Nokia N900: A Linux alapú zseb-számítógép Maemo 5 rendszerrel – Részletes bemutató

A Nokia N-sorozata mindig is az innovációról és a multimédiás képességek feszegetéséről szólt. Azonban a 2009-ben bemutatott Nokia N900 még ebben az illusztris társaságban is különleges helyet foglalt el. Ez a készülék több volt, mint egy okostelefon. Inkább egy Linux alapú „internet táblagép”, amely telefon funkciókat is kapott. A Maemo 5 operációs rendszerével, teljes QWERTY billentyűzetével, erőteljes hardverével és páratlan multitasking képességeivel az N900 a technológiai rajongók, Linux felhasználók és fejlesztők álma volt. Egy igazi zsebszámítógép, amely nem ismert kompromisszumot a nyitottság és a testreszabhatóság terén. Merüljünk el mélyebben ennek az egyedülálló eszköznek a világában!

Megjelenés és a Maemo evolúciója: Az internettáblából lett telefon

A Nokia N900 2009 augusztusában mutatkozott be. Piacra kerülése november környékén történt meg. Közvetlen elődei a Nokia internet táblagépei voltak (N770, N800, N810). Amelyek szintén a Linux alapú Maemo rendszert futtatták. De hiányzott belőlük a GSM/3G modem, így nem lehetett velük telefonálni. Az N900 legnagyobb újítása az volt, hogy integrálta a telefonos képességeket. Így egy teljes értékű kommunikációs eszközzé vált. Miközben megőrizte az internet táblagépek erőteljes, számítógépszerű funkcionalitását.

Célközönsége egyértelműen a „power user” réteg volt. Azok, akik többre vágytak egy átlagos okostelefonnál. Akik értékelték a nyílt forráskódú rendszert, a testreszabhatóságot, a valódi multitaskingot és a teljes értékű webböngészést (Flash támogatással). Az N900 nem a tömegeknek készült. Hanem egy rétegmodell volt a technológia iránt elkötelezettek számára.

Dizájn: Csúszkás erőmű praktikus részletekkel

Az N900 formaterve a funkcionalitást tükrözte. Egy vízszintesen szétcsúsztatható (side-slider) kialakítást kapott. A felső rész tartalmazta a nagyméretű érintőképernyőt. Ezt elcsúsztatva tárult fel a teljes, 3 soros QWERTY billentyűzet. Ez a billentyűzet gyors és kényelmes gépelést tett lehetővé két hüvelykujjal. Különösen fekvő tájolásban. A gombok megfelelő méretűek voltak és háttérvilágítást kaptak.

A készülékház főként minőségi, matt fekete műanyagból készült. Masszív, strapabíró benyomást keltett. Bár nem volt olyan prémium érzete, mint a fémből készült E-sorozatú modelleknek. Praktikus részlet volt a hátlapon található kihajtható kitámasztó (kickstand). Ez lehetővé tette a telefon kényelmes letámasztását asztalra. Ideális volt videónézéshez vagy akár gépeléshez is (ha nem kézben tartottuk). Méretei (kb. 110.9 x 59.8 x 18 mm) és súlya (kb. 181 gramm) tekintélyesek voltak. Ez egy nagy és nehéz készülék volt. De a tudása ezt indokolta. Az előlap letisztult volt, fizikai gombok nélkül.

Kijelző: Szélesvásznú WVGA ablak rezisztív technológiával

Az N900 kijelzője 3.5 inch átlójú volt. Ami igazán kiemelte, az a magas, WVGA (800 x 480 pixel) felbontása volt. Ez rendkívül éles és részletgazdag képet eredményezett. Tökéletes volt weboldalak teljes szélességben történő megjelenítésére. Valamint a Maemo 5 desktop-szerű felületének kihasználására.

Fontos jellemzője volt, hogy a kijelző rezisztív technológiájú érintőképernyő volt. Ellentétben a később elterjedt kapacitív kijelzőkkel. A rezisztív képernyő nyomásra reagált. Ez lehetővé tette a pontos bevitelt ceruzával (stylus) is. Ami bizonyos feladatoknál (pl. rajzolás, kézírásfelismerés, terminál használat) előnyös volt. Hátránya viszont az volt, hogy kevésbé volt érzékeny a könnyű érintésekre. És a többujjas (multi-touch) gesztusokat sem támogatta olyan jól, mint a kapacitív panelek. Az N900 használatához gyakran ajánlott volt a stylus.

Kamera: 5 megapixel Carl Zeiss optikával és lencsevédővel

A multimédiás fókuszhoz híven az N900 egy kifejezetten jó kamerát kapott. A hátlapon egy 5 megapixeles szenzor helyezkedett el. Ezt Carl Zeiss optika, autofókusz és kettős LED vaku egészítette ki. Egy csúszó mechanikus lencsevédő is védte a kamerát. Ennek elcsúsztatása aktiválta a kamera alkalmazást.

A képminőség 2009-ben nagyon jónak számított. Az N900 részletgazdag, szép színű fotókat készített. Az autofókusz és a Zeiss optika sokat segített a jó eredmény elérésében. A kettős LED vaku pedig gyenge fényviszonyok között nyújtott támogatást. Videófelvételre a készülék WVGA (800 x 480 pixel) vagy DVD-szerű (848 x 480 pixel) felbontásban volt képes, 25 képkocka/másodperc sebességgel. Ez akkoriban kiemelkedőnek számított. Az előlapon egy másodlagos VGA kamera is helyet kapott videóhívásokhoz.

Operációs rendszer: Maemo 5 – Asztali Linux élmény a zsebben

Az N900 igazi lelke a Maemo 5 (kódnevén Fremantle) operációs rendszer volt. Ez egy Debian Linux alapú platform volt. Teljesen eltért a Nokia által akkoriban használt Symbian S60 rendszertől. A Maemo 5 sokkal inkább egy asztali Linux rendszerhez hasonlított.

Főbb jellemzői:

  • Asztali metafora: Több, vízszintesen görgethető virtuális asztallal rendelkezett. Ezekre widgeteket és parancsikonokat lehetett elhelyezni. Szabadon testreszabható volt.
  • Valódi multitasking: A futó alkalmazásokat egy „Exposé”-szerű nézetben lehetett áttekinteni és váltani közöttük. A rendszer valódi, preemptív multitaskingra volt képes. Probléma nélkül futtatott több alkalmazást a háttérben.
  • MicroB böngésző: A rendszer egy Mozilla technológiára épülő (Gecko motoros) webböngészőt tartalmazott. Ez kiválóan jelenítette meg a komplex weboldalakat. Legnagyobb erőssége a teljes körű Adobe Flash támogatás volt. Ami akkoriban elengedhetetlen volt sok weboldal és online videó megtekintéséhez.
  • Nyitottság és testreszabhatóság: Mivel Linux alapú volt, rendkívül nyitott volt. A felhasználók hozzáférhettek a terminálhoz (parancssorhoz). Telepíthettek standard Linux csomagokat (pl. apt-get paranccsal). A közösség rengeteg módosítást, témát és alkalmazást fejlesztett hozzá.
  • Alkalmazás ökoszisztéma: Az alkalmazásokat elsősorban a Nokia Ovi Store-ból és a Maemo közösségi tárolóiból (repositorykból) lehetett telepíteni. A kínálat kisebb volt, mint Symbianra vagy a főbb konkurens platformokra. De sok hasznos és egyedi alkalmazás volt elérhető.

A Maemo 5 egy rendkívül erőteljes és rugalmas rendszer volt. Igazi paradicsom a technológiai rajongók és fejlesztők számára. De kezelése talán kevésbé volt intuitív az átlagfelhasználó számára, mint a Symbian vagy az iOS.

Hardver és teljesítmény: Korerőmű a gördülékeny működésért

Az N900 hardvere 2009 végén kifejezetten erősnek számított. Meghajtásáról egy Texas Instruments OMAP 3430 processzor gondoskodott. Ez egy 600 MHz-es órajelű ARM Cortex-A8 magot tartalmazott. Ugyanaz a CPU család, mint ami az iPhone 3GS-ben is volt. A grafikus gyorsításért egy PowerVR SGX530 GPU felelt. A készülék 256 MB fizikai RAM memóriával rendelkezett. Ezt a rendszer kiegészítette 768 MB virtuális memóriával (a belső tárhelyből lefoglalva).

Ez a hardveres konfiguráció kiváló teljesítményt biztosított a Maemo 5 rendszer számára. A felhasználói felület gördülékeny volt. A multitasking zökkenőmentesen működött. A webböngészés, még Flash tartalmakkal is, gyors volt. Az N900 teljesítménye sok tekintetben felülmúlta a korabeli Symbian készülékeket. Valódi „zsebszámítógép” érzetét keltette.

Memória és tárhely: Bőséges és bővíthető – kompromisszumok nélkül

Memória és tárhely tekintetében az N900 rendkívül nagyvonalú volt:

  • 32 GB beépített belső tárhely: Ez 2009-ben hatalmas kapacitásnak számított. Bőséges helyet biztosított az operációs rendszernek, alkalmazásoknak, zenéknek, videóknak és egyéb adatoknak.
  • MicroSD kártya foglalat: A belső tárhelyet tovább lehetett bővíteni MicroSD kártyával. Hivatalosan 16 GB-ig, de a gyakorlatban gyakran nagyobb kártyákat is kezelt.

Ez a kombináció óriási tárhelyet biztosított. Megfelelt a legkomolyabb multimédiás vagy adatintenzív igényeknek is.

Kapcsolatok: Mindenre felkészítve a modern világban

Az N900 kapcsolódási lehetőségek terén sem fukarkodott:

  • Hálózat: Négysávos GSM és háromsávos UMTS/HSDPA (akár 10 Mbps letöltési sebesség).
  • Helyi kapcsolat: Wi-Fi 802.11 b/g és Bluetooth 2.1 (A2DP).
  • Helymeghatározás: Beépített GPS vevő A-GPS támogatással.
  • Adat/Töltés: Micro-USB port.
  • Hang: Szabványos 3.5 mm-es audio jack.
  • Egyéb: FM Transmitter és TV-kimenet.

Ez a széleskörű kapcsolódási arzenál biztosította, hogy az N900 szinte bármilyen helyzetben kapcsolatban maradhasson és kommunikálhasson más eszközökkel.

Akkumulátor: Energia a tudás és a multitasking mögött

Az energiaellátásról egy Nokia BL-5J típusú, 1320 mAh kapacitású Lítium-Ion akkumulátor gondoskodott. Ez egy elfogadható kapacitás volt. Azonban az N900 erőteljes hardvere, nagy felbontású kijelzője és különösen az intenzív multitasking vagy Flash böngészés jelentősen igénybe vette az akkumulátort.

Az üzemidő átlagosnak volt mondható. Normál használat mellett kibírta a napot. De erősebb igénybevétel esetén hamarabb lemerülhetett. A cserélhető akkumulátor lehetőséget adott pótakku használatára. Ami a power userek számára fontos szempont lehetett.

Örökség: A kultikus „zsebszámítógép”, amely utat mutatott

A Nokia N900 soha nem lett tömegtermék. Mindig is egy rétegmodell maradt. De rendkívül erős és hűséges rajongótábort szerzett magának. A Linux rajongók, fejlesztők és technológiai „geekek” imádták nyitottságát, testreszabhatóságát, valódi multitaskingját és asztali szintű böngészési élményét.

Az N900 bizonyította a Linux életképességét mobil platformként. Közvetlen előfutára volt a MeeGo operációs rendszernek. Amely a Maemo és az Intel Moblin egyesítéséből jött létre. Sok MeeGo koncepció már a Maemo 5-ben megjelent. Bár a MeeGo projekt végül a Nokia stratégiaváltása miatt nem futott be nagy karriert az okostelefonokon. Az N900 megmutatta a benne rejlő potenciált.

Ma a Nokia N900 egy igazi kultikus klasszikus. Nagy becsben tartják a gyűjtők és a retró technológia rajongói. Aktív közössége még sokáig fejlesztett rá szoftvereket és portolt rá más operációs rendszereket is. Emlékeztet egy olyan korszakra, amikor a Nokia még mert nagyot álmodni és kísérletezni. Amikor egy telefon valóban egy zsebbe rejthető számítógép lehetett.

Összegzés: Több mint okostelefon – egy Linux legenda

A Nokia N900 egy egyedülálló és erőteljes készülék volt. Egy Linux alapú mobil számítógép telefon funkciókkal. A Maemo 5 operációs rendszer páratlan multitaskingot, testreszabhatóságot és teljes értékű webböngészést (Flash támogatással) kínált. A QWERTY billentyűzet, a nagy felbontású rezisztív érintőképernyő, az erős hardver (Cortex-A8 CPU, 256MB RAM) és a hatalmas, bővíthető tárhely (32GB + MicroSD) mind a power userek igényeit szolgálták ki. Bár mérete, rezisztív kijelzője és rétegrendszere miatt nem vált tömegtermékké. Az N900 egy kultikus státuszú legenda maradt. Egy emlékezetes példája a Nokia innovációs képességének és a nyílt forráskódú mobil platformok erejének.