A kozmikus csendet hamarosan a Föld légkörébe való belépés fülsiketítő zaja váltja fel. Kapu Tibor és három társa számára a küldetés leglátványosabb része véget ért, de a valódi kihívás csak most kezdődik. A világ lélegzetvisszafojtva figyeli, ahogy a SpaceX űrhajója megkezdi végső manővereit, hogy visszahozza utasait a súlytalanság birodalmából a kíméletlen gravitációba.
A misszió, amely június 25-én vette kezdetét a floridai Cape Canaveral űrközpontból, most a legkritikusabb szakaszába érkezett. A négyfős legénység a tervek szerint elhagyja a Nemzetközi Űrállomásról (ISS) jelentő biztonságot, és megkezdi hazautazását. Az elválás egy aprólékos precizitással megtervezett folyamat, amelynek minden másodpercét a földi irányítóközpont felügyeli. A Crew Dragon űrkapszula leválása a tervek szerint július 14-én, 13:05-kor (magyar idő szerint) történik meg, ezt követően pedig egy hosszú és megterhelő út vár az űrhajósokra.
Az indulást megelőző feszült órák alatt a legénység tagjai, Peggy Whitson parancsnok, Subhansu Sukla pilóta, valamint Kapu Tibor és Sławosz Uznański-Wiśniewski küldetésspecialisták, már beöltöztek a szűkös kabinban az űrruháikba. Ez nem csupán egy protokolláris lépés; ezek a ruhák védelmet nyújtanak a visszatérés során fellépő extrém körülményekkel szemben. Az ellenőrzőlisták végtelennek tűnő során mennek keresztül, minden rendszert többször is letesztelve, mielőtt megkapnák a végső engedélyt az indulásra. Az utolsó „go/no go” döntés mindössze negyed órával a leválás előtt születik meg.
A Föld felé tartó út várhatóan rövidebb lesz, mint az ISS-hez való csatlakozás. Míg a feljutás közel 28 órát vett igénybe a pálya folyamatos emelése és a bonyolult dokkolási manőverek miatt, a hazaút egy körülbelül 22,5 órás út lesz. Ennek oka, hogy a visszatérés során már nem kell a sebességet és magasságot fokozatosan növelni, „csupán” a légkörbe való belépés tökéletes időzítésére kell koncentrálni. A tervek szerint az űrhajó a Csendes-óceánba, Kalifornia partjainál fog csobbanni.
Azonban a küldetés ezzel korántsem ér véget. A földet érés után kezdődik az a szakasz, amely fizikailag és mentálisan is a legmegterhelőbb lehet. Az űrben töltött idő alatt az emberi test jelentős változásokon megy keresztül; a súlytalanság súlyos izom- és csontveszteséggel jár, és az idegrendszer is alkalmazkodik a megváltozott körülményekhez. Az űrhajósoknak a visszatérés után gyakorlatilag újra meg kell tanulniuk a Földön élni.
A mentőcsapatok kiemelését követően azonnal megkezdődik az űrhajósok fizikai rehabilitációjuk, amely akár hat hétig is elhúzódhat. Az első napok különösen brutálisak lehetnek. A koordináció, az egyensúlyérzék és még a legegyszerűbb mozgás, mint a járás is komoly kihívást jelent. Ez az igazi harc, amelyet a kamerák már ritkábban mutatnak: a küzdelem a saját testükkel a Föld gravitációjához való visszaalkalmazkodásért. A HUNOR program és a nemzetközi partnerek által összegyűjtött tudományos adatok felbecsülhetetlen értékűek, de az emberi tényező, a hazatérés utáni küzdelem legalább ennyire fontos része ennek a hihetetlen utazásnak.
Leave a Reply