A Siemens M45 a 2001 negyedik negyedévében, illetve 2002 elején jelent meg. Ez a készülék a Siemens strapabíró M-szériájának (Mobil Outdoor) egyik kiemelkedő tagja volt. Az M35 modell sikerére építve kínált fokozott ellenállóságot. Ezt már GPRS adatkapcsolattal és Java támogatással egészítette ki. Célja a megbízható mobilkommunikáció biztosítása volt. Különösen azoknak a felhasználóknak, akik aktív életmódot éltek. Vagy munkájuk során zordabb körülményeknek voltak kitéve. Az M45 a tartósságot, a modern kapcsolódást és az alapvető alkalmazásfuttatást ötvözte. Fedezzük fel részletesen ezt az elnyűhetetlennek tartott, funkciókban gazdagabb készüléket!
Dizájn és felépítés: Az elpusztíthatatlanság ígérete tovább él
A Siemens M45 formatervében a funkcionalitás és a maximális strapabírás dominált. Kialakítása a klasszikus „candybar” (cukorkaszelet) formát követte. Azonban a készülékház erősített, gumírozott és texturált elemekkel rendelkezett. Ezek jobb fogást és fokozott védelmet biztosítottak. A telefont úgy tervezték, hogy ellenálljon a pornak. Cseppálló volt. És jobban bírta az ütődéseket, mint egy átlagos korabeli mobil. Gyakran az IP54 szabványnak megfelelő védelemmel hirdették. Ez por és fröccsenő víz elleni védettséget jelentett.
Méretei (kb. 109 x 46 x 23 mm) a masszívabb felépítést tükrözték. Súlya 99-105 gramm körül mozgott. Ez könnyebb volt, mint közvetlen elődje, az M35. De még mindig robusztus érzetet keltett. A telefon antennája beépített (integrált) volt. Ez hozzájárult a letisztultabb megjelenéshez. És csökkentette a sérülés veszélyét. A Siemens M45 jellegzetes, „Safari Grey” (szafari szürke) színben volt kapható. Gyakran élénk, például narancssárga díszítőelemekkel. Ezek a színek is az outdoor, sportos jelleget hangsúlyozták. A fizikai billentyűzet gombjai nagyobbak, strapabíróbbak lehettek. Esetleg speciális bevonattal rendelkeztek a jobb tapadás és a por elleni védelem érdekében. A dizájn a megbízhatóságot és a tartósságot helyezte előtérbe.
Kijelző: Jobb felbontás a jobb olvashatóságért
A Siemens M45 egy monokróm grafikus kijelzővel volt felszerelve. Felbontása 101 x 80 pixel volt. Ez öt sornyi szöveg és egyszerű ikonok megjelenítésére volt képes. Ez a felbontás előrelépést jelentett az M35 101×54 pixeles kijelzőjéhez képest. Több információ fért el a képernyőn. A kijelző kontrasztja magas volt. A háttérvilágítás színe általában borostyánsárga volt. Ez biztosította az olvashatóságot sötétebb környezetben is. A kijelzőt megerősített védőüveg óvhatta a karcolásoktól és ütésektől.
Ez a technológia a korabeli mobiltelefonoknál elterjedt volt. A kijelző tökéletesen megfelelt az alapvető információk hatékony megjelenítésére. Ilyen volt a hívó fél számának kijelzése. Az SMS üzenetek olvasása. Vagy a menüben és a WAP oldalakon való navigálás. A monokróm kijelző kiemelkedően alacsony energiafogyasztással működött. Ez kulcsfontosságú szerepet játszott a telefon hosszú akkumulátor-üzemidejében. Olvashatósága különböző fényviszonyok mellett, akár erős napsütésben is, megfelelő volt. Ez fontos volt kültéri használat során. A jobb felbontás némileg kényelmesebbé tette a WAP böngészést.
Kommunikáció: Megbízható kapcsolat és T9 SMS
A Siemens M45 elsődleges feladata a megbízható digitális kommunikáció biztosítása volt. Akár nehezebb körülmények között is. Kiválóan alkalmas volt telefonhívások kezdeményezésére és fogadására a GSM hálózatokon. A GSM technológia jobb hangminőséget és biztonságosabb kapcsolatot kínált. A hívásnapló rögzítette a legutóbbi hívásokat. A telefonkönyv kapacitása jelentősen megnőtt. Akár 500 névjegy tárolására is elegendő lehetett. Ez komoly előrelépés volt az M35-höz képest.
Az SMS (Short Message Service) küldése és fogadása központi funkció volt. A Siemens M45 támogatta a T9 prediktív szövegbevitel funkciót. Ez jelentősen meggyorsította és megkönnyítette az SMS-ek írását. Az SMS tárhely körülbelül 100 üzenet tárolására volt elegendő. A készülék támogatta az EMS (Enhanced Messaging Service) szabványt is. Ez egyszerűbb képek és hangok küldését tette lehetővé. A hangtárcsázás és hangvezérlés funkciók is a kényelmet szolgálták.
Internetkapcsolat GPRS-sel és Java támogatás
A Siemens M45 egyik legfontosabb újítása a GPRS (General Packet Radio Service) Class 8 támogatás volt. Ez lehetővé tette a WAP 1.2.1 böngésző hatékonyabb használatát. A GPRS „mindig online” kapcsolatot és gyorsabb adatátvitelt biztosított. Mint az M35i CSD kapcsolata. Ez jelentősen javította a WAP élményt. Az oldalak gyorsabban töltődtek be. A letöltések is gördülékenyebbek lettek. Bár a sebesség a mai štandardokhoz képest lassú volt. Akkoriban ez fontos lépés volt a mobilinternet felé.
A felhasználók letölthettek csengőhangokat, logókat, képernyővédőket. Híreket olvashattak. Vagy egyszerűbb online szolgáltatásokat vehettek igénybe. További jelentős újítás volt a Java MIDP 1.0 támogatás. Ez lehetővé tette Java alapú alkalmazások és játékok letöltését és futtatását. Ez nagyban kibővítette a telefon funkcionalitását és szórakoztató képességeit. A Siemens M45 ezzel egy sokoldalúbb eszközzé vált. Nemcsak kommunikációra, hanem alapvető alkalmazások futtatására is alkalmas lett.
Az opcionális QuickPic IQP-310 kamera: Fotózási lehetőség
A Siemens M45, bár nem rendelkezett beépített kamerával, támogatta az opcionális QuickPic IQP-310 csatlakoztatható kamerát. Ez a külső kameramodul egyszerűen csatlakoztatható volt a telefon aljához. VGA közeli (CIF – 352×288 pixel) felbontású képeket tudott készíteni. Ez a megoldás költséghatékony alternatívát kínált. Azoknak, akik csak alkalmanként szerettek volna fotózni. De nem akartak drágább, integrált kamerás telefont.
A kamerával készült képeket a telefon memóriájában lehetett tárolni. Majd EMS vagy WAP segítségével továbbítani. Vagy háttérképként beállítani. Az opcionális kamera ötlete rugalmasságot adott a felhasználóknak. A QuickPic IQP-310 nem rendelkezett vakuval. Így használata jó fényviszonyokat igényelt. De a mobilfotózás lehetőségét megteremtette az M45 tulajdonosai számára. Ez egy népszerű kiegészítő volt.
Felhasználói felület és szoftveres képességek: Egyszerűség és funkcionalitás
A Siemens M45 felhasználói felülete a korabeli Siemens telefonokra jellemző volt. Egyszerű, logikusan felépített menürendszerrel rendelkezett. A navigáció jellemzően nyílgombokkal és két funkciógombbal történt. A menüpontok könnyen áttekinthetőek és egyértelműek voltak. A jobb felbontású kijelzőn a menü olvashatóbb volt. A készülék támogatta a testreszabható felhasználói profilokat. Így a felhasználók különböző helyzetekhez igazíthatták a telefon beállításait.
A szoftver tartalmazott néhány alapvető szervezőfunkciót is. Ilyen volt az óra, az ébresztőóra. A naptár, a számológép és a valutakonverter. Egy stopperóra és egy hangjegyzet felvevő is rendelkezésre állt. Ezek az egyszerű eszközök növelték a telefon mindennapi praktikusságát. A felhasználóbarát kialakítás fontos szempont volt. A Siemens M45 a zökkenőmentes, problémamentes használatra törekedett. Akár zordabb körülmények között is.
Szórakozás útközben: Monofonikus dallamok és letölthető Java játékok
A Siemens M45 a hangjelzések terén monofonikus csengőhangokat kínált. A felhasználók választhattak a beépített, előre programozott dallamok közül. A telefon rendelkezett egy egyszerű dallamszerkesztő funkcióval is. Ezzel a felhasználók saját, egyedi csengőhangokat hozhattak létre. A WAP böngészőn keresztül pedig további csengőhangok voltak letölthetők. Ez nagyban növelte a személyre szabhatóságot. A csengőhangok hangereje erőteljes volt.
A szórakozásról előre telepített egyszerű játékok is gondoskodtak. Ilyen volt például a „StackAttack”, a „Balloon Shooter” vagy a „BattleMail”. Ez utóbbi egy GPRS alapú többjátékos játék volt. A Java MIDP 1.0 támogatás révén pedig számos további játék és alkalmazás volt letölthető. Ez jelentősen kibővítette a szórakozási lehetőségeket. A monokróm kijelző korlátozta a grafikai élményt. De a Java játékok változatosságot hoztak.
Hálózati kapcsolat és akkumulátor-teljesítmény: Megbízható partner a kalandokban
A Siemens M45 a GSM 900 / 1800 MHz-es hálózatokon működött. Ez a kétsávos (dual-band) támogatás széleskörű használatot tett lehetővé Európában. Megbízható lefedettséget biztosított a legtöbb területen. A készülék adatátvitelre GPRS Class 8 technológiát használt. Ez tette lehetővé a WAP böngészést és a Java letöltéseket. A stabil hálózati kapcsolat elengedhetetlen volt egy outdoor telefon esetében.
Az akkumulátor-teljesítmény a Siemens M45 egyik legfontosabb jellemzője maradt. A telefon egy Li-Ion 700-840 mAh akkumulátort használt (pl. EBA-510). Ez a kapacitás, kombinálva a hardver energiahatékonyságával, kiváló üzemidőt biztosított. A készenléti idő elérhette a 300 órát. A beszélgetési idő pedig akár 5-6 óra is lehetett. Ez azt jelentette, hogy a telefont hosszú ideig lehetett használni egyetlen feltöltéssel. Ez rendkívül fontos szempont volt a túrázók és outdoor sportolók számára.
Célközönség és piaci szerep: Az aktív életmód és a technológia találkozása
A Siemens M45 egyértelműen azokat a felhasználókat célozta meg. Akiknek szükségük volt egy átlagnál jóval strapabíróbb telefonra. És már alapvető internetes és alkalmazásfuttatási képességeket is elvártak. Ideális választás volt építőipari munkásoknak. Sportolóknak, túrázóknak. Vagy bárkinek, aki gyakran tartózkodott olyan környezetben. Ahol egy átlagos telefon könnyen megsérülhetett. Az IP54-szerű védelem, a GPRS és a Java kombinációja egyedülálló volt. A Siemens M-szériája a megfizethető, de rendkívül ellenálló telefonokról volt ismert. Az M45 ezt a hírnevet vitte tovább. Modern funkciókkal bővítve.
Nem kínált csúcstechnológiát. De egy rendkívül jól kiegyensúlyozott csomagot nyújtott. Megbízható kommunikációt, tartósságot és alapvető „okos” funkciókat. Versenytársai más gyártók hasonló, korai „strapatelefonjai” voltak. Vagy a hagyományos, de tokkal védett készülékek. A Siemens márkanév a német mérnöki precizitást és minőséget sugallta. Az M45 hozzájárult a mobiltelefonok speciális igényeket kielégítő szegmensének fejlődéséhez.
A Siemens M45 öröksége: A strapabíró és „okosodó” telefon legendája
Ma, több mint két és fél évtizeddel a megjelenése után, a Siemens M45 egy valódi retro különlegesség. Sokak emlékezetében úgy él, mint egy elpusztíthatatlan telefon. Amely már tudott WAP-ozni és Java játékokat futtatni. Megtestesíti azt az időszakot. Amikor a mobiltelefonok elkezdtek túllépni az egyszerű kommunikáción. És megjelentek az első alkalmazásfuttatási és fejlettebb adatkapcsolati lehetőségek. Robusztus felépítése és legendás ellenálló képessége ma már nosztalgikusnak hat.
Azonban a maga korában a Siemens M45 rendkívül népszerű volt. Egyike volt azoknak a készülékeknek. Amelyek megmutatták, hogy a mobiltelefon lehet több mint egy törékeny eszköz. Lehet társ a legkeményebb kalandokban is. A Siemens mobiltelefon üzletága később komoly átalakulásokon ment keresztül. Az M45 és a hozzá hasonló strapabíró modellek azonban kitörölhetetlen részét képezik a mobiltelefónia hőskorának. Emlékeztetnek arra az időre. Amikor a tartósság és a funkcionalitás kéz a kézben járt.
Összegzés: A Siemens M45 – Ellenállóság, internet és Java egy csomagban
A Siemens M45 egy kiemelkedően sikeres és népszerű strapabíró mobiltelefon volt. Sikeresen ötvözte a masszív, ellenálló kialakítást. Az egyszerű kezelhetőséget és a korában modernnek számító funkciókat. Fő erősségei közé tartozott a fokozottan ellenálló (IP54-szerű) kivitel. A GPRS alapú WAP böngésző. A Java MIDP 1.0 támogatás. És az opcionális QuickPic kamera lehetősége. Valamint a megbízható, hosszú akkumulátor-üzemidő.
Bár ma már technológiailag teljesen elavultnak számít. A Siemens M45 fontos szerepet játszott a strapabíró és okosodó mobiltelefonok történetében. Egy olyan korszakot képvisel. Amikor a mobiltelefonok még valóban csak az alapvető funkciókat kínálták. De azt a lehető legmegbízhatóbban tették. Még kihívást jelentő körülmények között is. Sokak számára az első olyan mobiltelefont jelentette. Amelyet nem kellett félteni. És már alapvető online és alkalmazásélményt is nyújtott. Egy igazi, puritán klasszikus a mobiltelefonok korai, aktív életmódhoz igazított generációjából. Azoknak, akiknek a tartósság, a funkcionalitás és a megbízhatóság volt a legfontosabb.
Leave a Reply