Siemens ST60: A stílusos középkategóriás mobiltelefon részletes vizsgálata

A 2000-es évek elején a Siemens mobiltelefon-kínálata számos vonzó készülékkel bővült. Ezek a középkategóriában igyekeztek ötvözni a stílusos megjelenést a hasznos funkciókkal. A Siemens ST60, amely 2003-2004 környékén került piacra, egy ilyen készülék volt. Közeli rokonságban állt az ST55 modellel. Azonban saját egyedi vonásokkal és piaci pozícióval rendelkezett. Ez az írás kizárólag a Siemens ST60 modellre összpontosít. Célunk, hogy részletesen feltárjuk annak minden jellemzőjét, képességét és helyét a Siemens akkori palettáján.

Dizájn és megjelenés: Modern vonalvezetés és kompakt méretek

A Siemens ST60 egy klasszikus, candybar (hagyományos) kialakítású mobiltelefon volt. Megjelenésében a korabeli trendeket követte. Kifejezetten tetszetős, modern vonalvezetést kapott. Méretei (körülbelül 102 x 44 x 21 mm) és súlya (körülbelül 87 gramm) nagyon hasonlóak voltak az ST55-éhez. Ezáltal az ST60 is egy kompakt, könnyen kezelhető és hordozható készüléknek számított. Kényelmesen elfért zsebben vagy táskában.

A készülékház minőségi műanyagokból készült. Az előlap gyakran ezüstös vagy más divatos színű volt. Ezt sötétebb tónusú hátlap egészítette ki. A billentyűzet kialakítása némileg eltérhetett az ST55-étől. Az ST60 gombjai jellegzetes, hullámos vagy íves formát kaphattak. Ez egyedi megjelenést kölcsönzött neki. A navigációt egy központi, többirányú gomb és dedikált funkciógombok segítették. Az összeszerelési minőség a Siemens középkategóriás telefonjaira jellemzően jónak bizonyult. Az ST60 egy fiatalos, dinamikus és stílusos benyomást keltett.

Kijelző: Színes világ a felhasználó tenyerében

A Siemens ST60 egy színes kijelzővel rendelkezett. Ez a panel valószínűleg CSTN (Color Super-Twist Nematic) technológiát használt. Átlója körülbelül 1.8 hüvelyk volt. Felbontása 128 x 160 pixel volt. A kijelző 65 ezer színárnyalat megjelenítésére volt képes. Ez megegyezett az ST55 kijelzőjének főbb paramétereivel. Jelentős előrelépést jelentett a korábbi monokróm vagy alacsonyabb színmélységű kijelzőkhöz képest.

A színes megjelenítés élénkebbé tette a menürendszert. Lehetővé tette háttérképek, színes témák és a kamerával készített fényképek megtekintését. Bár a CSTN technológia nem érte el a drágább TFT panelek képminőségét, az ST60 kijelzője összességében kellemes vizuális élményt nyújtott. Az olvashatóság átlagos fényviszonyok mellett megfelelő volt. A Siemens ST60 színes kijelzője fontos vonzerőt jelentett. Különösen a multimédiás tartalmak iránt érdeklődő felhasználók számára.

Integrált kamera: Pillanatok megörökítése útközben

A Siemens ST60 rendelkezett egy beépített CIF (Common Intermediate Format) felbontású kamerával. Ez 352 x 288 pixeles állóképek készítését tette lehetővé. Ez a képesség megegyezett az ST55 kamerájával. Bár a felbontás mai szemmel alacsonynak tűnik, 2003-2004-ben egy középkategóriás telefon számára elfogadható volt. Egyszerűbb pillanatképek, vizuális emlékeztetők készítésére tökéletesen megfelelt.

A kamera szoftvere valószínűleg tartalmazott alapvető beállítási lehetőségeket. Ilyen lehetett a digitális zoom. Esetleg néhány egyszerű képeffektus is elérhető volt. A Siemens ST60 kamerája nem rendelkezett vakuval. Ez korlátozta a gyengébb fényviszonyok melletti használhatóságát. A telefon valószínűleg nem volt képes videók rögzítésére. Ha mégis, akkor csak nagyon alacsony minőségben és rövid ideig. A kamera elsődleges célja az egyszerűbb képalkotás és az MMS üzenetekben való képmegosztás volt. Ez a funkció hozzájárult a telefon vonzerejének növeléséhez.

Kommunikációs és adatátviteli lehetőségek

A Siemens ST60 megbízható kommunikációs képességekkel rendelkezett. Tri-band GSM (900/1800/1900 MHz) támogatása biztosította a globális használatot. A hanghívások minősége a Siemens hírnevéhez méltóan jó volt. A telefon támogatta az SMS és EMS (Enhanced Messaging Service) üzenetküldést. A T9 prediktív szövegbevitel segítette a gyorsabb és kényelmesebb üzenetírást.

Az adatátvitel terén a GPRS Class 8 vagy Class 10 szabványt támogatta. Ez lehetővé tette a csomagkapcsolt adatátvitelt. A mobilinternet-hozzáférést és a WAP 2.0/xHTML böngésző használatát is biztosította. A felhasználók egyszerűbb weboldalakat tekinthettek meg. A telefon támogatta az MMS (Multimedia Messaging Service) küldését és fogadását. Ez elengedhetetlen volt a kamerával készített fényképek és egyéb multimédiás tartalmak megosztásához. Egyes változatok beépített e-mail klienst (POP3/SMTP) is tartalmazhattak.

Csatlakozási pontok: Infravörös és USB kapcsolat

A Siemens ST60 rendelkezett infravörös (IrDA) porttal. Ez vezeték nélküli adatcserét tett lehetővé más kompatibilis eszközökkel. Névjegyek, naptárbejegyzések és kisebb fájlok szinkronizálhatók voltak így. Ez akkoriban elterjedt és praktikus csatlakozási forma volt a mobiltelefonok között. A telefon USB porton keresztül is csatlakoztatható volt számítógéphez. Ehhez általában egyedi Siemens adatkábelre volt szükség. A Siemens Mobile Phone Manager szoftver segítségével az adatszinkronizáció és a fájlátvitel könnyen megoldható volt.

Fontos megjegyezni, hogy a Siemens ST60 jellemzően nem rendelkezett Bluetooth kapcsolattal. Hasonlóan közeli rokonához, az ST55-höz, ez a technológia még nem volt általános ebben a kategóriában. A Bluetooth hiánya korlátozta a vezeték nélküli headsetek és egyéb modern kiegészítők használatát. A csatlakozási lehetőségek összességében az ST60 kategóriájának megfelelő szintet képviselték. Kielégítették az átlagos felhasználói igényeket.

Memória, szoftver és felhasználói felület

A Siemens ST60 belső memóriájának mérete korlátozott volt. Általában 5 MB és 10 MB közötti felhasználható dinamikus memória állt rendelkezésre. Ez a tárhely szolgált a telefonkönyv, üzenetek, csengőhangok, háttérképek, Java alkalmazások és a kamerával készített fényképek tárolására. Bár ez nem tűnik soknak, a CIF felbontású képek és az egyszerűbb Java játékok számára általában elegendő volt.

Azonban a Siemens ST60 sem rendelkezett memóriakártya-bővítési lehetőséggel. A felhasználóknak a beépített tárhellyel kellett gazdálkodniuk. A telefon a Siemens saját operációs rendszerét futtatta. Ahogy az ST55 esetében, itt is felmerül az OEM (pl. Arima) háttér lehetősége. Ez magyarázhatja a két modell közeli rokonságát és esetleges szoftveres hasonlóságait. A készülék támogatta a Java MIDP 1.0 vagy 2.0 platformot. Ez lehetővé tette alkalmazások és játékok telepítését. Alapvető szervező funkciókkal (naptár, névjegyzék, ébresztőóra, számológép) is ellátták. A felhasználói felület színes és viszonylag könnyen kezelhető volt.

Multimédia és szórakozás: Hangok és játékok

A Siemens ST60 a színes kijelző és a kamera mellett további multimédiás szórakozási lehetőségeket is kínált. Támogatta a 16 vagy 32 szólamú polifonikus csengőhangokat. Ezek sokkal gazdagabb és kellemesebb hangzásélményt nyújtottak a korábbi monofonikus csipogásokhoz képest. A felhasználók új csengőhangokat tölthettek le. Ezzel személyre szabhatták telefonjukat.

A Java MIDP támogatás révén számos játék és egyszerűbb alkalmazás volt elérhető a készülékre. Ezek kihasználták a színes kijelző és a telefon képességeit. A telefon beépített képnézegetővel rendelkezett. Ez lehetővé tette a készített fényképek egyszerű megtekintését és kezelését. Bár nem volt dedikált MP3 lejátszó, a telefon képes lehetett egyszerűbb hangformátumok kezelésére. A Siemens ST60 alapvető, de a korának megfelelő szórakoztató funkciókat kínált. Kielégítette a középkategóriás felhasználók igényeit.

Akkumulátor és rendelkezésre állás

A Siemens ST60 energiaellátásáról egy Lítium-Ion akkumulátor gondoskodott. Ennek kapacitása jellemzően 700-750 mAh körül mozgott. Hasonlóan az ST55-höz. A színes kijelző és a GPRS adatátvitel energiaigényesebb volt. Azonban a Siemens mérnökei igyekeztek optimalizálni a fogyasztást. A gyártó által megadott készenléti idő elérhette a 200-250 órát. A beszélgetési idő pedig 3-5 óra körül alakulhatott.

Ezek az értékek átlagosnak számítottak a kategóriában. Biztosították a telefon megbízható működését a mindennapok során. Az akkumulátor cserélhető volt. Ez lehetőséget adott egy tartalék akkumulátor használatára szükség esetén. A Siemens ST60 akkumulátora megfelelő üzemidőt biztosított. Egy átlagos használati napot általában kibírt egyetlen feltöltéssel.

Az ST60 és az ST55: Rokonság és apró eltérések

A Siemens ST60 és az ST55 rendkívül közeli rokon modellek voltak. Mindkettő valószínűleg ugyanarra az OEM platformra épült. Főbb műszaki jellemzőik (kijelző, kamera, GPRS, IrDA, memória mérete) nagyrészt megegyeztek. A legszembetűnőbb különbségek elsősorban a külső dizájnban, a billentyűzet formájában és a színvilágban jelentkeztek. Az ST60 gyakran kissé modernebb, szögletesebb vonalvezetést kapott.

Elképzelhetőek voltak apróbb szoftveres eltérések is. Például különböző előre telepített tartalmak (csengőhangok, háttérképek, játékok). Vagy kisebb módosítások a felhasználói felületen. Azonban alapvető funkcionalitásukban nagyon hasonlóak voltak. Az ST60 lényegében az ST55 egy alternatív dizájnnal rendelkező változataként is felfogható. Ezzel a Siemens ugyanazt a technológiai alapot több, eltérő stílusú készülékben tudta piacra dobni. Így szélesebb vásárlói réteget érhetett el.

A Siemens ST60 célpiaca és fogadtatása

A Siemens ST60 célpiaca nagymértékben átfedésben volt az ST55-ével. Elsősorban a fiatalabb, divattudatos felhasználókat célozta meg. Azokat, akik egy stílusos megjelenésű, színes kijelzős és kamerás mobiltelefont kerestek. Mindezt egy elérhetőbb, középkategóriás árszinten. A telefon vonzó lehetett azok számára is, akik egy megbízható, de nem túlzsúfolt funkciókkal rendelkező készülékre vágytak.

Piaci fogadtatása hasonló lehetett az ST55-éhez. A vonzó dizájn és a korának megfelelő funkciókészlet népszerűvé tette. Azonban a két modell közeli hasonlósága miatt nehéz lehetett egyértelműen megkülönböztetni őket a piacon. Valószínűleg a regionális elérhetőség és a szolgáltatói ajánlatok is befolyásolták, hogy melyik modell lett sikeresebb egy adott területen. A Siemens ST60 a középkategória egy stabil szereplője volt.

Az ST60 helye a Siemens mobiltelefonok sorában

A Siemens ST60 a Siemens középkategóriás kínálatának egyik fontos tagja volt a 2000-es évek közepén. Az ST55-tel együtt képviselte a vállalat törekvését. Divatos, színes kijelzős és kamerás telefonokat kínált a szélesebb közönség számára. Megmutatta, hogy a Siemens képes vonzó és versenyképes készülékeket gyártani ebben a szegmensben is. Az ST60 hozzájárult a multimédiás funkciók elterjedéséhez a középkategóriás mobiltelefonokban.

Ma a Siemens ST60 a retró mobiltelefonok gyűjtői körében ismert darab. Különösen azok számára lehet érdekes, akik a Siemens ST-szériájának vagy az OEM hátterű modelleknek a történetét kutatják. Öröksége abban rejlik, hogy egy olyan készüléket képviselt, amely a funkcionalitást és a stílust igyekezett ötvözni. Mindezt egy megfizethetőbb áron. A Siemens ST60 egy jellegzetes képviselője a 2000-es évek eleji mobiltelefonos korszaknak.

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük