Nokia XL 4G: Az erősebb, LTE-s Nokia X phablet Kínából – Részletes bemutató

A Nokia X platform a finn gyártó rövid, de sokat vitatott kísérlete volt az Android világában. Az eredeti X, X+ és XL modellek 2014 elején mutatkoztak be. De a történet nem ért véget teljesen velük. Kifejezetten a kínai piacra és annak egyedi igényeire szabva megjelent a Nokia XL 4G. Ez a készülék az eredeti XL továbbfejlesztett változata volt. Két kulcsfontosságú területen hozott előrelépést: megkapta a gyors 4G LTE adatkapcsolat támogatását. Valamint jelentősen erősebb hardvert (gyorsabb processzor, több RAM). Célja az volt, hogy a Nokia X Platform élményt versenyképesebbé tegye a rendkívül árérzékeny kínai piacon. De sorsa, akárcsak a teljes X sorozaté, gyorsan megpecsételődött.

Megjelenés és a kínai LTE piac megcélzása: Specifikus igények kielégítése

A Nokia XL 4G 2014 közepén, július környékén jelent meg. Fő célpiaca egyértelműen Kína volt. Itt a mobilpiac rendkívül dinamikusan fejlődött. A 4G LTE hálózatok (különösen a China Mobile által használt TD-LTE szabvány) gyorsan terjedtek. És egyre nőtt az igény a megfizethető LTE képes okostelefonokra. Emellett a kínai felhasználók és alkalmazások gyakran több RAM memóriát igényeltek a gördülékeny működéshez.

A Nokia (már a Microsoft Mobile irányítása alatt) erre reagált az XL 4G modellel. Ez a készülék:

  • Támogatta a helyi LTE szabványokat (TD-LTE és FDD-LTE változatok is készülhettek különböző szolgáltatóknak).
  • Megkapta a Snapdragon 400 processzort. Ami jelentős előrelépés volt az eredeti XL S4 Play chipjéhez képest.
  • 1 GB RAM memóriával rendelkezett. Orvosolva az első generációs X modellek egyik legnagyobb hiányosságát.

Ezzel a Nokia egy papíron sokkal versenyképesebb készüléket hozott létre a kínai piacra. Azonban a megjelenés időzítése rendkívül szerencsétlen volt. Pontosan egybeesett azzal az időszakkal, amikor a Microsoft eldöntötte és bejelentette a teljes Nokia X platform leállítását.

Dizájn: Változatlan XL külső, ismerős színekben

Az XL 4G külső megjelenése nem különbözött az eredeti Nokia XL-től. Ugyanazt a nagyméretű (5 colos kijelző köré épülő) „candybar” formát kapta. A készülékház polikarbonátból készült. Valószínűleg ugyanazokban az élénk színekben volt elérhető, mint az alap XL. Az előlapon a kijelző alatt az egyetlen kapacitív „Vissza” gomb maradt. A dizájn tehát nem hozott újdonságot. A hangsúly a belső fejlesztéseken volt.

Kijelző: Nagy méret, de továbbra is alacsony felbontással

A kijelző terén sem történt változás. Az XL 4G ugyanazt a nagy, 5.0 inches IPS LCD kapacitív érintőképernyőt használta, mint az alap XL:

  • Technológia: IPS LCD (jó betekintési szögek és színek). Kapacitív érintés.
  • Felbontás: Maradt a nagyon alacsony WVGA (480 x 800 pixel). Ez ezen a méreten rendkívül alacsony pixelsűrűséget (~187 ppi) jelentett. A kép élesnek semmiképpen sem volt mondható. Ez maradt a készülék egyik legnagyobb kompromisszuma.
  • Védelem: Valószínűleg standard karcálló üveg.

A kijelző tehát méretével vonzott, de felbontásával továbbra is csalódást okozott.

Operációs rendszer: Nokia X Platform – Gyorsabb hardveren, de Google nélkül

Az XL 4G valószínűleg a Nokia X Software Platform 1.x (talán egy frissebb alverzió) rendszerét futtatta. Bár a hardver erősebb lett, a szoftveres alapok ugyanazok maradtak:

  • Erősen módosított Android AOSP (Android 4.1/4.3 alapú).
  • Windows Phone-szerű csempés felület + Fastlane.
  • Nincs Google Mobile Services (GMS): Nincs Play Áruház, nincs Gmail, Maps, YouTube stb.
  • Nokia/Microsoft szolgáltatások: HERE Maps, MixRadio, Outlook, OneDrive.
  • Alkalmazások: Nokia Store, harmadik féltől származó boltok, APK telepítés.

Az erősebb processzor és az 1 GB RAM elméletileg sokkal gördülékenyebbé tehette volna a rendszer működését. Valamint jobb alkalmazás-kompatibilitást biztosíthatott volna. De a platform alapvető korlátai (GMS hiánya) megmaradtak.

Hardver és teljesítmény: Jelentős előrelépés a motorháztető alatt

Itt történt a legfontosabb fejlesztés az eredeti XL-hez képest:

  • Processzor: Qualcomm Snapdragon 400 chipset. Négymagos, 1.2 GHz-es órajelű Cortex-A7 CPU. Ez jelentősen modernebb és erősebb volt, mint az XL kétmagos Cortex-A5 processzora.
  • GPU: Adreno 305. Szintén előrelépés az Adreno 203-hoz képest.
  • RAM: 1 GB operatív memória. Duplája az alap X-ének, és több, mint az XL 768 MB-ja.

Ez a hardveres konfiguráció lényegesen jobb teljesítményt ígért. Képes volt gördülékenyebben futtatni az Android alapú rendszert. Jobban kezelte a multitaskingot. És szélesebb körű alkalmazás-kompatibilitást tett lehetővé. Különösen a kínai piacon népszerű, erőforrás-igényesebb alkalmazások esetében. Ez volt az XL 4G legfőbb létjogosultsága.

Kamerák: Maradt az alap szint, de már használhatóbb

Az XL 4G kamerarendszere megegyezett az eredeti XL-ével:

  • Hátlapi kamera: 5 megapixeles szenzor autofókusszal (AF) és LED vakuval. Ez már egy használhatóbb kamera volt, mint az X/X+ fixfókuszos, vaku nélküli megoldása. Képes volt elfogadható nappali képeket készíteni.
  • Előlapi kamera: 2 megapixeles kamera videóhívásokhoz és szelfikhez.
  • Videó: Valószínűleg maradt a 480p (FWVGA) felbontású videórögzítés.

A kamera tehát nem volt kiemelkedő, de megfelelt az alapvető igényeknek.

Kapcsolatok: Az LTE a főszerepben, Kínára fókuszálva

A legfontosabb újítás a 4G LTE támogatás volt:

  • LTE: Támogatta a Kínában használt LTE sávokat. Beleértve a TD-LTE szabványt (China Mobile) és/vagy az FDD-LTE sávokat (más szolgáltatók). Ez gyors mobilinternet elérést tett lehetővé.
  • 3G: Támogatta a TD-SCDMA (China Mobile) és/vagy a globális UMTS/HSDPA szabványokat is.
  • Egyéb kapcsolatok: Wi-Fi (802.11 b/g/n), Bluetooth 4.0, GPS (A-GPS, GLONASS), Micro-USB 2.0, Standard 3.5 mm-es audio jack.

A kapcsolódási lista tehát teljes körű és modern volt. Különösen a Kínára optimalizált LTE támogatás volt fontos.

Memória és akkumulátor: Változatlan alapok

  • Memória: Maradt a kevés, 4 GB belső tárhely. A MicroSD kártya foglalat (max. 32 GB) továbbra is elengedhetetlen volt.
  • Akkumulátor: Ugyanaz a Nokia BN-02 típusú, 2000 mAh kapacitású, cserélhető Lítium-Ion akkumulátor. Ami jó üzemidőt biztosított.

A Nokia XL 4G gyors eltűnése: Egy ígéret a szélben

Mint említettük, az XL 4G rendkívül szerencsétlen időpontban jelent meg. Pont akkor, amikor a Microsoft eldöntötte a teljes Nokia X platform leállítását. Ennek következtében a készülék piaci bevezetése rendkívül korlátozott volt. Valószínűleg csak nagyon kis számban jutott el a vásárlókhoz Kínában. Mielőtt a projektet végleg leállították volna.

Így az XL 4G nem kapott esélyt arra, hogy bizonyítson. Hogy a jobb hardver (Snapdragon 400, 1GB RAM) és az LTE kapcsolat valóban képes-e ellensúlyozni a Nokia X platform alapvető hiányosságait (Google szolgáltatások hiánya, korlátozott alkalmazás-ökoszisztéma). Öröksége leginkább az, hogy megmutatta: a Nokia/Microsoft képes volt egy erősebb hardveres alapot létrehozni az X platform számára. De a stratégiai döntés miatt ez már túl későn történt. Ma egy rendkívül ritka, szinte ismeretlen készülék. Főként a legelhivatottabb Nokia gyűjtők vagy a kínai mobiltechnológia iránt érdeklődők számára lehet értékes.

Összegzés: Az erősebb Nokia X phablet, amely sosem kapott esélyt

A Nokia XL 4G a Nokia XL phablet fejlesztett, Kínára optimalizált változata volt. Amely a Nokia X Software Platformot futtatta. Legfontosabb újításai a 4G LTE (TD-LTE) támogatás. A gyorsabb Qualcomm Snapdragon 400 processzor. És a megnövelt, 1 GB RAM memória voltak. Megtartotta az eredeti XL nagy, 5 inches WVGA IPS kijelzőjét. Az 5 megapixeles autofókuszos kameráját vakuval és előlapi kamerával. Valamint a bővíthető memóriát. Azonban, mint az egész Nokia X sorozat, ez a modell is rendkívül rövid életű volt. A Microsoft általi gyors projekt leállítás miatt soha nem tudott széles körben elterjedni. Egy ígéretesnek tűnő hardveres fejlesztés maradt. Amely megmutatta a Nokia X platform kiaknázatlan potenciálját. De végül a történelem viharában elveszett.

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük