A 2000-es évek elején a mobiltechnológia és a személyi digitális asszisztensek (PDA-k) világa egyre közelebb került egymáshoz. Ennek a konvergenciának egyik érdekes képviselője volt a Siemens SX56. Ez a készülék kifejezetten az észak-amerikai piacra, elsősorban az AT&T Wireless (később Cingular) ügyfelei számára készült. A Microsoft Pocket PC 2002 Phone Edition operációs rendszerre épült. Egy teljes értékű PDA funkcionalitását ötvözte a mobiltelefon képességeivel. Ez az írás kizárólag a Siemens SX56 modellre összpontosít. Célunk, hogy részletesen bemutassuk annak jellemzőit, technológiai hátterét és piaci szerepét.
Dizájn és kialakítás: Egy robusztus PDA telefon megjelenése
A Siemens SX56 formaterve egyértelműen a korabeli PDA-k stílusjegyeit hordozta. Mérete (körülbelül 129 x 73 x 19 mm) és súlya (megközelítőleg 184 gramm) a hagyományos mobiltelefonokhoz képest tekintélyes volt. Ez a robusztus kialakítás azonban helyet biztosított a nagyméretű érintőképernyőnek. Emellett a fejlett belső komponenseknek is teret adott. A készülékház jellemzően sötétszürke vagy ezüstös színű, strapabíró műanyagból készült. Ez professzionális, üzleties megjelenést kölcsönzött neki.
Az előlapot a nagyméretű érintőképernyő uralta. Alatta néhány fizikai gomb kapott helyet. Ezek a híváskezelést, a naptár, a névjegyzék és más fontos PDA funkciók gyors elérését szolgálták. Az adatbevitel fő eszköze az érintőképernyő és a hozzá tartozó stylus (érintőceruza) volt. A stylus a készüléktest oldalában kialakított fészekben volt tárolható. A Siemens SX56 dizájnja a funkcionalitást helyezte előtérbe. Egy hordozható munkaeszköz benyomását keltette. A hangsúly a tudáson, nem a kompakt méreten volt. Érdekesség, hogy az SX56 dizájnja és hardveres alapjai nagyban megegyeztek más, OEM gyártók (pl. HTC „Wallaby” platformja) által készített és különböző márkaneveken (pl. Audiovox PPC-4100) forgalmazott készülékekével.
Kijelző: Nagyméretű érintőképernyő a mobil munkavégzéshez
A Siemens SX56 egyik legfontosabb és leglátványosabb eleme a nagyméretű, színes érintőképernyő volt. Ez egy TFT rezisztív panel volt. Átlója körülbelül 3.5 hüvelyk volt. Felbontása 240 x 320 pixel (QVGA) volt. A kijelző 4096 színárnyalat megjelenítésére volt képes. Ez a maga korában, 2003 környékén, elfogadható minőséget jelentett egy PDA esetében. Lehetővé tette a Pocket PC operációs rendszer grafikus felületének és az alkalmazásoknak a kényelmes használatát.
Az érintőképernyő elsősorban stylussal volt hatékonyan kezelhető. Ez precízebb adatbevitelt és navigációt tett lehetővé. A nagy méret ideális volt dokumentumok olvasására és szerkesztésére. E-mailek áttekintésére és megírására is alkalmas volt. A webböngészés is élvezhetőbb volt ezen a kijelzőn. A Siemens SX56 kijelzője kulcsfontosságú volt a PDA funkcionalitás teljes körű kihasználásához. Egyfajta miniatűr számítógép-monitorként szolgált. Ez tette lehetővé a hatékony munkavégzést útközben az amerikai üzletemberek számára.
Operációs rendszer: A Microsoft mobil platformja az SX56-on
A Siemens SX56 szoftveres alapját a Microsoft Pocket PC 2002 Phone Edition operációs rendszer adta. Ez a platform kifejezetten a PDA-k és az okostelefonok korai generációja számára készült. Számos, az asztali Windows rendszerekből ismert alkalmazás mobil változatát tartalmazta. A Pocket Office csomag részét képezte a Pocket Word (szövegszerkesztő), a Pocket Excel (táblázatkezelő) és a Pocket Outlook (teljes körű levelező, naptár, névjegyzék, feladatkezelő).
A Pocket Internet Explorer lehetővé tette a webböngészést a mobilinterneten keresztül. A Windows Media Player pedig a zene- (MP3, WMA) és videólejátszást (WMV) biztosította. Az operációs rendszer támogatta a multitaskingot. Számos külső fejlesztésű alkalmazás is elérhető volt rá. Ezek tovább bővítették a készülék funkcionalitását. A Phone Edition változat különlegessége a telefonfunkciók mély integrációja volt az operációs rendszerbe. A Siemens SX56 ezzel egy valóban sokoldalú mobil irodai eszközzé vált. A felhasználók bárhonnan hozzáférhettek fontos adataikhoz és alkalmazásaikhoz.
Telefonfunkciók és hálózati támogatás: Kommunikáció az AT&T hálózatán
Bár a Siemens SX56 elsősorban PDA-ként funkcionált, teljes értékű mobiltelefon képességekkel is rendelkezett. Kifejezetten az amerikai piacra és az AT&T Wireless (később Cingular) hálózatára optimalizálták. Ennek megfelelően GSM 850/1800/1900 MHz (tri-band) támogatással rendelkezett. Ez biztosította a problémamentes használatot Észak-Amerikában és nemzetközi roaming esetén is. A hanghívások minősége megfelelő volt. A telefonfunkciókat egy dedikált szoftveres felület kezelte a Pocket PC rendszeren belül.
Az adatátvitel terén a GPRS (General Packet Radio Service) Class 8 vagy Class 10 szabványt támogatta. Ez lehetővé tette a mobilinternet-hozzáférést. Az e-mailek letöltését és a webböngészést is ez biztosította. Az SMS üzenetküldés és -fogadás alapvető funkció volt. Az MMS támogatás ebben az időszakban még nem volt általános a Pocket PC eszközökön. Vagy csak korlátozottan volt elérhető. A Siemens SX56 sikeresen egyesítette a PDA és a mobiltelefon előnyeit. Egyetlen eszközben kínálta a kommunikáció és a mobil iroda lehetőségét.
Hardveres alapok és teljesítmény
A Siemens SX56 motorházteteje alatt egy Intel StrongARM (PXA250 vagy PXA255) processzor dolgozott. Ennek órajele jellemzően 206 MHz volt. Ez a processzor elterjedt volt a korabeli Pocket PC eszközökben. Megfelelő teljesítményt biztosított a Pocket PC 2002 operációs rendszer és az alkalmazások futtatásához. A készülék 32 MB RAM memóriával és 32 MB ROM memóriával rendelkezett. A ROM tárolta az operációs rendszert és az előre telepített alapalkalmazásokat. A RAM pedig a futó programok és az ideiglenes adatok számára szolgált.
Bár ezek a hardveres specifikációk ma már elavultnak tűnnek, 2003 környékén egy ilyen eszköz számára elegendőek voltak. A felhasználói felület általában zökkenőmentesen működött. Az alapvető PDA feladatok, mint a naptárkezelés, e-mailezés vagy dokumentumolvasás, jól futottak. Azonban erőforrás-igényesebb, külső fejlesztésű alkalmazások vagy a memóriaigényes multitasking jobban megterhelhették a rendszert. Az SX56 hardvere a kor technológiai színvonalát képviselte a PDA-telefonok szegmensében.
Memória és bővíthetőség: Tárhely az adatoknak
A Siemens SX56 belső, felhasználók számára elérhető tárhelye korlátozott volt. A 32 MB ROM egy részét az operációs rendszer foglalta el. Ezért elengedhetetlen volt a memóriabővítési lehetőség. A telefon rendelkezett SD (Secure Digital) és MMC (MultiMediaCard) kompatibilis memóriakártya-foglalattal. Ez lehetővé tette a tárhely jelentős növelését. A felhasználók különböző kapacitású (pl. 32MB, 64MB, 128MB vagy akár nagyobb) kártyákat is használhattak.
Az SD/MMC kártya kulcsfontosságú volt a dokumentumok, e-mailek, multimédiás fájlok és további alkalmazások tárolásához. A bővíthető memória rugalmasságot adott a felhasználóknak. Lehetővé tette, hogy a telefont saját igényeikhez igazítsák. Ez különösen fontos volt egy olyan eszköz esetében, amely mobil irodaként és multimédiás eszközként is funkcionált. A Siemens SX56 adatkezelési képességei, a bővíthető memóriának köszönhetően, kiemelkedőek voltak a maga korában.
Csatlakozási lehetőségek: Adatszinkronizáció és vezeték nélküli kapcsolatok
A Siemens SX56 többféle csatlakozási lehetőséget kínált a korabeli elvárásoknak megfelelően. Rendelkezett infravörös (IrDA) porttal. Ez vezeték nélküli adatcserét tett lehetővé más IrDA-képes eszközökkel. Például névjegyeket, naptárbejegyzéseket vagy kisebb fájlokat lehetett küldeni. A telefon egyedi csatlakozóval rendelkezett az alján. Ezen keresztül USB vagy soros (RS232) kábellel lehetett számítógéphez csatlakoztatni. Gyakran egy dokkoló (cradle) is tartozott a készülékhez. Ez megkönnyítette a töltést és a PC-s szinkronizációt.
Az adatszinkronizáció a Microsoft ActiveSync szoftver segítségével történt. Ez lehetővé tette az Outlook adatok (e-mailek, naptár, névjegyek, feladatok) és a fájlok naprakészen tartását a PC és az SX56 között. Fontos megjegyezni, hogy a Siemens SX56 eredeti változata nem rendelkezett beépített Bluetooth vagy Wi-Fi kapcsolattal. Ezek a technológiák csak később váltak általánossá a mobil eszközökben. Ez korlátozta a vezeték nélküli perifériák használatát.
Multimédia és egyéb képességek
Bár a Siemens SX56 elsősorban egy üzleti fókuszú eszköz volt, alapvető multimédiás képességekkel is rendelkezett. A Windows Media Player alkalmazás lehetővé tette az MP3 és WMA hangfájlok, valamint a WMV videófájlok lejátszását. A nagyméretű, színes kijelzőn a videók megtekintése is lehetséges volt. A telefon rendelkezett beépített hangszóróval és mikrofonnal. Ez nemcsak a telefonálást, hanem a hangjegyzetek rögzítését is lehetővé tette. Ez a funkció hasznos volt megbeszélések vagy ötletek gyors feljegyzésére.
A készülék támogatta a polifonikus csengőhangokat. Különböző riasztási és értesítési hangok voltak beállíthatók. A Siemens SX56 nem rendelkezett beépített kamerával. Ez a hiányosság jellemző volt a korabeli PDA-kra és üzleti eszközökre. Biztonsági megfontolások és költségcsökkentés is állhatott a háttérben. Az SX56 multimédiás funkciói kiegészítették üzleti képességeit. Sokoldalúbbá tették a készüléket a mindennapi használat során.
Akkumulátor és üzemidő: Energia egy multifunkciós eszközhöz
A Siemens SX56 energiaellátásáról egy nagyméretű Lítium-Ion (Li-Ion) vagy Lítium-Polimer (Li-Po) akkumulátor gondoskodott. Ennek kapacitása jellemzően 1000 mAh felett volt (pl. 1400-1500 mAh). Ez szükséges volt a nagyméretű színes érintőképernyő, a processzor és a folyamatos adatkapcsolat energiaigényének kielégítéséhez. A gyártó által megadott készenléti és beszélgetési idők a korabeli PDA-telefonokhoz képest átlagosnak számítottak.
A valós üzemidő nagymértékben függött a használati szokásoktól. Az intenzív PDA használat, a GPRS adatforgalom és a kijelző magas fényereje jelentősen befolyásolta az akkumulátor élettartamát. Az akkumulátor cserélhető volt. Ez lehetőséget adott egy tartalék akkumulátor használatára hosszabb utazások vagy intenzív munkanapok során. A Siemens SX56 akkumulátora igyekezett lépést tartani a készülék komplexitásával és energiaigényével.
A Siemens SX56 célközönsége és piaci szerepe az Egyesült Államokban
A Siemens SX56 egyértelműen a professzionális, üzleti felhasználókat célozta meg az Egyesült Államokban. Különösen azokat az AT&T Wireless ügyfeleket, akiknek szükségük volt egy hordozható irodai eszközre. Fontos volt számukra az e-mail hozzáférés, a dokumentumkezelés és a fejlett szervezőfunkciók. Az SX56 vonzó lehetett a technológia iránt fogékony korai elfogadók számára is. Azoknak, akik nyitottak voltak az új, konvergens PDA-telefon eszközökre.
Piaci szerepét az amerikai mobilpiac sajátosságai és az AT&T Wireless kínálata határozta meg. A Siemens ezzel a modellel, amely egy OEM platformra épült, igyekezett jelen lenni ezen a specifikus és versenyképes piacon. Versenytársai között más Pocket PC Phone Edition eszközök (pl. HP, Dell, vagy más Audiovox és HTC alapú márkázott készülékek) szerepeltek. Valamint a feltörekvő egyéb okostelefon platformok. A Siemens SX56 egy rétegmodell volt. Jelentősége inkább abban rejlett, hogy a Siemens márkanevet képviselte ebben a szegmensben.
Az SX56 öröksége: A Siemens amerikai Pocket PC próbálkozása
A Siemens SX56 a Siemens azon erőfeszítéseinek egyike volt, amellyel megpróbált betörni az észak-amerikai okostelefon-piacra. Egy OEM partner (valószínűleg HTC) által gyártott hardverre építve, a Microsoft Pocket PC Phone Edition platformját használva kínált egy üzleti fókuszú megoldást. Bár nemzetközileg nem vált ismertté, és a Siemens később kivonult a mobiltelefon-gyártásból, az SX56 egy érdekes példája a korai okostelefonok diverzitásának.
Ma a Siemens SX56 a mobiltechnológia-történet iránt érdeklődők és a retró eszközök gyűjtői számára lehet érdekes darab. Különösen azoknak, akiket a Siemens amerikai piaci jelenléte vagy a korai Windows alapú mobil eszközök érdekelnek. Öröksége abban rejlik, hogy egy európai gyártó hogyan próbált megfelelni egy távoli, specifikus műszaki platformot (CDMA-t nem, de a Pocket PC-t igen) és szolgáltatói igényeket preferáló piac elvárásainak. A Siemens SX56 egy kevésbé ismert, de tanulságos fejezete a mobilkommunikáció korai, kísérletező korszakának.
Leave a Reply