Nokia Lumia 635: LTE kapcsolat a megfizethető Lumia világában – Részletes bemutató

A Nokia Lumia 635 a 2014 közepén bemutatott Lumia 630 közvetlen testvérmodellje volt. Lényegében ugyanazt a hardvert és szoftvert kínálta. De egy kulcsfontosságú különbséggel: megkapta a 4G LTE adatkapcsolat támogatását. Ezzel a Microsoft Mobile (már a Nokia mobil üzletágának tulajdonosaként, de még Nokia márkanév alatt) az ultra-megfizethető árkategóriába is elhozta a szupergyors mobilinternet lehetőségét. Az Lumia 635 célja az volt, hogy a Windows Phone 8.1 élményt és az LTE sebességét a lehető legszélesebb tömegek számára tegye elérhetővé. Azonban ehhez ugyanazokat a fájó kompromisszumokat kellett megkötnie, mint 3G-s testvérének, az Lumia 630-nak.

Megjelenés és az LTE a belépő szinten: Gyors net olcsón

A Nokia Lumia 635 2014 áprilisában, a Lumia 630-cal együtt mutatkozott be. Piacra kerülése kicsit később, június-július környékén történt meg. Megjelenésekor ez volt a Nokia/Microsoft legolcsóbb LTE-képes okostelefonja. Egyértelműen azokra a piacokra és felhasználókra fókuszált, ahol az LTE hálózatok már kiépültek vagy kiépülőben voltak. És ahol igény mutatkozott a gyorsabb mobilinternetre egy kedvező árú készüléken.

Célközönsége a költségtudatos vásárlók, az első okostelefont vásárlók és a fiatalok voltak. Akik szerették volna kihasználni az LTE nyújtotta előnyöket (gyorsabb böngészés, zökkenőmentesebb streaming, gyorsabb letöltések). De nem akartak vagy tudtak beruházni egy drágább készülékbe. Az Lumia 635 ezt az ígéretet kínálta: LTE sebesség Windows Phone 8.1 alatt, alacsony áron.

Dizájn: A 630 ikertestvére, változatlan külsővel

Az Lumia 635 külső megjelenése teljesen megegyezett az Lumia 630-éval. Ugyanazt a szögletesebb vonalvezetésű, polikarbonátból készült „candybar” dizájnt kapta. A cserélhető hátlapok itt is elérhetőek voltak. Lehetővé téve a készülék színének testreszabását (élénk narancs, zöld, sárga, valamint fehér és fekete változatokban).

Megörökölte az Lumia 630 dizájnbeli kompromisszumait is:

  • Nincsenek kapacitív gombok: A navigáció a képernyőn megjelenő szoftveres gombokkal történt.
  • Nincs dedikált kamera gomb: A kamera indítása és a fotózás a képernyőről volt lehetséges.

Az összeszerelési minőség az árkategóriának megfelelő, alapvetően jó volt. A telefon masszívnak érződött a műanyag ház ellenére is.

Kijelző: Nagy méret, de továbbra is alacsony felbontással

A kijelző terén sem történt változás az Lumia 630-hoz képest:

  • Méret: Nagy, 4.5 inches átló.
  • Technológia: IPS LCD kapacitív érintőképernyő ClearBlack Display (CBD) technológiával. Jó színeket, betekintési szögeket és kültéri láthatóságot biztosított.
  • Védelem: Corning Gorilla Glass 3.
  • Felbontás: Maradt a kritikusan alacsony FWVGA (480 x 854 pixel). Ez a nagy méreten láthatóan pixeles képet eredményezett (kb. 218 ppi). Ez volt a készülék egyik legnagyobb kompromisszuma.
  • Extrák hiánya: Nem támogatta a Super Sensitive Touch funkciót (kesztyűs használat).

A kijelző tehát méretében vonzó volt. De felbontásában és élességében jelentősen elmaradt a korabeli középkategóriás átlagtól.

Operációs rendszer: Windows Phone 8.1 – Az LTE sebesség kihasználása?

Az Lumia 635 is gyárilag Windows Phone 8.1 operációs rendszerrel érkezett. A Lumia Cyan firmware csomaggal. Ez biztosította a legfrissebb szoftveres élményt. Az Action Centerrel, Cortanával (ahol elérhető), testreszabható kezdőképernyővel és Word Flow billentyűzettel. Az LTE kapcsolat révén a rendszer online funkciói (böngészés, alkalmazásletöltés, felhő szinkronizáció) érezhetően gyorsabbá válhattak. Feltéve, hogy a felhasználó LTE lefedettségi területen tartózkodott és megfelelő díjcsomaggal rendelkezett. A rendszer maga gördülékenyen futott a hardveren.

Hardver és teljesítmény: Négymagos alap, 512MB RAM korláttal

A motorháztető alatt ugyanaz a hardver dolgozott, mint az Lumia 630-ban:

  • Processzor: Qualcomm Snapdragon 400 (Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7).
  • GPU: Adreno 305.
  • RAM: Mindössze 512 MB operatív memória.

Ez a hardver elegendő volt a Windows Phone 8.1 alapvető feladatainak ellátásához. Azonban a négymagos Cortex-A7 CPU nem volt erőbajnok. A kritikus pont pedig továbbra is az 512 MB RAM volt. Ez korlátozta a futtatható alkalmazások és játékok körét. És a multitaskingot is nehézkesebbé tette. Bár a WP8.1 jól optimalizált volt. Az 512 MB RAM már 2014-ben is kevésnek számított egy zökkenőmentes okostelefonos élményhez. Különösen a versenytárs Androidos modellekhez képest.

Kamera: Változatlanul kompromisszumos – AF igen, vaku és előlapi nem

A kamera terén az Lumia 635 semmilyen fejlesztést nem hozott az Lumia 630-hoz képest:

  • Hátlapi kamera: 5 megapixeles szenzor autofókusszal.
  • Vaku hiánya: Nincs LED vaku.
  • Előlapi kamera hiánya: Nincs előlapi kamera.

Ez azt jelentette, hogy a kamera csak jó nappali fényviszonyok mellett volt képes elfogadható képeket készíteni. Este, beltérben vagy közeli témák esetén használhatósága erősen korlátozott volt. A videófelvétel 720p HD (1280 x 720 pixel) felbontású volt, 30 fps mellett.

Memória és szenzorok: Bővíthető tárhely, de hiányzó érzékelőkkel

A tárhely konfigurációja is változatlan maradt:

  • Belső tárhely: 8 GB. (Ebből kevesebb volt szabadon felhasználható).
  • MicroSD kártya foglalat: Akár 128 GB-os kártyával bővíthető. Ez elengedhetetlen volt.

A költségcsökkentés áldozatai itt is a szenzorok voltak:

  • Nincs környezeti fényérzékelő.
  • Nincs közelségérzékelő.
  • Nincs iránytű.

Ezek hiánya kisebb-nagyobb kényelmetlenségeket okozott a mindennapi használat során.

Kapcsolatok: Az LTE a főszerepben

A kapcsolódási lehetőségek listája szinte megegyezett az Lumia 630-éval. A legfontosabb különbség az LTE támogatás volt:

  • Mobilhálózat: Négysávos GSM, HSDPA (akár 42.2 Mbps), 4G LTE (sávok régiónként eltértek).
  • Helyi kapcsolat: Wi-Fi (802.11 b/g/n), Bluetooth 4.0 (LE, A2DP).
  • Helymeghatározás: GPS (A-GPS) és GLONASS.
  • Vezetékes/Hang: Micro-USB 2.0, Standard 3.5 mm-es audio jack.

Az NFC kimaradt. De az LTE megléte volt az igazi vonzerő. Lehetővé téve a szupergyors mobilinternetet ott, ahol a hálózat elérhető volt.

Akkumulátor: Megbízható energia a mindennapokhoz

Az energiaellátásról ugyanaz a Nokia BL-5H típusú, 1830 mAh kapacitású Lítium-Ion akkumulátor gondoskodott, mint az Lumia 630-ban. Az LTE modem használata többlet energiát igényelhetett. De a takarékos hardver és a WP8.1 optimalizációi révén az Lumia 635 továbbra is jó akkumulátor-üzemidőt kínált. Az akkumulátor cserélhető volt.

Örökség: Olcsó 4G – De megérte a kompromisszumokat?

A Nokia Lumia 635 fontos szerepet játszott abban, hogy az LTE technológia elérhetővé váljon a legalsóbb árkategóriában is a Windows Phone platformon. Lehetővé tette a felhasználók számára, hogy kihasználják a gyorsabb mobilnet előnyeit anélkül, hogy drága készüléket kellene venniük. Emiatt viszonylag népszerű volt. Különösen a szolgáltatói kínálatokban és a feltöltőkártyás piacokon.

Azonban ugyanazokkal a kompromisszumokkal küzdött, mint az Lumia 630. Az alacsony felbontású kijelző, a gyenge kamera (vaku nélkül), a korlátozott RAM, a kevés belső tárhely és a hiányzó szenzorok sok felhasználó számára elfogadhatatlanok voltak. Még az LTE előnyei mellett is. A kritikusok gyakran kiemelték, hogy az olcsó Androidos versenytársak (pl. Moto G) jobb általános élményt nyújtottak. Az Lumia 635 így egy ellentmondásos örökséget hagyott maga után. Egy fontos lépés volt az olcsó LTE felé. De talán túl sok kompromisszum árán.

Összegzés: LTE sebesség belépő áron, de jelentős áldozatokkal

A Nokia Lumia 635 lényegében az Lumia 630 LTE-képes változata volt. Egy ultra-megfizethető Windows Phone 8.1 okostelefon. Amelynek fő vonzerejét a 4G LTE kapcsolat és a nagy, 4.5 inches kijelző jelentette. Négymagos processzora és 512 MB RAM memóriája biztosította a WP8.1 rendszer alapvető futtatását. Bővíthető memóriát, jó akkumulátor-üzemidőt és teljes körű alapvető kapcsolatokat (Wi-Fi, GPS, BT 4.0) kínált. Azonban súlyos árat fizetett az alacsony árért és az LTE-ért. Kijelzője alacsony felbontású volt. Kamerája (5MP AF) nélkülözte a vakut és az előlapi társát. Kevés volt a belső tárhely. És fontos szenzorokat, valamint a dedikált kamera gombot is kihagyták belőle. Az Lumia 635 egyértelműen a sebességre vágyó, árérzékeny felhasználókat célozta meg. Akik hajlandóak voltak elfogadni ezeket a jelentős kompromisszumokat.

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük