A Nokia a mobiltelefonok aranykorában és még utána is mestere volt az alapvető igényeket kielégítő, megbízható és megfizethető készülékek gyártásának. A 2011-ben bemutatott Nokia X1-01 tökéletesen megtestesítette ezt a filozófiát. Ez a telefon az ultra-alap X1-00 modell két SIM kártyás (Dual SIM) változata volt. Célja az volt, hogy a megbízható kommunikációt, a hangos zenehallgatást és a hihetetlenül hosszú akkumulátor-üzemidőt eljuttassa azokhoz a felhasználókhoz is, akiknek két telefonszámot kellett kezelniük egyetlen készülékben. Az X1-01 az egyszerűség, a praktikum és a megfizethetőség bajnoka volt a Dual SIM piacon.
Megjelenés és a kettős elérhetőség szükséglete
A Nokia X1-01 2011 közepén jelent meg. Nem sokkal egy SIM kártyás testvére, az X1-00 után. A piacra dobás időzítése és a készülék funkciói egyértelműen jelezték a célközönséget és a piaci igényeket. Elsősorban a fejlődő piacokra és az ultra-alacsony árkategóriára fókuszált. Olyan régiókban volt különösen népszerű, ahol a felhasználók gyakran használtak két SIM kártyát egyszerre. Ennek oka lehetett a költségoptimalizálás (különböző tarifák kihasználása). Vagy a jobb hálózati lefedettség biztosítása eltérő szolgáltatók révén. Esetleg a munkahelyi és magánszám elkülönítése.
Az X1-01 erre a valós igényre kínált egy rendkívül egyszerű és olcsó megoldást. Nem kellett két telefont cipelni. Nem kellett bonyolultan cserélgetni a kártyákat. Az X1-01 lehetővé tette két szám egyidejű kezelését egyetlen, strapabíró és megbízható készülékben.
Dizájn: Ismerős forma, dupla erővel és zenei fókusszal
Az N97 mini külső megjelenése szinte teljesen megegyezett az X1-00-éval. Egy klasszikus, egyszerű „candybar” formátumot kapott. A hangsúly a strapabíróságon és a praktikumon volt. A készülékház masszív műanyagból készült. Jól ellenállt a fizikai behatásoknak. Több élénk színben (piros, sötétszürke, óceánkék, fehér, narancs) volt elérhető.
A fizikai numerikus billentyűzet gombjai kényelmes méretűek és jó nyomáspontúak voltak. A hátlapon továbbra is ott díszelgett a nagyméretű hangszórórács. Jelezve a készülék zenei képességeit. Az oldalsó vagy előlapi dedikált zenevezérlő gombok is megmaradtak. A beépített LED zseblámpa a telefon tetején szintén hasznos extra volt. A dizájn tehát változatlanul az egyszerűségre és a funkcionalitásra épült. De most már két SIM kártya erejével.
Kijelző: Színes alapok két SIM állapotának jelzésére
Az X1-01 kijelzője is megegyezett az X1-00-éval. Egy 1.8 inch átlójú TFT színes panelt kapott. Felbontása 128 x 160 pixel, 65 ezer színnel. Ez az alapvető kijelző megfelelt a célnak. Megjelenítette a hívóinformációkat, az SMS üzeneteket, a menüt. Valamint a zenelejátszó és az FM rádió információit. A Dual SIM funkcionalitás miatt a kijelzőnek jeleznie kellett mindkét SIM kártya térerősségét és állapotát is. Ezt általában kis ikonokkal oldották meg a képernyő tetején.
Operációs rendszer: Series 30, két kártya kezelésére felkészítve
A készülék a Nokia legegyszerűbb operációs rendszerét, a Series 30-at (S30) futtatta. Ez a platform a minimális erőforrásigényről és a könnyű kezelhetőségről volt ismert. Az X1-01 esetében az S30 szoftvert kiegészítették a Dual SIM kezeléséhez szükséges funkciókkal.
Ez magában foglalta:
- SIM kártya menedzsment: Lehetőség a SIM kártyák elnevezésére, ikonok hozzárendelésére.
- Hívás és SMS indítás: A felhasználó választhatott, hogy melyik SIM kártyáról indítja a hívást vagy küldi az üzenetet. Ezt általában a hívásindító gomb megnyomása után lehetett kiválasztani. Vagy alapértelmezett SIM-et lehetett beállítani.
- Hívásnapló és üzenetek: A rendszer valószínűleg képes volt elkülönítve kezelni a két SIM kártyához tartozó híváslistákat és üzeneteket.
- Készenléti kijelzés: Mindkét SIM kártya térerő ikonja látható volt a készenléti képernyőn.
Ezek a funkciók tették egyszerűvé és átláthatóvá a két SIM kártya használatát a felhasználók számára.
A lényeg: Dual SIM Dual Standby a megfizethető kapcsolattartásért
Az X1-01 legfontosabb tulajdonsága a Dual SIM Dual Standby (DSDS) képesség volt. Ez azt jelentette, hogy mindkét behelyezett SIM kártya egyszerre volt aktív a hálózaton készenléti állapotban. A felhasználó bármelyik telefonszámára fogadhatott hívásokat vagy SMS üzeneteket anélkül, hogy manuálisan váltania kellett volna a kártyák között.
Amikor az egyik SIM kártyán hívás volt folyamatban, a másik SIM kártya átmenetileg nem volt elérhető. Ez a DSDS technológia korlátja volt. De a legtöbb felhasználó számára ez elfogadható kompromisszumot jelentett. Cserébe a két szám egyidejű használatának kényelméért. Az X1-01 nem rendelkezett az Easy Swap funkcióval (mint pl. a C2-00). Mindkét SIM kártya valószínűleg az akkumulátor alatt kapott helyet. De a DSDS funkcionalitás így is óriási előnyt jelentett.
Zene és szórakozás: Hangos és kitartó – ez nem változott
Multimédiás képességek terén az X1-01 ugyanazt nyújtotta, mint az X1-00:
- MP3 lejátszó: Zenefájlok lejátszása MicroSD kártyáról.
- Extra hangos hangszóró: Ideális zenehallgatáshoz zajos környezetben vagy zene megosztásához.
- Sztereó FM rádió: Beépített tuner (fülhallgató szükséges antennaként).
- Dedikált zenevezérlő gombok: Kényelmes lejátszásvezérlés.
- 3.5 mm audio jack: Szabványos fülhallgató csatlakozó.
Az X1-01 tehát továbbra is egy kiváló hordozható zenelejátszó és rádió volt. Amely most már két SIM kártyát is tudott kezelni.
Funkciók: Az alapvető szükségletek kielégítése
Az alapvető funkciók listája sem változott:
- Hívás és SMS: Megbízható alapkommunikáció.
- Névjegyzék: Körülbelül 500 bejegyzés tárolása.
- Zseblámpa: Praktikus beépített LED fényforrás.
- Szervező: Ébresztőóra, alap naptár, számológép.
- Játékok: Egyszerű, előre telepített játékok.
A készülék továbbra sem rendelkezett semmilyen kamerával.
Kapcsolatok: Csak a hang és az SMS, de két vonalon
A kapcsolódási lehetőségek maradtak a minimális szinten:
- Hálózat: Csak kétsávos GSM (900/1800 MHz). Mindkét SIM foglalat ezt támogatta.
- Adatkapcsolat: Nincs GPRS, EDGE vagy 3G. Internetkapcsolatra alkalmatlan.
- Helyi kapcsolat: Nincs Bluetooth.
- Vezetékes kapcsolat: Nincs USB adatport.
- Töltés: Nokia 2mm tűs töltőcsatlakozó.
Az X1-01 tehát továbbra is egy offline készülék volt. Fókuszában a hanghívások, SMS üzenetek és a helyi zenelejátszás állt.
Memória: MicroSD a zenének és a tartalomnak
A minimális belső memória miatt a MicroSD kártya használata itt is elengedhetetlen volt. Különösen a zenefájlok tárolásához. A telefon hivatalosan akár 16 GB kapacitású kártyákat is támogatott. Ez bőséges helyet biztosított egy komoly zenei gyűjtemény számára.
Akkumulátor: Kitartás két SIM mellett is – a bajnok nem fárad
Az X1-01 ugyanazt a nagyméretű, Nokia BL-5J típusú, 1320 mAh kapacitású akkumulátort használta, mint az X1-00. Bár a Dual SIM Dual Standby technológia elméletileg valamivel több energiát fogyaszt készenléti állapotban (két hálózati kapcsolat fenntartása). A készülék akkumulátor-üzemideje továbbra is fenomenális maradt.
A felhasználók napokig, sőt akár hetekig is használhatták a telefont egyetlen feltöltéssel. Különösen mérsékelt használat mellett. A készenléti idő továbbra is több hétben volt mérhető. Ez az extrém kitartás, kombinálva a Dual SIM képességgel, tette az X1-01-et rendkívül vonzóvá a célpiacán.
Örökség: Megfizethető Dual SIM megoldás millióknak
A Nokia X1-01 rendkívül sikeres és népszerű modell volt. Hatalmas darabszámban kelt el világszerte. Különösen a fejlődő piacokon. Kulcsszerepet játszott abban, hogy a megbízható Dual SIM funkcionalitás eljusson az ultra-alacsony árkategóriába. Milliók számára tette lehetővé, hogy egyetlen készülékkel kezeljék két telefonszámukat. Megtapasztalva ennek kényelmi és költségmegtakarítási előnyeit.
Az X1-01 tökéletesen megtestesítette a Nokia erősségeit az alaptelefonok piacán: strapabíróság, egyszerűség, megbízhatóság, kiváló üzemidő. Mindezt kiegészítve a népszerű zenei funkciókkal és a keresett Dual SIM képességgel. Egy igazi „néptelefon” volt a maga korában.
Összegzés: Két kártya, egy megbízható társ
A Nokia X1-01 egy ultra-alap kategóriás, rendkívül praktikus mobiltelefon volt. Legfőbb vonzerejét a megbízható Dual SIM Dual Standby funkcionalitás adta. Ezt kombinálta az X1-00 erősségeivel: a hangos zenelejátszóval és FM rádióval, a dedikált zenevezérlő gombokkal, a beépített zseblámpával, a MicroSD bővíthetőséggel és a páratlanul hosszú akkumulátor-üzemidővel. A Series 30 rendszer egyszerű és könnyen kezelhető volt. A készülékből hiányzott a kamera, az internet és a Bluetooth. De célközönsége számára a két SIM kezelése, a zenehallgatás és a megbízható működés volt a legfontosabb. Az X1-01 mindezt kiválóan teljesítette, rendkívül kedvező áron.
Leave a Reply