A Siemens M35 a 2000 harmadik negyedévében jelent meg a mobiltelefonok piacán. Ez a készülék a Siemens strapabíró M-szériájának (Mobil Outdoor) egyik legikonikusabb tagja volt. Célja a megbízható mobilkommunikáció biztosítása volt. Mindezt egy kifejezetten ellenálló, masszív kivitelben tette. Az M35-öt (és annak internetképes M35i változatát) azoknak a felhasználóknak szánták. Akik aktív életmódot éltek. Vagy munkájuk során keményebb fizikai igénybevételnek tették ki telefonjukat. Nem a legfejlettebb funkciók, hanem a kivételes tartósság és a megbízhatóság állt a középpontban. Fedezzük fel részletesen ezt az elnyűhetetlennek tartott, legendás készüléket!
Dizájn és felépítés: Kalandra tervezett robusztusság
A Siemens M35 formatervében a funkcionalitás és a maximális strapabírás dominált. Kialakítása a klasszikus „candybar” (cukorkaszelet) formát követte. Azonban a készülékház erősített, gumírozott és texturált elemekkel rendelkezett. Ezek jobb fogást és fokozott védelmet biztosítottak. A telefont úgy tervezték, hogy ellenálljon a pornak. Cseppálló volt. És jobban bírta az ütődéseket, mint egy átlagos korabeli mobil. Gyakran az IP54 szabványnak megfelelő védelemmel hirdették. Ez por és fröccsenő víz elleni védettséget jelentett.
Méretei (kb. 118-122 x 47-51 x 22 mm) a masszívabb felépítést tükrözték. Súlya 125-130 gramm körül mozgott. Ez érezhetően nehezebbé tette néhány C-szériás modellnél. De ez a súly a tartósság érzetét is növelte. A telefon antennája beépített (integrált) volt. Ez hozzájárult a letisztultabb megjelenéshez. És csökkentette a sérülés veszélyét. A Siemens M35 jellegzetes, gyakran kéttónusú színkombinációkban volt elérhető. Ilyen volt a sötétszürke alapon sárga. Vagy kék, illetve narancssárga díszítőelemekkel. Ezek a színek is az outdoor, sportos jelleget hangsúlyozták. A fizikai billentyűzet gombjai nagyobbak, strapabíróbbak lehettek. Esetleg speciális bevonattal rendelkeztek a jobb tapadás és a por elleni védelem érdekében. A dizájn a megbízhatóságot és a tartósságot helyezte előtérbe. Minden eleme a zord körülmények közötti helytállást szolgálta.
Kijelző: Jól olvasható monokróm megjelenítés minden körülmények között
A Siemens M35 egy monokróm grafikus kijelzővel volt felszerelve. Felbontása 101 x 54 pixel volt. Ez öt sornyi szöveg és egyszerű ikonok megjelenítésére volt képes. A kijelző kontrasztja magas volt. A háttérvilágítás színe általában zöld vagy borostyánsárga volt. Ez biztosította az olvashatóságot sötétebb környezetben is. A kijelzőt megerősített védőüveg óvhatta a karcolásoktól és ütésektől. Ez elengedhetetlen volt egy strapabíró telefon esetében.
Ez a technológia a korabeli mobiltelefonoknál elterjedt volt. A kijelző tökéletesen megfelelt az alapvető információk hatékony megjelenítésére. Ilyen volt a hívó fél számának kijelzése. Az SMS üzenetek olvasása. Vagy a menüben való navigálás. A monokróm kijelző kiemelkedően alacsony energiafogyasztással működött. Ez kulcsfontosságú szerepet játszott a telefon hosszú akkumulátor-üzemidejében. Olvashatósága különböző fényviszonyok mellett, akár erős napsütésben is, megfelelő volt. Ez fontos volt kültéri használat során. A kontrasztos megjelenítés segítette a szövegek könnyű olvasását.
Alapvető kommunikációs funkciók: Megbízható kapcsolat extrém helyzetekben is
A Siemens M35 elsődleges feladata a megbízható digitális kommunikáció biztosítása volt. Akár nehezebb körülmények között is. Kiválóan alkalmas volt telefonhívások kezdeményezésére és fogadására a GSM hálózatokon. A GSM technológia jobb hangminőséget és biztonságosabb kapcsolatot kínált. Mint a korábbi analóg rendszerek. A hívásnapló rögzítette a legutóbbi bejövő, kimenő és nem fogadott hívásokat. A telefonkönyv kapacitása 100 névjegy tárolására volt elegendő a készülék memóriájában. További bejegyzések a SIM kártyán kaphattak helyet.
Az SMS (Short Message Service) küldése és fogadása központi funkció volt. A Siemens M35 támogatta a T9 prediktív szövegbevitel funkciót. Ez jelentősen meggyorsította és megkönnyítette az SMS-ek írását a numerikus billentyűzeten. Az SMS tárhely korlátozott volt. Körülbelül 20 üzenet tárolására volt lehetőség a telefonon. A hangposta elérése is alapvető funkció volt. A telefon megbízható működése kiemelt fontosságú volt. Különösen outdoor tevékenységek vagy poros, nedves munkakörnyezetben. A hangtárcsázás is a kényelmet szolgálta.
Az internet kapujában: WAP böngészés az M35i modellel
A Siemens M35 alapváltozata nem rendelkezett internetkapcsolattal. Azonban a Siemens M35i változat már tartalmazott egy WAP 1.1 böngészőt. Ez lehetővé tette a felhasználók számára a mobilinternet alapvető elérését. Az adatátvitel CSD (Circuit Switched Data) kapcsolaton keresztül történt. Ennek sebessége mindössze 9.6 kbps volt. Ez ma már rendkívül lassúnak számít. Azonban 2000-2001 környékén ez egy izgalmas új lehetőség volt sokak számára. Különösen egy strapabíró telefon esetében. Amelyet gyakran vittek magukkal távoli helyekre.
A WAP oldalak egyszerűsített, főként szöveges tartalmat kínáltak. Kifejezetten mobiltelefonokra optimalizálva. A felhasználók letölthettek csengőhangokat, operátor logókat. Elolvashatták a legfrissebb híreket. Időjárás-jelentést nézhettek. Vagy egyszerűbb információs és szórakoztató szolgáltatásokat vehettek igénybe. A WAP böngésző ablaka volt a mobilinternetre. Bár korlátozott formában és sebességgel. A Siemens M35i tehát az elsők között tette elérhetővé ezt a technológiát egy strapabíró készülékben. Ez egy fontos lépés volt a mobiltelefonok sokoldalúbbá válásában.
Felhasználói felület: Egyszerűség és strapabíró kezelőszervek a terepen
A Siemens M35 felhasználói felülete a korai Siemens GSM telefonokra jellemző volt. Egyszerű, logikusan felépített menürendszerrel rendelkezett. A navigáció jellemzően nyílgombokkal és két funkciógombbal történt. Ezek a kijelző alatt helyezkedtek el. Funkciójuk a kijelzőn megjelenő feliratok szerint változott. A menüpontok száma viszonylag kevés volt. Könnyen áttekinthetőek és egyértelműek voltak. Még a mobiltelefonokkal éppen csak ismerkedő felhasználók számára is gyorsan elsajátítható volt a kezelése.
A telefon nem tartalmazott bonyolult beállítási lehetőségeket. Az alapvető funkciók, mint a hívásindítás vagy az SMS írás, néhány gombnyomással elérhetők voltak. A felhasználóbarát kialakítás és a nagyméretű, jól elkülönülő, strapabíró gombok fontosak voltak. A Siemens M35 a zökkenőmentes, problémamentes alapszintű használatra törekedett. Akár kesztyűben vagy nedves kézzel is. A SIM Application Toolkit (STK) támogatása további egyszerű szolgáltatások elérését tette lehetővé.
Extra szolgáltatások: A funkcionalitás és a túlélés jegyében
A Siemens M35 egy kifejezetten célorientált, strapabíró eszköz volt. Az extra funkciók köre ennek megfelelően korlátozott volt. Tartalmazott egy beépített, pontosan működő digitális órát. Valamint egy megbízható ébresztőóra funkciót. Az ébresztőóra segített a felhasználóknak a napi teendők időzítésében. Akár zordabb körülmények között is. Számológép is általában része volt a szoftvernek. Ez alapvető matematikai műveletek elvégzésére volt alkalmas. Egy stopperóra is hasznos lehetett sporttevékenységekhez vagy munkafolyamatok méréséhez.
A szórakozásról néhány előre telepített, rendkívül egyszerű játék gondoskodott. Ilyen volt például a „Labyrinth” (Labirintus), a „Minesweeper” (Aknakereső). Vagy a „Reversi” (Logic/Othello) és a „Quattropoli” (Boxes/Malom). Ezek a játékok egyszerű, monokróm grafikával futottak. De kellemes kikapcsolódást nyújthattak rövidebb időre. A telefon testreszabhatósága főként a csengőhang kiválasztására korlátozódott. A funkcionalitás és a rendkívüli megbízhatóság minden egyéb szempontot megelőzött. Ez a puritán megközelítés jellemezte a korai M-szériás telefonokat.
Hangzásvilág: Monofonikus csengőhangok és erőteljes rezgő funkció
A Siemens M35 a hangjelzések terén monofonikus csengőhangokat kínált. A felhasználók választhattak a beépített, előre programozott dallamok közül. Ezek száma korlátozott volt. A telefon rendelkezett egy egyszerű dallamszerkesztő funkcióval is. Ezzel a felhasználók saját, egyedi csengőhangokat hozhattak létre. Ez népszerű lehetőség volt a személyre szabásra. Bár a monofonikus hangzás egyszerű volt. A saját dallamok lehetősége egy kis kreativitást csempészett a mindennapokba. A csengőhangok hangereje általában erőteljesebb volt. Hogy zajos környezetben, például építkezésen vagy sportolás közben is jól hallható legyen. A rezgő funkció is erős volt. Diszkrét, de határozott jelzést biztosított.
Hálózati képességek és akkumulátor-teljesítmény: Megbízható kapcsolat bárhol, bármikor
A Siemens M35 a GSM 900 / 1800 MHz-es hálózatokon működött. Ez a kétsávos (dual-band) támogatás széleskörű használatot tett lehetővé Európában. Megbízható lefedettséget biztosított a legtöbb területen. A digitális GSM technológia jobb hangminőséget és biztonságosabb kommunikációt nyújtott. Mint a korábbi analóg rendszerek. Az M35i változat WAP böngészője CSD kapcsolaton keresztül működött. GPRS támogatással a készülék nem rendelkezett. Ez megfelelt a korabeli technológiai szintnek. És a célközönség elvárásainak egy ilyen strapabíró alapmodell esetében. A stabil hálózati kapcsolat még fontosabb volt.
Az akkumulátor-teljesítmény a Siemens M35 egyik legfontosabb és legelismertebb jellemzője volt. A telefon NiMH 650 mAh štandard akkumulátort használt. Opcionálisan nagyobb kapacitású Li-Ion telepek (pl. 850 mAh vagy 1000 mAh) is elérhetők voltak. Az akkori technológia kevésbé volt energiaigényes. A monokröm kijelző és az egyszerű hardver minimális fogyasztást eredményezett. A készenléti idő elérhette az 50-250 órát. A beszélgetési idő pedig 1.5-6 óra között mozgott, akkumulátortól függően. Ez akkoriban kiválónak számított. A felhasználók napokig, akár egy hétig is használhatták a telefont egyetlen feltöltéssel. Mérsékelt használat mellett. A tartós akkumulátor elengedhetetlen volt outdoor használatra.
Célpiac és korabeli szerep: Az aktív életmód és a kemény munka mobilja
A Siemens M35 egyértelműen azokat a felhasználókat célozta meg. Akiknek szükségük volt egy átlagnál jóval strapabíróbb telefonra. Ideális választás volt építőipari munkásoknak. Mezőgazdaságban dolgozóknak. Sportolóknak, túrázóknak, hegymászóknak. Vagy bárkinek, aki gyakran tartózkodott olyan környezetben. Ahol egy átlagos telefon könnyen megsérülhetett. Az csepp-, por- és ütésállóság (bizonyos mértékig) jelentős előnyt jelentett. A Siemens M-szériája a megfizethető, de rendkívül ellenálló telefonokról volt ismert. Az M35 ezt a hírnevet alapozta meg és öregbítette.
Nem kínált technológiai bravúrokat. De azt nyújtotta, amire tervezték: egyszerű, megbízható mobilkommunikációt, zordabb körülmények között is. Versenytársai más gyártók hasonló, korai „strapatelefonjai” voltak. Vagy a hagyományos, de tokkal védett készülékek. A Siemens márkanév a német mérnöki precizitást és minőséget sugallta. Ez bizalmat ébresztett a vásárlókban. Az M35 hozzájárult a mobiltelefonok speciális igényeket kielégítő szegmensének kialakulásához. Megmutatta, hogy a tartósság is lehet fontos értékesítési pont.
A Siemens M35 öröksége: A „törhetetlen” telefon legendája
Ma, több mint két és fél évtizeddel a megjelenése után, a Siemens M35 egy valódi retro legenda. Sokak emlékezetében úgy él, mint a „törhetetlen” telefon. Megtestesíti azt az időszakot. Amikor a mobiltelefonok még nem voltak törékeny üvegcsodák. Hanem valóban a mindennapi használatra, sőt, annál többre tervezték őket. Robusztus felépítése és legendás ellenálló képessége ma már nosztalgikusnak hat. Az okostelefonok és a modern funkciók világához szokott felhasználók számára szinte egy másik korból származik.
Azonban a maga korában a Siemens M35 rendkívül népszerű volt. Egyike volt azoknak a készülékeknek. Amelyek megmutatták, hogy a mobiltelefon lehet több mint egy irodai eszköz. Lehet társ a kalandokban, a munkában, a természetben. A Siemens mobiltelefon üzletága később komoly átalakulásokon ment keresztül. Az M35 és a hozzá hasonló strapabíró modellek azonban kitörölhetetlen részét képezik a mobiltelefónia hőskorának. Emlékeztetnek arra az időre. Amikor a tartósság még ugyanolyan fontos volt, mint a funkcionalitás. Sokan még ma is elismeréssel és szeretettel gondolnak rá.
Összegzés: A Siemens M35 – Megbízhatóság és ellenállóság minden körülmények között
A Siemens M35 egy minden ízében alapvető és céltudatos GSM mobiltelefon volt. Kifejezetten a strapabírást és a megbízhatóságot helyezte előtérbe. Fő erősségei közé tartozott a fokozottan ellenálló kialakítás. Az intuitív, rendkívül egyszerű kezelhetőség. És a korában kiemelkedő akkumulátor-üzemidő. Az M35i változat WAP böngészője pedig alapvető internetes hozzáférést biztosított. Funkcionalitása a legszükségesebbekre korlátozódott. Tökéletesen megfelelt azoknak a felhasználóknak. Akik a mobilkorszak hajnalán kerestek egy olyan eszközt. Amely bírja a gyűrődést. A Siemens minőség és mérnöki tudás jegyében.
Bár ma már technológiailag teljesen elavultnak számít. A Siemens M35 fontos mérföldkő volt a strapabíró mobiltelefonok történetében. Egy olyan korszakot képvisel. Amikor a mobiltelefonok még valóban csak az alapvető funkciókat kínálták. De azt a lehető legmegbízhatóbban tették, még kihívást jelentő körülmények között is. Sokak számára az első olyan mobiltelefont jelentette. Amelyet nem kellett félteni a portól, a fröccsenő víztől vagy egy kisebb eséstől. Egy igazi, puritán klasszikus a mobiltelefonok korai, aktív életmódhoz igazított generációjából. Azoknak, akiknek a tartósság és a funkcionalitás volt a legfontosabb. Az M35 egy legendásan megbízható társ volt.
Siemens M35i: Strapabíró mobil internetkapcsolattal a kalandoroknak - Irány online!
[…] az internetképességre utalt. Kifejezetten a WAP böngésző meglétét hangsúlyozta. Az M35i az M35 alapmodell minden robusztusságát megőrizte. Ezt kiegészítette az online világba való […]