A 2010-es évek elején a mobiltelefonok világa átalakulóban volt. Az érintőképernyők egyre népszerűbbé váltak. De sok felhasználó még mindig ragaszkodott a fizikai gombok nyújtotta biztonsághoz és gyorsasághoz. A Nokia erre az igényre reagálva hozta létre a „Touch and Type” koncepciót. Ennek egyik első és legismertebb képviselője a 2010 végén megjelent Nokia X3-02 volt. Ez a készülék az X-sorozat zenei és stílusos örökségét vitte tovább. De egy egyedülálló hibrid beviteli módszerrel egészítette ki. Kombinálta a rezisztív érintőképernyőt egy hagyományos numerikus billentyűzettel. Mindezt egy rendkívül vékony és elegáns fém hátlapos házban. Az X3-02 célja az volt, hogy hidat képezzen a hagyományos és az új mobilvilág között.
Megjelenés és a „Touch and Type” koncepció bemutatkozása
A Nokia X3-02 Touch and Type 2010 augusztusában mutatkozott be. Piacra kerülése az év utolsó negyedévében történt meg. Egy olyan időszakban érkezett, amikor a felhasználók kezdtek ismerkedni az érintőképernyős telefonokkal. De sokan még bizonytalanok voltak a teljesen gombnélküli vezérléssel kapcsolatban. Vagy egyszerűen csak hiányolták a fizikai gombok tapintható visszajelzését. Különösen tárcsázásnál vagy gyors üzenetírásnál.
A „Touch and Type” koncepció pont ezt a réteget célozta meg. Azokat, akik szerették volna kipróbálni az érintőképernyő előnyeit (pl. könnyebb navigáció, nagyobb kijelző). De nem akartak teljesen lemondani a jól bevált fizikai gombokról. Az X3-02 egy átmeneti megoldást kínált. Egyfajta hidat a két világ között. Emellett stílusos megjelenésével és megfizethető árával a fiatalabb, divatorientált felhasználókat is megcélozta.
Dizájn: Vékonyság, fém és a kettős beviteli módszer eleganciája
Az X3-02 egyik legkiemelkedőbb tulajdonsága a rendkívül vékony kialakítása volt. Mindössze 9.6 mm vastagságával kora egyik legvékonyabb telefonjának számított. Ez, kombinálva a könnyű súllyal (kb. 77 gramm), rendkívül kényelmes hordozhatóságot biztosított. A készülék háza nagyrészt műanyagból készült. De a hátlap elegáns, szálcsiszolt alumíniumból volt. Ez prémium érzetet kölcsönzött neki. És megkülönböztette az olcsóbb műanyag telefonoktól. Számos divatos, fémes árnyalatban volt elérhető. (Pl. White Silver, Dark Metal, Petrol Blue, Pink, Lilac).
A legérdekesebb dizájnelem azonban az előlap elrendezése volt. A felső részt a 2.4 inches érintőképernyő foglalta el. Alatta pedig egy kompakt fizikai numerikus billentyűzet kapott helyet. Ez a 12 gombos kiosztás volt. Azonban a hely szűkössége miatt a *, # és 0 gombokat gyakran a jobb alsó sarokba helyezték át. Ez némi megszokást igényelhetett. A kijelző és a billentyűzet között dedikált funkciógombok (híváskezelők, üzenet, zene) segítették a gyors hozzáférést a legfontosabb funkciókhoz. A dizájn összességében modern, letisztult és elegáns volt. Jól ötvözte a hagyományos és az új elemeket.
Kijelző: Érintésre váró QVGA felület
Az X3-02 egy 2.4 inch átlójú TFT érintőképernyőt kapott. Fontos kiemelni, hogy ez rezisztív technológiájú volt. Ez azt jelentette, hogy nyomásra reagált. Használható volt ujjal vagy akár ceruzával (stylus) is. Bár a Nokia ezt a modellt elsősorban ujjal történő használatra tervezte. A rezisztív technológia kevésbé volt érzékeny és fluid, mint a későbbi kapacitív kijelzők. De az S40 érintős felületéhez általában megfelelt.
A kijelző felbontása QVGA (240 x 320 pixel) volt. 256 ezer színárnyalat megjelenítésére volt képes. A képminőség (élesség, színek, fényerő) átlagosnak számított. Alkalmas volt a menük megjelenítésére, üzenetek olvasására, képek nézegetésére és alapvető webböngészésre. Az érintési képesség új dimenziót adott az S40 platform használatához.
Kamera: 5 megapixel vaku és autofókusz nélkül
Az X3-02 kamerája papíron jónak tűnt az 5 megapixeles felbontásával. Ez előrelépés volt sok korabeli középkategóriás telefonhoz képest. Azonban a gyakorlatban a képminőség kompromisszumos volt. Ennek fő okai:
- Fixfókusz (Fixed Focus / EDoF): A kamera nem rendelkezett autofókusszal. Így közeli tárgyakról nem lehetett vele éles képet készíteni. Csak távolabbi témákra volt optimalizálva.
- Vaku hiánya: Nem volt beépített vaku. Ez jelentősen korlátozta a kamera használhatóságát gyenge fényviszonyok között vagy beltérben.
Jó fényben, távolabbi témákról elfogadható minőségű képeket lehetett vele készíteni. De a képminőség messze elmaradt az autofókuszos, vakus 5 megapixeles kameráktól. Videófelvételre VGA (640 x 480 pixel) felbontásban volt képes, de csak alacsony (18 fps) képkockasebességgel. Előlapi kamera nem volt. A kamera tehát inkább csak egy alapvető képalkotási lehetőség volt. Nem pedig a telefon fő erőssége.
Operációs rendszer: Series 40 érintésre szabva – A hibrid élmény
Az X3-02 a Nokia Series 40 (S40) 6th Edition platform érintésre optimalizált változatát futtatta. Ez a rendszer megpróbálta ötvözni a hagyományos S40 egyszerűségét az érintőképernyős vezérlés előnyeivel. A felületen nagyobb ikonok és érintési célpontok jelentek meg. A listákban való görgetés ujjal is lehetséges volt.
A rendszer továbbra is támogatta a Java (MIDP 2.1) alkalmazásokat és játékokat. Ezeket a Nokia Ovi Store áruházból lehetett letölteni. Megtalálhatóak voltak benne a szokásos S40 alkalmazások: üzenetkezelő, e-mail kliens, webböngésző (Opera Mini), naptár, ébresztő, számológép stb. A közösségi média integráció (Facebook, Twitter) is jellemző volt. A hibrid bevitel révén a felhasználó választhatott. Bizonyos feladatokhoz (pl. navigáció, alkalmazásindítás) használhatta az érintőképernyőt. Míg másokhoz (pl. tárcsázás, gyors üzenetírás) a fizikai billentyűzetet. Ez a rugalmasság vonzó lehetett sokak számára.
Multimédia: Zene és rádió útközben, stílusosan
Az X-sorozatú örökséghez híven az X3-02 is jó multimédiás képességekkel rendelkezett:
- Zenelejátszó: Támogatta az MP3, WMA, eAAC+ és más formátumokat. Albumképek megjelenítésére is képes volt.
- Sztereó FM Rádió: Beépített RDS funkciós rádióvevő. (Működéséhez valószínűleg fülhallgató kellett antennaként).
- 3.5 mm audio jack: Lehetővé tette szabványos fülhallgatók csatlakoztatását. Kiváló hangminőséget biztosítva.
- MicroSD támogatás: Akár 32 GB zenét is tárolhattunk a készüléken.
- Hangszóró: Valószínűleg csak mono hangszóróval rendelkezett.
Bár nem voltak dedikált külső zenevezérlői, mint az X3-00-nak. Az X3-02 így is egy kellemes zenei társ volt a mindennapokban.
Kapcsolatok: Wi-Fi és HSDPA – Meglepően erős kapcsolódás
A kapcsolódási lehetőségek terén az X3-02 kellemes meglepetést okozott a kategóriájában:
- Hálózat: Négysávos GSM és UMTS/HSDPA/HSUPA (3.5G) támogatás! A HSDPA sebesség akár 10.2 Mbps, a HSUPA pedig 2 Mbps is lehetett. Ez gyors mobilinternet elérést biztosított.
- Wi-Fi: Beépített Wi-Fi (802.11 b/g/n) vevő! Ez ritkaságnak számított ebben az árkategóriában. Lehetővé tette a gyors és ingyenes internetkapcsolatot otthon vagy hotspotokon.
- Helyi kapcsolat: Bluetooth 2.1 (A2DP).
- Vezetékes kapcsolat: Micro-USB port (töltéshez és adatátvitelhez).
Az erős mobilnet (HSDPA/HSUPA) és a Wi-Fi megléte jelentősen növelte a telefon használati értékét. Lehetővé tette a kényelmesebb böngészést, közösségi média használatot és online szolgáltatások elérését. GPS vevő azonban nem volt a készülékben.
Memória és teljesítmény: MicroSD a főszerepben
Az X3-02 belső memóriája rendkívül kicsi volt (kb. 50 MB felhasználói). Ezért a MicroSD memóriakártya (max. 32 GB) használata alapvető fontosságú volt. Nemcsak a zenék és képek, hanem az alkalmazások telepítéséhez is. A hardveres teljesítmény (processzor, RAM) az S40 Touch rendszer igényeihez volt méretezve. Megfelelő sebességet biztosított az alapvető feladatokhoz. De nem volt egy erőmű.
Akkumulátor: Kompakt erőforrás a vékony házban
A vékony kialakítás miatt az X3-02 egy viszonylag kis kapacitású, Nokia BL-4S típusú, 860 mAh-s Lítium-Ion akkumulátort kapott. Ez megegyezett az X2-00 akkujával. Az S40 rendszer takarékosságának köszönhetően azonban így is jó üzemidőt lehetett elérni vele. Átlagos használat mellett több napig is bírta egy töltéssel. Bár a Wi-Fi vagy a HSDPA intenzív használata gyorsabban meríthette.
Örökség: A „Touch and Type” koncepció sikeres képviselője
A Nokia X3-02 népszerű és sikeres modell volt. Jól demonstrálta a „Touch and Type” koncepció életképességét. Sok felhasználó értékelte, hogy egyszerre élvezhették az érintőképernyő kényelmét és a fizikai billentyűzet megszokott biztonságát. A vékony, elegáns dizájn, a jó kapcsolódási lehetőségek (Wi-Fi, HSDPA) és a kedvező ár mind hozzájárultak sikeréhez.
Bebizonyította, hogy van helye a piacon az ilyen hibrid megoldásoknak. Amelyek megkönnyítik az átmenetet a hagyományos telefonokról az érintőképernyős világ felé. Az X3-02 és a többi Touch and Type modell (mint a C3-01) a Nokia feature phone kínálatának fontos és népszerű tagjai voltak.
Összegzés: Érintés és gépelés harmóniája stílusos kivitelben
A Nokia X3-02 Touch and Type egy innovatív és stílusos Series 40-es mobiltelefon volt. Egyedülálló módon ötvözte a rezisztív érintőképernyőt a fizikai numerikus billentyűzettel. Rendkívül vékony, fém hátlapos dizájnja vonzóvá tette. Míg a Wi-Fi és HSDPA/HSUPA kapcsolat modern online képességeket biztosított. 5 megapixeles kamerája (bár fixfókuszos és vaku nélküli) és jó multimédiás funkciói (MP3, FM rádió, 3.5mm jack, MicroSD) tették teljessé a képet. Az X3-02 egy sikeres hibrid készülék volt. Amely megkönnyítette a felhasználók számára az érintőképernyős technológia megismerését. Miközben megőrizte a hagyományos gombok nyújtotta kényelmet és biztonságot.
Leave a Reply