A Nokia és a Microsoft szövetségének kezdeti időszakában óriási volt a tét. Különösen a kritikus fontosságú észak-amerikai piacon. A Nokia Lumia 900 volt az a készülék, amelynek feladata lett volna meghódítani az amerikai vásárlókat. És felvenni a versenyt az iPhone és az Android uralmával. A 2012 elején bemutatott okostelefon a Nokia akkori csúcskészüléke volt a Windows Phone platformon. Nagyobb kijelzőt, LTE kapcsolatot és előlapi kamerát kínált az európai Lumia 800-hoz képest. Mindezt a már ismert, lenyűgöző polikarbonát unibody dizájnba csomagolva. Az Lumia 900 egy ígéretes zászlóshajó volt. De sorsát beárnyékolta a Windows Phone platform jövőjével kapcsolatos bizonytalanság.
Megjelenés és az amerikai álom: Hatalmas marketing, nagy remények
A Nokia Lumia 900 2012 januárjában, a Las Vegas-i CES szakkiállításon debütált. Kiemelt figyelmet kapott, mint a Nokia és a Microsoft nagy reménysége az amerikai piacon. Piacra kerülése áprilisban történt meg. Elsősorban az AT&T mobilszolgáltató exkluzív kínálatában. A bevezetést hatalmas marketingkampány kísérte. („Smartphone Beta Test is Over” szlogennel). A cél az volt, hogy az Lumia 900 legyen az a készülék, amely tömegesen vonzza a vásárlókat a Windows Phone platformhoz.
A készülék azokat a felhasználókat célozta meg, akik egy prémium kategóriás okostelefonra vágytak. Fontos volt számukra a nagy kijelző, a gyors LTE mobilinternet, a jó kamera és a stílusos dizájn. Az Lumia 900 mindezt meg is ígérte. A kezdeti fogadtatás és az eladások biztatóak voltak.
Dizájn: Az N9/800 öröksége nagyobban és laposabban
Az Lumia 900 dizájnja egyértelműen a Nokia N9 és Lumia 800 által lefektetett alapokra épült. Megtartotta a gyönyörű, illesztésektől mentes polikarbonát unibody kialakítást. Az anyagválasztás és a minőségérzet továbbra is prémium szintű volt. Azonban a 900-as modell nagyobb és kissé laposabb lett, mint a 800-as. Hogy helyet adjon a nagyobb kijelzőnek és az LTE antennáknak.
Az előlapot ívelt Corning Gorilla Glass üveg védte. Alatta a három szabványos Windows Phone kapacitív érintőgomb (Vissza, Start, Keresés) helyezkedett el. A készülék oldalán megtalálhatóak voltak a fizikai gombok. Beleértve a dedikált kamera gombot is. Az Lumia 900 több színben (fekete, ciánkék, fehér, később pink) volt elérhető. Dizájnja továbbra is minimalista, elegáns és rendkívül vonzó volt. Egyértelműen kitűnt a korabeli mezőnyből.
Kijelző: Nagyobb AMOLED ClearBlack élmény, de még WVGA felbontással
A kijelző mérete 4.3 inchre nőtt a Lumia 800 3.7 inchéhez képest. Ez kényelmesebb használatot tett lehetővé böngészéshez, videónézéshez és gépeléshez. A panel továbbra is a kiváló AMOLED technológiát használta. Élénk színeket, tökéletes feketéket és kiváló kontrasztot biztosítva. A Nokia ClearBlack Display (CBD) technológiája pedig garantálta a jó kültéri olvashatóságot.
A felbontás azonban maradt WVGA (480 x 800 pixel). Ami ezen a nagyobb, 4.3 inches méreten már alacsonyabb pixelsűrűséget (~217 ppi) eredményezett. Bár a Nokia egy speciális RGB csíkos (nem PenTile) AMOLED panelt használt. Ami javított a szövegek élességén a PenTile mátrixos kijelzőkhöz képest. Mégis, 2012-ben a versenytársak már HD (720p) felbontású kijelzőkkel rukkoltak elő. A WVGA felbontás tehát kompromisszumot jelentett egy zászlóshajó esetében.
Operációs rendszer: Windows Phone 7.5 Mango (és a 7.8-as végjáték) – a platform korlátai
Az Lumia 900 Windows Phone 7.5 „Mango” operációs rendszerrel jelent meg. Ez a rendszer gördülékeny és egyedi felhasználói élményt nyújtott az Élő csempékkel és a Hubokkal. Támogatta a multitaskingot (fast app switching). És tartalmazta a Nokia exkluzív alkalmazásait (Drive navigáció, Music zene). Később megkapta a Windows Phone 7.8 frissítést is. Ami elhozta a testreszabható méretű csempéket.
Azonban az Lumia 900 sorsát alapvetően meghatározta, hogy a WP7.x platformra épült. Néhány hónappal a megjelenése után a Microsoft bejelentette a Windows Phone 8 rendszert. És világossá vált, hogy a régi WP7.x készülékek, beleértve az Lumia 900-at is, nem lesznek frissíthetők WP8-ra. Ennek oka a mélyreható technológiai különbség (más kernel) volt.
Ez a bejelentés hatalmas csapás volt az Lumia 900 számára:
- Elavulás: A telefon szinte azonnal elavulttá vált szoftveresen.
- Alkalmazás hiány: Nem tudta futtatni az új WP8 alkalmazásokat. Az alkalmazásbolt kínálata stagnálni kezdett a WP7.x platformon.
- Értékvesztés: A felhasználók és a piac bizalma megrendült. A készülék értéke gyorsan csökkent.
Hiába volt tehát egy kiváló hardver. Az operációs rendszer zsákutcája beárnyékolta a jövőjét. Egy korai szoftverhiba, amely a megjelenés után a készülék adatkapcsolatát érintette (és amit a Nokia gyorsan javított egy frissítéssel és 100 dolláros jóváírással), szintén nem tett jót a hírnevének.
Hardver és teljesítmény: Gyors WP7.5 élmény, 512MB RAM-mal
A motorháztető alatt az Lumia 900 erős hardvert kapott a WP7.5 rendszerhez:
- Processzor: Qualcomm Snapdragon S2 (APQ8055) chipset. 1.4 GHz órajelű, egymagos Scorpion CPU.
- GPU: Adreno 205 grafikus gyorsító.
- RAM: 512 MB operatív memória.
Ez a konfiguráció nagyon gyors és gördülékeny működést biztosított a Windows Phone 7.5 és 7.8 alatt. A rendszer reszponzív volt. Az alkalmazások (amelyek futottak rajta) gyorsan indultak. A böngészés és a multimédia lejátszás is zökkenőmentes volt. Az 512 MB RAM elegendő volt a WP7.x platform igényeihez.
Kamerák: Carl Zeiss hátul, és végre egy kamera elöl is!
Az Lumia 900 kamerája az Lumia 800-éhoz hasonló, jó minőségű egység volt:
- Hátlapi kamera: 8 megapixeles szenzor Carl Zeiss Tessar optikával. F/2.2 rekeszértékkel. Rendelkezett autofókusszal (AF) és kettős LED vakuval. Kiváló minőségű fotókat készített. Különösen jó fényviszonyok mellett. De a nagy rekeszérték gyengébb fényben is segített. Videót 720p HD felbontásban, 30 fps mellett rögzített.
- Előlapi kamera: Fontos újítás a Lumia 800-hoz képest. Egy 1 megapixeles előlapi kamera került a készülékbe. Ez lehetővé tette a videóhívásokat (pl. Skype, Tango). Ami alapvető elvárás volt egy csúcskategóriás okostelefonnál.
A kamerarendszer tehát jól felszerelt és jó minőségű volt. Bár nem érte el az N8 vagy a későbbi PureView modellek szintjét.
Kapcsolatok: Az LTE sebessége Amerikának szabva
Az Lumia 900 egyik fő vonzereje az LTE (4G) támogatás volt:
- Mobilhálózat: LTE támogatás az AT&T specifikus sávjain. Mellette Pentaband HSDPA (akár 42.2 Mbps!) és négysávos GSM/EDGE. Gyors mobilinternet kapcsolatot biztosított.
- Helyi kapcsolat: Wi-Fi (802.11 b/g/n) és Bluetooth 2.1 (A2DP).
- Helymeghatározás: Integrált GPS (A-GPS) és GLONASS. Digitális iránytű.
- Vezetékes/Hang: Micro-USB 2.0, Standard 3.5 mm-es audio jack.
A kapcsolódási lista teljes körű volt. Az LTE megléte kulcsfontosságú volt az amerikai piacon. NFC azonban nem volt benne.
Memória és akkumulátor: Fix tárhely és beépített energiaforrás
Memória terén az Lumia 900 a korai Lumiák korlátait örökölte:
- Belső tárhely: 16 GB. Ez elfogadható méret volt. De nem kiemelkedő.
- Nincs MicroSD foglalat: A tárhely nem volt bővíthető. Ez sok felhasználó számára komoly hátrányt jelentett.
Az energiaellátásról egy beépített, nem cserélhető Nokia BP-6EW típusú, 1830 mAh kapacitású Lítium-Ion akkumulátor gondoskodott. Ez nagyobb kapacitású volt, mint az Lumia 800 telepe. Ennek köszönhetően az üzemidő jó volt. Átlagos használat mellett kibírta a napot. De a nem cserélhető kialakítás itt is kompromisszumot jelentett.
Örökség: Egy ígéretes zászlóshajó tragikus sorsa és rövid tündöklése
A Nokia Lumia 900 története egy tragikus fordulatokkal teli fejezet. Egy rendkívül ígéretes készülékként indult. Gyönyörű dizájnnal, kiváló kijelzővel, gyors hardverrel (a WP7.5-höz), jó kamerával, LTE kapcsolattal és előlapi kamerával. Hatalmas marketing támogatást kapott az USA-ban. A kezdeti eladások biztatóak voltak.
Azonban a korai szoftverhiba és különösen a Windows Phone 8 inkompatibilitás bejelentése (mindössze néhány hónappal a piaci bevezetés után) megpecsételte a sorsát. A felhasználók bizalma megrendült. A készülék gyorsan elavulttá vált szoftveresen. És elvesztette vonzerejét.
Az Lumia 900 így inkább szimbólummá vált. Szimbolizálta a Nokia és a Microsoft óriási erőfeszítéseit a Windows Phone sikeréért. De egyben a platform korlátait és a rossz időzítés veszélyeit is. Annak ellenére, hogy rövid ideig volt csak releváns. Dizájnja ikonikus maradt. És fontos szerepet játszott a Lumia márka megalapozásában. Ma már leginkább történelmi jelentősége miatt érdekes a gyűjtők számára.
Összegzés: Az amerikai reménysugár, amely túl hamar hunyt ki
A Nokia Lumia 900 a Nokia első LTE képes Windows Phone zászlóshajója volt. Kifejezetten az amerikai piacra (AT&T) tervezték. Lenyűgöző polikarbonát unibody dizájnt, nagy, 4.3 inches AMOLED ClearBlack kijelzőt, gyors 1.4 GHz-es processzort 512 MB RAM-mal, kiváló 8 megapixeles Carl Zeiss kamerát (AF, dual-LED) és előlapi kamerát kínált. A Windows Phone 7.5 Mango (később 7.8) rendszert futtatta. Azonban a fix 16 GB, nem bővíthető tárhely, a nem cserélhető akkumulátor és legfőképpen az, hogy nem volt frissíthető Windows Phone 8-ra, súlyosan behatárolta hosszú távú sikerét. Az Lumia 900 egy gyönyörűen megtervezett, nagy tudású, de végül tragikus sorsú készülék volt. Egy fontos, de rövid fejezet a Nokia és a Windows Phone történetében.
Leave a Reply