A Siemens AL21 a 2006 második negyedévében került a mobiltelefonok piacára. Ez a készülék már a BenQ-Siemens márkanév égisze alatt látott napvilágot. Egy új fejezetet nyitott a Siemens mobilok történetében. Az AL21 egy stílusos, szétcsúsztatható (slider) kialakítású telefon volt. Célja a divatos megjelenés és az alapvető multimédiás funkciók ötvözése volt. Mindezt egy megfizethető árkategóriában kínálta. Kiemelkedett VGA kamerájával és MP3 lejátszási képességével. Ismerjük meg részletesen ezt az érdekes, átmeneti korszakból származó, kompakt készüléket!
Dizájn és forma: A kompakt és divatos szétcsúsztatható stílus
A Siemens AL21 legmeghatározóbb jellemzője a szétcsúsztatható formatervezés volt. Ez a dizájn rendkívül népszerű volt a 2000-es évek közepén. Kompakt méretet biztosított összecsukott állapotban. Kinyitva pedig egy kényelmes méretű billentyűzetet és kijelzőt kínált. A készülékház minőségi műanyagból készült. Összecsukva méretei (kb. 88 x 47.5 x 23 mm) kifejezetten kicsinek számítottak. Súlya mindössze 90 gramm volt. Ez könnyű hordozhatóságot tett lehetővé.
A telefon több vonzó színkombinációban volt elérhető. Ilyen volt például a fekete alapon narancssárga („Orange on Black”). Vagy az ezüst alapon piros („Red on Silver”). Ezek a színválasztások a divatos, fiatalos célközönséget is megszólították. A csúszka mechanizmusa általában megbízhatóan működött. A belső billentyűzet elrendezése logikus volt. Kellemes nyomáspontú gombokkal rendelkezett. Az AL21 külső másodlagos kijelzővel nem rendelkezett. Ez egyszerűsítette a megjelenését. Hozzájárult a letisztultabb dizájnhoz.
Kijelző: Színes megjelenítés a belső oldalon
A Siemens AL21 egy színes belső kijelzővel rendelkezett. Ez egy CSTN technológiájú panel volt. Képes volt 65 ezer színárnyalat megjelenítésére. Felbontása 128 x 160 pixel volt. A kijelző mérete körülbelül 1.8 hüvelyk volt. Ez jelentős előrelépést jelentett a korábbi monokróm vagy alacsonyabb színmélységű kijelzőkhöz képest. A menürendszer sokkal látványosabbá és barátságosabbá vált.
A színes kijelző jobb vizuális élményt nyújtott. Lehetővé tette színes háttérképek és képernyővédők használatát. A Java játékok grafikája is élvezetesebb lett. A WAP oldalak böngészése során is kellemesebb volt a megjelenítés. Az élénk színek és a megfelelő felbontás hozzájárultak a telefon modernebb érzetéhez. A CSTN technológia a korabeli belépő és középkategóriában elterjedt volt.
Kommunikáció és üzenetküldés: MMS, email és azonnali üzenetek
A Siemens AL21 elsődleges feladata továbbra is a megbízható kommunikáció biztosítása volt. Kiválóan alkalmas volt telefonhívások kezdeményezésére és fogadására. Hangminősége megfelelt a korabeli GSM hálózatok štandardjainak. A hívásnapló rögzítette a legutóbbi hívásokat. A telefonkönyv kapacitása 500 névjegy tárolására volt elegendő. Ez bőséges helyet biztosított a kapcsolatoknak.
Az SMS (Short Message Service) mellett az AL21 támogatta az MMS (Multimedia Messaging Service) szabványt is. Ez lehetővé tette színes képek, hangok és szöveges üzenetek küldését. A VGA kamera képeit könnyedén megoszthatták a felhasználók. A készülék támogatta az e-mail kliens használatát is. Valamint az azonnali üzenetküldő (Instant Messaging) alkalmazásokat. Ezek a funkciók kibővítették a kommunikációs lehetőségeket. Közelebb hozták a telefont az okosabb eszközökhöz. A hangjegyzet és a kihangosító funkciók is praktikusak voltak.
Internetkapcsolat és Java: Alapvető online élmény és alkalmazások
A Siemens AL21 WAP 2.0/xHTML böngészővel és GPRS (Class 10) támogatással rendelkezett. Ez lehetővé tette a felhasználók számára a mobilinternet elérését. A GPRS Class 10 jobb adatátviteli sebességet kínált. Mint a korábbi GPRS osztályok. Ez kényelmesebbé tette a WAP böngészést. A színes kijelzőn a weboldalak egyszerűsített változatai jobban mutattak. A felhasználók letölthettek csengőhangokat, háttérképeket. Elolvashatták a híreket. Vagy egyszerűbb információs szolgáltatásokat vehettek igénybe.
Fontos képesség volt a Java MIDP 2.0 támogatás. Ez lehetővé tette Java alapú alkalmazások és fejlettebb játékok letöltését és futtatását. Ez jelentősen kibővítette a telefon funkcionalitását. A felhasználók személyre szabhatták telefonjukat új programokkal. A Java alkalmazások új dimenziót nyitottak a mobil szórakozásban és hasznosságban. A Siemens AL21 ezzel egy sokoldalúbb eszközzé vált. A belső memória mérete körülbelül 1.5-2.5 MB volt. Ez megosztva szolgált a felhasználói adatok tárolására. Sajnos memóriakártyával nem volt bővíthető. Ez korlátozta a tárolható tartalmak mennyiségét.
Kamera: VGA felbontású pillanatképek készítése
A Siemens AL21 beépített kamerával is rendelkezett. A hátlapon egy VGA (0.3 megapixeles) érzékelő kapott helyet. Ez lehetővé tette egyszerűbb fényképek készítését. Megfelelő fényviszonyok mellett elfogadható minőségű képeket rögzíthetett. Ezek alkalmasak voltak MMS üzenetben való küldésre. Vagy a telefon kijelzőjén történő megjelenítésre. A kamera azonban nem rendelkezett LED vakuval. Ez korlátozta használhatóságát gyenge fényviszonyok között.
A kamera képes volt videók rögzítésére is. Bár csak alacsony, QCIF felbontásban. A VGA kamera alapvető fotózási lehetőséget biztosított. Egy belépő szintű divattelefon esetében ez elfogadható kompromisszum volt. Lehetővé tette a felhasználóknak, hogy megörökítsék mindennapi pillanataikat. Anélkül, hogy külön fényképezőgépet kellett volna magukkal vinniük.
Felhasználói felület és szoftveres képességek: Intuitív és testreszabható
A Siemens AL21 felhasználói felülete a BenQ-Siemens korszakra jellemző volt. Kihasználta a színes kijelző adta vizuális lehetőségeket. A menürendszer ikonjai és grafikus elemei színesek és modernek voltak. A navigáció a D-pad és a funkciógombok segítségével történt. A menüpontok könnyen áttekinthetőek és logikusan elrendezettek voltak. A készülék támogatta a testreszabható felhasználói profilokat és témákat. Így a felhasználók saját ízlésükhöz igazíthatták a telefon megjelenését.
A szoftver tartalmazott néhány alapvető szervezőfunkciót is. Ilyen volt az óra, az ébresztőóra. A naptár és a számológép. Ezek az egyszerű eszközök növelték a telefon mindennapi praktikusságát. A felhasználóbarát kialakítás fontos szempont volt. A cél egy könnyen kezelhető, mégis vonzó telefon létrehozása volt. Amely a színes kijelzővel és a Java támogatással modern élményt nyújtott.
Szórakozás útközben: MP3/AAC lejátszás és polifonikus dallamok
A Siemens AL21 a szórakoztatás terén is előrelépést hozott. Támogatta a 64 szólamú polifonikus csengőhangokat. Ezek sokkal gazdagabb és kellemesebb hangzásúak voltak. Mint a korábbi 16 szólamú vagy monofonikus csengőhangok. Lehetővé tették népszerű dallamok valósághűbb megszólaltatását. Sőt, a telefon MP3 és AAC csengőhangokat is képes volt lejátszani. Ez nagyfokú személyre szabhatóságot biztosított. Beépített MP3/AAC/MP4 lejátszóval is rendelkezett. Így a felhasználók kedvenc zenéiket is hallgathatták.
A szórakozásról előre telepített színes Java játékok is gondoskodtak. Ezek kihasználták a színes kijelző és a jobb hangzás adta lehetőségeket. Élvezetesebb játékélményt nyújtottak. A Java MIDP 2.0 támogatás révén pedig további játékok és alkalmazások voltak letölthetők. Ez jelentősen kibővítette a szórakozási lehetőségeket. Az FM rádió azonban jellemzően nem volt része ennek a modellnek. A hangsúly a letölthető tartalmakon és a zenelejátszón volt. A memóriakártya hiánya azonban korlátozta a tárolható zenék számát.
Hálózati kapcsolat és akkumulátor-teljesítmény: Megbízható működés
A Siemens AL21 a GSM 900 / 1800 / 1900 MHz-es hálózatokon működött. Ez a tri-band támogatás széleskörű nemzetközi használatot tett lehetővé. Megbízható lefedettséget biztosított a legtöbb régióban. A készülék adatátvitelre GPRS Class 10 technológiát használt. Ez tette lehetővé a WAP böngészést, az MMS küldést és a Java letöltéseket. A Bluetooth v1.2 kapcsolat vezeték nélküli adatátvitelt és headset használatot biztosított. USB portja (saját csatlakozóval) a PC-s kapcsolathoz szolgált.
Az akkumulátor-teljesítmény a Siemens AL21 egyik fontos jellemzője maradt. A telefon egy Li-Ion 750 mAh akkumulátort használt. Ez a kapacitás, kombinálva a hardver energiahatékonyságával, jó üzemidőt biztosított. A készenléti idő elérhette a 220 órát. A beszélgetési idő pedig akár 4.5 óra is lehetett. Ez azt jelentette, hogy a telefont több napig lehetett használni átlagos használat mellett egyetlen feltöltéssel. Ez rendkívül fontos szempont volt a mindennapi megbízhatóság szempontjából.
Célközönség és piaci szerep: Divatos és megfizethető csúszka
A Siemens AL21 egyértelműen a divatorientált, de költségérzékeny vásárlókat célozta meg. Különösen azokat, akik egy stílusos szétcsúsztatható telefont kerestek. Fontos volt számukra a kamera és az MP3 lejátszás. De nem akartak csúcskategóriás okostelefon árat fizetni. Ideális választás volt fiataloknak. És azoknak, akik egy modern megjelenésű, mégis egyszerűen kezelhető készülékre vágytak. A Java támogatás és a GPRS internet vonzóvá tette.
A BenQ-Siemens márkanév alatt ez a modell a megfizethető divat- és multimédiás telefonok szegmensét erősítette. Nem kínált technológiai áttöréseket. De egy jól kiegyensúlyozott csomagot nyújtott. Megbízható kommunikációt, elfogadható multimédiás funkciókat és vonzó külsőt. Versenytársai hasonló tudású középkategóriás készülékek voltak. Az AL21 a Siemens formatervezési örökségét próbálta ötvözni a BenQ gyártási tapasztalataival. Egyfajta új irányt képviselt a márka számára.
A Siemens AL21 öröksége: A BenQ-Siemens korszak egyik hírnöke
Ma, közel két évtizeddel a megjelenése után, a Siemens AL21 egy letűnt korszak stílusos képviselője. Megtestesíti azt az időszakot. Amikor a szétcsúsztatható telefonok rendkívül népszerűek voltak. És a mobilok egyre inkább multimédiás eszközökké váltak. A VGA kamera és az MP3 lejátszás fontos lépések voltak ezen az úton. Egyszerűsége és kompakt mérete ma már nosztalgikusnak hat. Az okostelefonokhoz szokott felhasználók számára funkciói korlátozottnak tűnhetnek.
Azonban a maga korában a Siemens AL21 sokak számára jelentett egy divatos és megfizethető választást. Megbízhatósága és könnyű kezelhetősége sokak számára vonzóvá tette. Az AL21 és a hozzá hasonló modellek fontos részét képezik a mobiltelefónia fejlődéstörténetének. Emlékeztetnek arra az időre. Amikor a forma és a stílus legalább annyira fontos volt, mint a funkció. Különösen a középkategóriás divatszegmensben. Ez a telefon a BenQ-Siemens rövid, de eseménydús együttműködésének egyik terméke volt.
Összegzés: A Siemens AL21 – Kompakt csúszka, multimédiás alapokkal
A Siemens AL21 egy vonzó megjelenésű és funkciókban gazdagabb alaptelefon volt. Sikeresen ötvözte a divatos szétcsúsztatható dizájnt. A színes kijelzőt és a korában modernnek számító multimédiás képességeket. Fő erősségei közé tartozott a VGA kamera. Az MP3 lejátszás és a polifonikus csengőhangok. A GPRS alapú WAP böngésző és a Java alkalmazások futtatása. Valamint a megbízható akkumulátor-üzemidő és a Bluetooth kapcsolat. A memóriakártya hiánya azonban korlátot jelentett.
Bár ma már technológiailag elavultnak számít. A Siemens AL21 fontos szerepet játszott a mobilkommunikáció és a multimédiás funkciók népszerűsítésében. Egy olyan korszakot képvisel. Amikor a mobiltelefonok már nemcsak kommunikációs eszközök voltak. Hanem a személyes stílus és a szórakozás kifejezői is. Szétcsúsztatható formájával és képességeivel sokak számára jelentett egy kedvelt társat a mindennapokban. Egy igazi klasszikus a szétcsúsztatható telefonok aranykorából. Megbízható és stílusos választás volt.
Leave a Reply