Stop Killing Games: Közel az egymillió aláírás a játékok megmentéséért

Egy rendkívüli, alulról szerveződő fogyasztóvédelmi kampány áll a siker küszöbén Európában. A Stop Killing Games néven futó kezdeményezés, amelyet nagyjából egy éve indítottak el a játékosok, hamarosan elérheti a célját. Az egymillió aláírás összegyűjtésével az Európai Bizottság asztalára kényszeríthetik azt a kérdést, hogy a kiadók meddig tehetik meg, hogy egyszerűen „lekapcsolják” azokat a játékokat, amelyekért a felhasználók korábban pénzt fizettek. A mozgalom egy új, erősebb fogyasztói jogrendszert követel a digitális korban.

 

A „Stop Killing Games” mozgalom: Harc a digitális tulajdonért és a vásárlói jogokért

 

A nemzetközi kampányt egy konkrét, sokakat felháborító esemény hívta életre. Az Ubisoft tavaly leállította a The Crew című, nyílt világú autóversenyzős játékának szervereit. Ezzel a lépéssel a játék mindenki számára teljesen elérhetetlenné és játszhatatlanná vált. Még azok számára is, akik korábban megvásárolták azt. Ez az eset rávilágított egy súlyos problémára. A digitális korban a „játékvásárlás” gyakran nem a termék tulajdonjogának megszerzését, hanem csupán egy licenc használati jogát jelenti. Ezt a licencet pedig a kiadó bármikor visszavonhatja.

A Stop Killing Games petíció azt szeretné elérni, hogy az Európai Bizottság kötelezze a videojátékokat értékesítő vagy licenszelő kiadókat, hogy a megvásárolt szoftvereket működőképes, játszható állapotban hagyják. Ez történhet a szerverek további üzemeltetésével. Vagy egy olyan frissítés kiadásával, amely lehetővé teszi a játék offline, internetkapcsolat nélküli működését.

 

A petíció jelenlegi állása: Már csak egy karnyújtásnyira van az egymillió aláírás

 

A kezdeményezés sikeréhez két feltételnek kell teljesülnie. Egyrészt, össze kell gyűjteni legalább egymillió aláírást az Európai Unió polgáraitól. Másrészt, legalább hét tagországban el kell érni a népességarányosan meghatározott nemzeti küszöbértéket.

Most, egy évvel az indulás után, a mozgalom rendkívül jól áll. Cikkünk írásakor az aláírók száma már megközelíti a 975 ezret. A hét tagországra vonatkozó feltétel pedig már teljesült is. Olyan országokban, mint Svédország, Hollandia, Írország, Lengyelország és Dánia, a szükségesnél akár háromszor annyian is aláírták már a petíciót. A magyar hozzájárulás is jelentős. A hazai felhasználók 17 856 aláírása már meghaladta a 14 805-ben meghatározott küszöbértéket. Az aláírásgyűjtés határideje július vége. A szervezők a biztonság kedvéért legalább 1,2-1,3 millió aláírást szeretnének összegyűjteni. Ezzel kivédhetik az esetleges érvénytelen aláírásokat.

 

Mit jelenthet a siker? Az Európai Bizottság lépéskényszerbe kerülhet a játékosok miatt

 

Amennyiben az egymillió aláírás a határidő végéig összegyűlik, az Európai Bizottságnak kötelezően napirendre kell tűznie a kezdeményezésben foglaltakat. Meg kell vizsgálniuk a problémát, és tárgyalniuk kell a lehetséges megoldásokról. Ez a folyamat akár új uniós jogszabályok megalkotásához is vezethet. Ezek a jövőben sokkal erősebb védelmet biztosíthatnának a digitális termékeket vásárló fogyasztók számára. Nemcsak a játékok, hanem más, online szolgáltatásokhoz kötött szoftverek esetében is.

 

A probléma gyökere: A „játék mint szolgáltatás” modell és a fogyasztói jogok eróziója

 

A probléma gyökere a „játék mint szolgáltatás” (Games as a Service – GaaS) üzleti modell elterjedésében rejlik. Egyre több játék igényel állandó internetkapcsolatot és központi szerverek működését. Még az egyjátékos módok esetében is. Ha a kiadó úgy dönt, hogy gazdaságilag már nem éri meg fenntartani ezeket a szervereket, egyszerűen lekapcsolja őket. Ezzel pedig a termék használhatatlanná válik. A Stop Killing Games kezdeményezés egyfajta ellenreakció erre a trendre. A játékosok azt szeretnék elérni, hogy a digitális korban se sérüljenek alapvető fogyasztóvédelmi garanciáik.

 

Összegzés: A játékosok hangja erősebb, mint valaha, és ez változást hozhat

 

A Stop Killing Games kezdeményezés egy rendkívül fontos és példaértékű civil összefogás. Megmutatja, hogy a játékosok közössége képes hatékonyan fellépni az érdekeiért. A petíció sikere egy jelentős jogi precedenst teremthet az Európai Unión belül. Ez pedig pozitív hatással lehet a digitális termékek piacára világszerte. Még van néhány hét a július végi határidőig. Aki egyetért a kezdeményezéssel, a hivatalos weboldalon adhatja hozzá a nevét a petícióhoz. Minden egyes aláírás számít. Hozzájárul ahhoz, hogy a játékosok hangja eljusson a brüsszeli döntéshozókhoz. Az Ubisoft The Crew esete egy fontos figyelmeztetés volt.

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük