinten is gyengének számított. Különösen a konkurens Androidos modellek (pl. Moto E 960×540 felbontású kijelzője) mellett. A kijelző mérete tehát nagy volt, de a képminőség élessége jelentősen elmaradt a várttól. A Super Sensitive Touch funkció is kimaradt.

Operációs rendszer: Windows Phone 8.1 – A legfrissebb élmény a dobozból

Az Lumia 630 egyik nagy előnye volt, hogy gyárilag a Windows Phone 8.1 operációs rendszert futtatta. A Lumia Cyan firmware csomaggal kiegészítve. Ez azt jelentette, hogy a felhasználók azonnal hozzáfértek a legújabb WP funkciókhoz:

  • Action Center (Értesítési Központ): Legördülő értesítések és gyorsbeállítások.
  • Testreszabható kezdőképernyő: Háttérképek használata, több csempeméret.
  • Word Flow billentyűzet: Gyors, simításon alapuló gépelés.
  • Cortana: (Ahol elérhető volt) Digitális asszisztens.
  • Fejlettebb alapalkalmazások: Jobb böngésző (IE11), naptár, e-mail kliens.
  • Szoftveres navigációs sáv.

Ez a modern operációs rendszer jó felhasználói élményt nyújtott az alapvető feladatokhoz.

Hardver és teljesítmény: Négymagos processzor, de csak 512MB RAM-mal

A motorháztető alatt egy Qualcomm Snapdragon 400 chipset dolgozott. Ez négymagos, 1.2 GHz-es órajelű Cortex-A7 magokat tartalmazott. Az Adreno 305 grafikus egységgel kiegészítve. Papíron ez előrelépésnek tűnt az Lumia 520 kétmagos Krait processzorához képest. Azonban a Cortex-A7 magok kevésbé voltak hatékonyak órajelenként.

A másik kritikus pont a RAM mérete volt. Az Lumia 630 csak 512 MB RAM memóriát kapott. Ez ugyan elegendő volt a Windows Phone 8.1 alapvető működéséhez. De 2014-ben már korlátozónak számított. Sok újabb alkalmazás és különösen a játékok már 1 GB RAM-ot igényeltek. Így ezek nem futottak vagy rosszul futottak az Lumia 630-on. A multitasking is korlátozottabb volt. Bár a rendszer maga általában gördülékenyen működött az alap feladatoknál. A hardveres kompromisszumok (Cortex-A7 magok, 512MB RAM) behatárolták a készülék valódi képességeit.

Kamera: Autofókusz igen, de vaku és előlapi kamera nélkül

A kamera terén ismét visszalépések történtek a közvetlen elődökhöz (Lumia 525, 620) képest:

  • Hátlapi kamera: 5 megapixeles szenzor autofókusszal. Az autofókusz megléte pozitívum volt. Lehetővé tette éles képek készítését.
  • Vaku hiánya: Nem volt LED vaku. Ez jelentősen rontotta a kamera használhatóságát gyenge fényviszonyok között.
  • Előlapi kamera hiánya: Nem volt előlapi kamera. Így a videóhívások (pl. Skype) nem voltak lehetségesek.

A kamera tehát csak jó fényviszonyok mellett volt képes elfogadható minőségű képeket készíteni. Videót 720p HD felbontásban rögzített. Összességében egy nagyon leegyszerűsített megoldás volt.

Szenzorok és memória: További fájó kompromisszumok

A költségcsökkentés jegyében a Microsoft/Nokia kihagyott több fontos szenzort is:

  • Nincs környezeti fényérzékelő: A kijelző fényerejét manuálisan kellett állítani. Nem alkalmazkodott automatikusan a környezeti fényviszonyokhoz.
  • Nincs közelségérzékelő: A képernyő lezárása hívás közben (hogy a fülünkkel ne nyomjunk meg semmit) a kijelző érintésén alapult. Ez kevésbé volt megbízható és kényelmetlen lehetett.
  • Nincs iránytű (magnetométer): Ez pontatlanabbá tette a térképes alkalmazások tájolását.

Memória terén a belső tárhely 8 GB volt. Ami elfogadható. Szerencsére volt MicroSD kártyahely (akár 128 GB-ig bővíthető). Ez elengedhetetlen volt a felhasználói adatok tárolásához.

Kapcsolatok és akkumulátor: Az alapok rendben vannak

Kapcsolódási téren az Lumia 630 hozta a kötelezőt:

  • Hálózat: Négysávos GSM, HSDPA (21 Mbps) / HSUPA (5.76 Mbps). (Létezett LTE képes testvérmodell, a Lumia 635).
  • Helyi kapcsolat: Wi-Fi (802.11 b/g/n) és Bluetooth 4.0 (LE, A2DP).
  • Helymeghatározás: GPS (A-GPS) és GLONASS.
  • Vezetékes kapcsolat: Micro-USB 2.0 port.
  • Hang: Standard 3.5 mm-es audio jack.

Az NFC kimaradt, de a többi alapvető kapcsolat rendelkezésre állt. Az energiaellátásról egy Nokia BL-5H típusú, 1830 mAh kapacitású Lítium-Ion akkumulátor gondoskodott. Ez jó üzemidőt biztosított a takarékos hardver mellett. Az akkumulátor cserélhető volt. A készülék elérhető volt Single SIM és Dual SIM változatban is.

Örökség: Az ellentmondásos utód, amely nem váltotta be a reményeket

A Nokia Lumia 630 fogadtatása vegyes, de inkább negatív volt. Bár árazása rendkívül agresszív volt. És gyárilag Windows Phone 8.1-gyel érkezett. A Lumia 520/525-höz képest történt számos visszalépés (kijelző minősége, kamera vaku/előlapi kamera hiánya, szenzorok hiánya, fizikai gombok hiánya, 512MB RAM az 525 1GB-jához képest) sokakat elriasztott.

Úgy tűnt, a Microsoft/Nokia túl sokat áldozott fel az ár oltárán. A készülék nem tudta megismételni az 520-as elsöprő sikerét. És nehezen vette fel a versenyt az egyre jobbá váló olcsó Androidos telefonokkal. Az Lumia 630 inkább szimbóluma lett a Windows Phone platform nehézségeinek a belépő szintű piac meghódításában. A későbbi Lumia 530 még további kompromisszumokat hozott. Az Lumia 630 egy ellentmondásos örökséget hagyott maga után.

Összegzés: Nagy képernyő és WP8.1 alacsony áron – de milyen áron?

A Nokia Lumia 630 egy ultra-megfizethető Windows Phone 8.1 okostelefon volt. Amely a nagy, 4.5 inches IPS ClearBlack kijelzőjével és négymagos processzorával próbált hódítani. Gyárilag a legfrissebb WP8.1 rendszert futtatta. Bővíthető memóriát (8GB + MicroSD), jó akkumulátor-üzemidőt és teljes körű alapvető kapcsolódást (3G, Wi-Fi, GPS, BT 4.0) kínált. Azonban a felhasználói élményt jelentősen rontották a kompromisszumok: az alacsony felbontású kijelző, a vaku és előlapi kamera nélküli 5MP autofókuszos kamera, a korlátozott 512MB RAM, valamint a fontos szenzorok és a dedikált kamera gomb hiánya. Az Lumia 630 egy olyan készülék volt, amely megpróbálta a Windows Phone-t mindenki számára elérhetővé tenni. De ehhez túl sok áldozatot hozott a hardveres képességek terén.

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük