A Nokia és a Microsoft 2011-ben bejelentett stratégiai partnersége új korszakot nyitott a finn gyártó történetében. Ennek a szövetségnek az egyik legelső gyümölcse a Nokia Lumia 710 volt. A 2011 végén bemutatott okostelefon a prémium Lumia 800 mellett jelent meg. Célja az volt, hogy a Windows Phone operációs rendszer élményét eljuttassa egy szélesebb, árérzékenyebb közönséghez. Az Lumia 710 egy gyors processzort, kellő mennyiségű RAM-ot, egy jó minőségű kijelzőt és testreszabható dizájnt kínált. Megfizethető belépőpontot biztosított a Nokia új, Microsoft alapú okostelefon-világába.
Az új korszak kezdete: Nokia és a Windows Phone szövetsége
A Nokia Lumia 710 2011 októberében, a Nokia World rendezvényen mutatkozott be. Piacra kerülése az év végén és 2012 elején történt meg. Ez volt az az időszak, amikor a Nokia hivatalosan is elkötelezte magát a Windows Phone platform mellett. Feladva saját Symbian és MeeGo fejlesztéseit az okostelefonok csúcskategóriájában. Az Lumia 710 és a vele együtt bemutatott Lumia 800 voltak az első fecskék. Rajtuk keresztül ismerhette meg a világ a Nokia vízióját a Windows Phone alapú jövőről.
Míg a Lumia 800 a csúcskategóriát célozta meg prémium dizájnjával és AMOLED kijelzőjével. Addig az Lumia 710 a középkategóriában próbált hódítani. Célközönsége a fiatalok, az első okostelefont vásárlók. És azok a korábbi Nokia (főleg Symbian) felhasználók voltak, akik kíváncsiak voltak az új platformra. De nem akartak vagy tudtak a legdrágább modellre beruházni. Az Lumia 710 feladata az volt, hogy megfizethető alternatívát kínáljon. És növelje a Windows Phone platform piaci részesedését.
Dizájn: Színes hátlapok és a fizikai gombok visszatérése
Az Lumia 710 dizájnja a korai Lumia stílust követte. De néhány egyedi jellemzővel bírt. Egy klasszikus „candybar” (szelet) érintőképernyős formát kapott. A készülékház polikarbonátból készült. Ami masszív és kellemes tapintású volt. Nagy vonzereje volt a cserélhető hátlapoknak. A felhasználók többféle élénk szín (fekete, fehér előlappal; fekete, fehér, ciánkék, fukszia, sárga hátlappal) közül választhattak. Így könnyen személyre szabhatták telefonjuk megjelenését.
Ami igazán megkülönböztette a drágább Lumia 800-tól, az az előlapi gombok kialakítása volt. Míg a 800-as kapacitív érintőgombokat használt. Az Lumia 710 fizikai, nyomógombokat kapott a kijelző alatt a Vissza, Start és Keresés funkciókhoz. Sokan ezt kényelmesebbnek és megbízhatóbbnak találták az érintőgomboknál. Az oldalsó fizikai gombok (bekapcsoló, hangerő, kamera) is a helyükön voltak. A dedikált kamera gomb megkönnyítette a fotózást. Méretei (kb. 119 x 62.4 x 12.5 mm) és súlya (kb. 126 gramm) kényelmes fogást biztosítottak.
Kijelző: ClearBlack TFT a jó láthatóságért és élénk színekért
Az Lumia 710 egy 3.7 inch átlójú TFT kapacitív érintőképernyőt kapott. Felbontása WVGA (480 x 800 pixel) volt. Ami ebben a méretkategóriában jó élességet (kb. 252 ppi) eredményezett. Bár nem AMOLED technológiát használt, mint a Lumia 800. A Nokia beépítette a ClearBlack Display (CBD) technológiát. Ez a polarizációs réteg csökkentette a tükröződést. És javította a kontrasztot, valamint a kültéri olvashatóságot.
A TFT panel színei élénkek voltak, a betekintési szögek pedig elfogadhatóak. A kapacitív érintésérzékelés pedig reszponzív és gördülékeny vezérlést tett lehetővé. A kijelzőt Corning Gorilla Glass üveg védte a karcolásoktól. Összességében az Lumia 710 kijelzője nagyon jónak számított a középkategóriában. Kiváló vizuális élményt nyújtott a Windows Phone felületéhez.
Operációs rendszer: Windows Phone 7.5 „Mango” (és a 7.8 frissítés)
Az Lumia 710 Windows Phone 7.5 „Mango” operációs rendszerrel került piacra. Ez a verzió már számos fejlesztést tartalmazott az eredeti WP7-hez képest. Többek között jobb multitaskingot (fast app switching), integrált üzenetküldést (SMS, Facebook chat, Windows Live Messenger egy helyen). Valamint a Hubok (Emberek, Képek, Zene+Videó, Office, Játékok) továbbfejlesztett verzióit. Az Internet Explorer 9 mobil változata is gyorsabb böngészést ígért.
Később a készülék megkapta a Windows Phone 7.8 frissítést is. Ez elhozta a WP8 új, testreszabható méretű Élő csempéit. Így a kezdőképernyő megjelenése modernebbé vált. Azonban fontos hangsúlyozni, hogy az Lumia 710 (és a többi WP7.x készülék) nem volt frissíthető a Windows Phone 8-ra. Ez a hardveres különbségek (főleg a kernel) miatt volt lehetetlen. Ez azt jelentette, hogy a felhasználók nem fértek hozzá a WP8 új funkcióihoz. És ami még fontosabb: nem tudták futtatni a kifejezetten WP8-ra fejlesztett alkalmazásokat. Az „app gap” (alkalmazáshézag) tehát ezen a készüléken is jelentős problémává vált idővel. A Nokia saját alkalmazásai, mint a Nokia Drive (később HERE Drive) ingyenes navigáció vagy a Nokia Music (később MixRadio) streaming szolgáltatás, sokat javítottak az élményen.
Hardver és teljesítmény: Gyors processzor és elegendő RAM a Mangohoz
Az Lumia 710 hardvere a Windows Phone 7.5 igényeihez képest kifejezetten erős volt:
- Processzor: Qualcomm Snapdragon S2 (MSM8255) chipset. 1.4 GHz órajelű, egymagos Scorpion CPU. Ez magasabb órajel volt, mint amit az Lumia 800 processzora (szintén 1.4 GHz, de más architektúra?) vagy sok korabeli Androidos telefon kínált.
- GPU: Adreno 205 grafikus gyorsító.
- RAM: 512 MB operatív memória. Ez duplája volt a későbbi Tango készülékek (pl. Lumia 610) minimumának. Biztosította, hogy szinte minden WP7.x alkalmazás zökkenőmentesen fusson.
Ennek a hardvernek köszönhetően az Lumia 710 rendkívül gyors és gördülékeny felhasználói élményt nyújtott a Windows Phone 7.5 és 7.8 alatt. Az animációk simák voltak. Az alkalmazások gyorsan betöltődtek. A multitasking (fast app switching) is jól működött. Teljesítménye az egyik legnagyobb erőssége volt.
Kamera: 5 megapixel autofókusszal és vakuval – a megbízható középút
A kamera terén az Lumia 710 egy jó középkategóriás megoldást kínált:
- 5 megapixeles szenzor.
- Autofókusz (AF).
- LED vaku.
Ez a kombináció sokkal sokoldalúbbá tette, mint a korabeli fixfókuszos vagy vaku nélküli kamerákat. Az autofókusz lehetővé tette éles képek készítését közelről és távolról is. A LED vaku pedig segített gyenge fényviszonyok között. A képminőség általában jónak számított ebben a kategóriában. Alkalmas volt hétköznapi fotózásra, emlékek megörökítésére. Videófelvételre 720p HD (1280 x 720 pixel) felbontásban volt képes, 30 képkocka/másodperc sebességgel. Ez is kiemelte a belépő szintű mezőnyből. Előlapi kamera azonban nem volt a készüléken.
Memória és tárhely: Fix 8 gigabájt – a WP7 korlátja
Az Lumia 710 8 GB beépített belső tárhellyel rendelkezett. Ebből a rendszer és az előre telepített alkalmazások foglaltak el valamennyit. A felhasználó számára körülbelül 6-7 GB hely maradt. Ami az alkalmazásoknak, zenéknek, fotóknak elegendő lehetett egy ideig.
Azonban, mint a legtöbb Windows Phone 7 készülék, az Lumia 710 nem rendelkezett MicroSD kártya foglalattal. A tárhely nem volt bővíthető. Ez komoly korlátozást jelentett. Különösen azok számára, akik sok zenét, videót vagy alkalmazást szerettek volna tárolni. Ez a WP7 platform egyik legnagyobb hiányossága volt.
Kapcsolatok: Minden szükséges adott a kapcsolattartáshoz
Kapcsolódási lehetőségek terén az Lumia 710 jól felszerelt volt:
- Hálózat: Négysávos GSM és négysávos UMTS/HSDPA (14.4 Mbps) / HSUPA (5.76 Mbps). Kiváló globális lefedettséget biztosított.
- Helyi kapcsolat: Wi-Fi (802.11 b/g/n) és Bluetooth 2.1 (A2DP).
- Helymeghatározás: Integrált GPS (A-GPS).
- Vezetékes kapcsolat: Micro-USB 2.0 port.
- Hang: Standard 3.5 mm-es audio jack.
Ezek a funkciók biztosították a gyors internetelérést (3.5G vagy Wi-Fi). A vezeték nélküli kapcsolatokat és a helymeghatározást. NFC azonban nem volt benne.
Akkumulátor: Megbízható üzemidő a mindennapokra
Az energiaellátásról egy Nokia BP-3L típusú, 1300 mAh kapacitású Lítium-Ion akkumulátor gondoskodott. Ez a telep, kombinálva a hatékony WP7.x rendszerrel és az akkori hardverrel, jó akkumulátor-üzemidőt biztosított. Átlagos használat mellett a telefon kényelmesen kibírta a napot. Az akkumulátor cserélhető volt.
Örökség: Az első megfizethető Nokia Windows Phone, amely utat nyitott
A Nokia Lumia 710 fontos szerepet játszott a Nokia Windows Phone stratégiájának elindításában. Ez volt az első igazán megfizethető árú Lumia. Lehetővé tette a felhasználók szélesebb körének, hogy megismerkedjenek a Windows Phone platformmal és a Nokia új irányvonalával. Gyors processzora és elegendő RAM memóriája révén jó felhasználói élményt nyújtott a WP7.5 rendszeren. Kamerája jobb volt, mint sok versenytársé ebben az árkategóriában. És a cserélhető hátlapok révén személyre szabható volt.
Legnagyobb hátránya a fix, nem bővíthető 8 GB tárhely. És az a tény, hogy a Windows Phone 7.x platform zsákutcának bizonyult. Nem kapta meg a WP8 frissítést. Ennek ellenére az Lumia 710 mérsékelt sikert aratott. És fontos lépcsőfokot jelentett a későbbi, még sikeresebb Lumia modellek (mint az 520 vagy 620) felé vezető úton. Ma már retró készülék. De emlékeztet a Nokia és a Microsoft partnerségének kezdeti időszakára.
Összegzés: Gyorsaság és stílus a Windows Phone belépő szintjén
A Nokia Lumia 710 egy jelentős középkategóriás Windows Phone 7.5 Mango / 7.8 okostelefon volt. Egyike a Nokia első WP készülékeinek. Kiemelkedett gyors, 1.4 GHz-es processzorával és 512 MB RAM memóriájával. Ami gördülékeny működést biztosított. 3.7 inches ClearBlack TFT kijelzője jó minőségű volt. 5 megapixeles autofókuszos kamerája LED vakuval pedig kategóriájában jónak számított. Cserélhető színes hátlapjai és fizikai navigációs gombjai egyedi karaktert adtak neki. Erős volt a kapcsolódási képességekben (HSDPA, Wi-Fi n, GPS, BT). Legnagyobb korlátja a fix 8 GB, nem bővíthető tárhely és az elavult WP7.x platform volt. Ennek ellenére az Lumia 710 egy fontos és jól sikerült készülék volt. Sikeresen hozta el a Windows Phone élményt egy megfizethetőbb szintre 2011 végén.
Leave a Reply