Nokia N90: A forgatható kamerás mobil úttörője Carl Zeiss optikával – Részletes bemutató

A 2000-es évek közepe a mobiltechnológia forradalmának egyik legizgalmasabb időszaka volt. A Nokia ekkoriban indította útjára legendás N-sorozatát. Célja a „multimédiás számítógépek” létrehozása volt. Ennek a sorozatnak az egyik legelső és legmerészebb tagja a Nokia N90 volt. A 2005-ben bemutatott készülék nem kevesebbre vállalkozott, mint hogy ötvözze egy okostelefon tudását egy digitális fényképezőgép és kamkorder képességeivel. Mindezt egy egyedülálló, forgatható és kihajtható dizájnnal. Az N90 volt az első Nokia telefon, amely Carl Zeiss optikát kapott. Jelentős mérföldkövet jelentett a mobilfotózás történetében. Ismerjük meg részletesen ezt a formabontó készüléket!

Megjelenés és az N-sorozat hajnala: Új korszak a multimédiában

A Nokia N90 2005 áprilisában, az N70 és N91 modellekkel együtt mutatkozott be. Ez a trió jelentette a Nokia új N-sorozatának indulását. A cég célja az volt, hogy olyan készülékeket hozzon létre, amelyek nemcsak telefonálásra alkalmasak. Hanem kiváló minőségű multimédiás élményt nyújtanak: fotózást, videózást, zenehallgatást, játékot és internetezést. Az N90 ebben a felállásban egyértelműen a képalkotásra kihegyezett zászlóshajó szerepét töltötte be.

Célközönsége a technológiai újdonságokra fogékony felhasználók, a fotózás iránt érdeklődők és azok a professzionálisok voltak, akik egyetlen, nagy tudású eszközre vágytak. Az N90 rendkívül magas áron került a piacra. Tükrözve fejlett technológiáját és egyedi kialakítását. Megjelenése jelezte a Nokia azon törekvését, hogy a mobilfotózás terén is vezető szerepet töltsön be.

Dizájn: Forgatható test, kamkorder élmény és a komplexitás szépsége

Az N90 leglátványosabb jellemzője a különleges, több tengely mentén mozgatható dizájnja volt. Alapvetően egy nagyméretű kagyló (clamshell) telefon volt. Azonban a hagyományos kagylóktól eltérően itt a felső, kijelzőt tartalmazó rész 180 fokban elforgatható volt a zsanér mentén. Sőt, teljesen hátra is lehetett hajtani, egyfajta „tablet” módot létrehozva (bár a kijelző nem volt érintésérzékeny).

A másik különlegesség a kamera moduljának forgathatósága volt. A készülék oldalán elhelyezett kameraegységet közel 270 fokban lehetett elforgatni. Ez a kettős forgathatóság (kijelző + kamera) lehetővé tette a felhasználó számára, hogy a telefont különböző módon tartsa és használja:

  • Zárt mód: Hagyományos telefonként használható a külső kijelzővel és billentyűzettel.
  • Nyitott „laptop” mód: Ideális gépeléshez, böngészéshez a belső kijelzővel és billentyűzettel.
  • Kamera mód: A kijelzőt elforgatva és a telefont oldalra fordítva, mint egy kamkordert lehetett tartani. A fényképezéshez és videózáshoz dedikált gombok és egy kis joystick állt rendelkezésre az oldalán.
  • „Tablet” mód: A teljesen hátrahajtott kijelzővel tartalmakat lehetett kényelmesen nézegetni.

Ez a komplex mechanizmus lenyűgöző mérnöki teljesítmény volt. Ugyanakkor a készüléket naggyá (kb. 112 x 51 x 24 mm) és nehézzé (kb. 173 gramm) tette. A ház főként minőségi műanyagból készült. A zsanérok robosztusnak tűntek. De a komplexitás miatt felmerülhettek aggályok a hosszú távú tartóssággal kapcsolatban.

Kijelzők: Kettős nézet, páratlan belső képélességgel

Az N90 két kijelzővel rendelkezett:

  • Külső kijelző: Egy 1.5 inch átlójú TFT panel volt. Felbontása 128 x 128 pixel, 65 ezer színnel. Alkalmas volt az alapvető információk (idő, térerő, akku, hívó fél) megjelenítésére zárt állapotban.
  • Belső kijelző: Ez volt a készülék igazi büszkesége. Egy 2.1 inch átlójú TFT kijelző. Ami kiemelte a korabeli mezőnyből, az a rendkívül magas, 352 x 416 pixeles felbontása volt. Ez jóval meghaladta a szokásos QVGA (240×320) felbontást. Ennek köszönhetően a kép hihetetlenül éles és részletgazdag volt. A szövegek tűélesen jelentek meg. A fényképek és weboldalak részletei is kiválóan látszottak. A kijelző 256 ezer színárnyalat megjelenítésére volt képes. Minősége kiváló volt, tökéletesen illett a telefon képalkotásra fókuszáló jellegéhez.

Kamera: A Carl Zeiss optika debütálása a Nokia telefonokban

Az N90 legfontosabb innovációja a kamerája volt. Ez volt az első Nokia telefon, amely a neves német optikai gyártó, a Carl Zeiss lencséit kapta. Ez a partnerség a minőségi mobilfotózás iránti elkötelezettséget jelezte.

A kamera jellemzői:

  • 2 megapixeles szenzor: Ez 2005-ben jónak számított.
  • Carl Zeiss optika: Kiváló minőségű lencserendszer a jobb képélességért és színhűségért.
  • Autofókusz (AF): Lehetővé tette a pontos élességállítást különböző távolságokra. Nagy előny volt a fixfókuszos kamerákkal szemben.
  • LED vaku: Segítséget nyújtott gyenge fényviszonyok között.
  • Dedikált vezérlők: Külön exponáló gomb és egy joystick a zoomoláshoz és a beállításokhoz kamkorder módban.

Ez a kombináció kiemelkedő képminőséget eredményezett a 2 megapixeles kategóriában. Az N90 által készített fotók élesek, részletgazdagok voltak. Szép színekkel rendelkeztek. Sok esetben felülmúlta a konkurens telefonok kameráit. A Carl Zeiss név pedig önmagában is garancia volt a minőségre. Videófelvételre a készülék CIF (352 x 288 pixel) felbontásban, 15 képkocka/másodperc sebességgel volt képes.

Operációs rendszer és szoftver: Fejlett S60v2 FP3 képességekkel

Az N90 a Symbian OS 8.1a operációs rendszert futtatta. A felhasználói felület pedig a Series 60 (S60) 2nd Edition, Feature Pack 3 (FP3) volt. Ez az S60 platform egy továbbfejlesztett változata volt. Számos új funkciót és javítást tartalmazott az FP2-höz képest (amit pl. az N70/N72 használt).

Az S60v2 FP3 felület támogatta a magasabb kijelzőfelbontást (352×416). Jobb böngészési élményt nyújtott. Fejlettebb multimédiás képességekkel rendelkezett. Természetesen támogatta a multitaskingot és a testreszabható témákat. A készülék megkapta a Nokia standard PIM alkalmazásait (naptár, névjegyzék, jegyzetek). Valamint egy irodai dokumentum nézegetőt (valószínűleg Quickoffice vagy hasonló). A nagy felbontású belső kijelző kiválóan alkalmas volt ezeknek az alkalmazásoknak a használatára.

Kapcsolatok és teljesítmény: 3G igen, de Wi-Fi még nem volt

Kapcsolódási lehetőségek terén az N90 hozta a korabeli csúcskategóriától elvárhatót, de hiányosságokkal:

  • Hálózat: Háromsávos GSM (900/1800/1900 MHz) és UMTS (3G) 2100 MHz. A 3G támogatás gyorsabb mobiladat kapcsolatot tett lehetővé.
  • Adat: GPRS támogatás is volt.
  • Helyi kapcsolat: Bluetooth 1.2.
  • Vezetékes kapcsolat: Pop-Port csatlakozó, amely USB 2.0 sebességű adatátvitelt tett lehetővé megfelelő kábellel.

Fontos hiányosság volt azonban a Wi-Fi támogatás teljes hiánya. Ez 2005-ben még nem volt általános elvárás. De egy ilyen csúcskategóriás készüléknél már sokan elvárták volna. Infravörös port sem került a készülékbe.

Hardveresen a telefont egy Texas Instruments OMAP 1710 processzor hajtotta 220 MHz-es órajelen. A belső felhasználói memória körülbelül 31 MB volt. Ez a hardver elegendő volt az S60v2 FP3 rendszer futtatásához. De a nagy felbontású kijelző és a képfeldolgozási feladatok néha próbára tehették a teljesítményét. Összességében a működés elfogadható volt, de nem kiemelkedően gyors.

Memória és bővíthetőség: DV RS-MMC kártyahely

A rendkívül kevés belső memória miatt elengedhetetlen volt a memóriakártya használata. Az N90 egy kevésbé elterjedt formátumot, a DV RS-MMC (Dual Voltage Reduced Size MultiMediaCard) kártyákat támogatta. A foglalat hot-swap képes volt (kikapcsolás nélkül cserélhető kártya). A készülékhez általában egy 64 MB-os kártyát mellékeltek. A maximálisan támogatott kapacitás valószínűleg 1 GB vagy 2 GB volt. Ez ma már kevésnek tűnik. De akkoriban elegendő volt számos fénykép és adat tárolására.

Akkumulátor: A komplexitás és a tudás ára – szerény üzemidő

Az N90 egyik leggyakrabban kritizált pontja az akkumulátor üzemideje volt. A készülék egy viszonylag kis kapacitású, Nokia BL-5B típusú, 760 mAh-s Lítium-Ion akkumulátort kapott. Ez a telep nehezen tudta ellátni energiával a nagy, nagy felbontású belső kijelzőt, a 3G rádiót és a processzort. Különösen intenzív használat (pl. fotózás, videózás, böngészés) mellett.

Ennek eredményeként a telefon üzemideje csak közepesnek vagy inkább gyengének volt mondható. Gyakori használat mellett előfordult, hogy nem bírta ki a napot egyetlen feltöltéssel. Ez komoly hátrányt jelentett egy mobilis felhasználóknak szánt készüléknél. Valószínűleg a komplex, forgatható dizájn miatt nem tudtak nagyobb akkumulátort beépíteni.

Örökség: Egy merész kísérlet, amely utat mutatott

A Nokia N90 egy igazi technológiai demonstrátor volt. Megmutatta a Nokia innovációs képességét és merészségét. Az egyedi, forgatható dizájn lenyűgöző volt. Bár talán nem volt a legpraktikusabb a mindennapi használatban. A Carl Zeiss optika bevezetése mérföldkő volt a mobilfotózásban. Új minőségi szintet hozott a Nokia telefonokba. A nagy felbontású belső kijelző szintén kiemelkedő volt.

A készülék fogadtatása vegyes volt. Sokan elismerték technológiai fejlettségét és kiváló kameráját. Mások kritizálták méretét, súlyát, gyenge akkumulátorát és a Wi-Fi hiányát. Nem lett tömegtermék. De fontos szerepet játszott az N-sorozat megalapozásában. És utat mutatott a későbbi, még fejlettebb Nokia kamerás telefonok számára. Ma ritka és értékes gyűjtői darab. Emlékeztet az N-sorozat ambiciózus indulására és a Nokia fénykorára.

Összegzés: Innováció és kompromisszumok az első N-sorozatú kamerás csúcsmobilon

A Nokia N90 egy merész és innovatív okostelefon volt 2005-ből. Az N-sorozat egyik alapító tagjaként a mobil képalkotás került a középpontjába. Ezt szolgálta a forradalmi Carl Zeiss optikával szerelt 2 megapixeles autofókuszos kamera. Valamint az egyedi, forgatható „kamkorder” dizájn. A nagy felbontású belső kijelző (352×416) és a fejlett Symbian S60v2 FP3 rendszer biztosította a produktivitást és a multimédiás élményt. A 3G kapcsolat pedig a gyors adatátvitelt. Ugyanakkor a készülék kompromisszumokat is kötött. Nagy és nehéz volt. Hiányzott belőle a Wi-Fi. És az akkumulátor üzemideje gyenge volt. Ennek ellenére a Nokia N90 egy fontos és emlékezetes mérföldkő. Egy igazi technológiai erődemonstráció, amely megmutatta a mobilfotózás jövőjét.

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük