A Siemens C35i 2000 márciusában mutatkozott be a mobiltelefonok piacán. Ez a készülék a Siemens kiemelkedően sikeres C-szériájának egyik meghatározó darabja volt. Az „i” jelzés az „internet” szóra utalt. Kiemelte a telefon WAP böngészési képességét. A C35i egy egyszerű, mégis sokoldalú és felhasználóbarát eszköz volt. Egy olyan korban jelent meg, amikor a mobiltelefonok tömegesen kezdtek elterjedni. Az emberek pedig ismerkedtek a mobilinternet korai, kezdetleges formáival. Fedezzük fel részletesen ezt az ikonikus, sokak számára első internetes mobilélményt nyújtó készüléket!
Dizájn és ergonómia: Kompakt forma, személyre szabható külső
A Siemens C35i formatervében a kompaktság és a felhasználóbarát ergonómia egyesült. Kialakítása a klasszikus „candybar” (cukorkaszelet) formát követte. Enyhén ívelt vonalai kényelmes fogást biztosítottak. A készülékház minőségi, strapabíró műanyagból készült. Ez biztosította a megfelelő védelmet a mindennapi használat során. Méretei (kb. 118 x 46 x 21 mm) a korabeli átlaghoz képest kicsinek számítottak. Súlya 100-110 gramm körül mozgott. Ez könnyűvé és kényelmessé tette a hordozását.
A telefon antennája már beépített (integrált) volt. Ez modernebb és letisztultabb megjelenést kölcsönzött neki. Praktikusabbá is tette a használatát. A fizikai billentyűzet gumírozott vagy kemény műanyag gombokból állt. Ezek nyomáspontja határozott és jól érezhető volt. Lehetővé tette az egyszerű és pontos használatot. A Siemens C35i több élénk és divatos színben is elérhető volt. Lehetőség volt cserélhető előlapok használatára is. Így a felhasználók saját ízlésükhöz igazíthatták a telefon megjelenését. Ez a személyre szabhatóság növelte népszerűségét.
Kijelző: Jól olvasható monokróm megjelenítés a WAP korában
A Siemens C35i egy monokróm grafikus kijelzővel volt felszerelve. Felbontása 101 x 54 pixel volt. Ez öt sornyi szöveg és egyszerű ikonok megjelenítésére volt képes. A kijelző kontrasztja jó volt. A háttérvilágítás színe általában zöld vagy borostyánsárga volt. Ez biztosította az olvashatóságot sötétebb környezetben is. Ez a technológia a korabeli mobiltelefonoknál elterjedt volt.
A kijelző tökéletesen megfelelt az alapvető információk hatékony megjelenítésére. Ilyen volt a hívó fél számának kijelzése. Az SMS üzenetek olvasása. Vagy a menüben és a WAP oldalakon való navigálás. A monokróm kijelző kiemelkedően alacsony energiafogyasztással működött. Ez kulcsfontosságú szerepet játszott a telefon hosszú akkumulátor-üzemidejében. Bár nem kínált színes vizuális élményt. Olvashatósága és tisztasága a korabeli szinten kiváló volt. A WAP oldalak egyszerűsített szöveges tartalma jól megjelent rajta.
Kommunikáció: GSM hívások, T9 SMS és a praktikus hangtárcsázás
A Siemens C35i elsődleges feladata a megbízható digitális kommunikáció biztosítása volt. Kiválóan alkalmas volt telefonhívások kezdeményezésére és fogadására a GSM hálózatokon. A GSM technológia jobb hangminőséget és biztonságosabb kapcsolatot kínált. Mint a korábbi analóg rendszerek. A hívásnapló rögzítette a legutóbbi bejövő, kimenő és nem fogadott hívásokat. A telefonkönyv kapacitása 100 névjegy tárolására volt elegendő a készülék memóriájában. További bejegyzések a SIM kártyán kaphattak helyet.
Az SMS (Short Message Service) küldése és fogadása központi funkció volt. A Siemens C35i támogatta a T9 prediktív szövegbevitel funkciót. Ez jelentősen meggyorsította és megkönnyítette az SMS-ek írását a numerikus billentyűzeten. A T9 egy szótár alapú rendszer volt. Kitalálta a felhasználó által írni kívánt szót a gombnyomások alapján. Ez forradalmi újításnak számított akkoriban. Nagyban javította a szöveges üzenetküldés élményét. Az SMS tárhely korlátozott volt. De elegendő a mindennapi üzenetváltásokhoz. A C35i rendelkezett hangtárcsázás funkcióval is. Akár 10 névjegyhez lehetett hangparancsot rendelni. Ez növelte a használat kényelmét.
A mobilinternet hajnala: WAP böngészés CSD adatkapcsolattal
A Siemens C35i egyik legmeghatározóbb és leginkább hirdetett funkciója a beépített WAP 1.1 böngésző volt. Az „i” jelzés a névben erre az „internet” képességre utalt. Ez lehetővé tette a felhasználók számára a mobilinternet alapvető elérését. Az adatátvitel CSD (Circuit Switched Data) kapcsolaton keresztül történt. Ennek sebessége mindössze 9.6 kbps volt. Ez ma már rendkívül lassúnak számít. Azonban 2000-ben ez egy izgalmas és úttörő lehetőség volt sokak számára. A WAP (Wireless Application Protocol) oldalak egyszerűsített, főként szöveges tartalmat kínáltak. Kifejezetten mobiltelefonokra optimalizálva.
A felhasználók letölthettek csengőhangokat, operátor logókat, egyszerűbb képeket (ún. picture message formájában). Elolvashatták a legfrissebb híreket. Megnézhették az időjárás-jelentést. Vagy egyszerűbb információs és szórakoztató szolgáltatásokat vehettek igénybe. Például moziműsort vagy vicceket. A WAP böngésző ablaka volt a mobilinternetre. Bár korlátozott formában és sebességgel. A Siemens C35i tehát az elsők között tette elérhetővé ezt a technológiát a tömegek számára. Ez egy fontos lépés volt a mobiltelefonok fejlődésében. És a mobil adatkommunikáció elterjedésében.
Felhasználói felület: Intuitív menük és egyszerű kezelés
A Siemens C35i felhasználói felülete a korabeli Siemens telefonokra jellemző volt. Egyszerű, logikusan felépített menürendszerrel rendelkezett. A navigáció jellemzően nyílgombokkal és két funkciógombbal történt. Ezek a kijelző alatt helyezkedtek el. Funkciójuk a kijelzőn megjelenő feliratok szerint változott. A menüpontok száma viszonylag kevés volt. Könnyen áttekinthetőek és egyértelműek voltak. Még a mobiltelefonokkal éppen csak ismerkedő felhasználók számára is gyorsan elsajátítható volt a kezelése. Ez nagymértékben hozzájárult a telefon kiemelkedő népszerűségéhez.
A telefon nem tartalmazott bonyolult beállítási lehetőségeket. Az alapvető funkciók, mint a hívásindítás, az SMS írás vagy a WAP böngésző indítása, néhány gombnyomással elérhetők voltak. A felhasználóbarát kialakítás fontos szempont volt. A Siemens C35i a zökkenőmentes, problémamentes alapszintű használatra törekedett. A SIM Application Toolkit (STK) támogatása további, a szolgáltató által kínált egyszerű szolgáltatások elérését tette lehetővé. A menü nyelve többek között magyar is lehetett. Ez növelte a helyi piacokon való elfogadottságát és könnyű használatát.
Extra szolgáltatások: Szervezőfunkciók és a klasszikus játékok
A Siemens C35i egy célorientált eszköz volt. Azonban néhány hasznos extra funkcióval is ellátták. Tartalmazott egy beépített, pontosan működő digitális órát. Valamint egy megbízható ébresztőóra funkciót. Az ébresztőóra segített a felhasználóknak a napi teendők időzítésében. Számológép és valutakonverter is része volt a szoftvernek. Ezek alapvető matematikai műveletek elvégzésére és átváltásokra voltak alkalmasak. Egy stopperóra is rendelkezésre állt. Ezek az egyszerű eszközök növelték a telefon mindennapi praktikusságát.
A szórakozásról néhány előre telepített, rendkívül egyszerű játék gondoskodott. Ilyen volt például a „Minesweeper” (Aknakereső), a „Reversi” (Logic/Othello). Vagy a „Quattropoli” (Boxes/Malom) és a „Labyrinth” (Labirintus). Ezek a játékok egyszerű, monokróm grafikával futottak. De kellemes kikapcsolódást nyújthattak rövidebb időre. A telefon testreszabhatósága főként a csengőhang kiválasztására és a kijelző kontrasztjának beállítására korlátozódott. A funkcionalitás és a megbízhatóság állt az első helyen. De a kis extrák színesítették a használatot.
Hangzásvilág: Monofonikus dallamok és a kreatív dallamszerkesztő képessége
A Siemens C35i a hangjelzések terén monofonikus csengőhangokat kínált. A felhasználók választhattak a beépített, előre programozott 20 dallam közül. A telefon rendelkezett egy egyszerű, de népszerű dallamszerkesztő funkcióval is. Ezzel a felhasználók saját, egyedi csengőhangokat hozhattak létre. Akár négy saját dallamot is elmenthettek a készülék memóriájába. Ez nagyszerű lehetőség volt a személyre szabásra. Bár a monofonikus hangzás korlátozott volt. A saját dallamok lehetősége egy kis kreativitást csempészett a mindennapokba. A rezgő funkció diszkrét jelzést biztosított. Hívásokról és üzenetekről értesítette a felhasználót. A hívás közbeni némítás is praktikus funkció volt.
Hálózati képességek és akkumulátor-teljesítmény: Megbízható GSM kapcsolat a világ körül
A Siemens C35i a GSM 900 / 1800 MHz-es hálózatokon működött. Ez a kétsávos (dual-band) támogatás széleskörű használatot tett lehetővé Európában. Megbízható lefedettséget biztosított a legtöbb területen. A digitális GSM technológia jobb hangminőséget és biztonságosabb kommunikációt nyújtott. Mint a korábbi analóg rendszerek. A készülék adatkapcsolatra CSD-t használt a WAP böngészéshez. Nem rendelkezett GPRS támogatással. Ez megfelelt a korabeli technológiai szintnek. És a felhasználói elvárásoknak egy ilyen alapmodell esetében.
Az akkumulátor-teljesítmény a Siemens C35i egyik elismert jellemzője volt. A telefon NiMH 600 mAh štandard akkumulátort használt. Opcionálisan vékonyabb Li-Ion 550 mAh vagy nagyobb kapacitású Li-Ion 650 mAh telep is elérhető volt. Az akkori technológia kevésbé volt energiaigényes. A monokróm kijelző és az egyszerű hardver minimális fogyasztást eredményezett. A készenléti idő elérhette az 50-180 órát. A beszélgetési idő pedig 100-300 perc (1.6-5 óra) között mozgott. Ez akkoriban jónak számított. A felhasználók több napig is használhatták a telefont egyetlen feltöltéssel. Megbízható üzemidőt kínált.
Célpiac és korabeli szerep: A tömegek internetképes mobilja
A Siemens C35i egyértelműen a szélesebb fogyasztói réteget célozta meg. Azokat, akik egy megbízható, könnyen kezelhető és megfizethető GSM mobiltelefont kerestek. Amely már alapvető internetes funkciókat is kínált. Ideális választás lehetett első mobiltelefonként. Vagy azoknak, akik az egyszerűbb készülékekről váltottak egy kicsit többet tudó modellre. Az SMS T9 prediktív szövegbevitellel, a WAP böngészővel és a kompakt, színes dizájnnal vonzóvá tette. Különösen a fiatalabb felhasználók számára. A Siemens C-szériája a megfizethető, de minőségi telefonokról volt ismert. A C35i ezt a hírnevet öregbítette.
Nem kínált technológiai bravúrokat. De azt nyújtotta, amire tervezték: egyszerű, megbízható mobilkommunikációt, egy kis online kitekintéssel. Versenytársai hasonló tudású, belépő szintű GSM készülékek voltak. Mint például a Nokia 3310/3330 vagy az Ericsson T20. A Siemens márkanév a német mérnöki precizitást és minőséget sugallta. Ez bizalmat ébresztett a vásárlókban. Az C35i hozzájárult a mobiltelefonok tömeges elterjedéséhez. És a mobilinternet korai megismertetéséhez. Rendkívül népszerű modell volt. Sokak kedvencévé vált.
A Siemens C35i öröksége: Egy ikonikus és szeretett klasszikus telefon
Ma, több mint két és fél évtizeddel a megjelenése után, a Siemens C35i egy valódi retro ikon. Sokak számára ez volt az első „internetes” mobiltelefon. Vagy egy meghatározó készülék a korai mobilélményeikből. Megtestesíti azt az időszakot. Amikor a mobiltelefonok még egyszerű, de rendkívül hasznos és egyre inkább nélkülözhetetlen eszközök voltak. A WAP böngésző újdonsága és a megbízhatóság miatt sokan szerették. Az okostelefonok és a modern funkciók világához szokott felhasználók számára szinte egy másik korból származik.
Azonban a maga korában a Siemens C35i rendkívül népszerű és sikeres volt. Hozzájárult a mobilkommunikáció mindennapivá válásához. Egyike volt azoknak a készülékeknek. Amelyek milliók számára tették elérhetővé a GSM technológiát. És az internet böngészésének első, kezdetleges élményét. A Siemens mobiltelefon üzletága később komoly átalakulásokon ment keresztül. Az C35i és a hozzá hasonló sikeres modellek azonban kitörölhetetlen részét képezik a mobiltelefónia aranykorának. Emlékeztetnek arra az időre. Amikor a mobiltelefonok még valóban a kapcsolattartás egyszerű, de egyre bővülő eszközei voltak. A C35i sokak szívében él tovább.
Összegzés: A Siemens C35i – Megbízhatóság, stílus és az internet kapuja volt
A Siemens C35i egy minden ízében kiegyensúlyozott és céltudatos GSM mobiltelefon volt. Nem akart többnek látszani, mint ami: egy megbízható eszköz a hangalapú kapcsolattartásra, SMS üzenetküldésre és alapvető WAP böngészésre. Fő erősségei közé tartozott a kompakt, ergonomikus kialakítás. Az integrált antenna. Az intuitív, rendkívül egyszerű kezelhetőség. A T9 prediktív szövegbevitel és a WAP böngésző. A személyre szabható csengőhangok és a játékok egy kis pluszt adtak. Funkcionalitása a korabeli igényekhez igazodott. Tökéletesen megfelelt azoknak a felhasználóknak. Akik a 2000-es évek elején kerestek egy megbízható, de megfizethető és már internetképes mobiltelefont. A Siemens minőség és stílus jegyében.
Bár ma már technológiailag teljesen elavultnak számít. A Siemens C35i fontos mérföldkő volt a mobilkommunikáció történetében. Egy olyan korszakot képvisel. Amikor a mobiltelefonok még valóban csak az alapvető funkciókat kínálták. De azt megbízhatóan és egyszerűen tették. Sokak számára az első lépést jelentette a mobilinternet világába. Egy igazi, népszerű klasszikus a mobiltelefonok korai GSM generációjából. Azoknak, akik a praktikumot, a megbízhatóságot és a felhasználóbarát internetelérést értékelték egy kommunikációs eszközben. A C35i egy ilyen hűséges társ volt. Milliók számára tette elérhetővé a mobil világát.
Leave a Reply