Nokia X2 (Android, 2014): A gyorsan törölt Androidos Nokia – Részletes bemutató

A Nokia X platform rövid és ellentmondásos történetének utolsó fejezete a Nokia X2 volt. A 2014 júniusában bemutatott készülék a második generációt képviselte Nokia Android (AOSP) alapú kísérletében. Célja az volt, hogy orvosolja az első generációs X, X+ és XL modellek legfőbb hiányosságait. Különösen a teljesítmény terén. Gyorsabb processzort, több RAM memóriát, jobb kamerát és finomított szoftvert (Nokia X Platform 2.0) ígért. Mindezt továbbra is a megfizethető árkategóriában, Google szolgáltatások nélkül. Azonban az X2 sorsa szinte a születése pillanatában megpecsételődött. A Microsoft, amely időközben felvásárolta a Nokia mobil üzletágát, hetekkel a bemutató után leállította a teljes Nokia X projektet. Így az X2 egy rendkívül rövid életű, de érdekes lábjegyzet maradt a mobiltechnológia történetében.

Megjelenés és a gyors vég kezdete: Microsoft új stratégiája

A Nokia X2 2014 júniusában mutatkozott be. Már a Microsoft Mobile égisze alatt, de még a Nokia márkanevet használva. Ez volt az első és egyben utolsó „második generációs” Nokia X készülék. A Microsoft ezzel látszólag folytatni kívánta azt a stratégiát. Hogy egy Android alapú, de Microsoft szolgáltatásokra épülő platformmal próbáljon versenyezni az ultra-olcsó szegmensben. Különösen a fejlődő piacokon.

Azonban alig egy hónappal később, 2014 júliusában Satya Nadella, a Microsoft újonnan kinevezett vezérigazgatója, egy átfogó átszervezést jelentett be. Ennek részeként leállították a teljes Nokia X termékvonal fejlesztését és gyártását. A Microsoft úgy döntött, hogy erőforrásait kizárólag a Windows Phone platformra (és az abból kinövő Windows 10 Mobile-ra) koncentrálja. Illetve a hagyományos Nokia feature phone-okra. A Nokia X platformot zsákutcának és belső konkurenciának tekintették. Így az ígéretesnek tűnő Nokia X2 gyakorlatilag halva született. Csak nagyon korlátozott számban és ideig volt elérhető néhány piacon.

Dizájn: Finomítások és egy fontos új gomb

Az X2 dizájnja tovább finomította az első generációs X modellek és az Asha 50x sorozat által bevezetett stílust. Megtartotta a színes polikarbonát házat. Elérhető volt élénk (narancs, zöld) és visszafogottabb (fekete, fehér, sötétszürke) színekben is. A kivitel lehetett fényes vagy akár „kristály-szerű” kétrétegű is.

A legfontosabb dizájnbeli újítás az előlapon történt. Míg az első generációs X modelleken csak egyetlen „Vissza” gomb volt. Addig az X2 kapott egy dedikált „Home” (Kezdőképernyő) gombot is a „Vissza” gomb mellé. Ez jelentősen megkönnyítette a navigációt és a kezdőképernyőre való visszatérést. Közelebb hozta a kezelést a standard Androidos élményhez. Ezek a gombok valószínűleg kapacitívak voltak. A készülék mérete (kb. 121.7 x 68.3 x 11.1 mm) és súlya (kb. 150 gramm) kissé nőtt az alap X modellhez képest. Részben a nagyobb kijelző miatt.

Kijelző: Nagyobb ClearBlack LCD, de változatlan felbontással

A kijelző mérete 4.3 inchre nőtt a korábbi 4.0 inchről. Ez kényelmesebb használatot tett lehetővé. A panel technológiája ClearBlack LCD kapacitív érintőképernyő volt. A ClearBlack technológia javította a kontrasztot és a kültéri olvashatóságot. A kapacitív érintés pedig gördülékeny vezérlést biztosított.

Azonban a felbontás maradt WVGA (480 x 800 pixel). Ez ezen a nagyobb, 4.3 inches méreten még alacsonyabb pixelsűrűséget (~217 ppi) eredményezett, mint az X/X+ modelleknél. A kép tehát nem volt különösebben éles. Ez továbbra is kompromisszumot jelentett. A kijelzőt karcálló üveg védte.

Operációs rendszer: Nokia X Platform 2.0 – Fejlettebb, de még mindig Google nélkül

Az X2 a Nokia X Software Platform 2.0 verzióját futtatta. Ez egy frissebb, Android 4.3 (Jelly Bean) AOSP alapú rendszer volt. Számos fejlesztést hozott az 1.0-ás verzióhoz képest:

  • Finomított UI: A csempés kezdőképernyő és a Fastlane megmaradt. De a felület kapott néhány újítást. Például egy hagyományosabb alkalmazáslistát is elérhetővé tettek. Valamint javítottak a multitasking nézeten.
  • Jobb testreszabhatóság: Több lehetőség a kezdőképernyő és a csempék rendezésére.
  • Frissített alapalkalmazások: Újabb verziók a Nokia Xpress Böngészőből, a HERE Maps-ből, a MixRadio-ból stb.

Azonban a lényegi korlátok megmaradtak:

  • Nincs Google Mobile Services (GMS).
  • Nincs Google Play Áruház.
  • Az alkalmazásokat a Nokia Store-ból, harmadik féltől származó boltokból vagy APK fájlok telepítésével lehetett beszerezni. Ez továbbra is kényelmetlen és potenciálisan nem biztonságos volt. Sok GMS-re épülő alkalmazás pedig nem működött megfelelően.

A Platform 2.0 tehát fejlődést jelentett, de az alapvető problémákat nem oldotta meg.

Hardver és teljesítmény: Végre 1GB RAM és jobb processzor!

A hardver terén az X2 jelentős előrelépést hozott az első generációhoz képest:

  • Processzor: Qualcomm Snapdragon 200 chipset. Kétmagos, 1.2 GHz-es órajelű Cortex-A7 CPU. Ez modernebb és potenciálisan hatékonyabb volt, mint az X/X+/XL Cortex-A5 processzora.
  • GPU: Adreno 302. Szintén előrelépés az Adreno 203-hoz képest.
  • RAM: 1 GB operatív memória! Ez duplája volt az alap X memóriájának. És megfelelt az X+ szintjének.

Ez a hardverfrissítés érezhetően jobb teljesítményt ígért. Az 1 GB RAM különösen fontos volt a gördülékenyebb multitaskinghoz és a szélesebb alkalmazás-kompatibilitáshoz. Bár a Snapdragon 200 még mindig belépő szintű lapka volt. Az X2 hardvere sokkal jobban megfelelt egy Android alapú rendszer futtatásához, mint elődeié. Valószínűleg ez volt az a készülék, amely végre elfogadható sebességet tudott volna nyújtani a Nokia X platformon. Ha lett volna ideje bizonyítani.

Kamera: Jelentős előrelépés autofókusszal és vakuval

A kamera terén is komoly javulás történt:

  • Hátlapi kamera: 5 megapixeles szenzor. Ami fontosabb: rendelkezett autofókusszal (AF) és LED vakuval! Ez sokkal használhatóbbá tette a kamerát. Lehetővé tette éles képek készítését különböző távolságokból. És gyenge fényviszonyok között is használható volt a vaku révén.
  • Előlapi kamera: Megjelent egy alap VGA előlapi kamera is videóhívásokhoz és szelfikhez.
  • Videó: 720p HD videófelvétel 30 fps mellett. Szintén jelentős előrelépés.

Az X2 kamerája tehát messze felülmúlta az első generációs X modellek rendkívül alapvető kameráit. Egy használható középkategóriás képalkotó egységet kapott.

Kapcsolatok és memória: Minden alapvető funkcióval

Kapcsolódás terén az X2 hozta a kötelezőt:

  • Hálózat: Négysávos GSM, HSDPA (21 Mbps) / HSUPA (5.76 Mbps).
  • SIM: Dual SIM (Dual Standby) kivitel volt a standard.
  • Helyi kapcsolat: Wi-Fi (802.11 b/g/n), Bluetooth 4.0 (LE, A2DP).
  • Helymeghatározás: GPS (A-GPS), GLONASS.
  • Vezetékes/Hang: Micro-USB 2.0, Standard 3.5 mm-es audio jack.
  • Egyéb: FM Rádió (RDS).

A kapcsolódási lista tehát teljes körű és modern volt a megfizethető kategóriában.

Memória terén:

  • Belső tárhely: Maradt a kevés, 4 GB.
  • MicroSD kártya foglalat: Akár 32 GB-os kártyával bővíthető.

Akkumulátor: Megbízható üzemidő a fejlesztések ellenére

Az energiaellátásról egy Nokia BV-5S típusú, 1800 mAh kapacitású Lítium-Ion akkumulátor gondoskodott. Ez nagyobb kapacitású volt, mint az X/X+ telepe. Kompenzálva a gyorsabb processzort és a nagyobb kijelzőt. Az üzemidő várhatóan jó volt. Kibírta a napot átlagos használat mellett. Az akkumulátor cserélhető volt.

A Nokia X2 villámgyors törlése és jelentéktelen öröksége

Ahogy korábban említettük, a Nokia X2 sorsa rendkívül rövid volt. Alig néhány héttel a piaci bevezetése után a Microsoft leállította a teljes Nokia X projektet. Ez azt jelentette, hogy az X2, amely papíron jelentős előrelépést jelentett az első generációhoz képest (1GB RAM, jobb CPU, jobb kamera, Home gomb), soha nem kapott esélyt arra, hogy széles körben elterjedjen vagy bizonyítson.

Öröksége így minimális. Leginkább csak egy utolsó, elkeseredett próbálkozásként emlékszünk rá. Amely megmutatta, milyen lehetett volna egy jobban sikerült Nokia Android telefon. De a Microsoft stratégiai döntése miatt ez az irány végleg zsákutcába került. Ritkasága miatt a gyűjtők számára érdekes lehet. De piaci hatása gyakorlatilag nem volt. Szimbolizálja a Nokia mobil üzletágának Microsoft általi bekebelezését követő zűrzavaros időszakot.

Összegzés: Az ígéretes Androidos Nokia, ami sosem futhatott be

A Nokia X2 (2014) a Nokia második generációs, Android AOSP alapú kísérlete volt. Jelentős hardveres fejlesztéseket hozott elődeihez képest. Többek között gyorsabb, kétmagos Snapdragon 200 processzort, kulcsfontosságú 1 GB RAM memóriát, jobb 5 megapixeles autofókuszos kamerát LED vakuval és előlapi kamerát. Valamint egy dedikált Home gombot. A Nokia X Platform 2.0 szoftver finomításokat ígért. Megtartotta a 4.3 inches ClearBlack LCD kijelzőt, a Dual SIM opciót, a Wi-Fi/HSDPA kapcsolatot és a MicroSD bővíthetőséget. Azonban a készüléket hetekkel a megjelenése után a Microsoft törölte a portfólióból. Így ez az ígéretesnek tűnő, megfizethető készülék soha nem kapott valódi esélyt a piacon. Egy rövid életű lábjegyzet maradt a mobiltechnológia történetében.

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük