A Siemens A51 a 2000-es évek közepén, 2003-2004 környékén jelent meg. Ez a készülék a Siemens népszerű A-szériájának egyik fontos tagja volt. Célja az alapvető mobilkommunikációs igények kielégítése volt. Fontos újítást hozott az A-szériába. Ez volt a GPRS adatkapcsolat a WAP böngészéshez. Emellett megőrizte a testreszabható CLIPit előlapok vonzerejét. A Siemens A51 a megbízhatóságot és az egyszerű kezelhetőséget ötvözte. Egy olyan korban, amikor a mobilinternet még gyerekcipőben járt. Ismerjük meg részletesen ezt a korabeli technológiai lépést jelentő készüléket!
Dizájn és egyéni stílus: A CLIPit előlapok tovább élnek
A Siemens A51 a klasszikus „candybar” formátumot követte. Kialakítása egyszerű, mégis praktikus és barátságos volt. A készülékház masszív, jó minőségű műanyagból készült. Ez biztosította a megfelelő strapabírást a mindennapi használat során. Méretei (kb. 101 x 45 x 21.5 mm) kényelmes fogást biztosítottak. Súlya mindössze 84 gramm volt. Ez könnyű hordozhatóságot tett lehetővé. Zsebben vagy táskában is kényelmesen elfért.
A telefon egyik legvonzóbb jellemzője a Siemens CLIPit cserélhető előlapok rendszere volt. Ez lehetővé tette a felhasználók számára, hogy telefonjuk megjelenését teljesen egyedivé tegyék. Számos különböző színű és mintájú előlap volt kapható. Így mindenki megtalálhatta a saját stílusához leginkább illőt. Ez a funkció különösen a fiatalabb korosztály körében tette sikeressé az A51-et. A telefon így divatos kiegészítővé is válhatott. A fizikai billentyűzet gombjai jól elkülönültek. Kellemes nyomáspontjuk volt.
Kijelző: Monokróm megjelenítés alapfunkciókhoz
A Siemens A51 egy monokróm grafikus kijelzővel rendelkezett. Felbontása 101 x 64 pixel (egyes források 101×80-at említenek). Képes volt négy vagy öt sornyi szöveg és egyszerű ikonok megjelenítésére. A háttérvilágítás színe narancssárga vagy kék lehetett. Ez a technológia a korabeli belépő szintű telefonoknál elterjedt volt. A kijelző tökéletesen megfelelt az alapvető információk hatékony megjelenítésére. Ilyen volt a hívó fél azonosítása. Az SMS és EMS üzenetek olvasása. Valamint a WAP oldalak egyszerűsített tartalmának böngészése.
A monokróm kijelző rendkívül alacsony energiafogyasztással büszkélkedhetett. Ez kulcsfontosságú szerepet játszott a telefon hosszú akkumulátor-üzemidejében. Bár nem kínált színes grafikákat. Olvashatósága különböző fényviszonyok mellett is jó volt. A karakterek tisztán és élesen jelentek meg. A kijelző mérete és felbontása az alapvető kommunikációs és WAP funkciókhoz igazodott.
Alapvető kommunikációs funkciók: SMS, EMS és hanghívás
A Siemens A51 elsődleges feladata a megbízható és sokoldalú kommunikáció biztosítása volt. Kiválóan alkalmas volt telefonhívások kezdeményezésére és fogadására. Hangminősége megfelelt a korabeli GSM hálózatok štandardjainak. A hívásnapló rögzítette a legutóbbi hívásokat. A telefonkönyv kapacitása körülbelül 50 névjegy tárolására volt elegendő a készülék memóriájában. További bejegyzések a SIM kártyán kaphattak helyet.
Az SMS (Short Message Service) mellett az A51 támogatta az EMS (Enhanced Messaging Service) szabványt is. Ez lehetővé tette egyszerűbb képek és hangok küldését üzenetekben. Valamint formázott szövegek használatát. Ez egy kis előrelépés volt az egyszerű SMS-hez képest. Az SMS tárhely körülbelül 25 üzenet tárolására volt elegendő. A Siemens A51 rendelkezett korlátozott hangvezérlés funkcióval is. Néhány névjegyhez hangparancsot lehetett rendelni.
Internetkapcsolat: WAP böngészés GPRS segítségével
A Siemens A51 egyik legfontosabb újítása a WAP 1.2.1 böngésző GPRS támogatással volt. Ez lehetővé tette a felhasználók számára a mobilinternet elérését. A GPRS (General Packet Radio Service) Class 8 adatkapcsolatot biztosított. Ez egy „mindig online” típusú kapcsolat volt. Gyorsabb és hatékonyabb volt, mint a korábbi CSD alapú WAP. Bár sebessége a mai štandardok szerint lassú. Akkoriban ez jelentős előrelépésnek számított.
A felhasználók letölthettek csengőhangokat, képernyővédőket. Elolvashatták a legfrissebb híreket WAP oldalalakon. Vagy egyszerűbb információs szolgáltatásokat vehettek igénybe. A WAP böngésző ablakot nyitott a mobilinternet világára. A GPRS kapcsolat kényelmesebbé tette ezt az élményt. A Siemens A51 tehát a mobilinternet korai hírnöke volt a tömegek számára.
Felhasználói felület és szoftveres képességek
A Siemens A51 felhasználói felülete a korabeli Siemens telefonokra jellemző volt. Egyszerű, logikusan felépített menürendszerrel rendelkezett. A navigáció a nyílgombok és a funkciógombok segítségével történt. A menüpontok könnyen áttekinthetőek és egyértelműek voltak. A készülék támogatta a testreszabható felhasználói profilokat. Így a felhasználók különböző helyzetekhez igazíthatták a telefon beállításait. Például a csengőhangokat vagy a rezgő funkciót.
A szoftver tartalmazott néhány alapvető szervezőfunkciót is. Ilyen volt az óra, az ébresztőóra. A számológép és a valutakonverter. Ezek az egyszerű eszközök növelték a telefon mindennapi praktikusságát. A felhasználóbarát kialakítás fontos szempont volt. A Siemens célja egy könnyen kezelhető telefon létrehozása volt.
Szórakozás útközben: Játékok és egyéni csengőhangok
A Siemens A51 néhány egyszerű, de szórakoztató játékkal is rendelkezett. Ilyen volt például a „StackAttack” (Toronyépítő). A „Balloon Shooter” (Lufilövő). Vagy a „Wacko” ügyességi játék. Ezek a játékok egyszerű, monokróm grafikával futottak. De kellemes kikapcsolódást nyújthattak rövidebb utazások vagy várakozás közben.
A monofonikus csengőhangok személyre szabási lehetőséget kínáltak. A felhasználók választhattak a beépített dallamok közül. Vagy a WAP böngészőn keresztül újakat is letölthettek. Képernyővédők és operátor logók letöltésére is volt lehetőség. Ezekkel tovább lehetett egyedivé tenni a telefon megjelenését. A szórakozási lehetőségek tehát alapszintűek voltak. De jól illeszkedtek a telefon általános képességeihez.
Hálózati kapcsolat és akkumulátor-teljesítmény
A Siemens A51 a GSM 900 / 1800 MHz-es hálózatokon működött. Ez a kétsávos támogatás Európában és számos más régióban is megbízható lefedettséget biztosított. A készülék adatátvitelre GPRS technológiát használt. Ez tette lehetővé a WAP böngészést. A hangsúly azonban továbbraও a stabil hanghívásokon és az SMS/EMS üzeneteken volt.
Az akkumulátor-teljesítmény a Siemens A51 egyik fontos jellemzője maradt. A telefon egy Li-Ion 700 mAh akkumulátort használt. Ez egy modernebb típus volt a korábbi NiMH telepekhez képest. A monokróm kijelző és az egyszerű hardver alacsony energiafogyasztást eredményezett. A készenléti idő elérhette a 200-250 órát. A beszélgetési idő pedig 2-5 óra között alakult. Ez azt jelentette, hogy a telefont több napig lehetett használni egyetlen feltöltéssel. Ez rendkívül fontos szempont volt a mindennapi megbízhatóság szempontjából.
Célközönség és piaci szerep: Internet alapfokon, stílusosan
A Siemens A51 egyértelműen a költségérzékeny vásárlókat és azokat célozta meg. Akik egy egyszerű, mégis néhány extra funkcióval rendelkező telefont kerestek. Ideális választás volt első mobiltelefonként. Fiataloknak és azoknak, akik ismerkedni kezdtek a mobilinternettel. A CLIPit cserélhető előlapok és a GPRS WAP böngésző vonzóvá tették. Különösen a fiatalabb korosztály számára. Népszerű volt azokban a piaci szegmensekben. Ahol az ár és az alapvető online elérhetőség fontos volt.
A Siemens A-szériája a megfizethető és felhasználóbarát telefonokról volt ismert. Az A51 ezt a hagyományt vitte tovább. Egy kis pluszt adott a GPRS kapcsolattal. Nem kínált csúcstechnológiát. De azt nyújtotta, amire a célközönségnek szüksége volt. Megbízható kommunikációt és egy kaput a mobilinternet felé. Versenytársai hasonló tudású, belépő szintű készülékek voltak. A Siemens márkanév azonban a német minőséget és innovációt sugallta. Az A51 hozzájárult a GPRS technológia korai elterjedéséhez.
A Siemens A51 öröksége: Egy fontos lépés a mobiladat felé
Ma, több mint két évtizeddel a megjelenése után, a Siemens A51 egy letűnt korszak fontos mérföldköve. Megtestesíti azt az időszakot. Amikor a mobiltelefonok elkezdtek komolyabban nyitni az adatkapcsolatok felé. Egyszerűsége és a GPRS WAP ma már nosztalgikusnak hat. Az okostelefonokhoz szokott felhasználók számára funkciói rendkívül korlátozottnak tűnhetnek.
Azonban a maga korában a Siemens A51 sokak számára jelentette az első „mindig online” érzést. Még ha ez csak lassú WAP böngészést is jelentett. Megbízhatósága és személyre szabhatósága sokak számára vonzóvá tette. A Siemens mobiltelefon üzletága később átalakult. Az A51 és a hozzá hasonló modellek azonban fontos részét képezik a mobiltelefónia fejlődéstörténetének. Emlékeztetnek arra az időre. Amikor minden új adatkapcsolati forma nagy lépésnek számított.
Összegzés: A Siemens A51 – Egyszerűség GPRS-sel és egyéni stílussal
A Siemens A51 egy kiegyensúlyozott és népszerű mobiltelefon volt a maga idejében. Sikeresen ötvözte a strapabíró kialakítást. Az egyszerű kezelhetőséget és a korában modernnek számító funkciókat. Fő erősségei közé tartozott a GPRS alapú WAP böngésző. A CLIPit cserélhető előlapok. És a megbízható akkumulátor-üzemidő. Monokróm kijelzője és alapvető funkciói a célszerűséget szolgálták. Tökéletesen megfelelt azoknak a felhasználóknak. Akik egy megbízható, személyre szabható, és az internet alapjait kínáló eszközt kerestek.
Bár ma már technológiailag teljesen elavultnak számít. A Siemens A51 fontos szerepet játszott a mobilkommunikáció és a mobilinternet korai népszerűsítésében. Egy olyan korszakot képvisel. Amikor a mobiltelefonok még a kapcsolattartás és az információ elérésének egyszerű, de egyre fontosabb eszközei voltak. Színes előlapjaival és GPRS képességével sokak számára jelentett egy kis ablakot a digitális világra. Egy igazi klasszikus a mobiltelefonok hőskorából.
Leave a Reply